Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Soundtrack Trevor Jones a Randy Edelman: 1. Last of the Mohicans (Theme) ,2. Elk Hunt ,3. The Kiss ,4. The Glade (Pt. 2) ,5. Fort Battle ,6. Promentory ,7. Munro's Office/Stockade ,8. Massacre/Canoes ,9. Top of the World ,10. The Courier ,11. Cora ,12. River Walk and Discovery ,13. Parlay ,14. The British Arrival ,15. Pieces of a Story ,16. I Will Find You ,(15.5.2011)

• Stegr

45% - Neuvěřitelné! V životě bych si netipnul, že to tady bude mít 85%! Nevím, čím to, ale minimálně první půlku filmu jsem neskutečně trpěl nudou, nic mě nezaujalo, výkony herců byly slabé, scénář skřípal, jednotlivé scény na sebe prapodivně navazovaly a dějové zvraty byly ale totálně předvídatelné... Alespoň trochu mi náladu vylepšila druhá část, bitvou v lese počínaje a vysloveně našlapanými posledními pár minutami konče, kde nedostatky z první poloviny zcela zmizely. Bohužel to ale nestačilo a já nemůžu jinak, na ty tři hvězdy bych hodnocení vytlačil rád i třeba díky hezké hudbě, ale Mann mě prostě zklamal, takže smůla...(21.9.2008)

Já jsem byla tímhle filmem hodně zklamaná. Kamera, výprava a hlavně hudba jsou sice naprosto fantastické, herci také nejsou zrovna k zahození, ale nějak mi tu pokulhává lepší vyprávění příběhu, plynulost a asi bude něco špatně i se scénářem. Některé pasáže mě docela nadchly, proto mě mrzí, že celkový dojem byl tolik mdlý a vcelku nudný.(4.7.2004)

Příběh s vysokým výpravným číslem, který nevypovídá o ničem menším než o radosti z čistokrevného dobrodružství a o kráse divoké přírody. Esence romantiky. Jakkoli má do nejlepšího filmu Michaela Manna daleko, v jedné věci je naprosto geniální. Mann v něm bravurně uplatnil ekonomické ovládání filmového času. Veškeré zbytečné a zpomalující odbočky jsou osekány na přímočaré torzo základní příběhové linky, která je sama o sobě dále seřizována na absolutně nutné minimum. Ačkoli se to do jisté míry podepsalo na logice vyprávění, Mohykán díky tomu nemá jediné hluché místo, jediný propad a bez ustání uhání vpřed jako splašený Daniel Day-Lewis. Závěrečná (bezmála operní) konfrontace patří a navždy bude patřit mezi nejúchvatnější scény světové kinematografie.(14.2.2009)

Musím poznamenat, že Poslední Mohykán je jedna z mála filmových adaptací knihy, kde mi nevadí , že děj je dost odlišný, že postavy jsou přeházené (pokud jste četli, jistě víte o čem mluvím). Ale taky je to tím, že J.F.Cooper napsal de fakto knihu pro děti a její literární kvality jsou nevalné. Asi bych se opakovala, kdybych zde psala, že hudba, kamera, režije a scenář nemají snad jedinou slabou chvilku, že herci v čele s Day-Lewisem jsou prostě uchvatní ... jo opakuju se.(22.1.2005)

• Wes Studi

• - Scéna odehrávající se pod vodopády, kdy se Sokolí oko loučí s Corou a prchá před Hurony se nenatáčela ve volné přírodě, ale vznikala ve filmových studiích. (Lynette)

• - Song ze soundtracku " I will find you", jenž je v originále směsí angličtiny a indiánského nářečí nahrála hudební skupina Clannad, v níž kdysi působila i zpěvačka Enya. (Lynette)

• - Daniel Day-Lewis kvůli postavě Sokolího Oka v Posledním Mohykánovi prožil půl roku naprosto sám v divočině, kde se naučil dokonale lovit a stahovat zvířata, stavět kánoe a střílet z pušky i v běhu. (Pumiiix)