Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Nejlepsi film Michaela Manna a to z jednoho prostyho duvodu, tohle je jeho jedinej film, u kteryho jsem se ani na chvili nenudil. Mozna by mel Mann zase natocit nejakej dobrodruznej snimek a netocit jen kriminalky. Pribeh filmu je docela zajimavej a umi zaujmout, ale prislo mi, ze je misty krapet uspechanej. Najednou je Lewis strasne zamilovanej, najednou je pevnost dobyta atd., ale zas na druhou stranu, aspon se film nikde moc nezdrzuje a diky slusny dylce tu nejsou slaby chvilky. Samozrejme film nema tak vysokou kvalitu porad, kdyz mohykani utoci, tak je to proste vrchol a takovejhle scen by tu mohlo bejt klidne vic. Ale v druhy polovine filmu je to fakt jizda. K tomu tu je jeste skvelej Daniel Day-Lewis a Wes Studi a uchvatna hudba, i kdyz uz jsem slysel lepsi. Neni to na cistejch 5*, ale jak jsem rek, je to Mannuv nej film, takze tech 5* dam.(25.1.2007)

"Rozejděte se, děti Lenapů. Hněv Manitouův dosud nepominul. Proč má Tamenund dále vládnout? Bledé tváře jsou pány země a čas rudých ještě neprišel. Žil jsem příliš dlouho. Za jitra jsem viděl syny Želvy štastné a silné a přece, než nadešla noc, dožil jsem se konce posledního bojovníka moudrého kmene Mohykánů."(15.11.2011)

Poslední Mohykán je klasika. A rozhodně povedeně zfilmovaná. Budu se opakovat po ostatních, ale nezmínit úžasnou hudbu u tohoto snímku, je hřích. Posouvá dané scény mnohem dál, než je jim předurčeno, tudíž divácký zážitek je umocněnější. Několik posledních minut je famózní podívaná, skvěle natočená, perfektně zaranžovaná, dokonale podbarvená hudbou, avšak já slzavé údolí neměl, jak mnozí jiní. Snad jsem očekával něco jiného, proto jsem zůstal "jen" u diváckého naplnění, a dojetí si ponechám pro jiný film.(9.9.2010)

Je mi líto, že tady kazím hodnocení, ale na mě tenhle film kdovíjak úžasně nezapůsobil (ostatně ani knižní předloha není moje srdcovka). Budiž mi omluvou, že jsem "Posledního Mohykána" poprvé a naposledy viděla před cca 15-ti lety, kdy jsem byla mladičká a blboučká (dnes už nejsem mladá:-)). Pokud budu mít příležitost se někdy podívat znova, velmi ráda se nechám přesvědčit, že je mé (lehce nadprůměrné) hodnocení mimózní. EDIT 9/2011: Tak jsem film absolvovala znovu a ráda přihazuji hvězdičku, "Poslednímu Mohykánovi" skutečně není co vytknout, naopak, chválit je zapotřebí vše - od nádherné hudby, krásné výpravy, skvělých kostýmů, přes sympatické herecké výkony až po dobrou režii. Málo platné, film mě navzdory několika silnějším scénám neuchvátil dokonale. Zatímco mayovky jsem četla pořád dokolečka, "Poslední Mohykán" mi prostě k aortě nepřirostl - ten příběh mě nepohltil. 75%(2.12.2008)

Je nejlepší film Michaela Manna Mohykán nebo Nelítostný Souboj? Dá se říct, že je to jako rozhodnout se mezi AC Cobrou a Porsche 911 (zdravíme Mizery:)). Mohykán má v rukávu jedno eso, a tím je snad nejlepší soundtrack všech dob od Trevora Jonese a Randyho Edelmana. Nebo spíš od Randyho Edelmana a Trevora Jonese? Říct o hudbě, že je podmanivá a atmosférická ani zdaleka nevystihuje její kvalitu. Plus nádherná výprava, exteriéry, příběh....prostě pět hvězd je málo.(20.1.2003)

• - Hlavní motiv celého soundtracku pochází z písně The Gael, kterou napsal skotský skladatel Dougie MacLean. Najdete ji na jeho albu The Search z roku 1990. (_Moon_)

• - Michael Mann před ani během natáčení nečetl původní knihu "Poslední Mohykán". (Xixao)

• - O roli indiána se na castingu ucházel i herec Jason Scott Lee, neuspěl. (Lynette)