Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Jedno je isté. Hudba z tohto filmu urobila legendu. Alebo naopak? Soundtrack samotný patrí k jedným z najznámejších a v kombinácii s pohyblivými obrázkami sa na to veľmi príjemne pozerá.D. D.Lewis dominuje v každom filme, v ktorom sa objaví a výborným konkurentom mu je náčelník hurónov West Studi. Vždy keď počujem vetu:" I will find you", spomeniem si na tento film. Záverečný súboj na skalách je jednoducho nádhera...Skutočný posledný mohykán vo filme mnoho priestoru nedostal, a ak by aj dostal, už by to bol iný film. Podobne ako soundtrack by tento film nemal chýbať v zbierke žiadneho filmového fanúšika. 100%.(11.6.2009)

Poslední Mohykán je vše co si můžeme představit pod klasickým, historickým velkofilmem - láska, nenávist, čest, pomsta a pořádné bitvy. Rozepře mezi Francií a Anglií slouží spíše jen jako povinný historický základ, o trochu větší roli hraje spor mezi dvěma indiánskými kmeny a úplně nejvíc se film soustředí na putování samotného Posledního Mohykána, ztvárněného vynikajícím Danielem Day-Lewisem... Film však zdaleka není jen one-man-show, skvělá hudba a efektní kamera se postarají o kvalitní audiovizuálno a spolu s velkolepou výpravou zaručí komplexní historický/velkofilmový zážitek v překvapivě ne-velkofilmové stopáži... Vcelku mě ale Poslední Mohykán ničím nepřekvapil, pokud by jej někdo nazval mdlým, asi bych dokázal pochopit, co tím myslí. 8/10(21.9.2008)

Při adaptaci knihy lze předpokládat, že si tvůrci děj tak trošku přizpůsobí obrazu svému, přece jenom, co funguje v knize, nemusí fungovat na plátně a opačně. V případě tohoto filmu ale došlo k něčemu většímu než k malému přizpůsobení. Postavy ve filmu jsou poháněny pohnutkami, které v knize nenajdete, ba co víc, umírají úplně jiní hrdinové. A tak ani úžasná hudba ani skvělý Daniel Day-Lewis prostě nemohou vybojovat maximální hodnocení.(29.7.2007)

Geniální limonáda se vším všudy – fenomenální hudbou Trevora Jonese (titulní motiv je hrdinsky klenutý jako schody do Valhally), nádhernými exteriéry, výbornými herci, jednoduše napsanými postavami, velmi prostou stavbou a nádherně trefenou romantickou složkou. Jak nemusím romantické linie, Mann tu svoji i díky jiskření mezi Stoweovou a Lewisem převedl na plátno mistrovsky. Posledí mohykán je možná překvapivě zkratkovitý a nepříliš rozevlátý, přesto se umí ve správnou chvíli zpomalit a vykouzlit překrásný záběr i působivou zpomalovačku. Hollywood se na předloze dost možná dopustil jistého zločinu, nicméně ta sladkobolná romantika je přesně v intencích toho, co jsem jako dospívající jinoch cítil při četbě Lovce jelenů. Nádherná připomínka dávno zašlých let a zároveň film, který mě vždycky dostane znovu. A překvapivě stále víc a víc.(30.1.2004)

Úžasný historický film, na který se s velkou radostí podívám znovu a znovu. Snímek vás ohromý překrásnou výpravou, excelentními hereckými výkony, silným příběhem a přenádhernou hudbou, která pro mne zcela nepochopitelně nebyla oceněna Oscarem. Daniel Day-Lewis odehrál mnoho skvělých rolí, ale pro mě to navždy zůstane "Poslední Mohykán". Film, který Michaela Manna katapultoval do režisérské extratřídy a společně s Nelítostným soubojem to nejlepší co zatím natočil. Poslední dvacetimutovka je něco naprosto nezapomenutelného, ale o tom nemá cenu psát, to se musí vidět.........(21.2.2008)

• - Hlavní motiv celého soundtracku pochází z písně The Gael, kterou napsal skotský skladatel Dougie MacLean. Najdete ji na jeho albu The Search z roku 1990. (_Moon_)

• - Indiáni používají v boji různé typy válečných kyjů a tomahawků. Čingačgúk (Russel Means) používá, viz závěrečná scéna s Maguou (Wes Studi), válečný kyj připomínající pažbu pušky, tzv."Gunstock war club". Tento válečný kyj byl vyráběn z tvrdého dřeva a byl oblíben napříč indiánskými kmeny. Typické pro tuto zbraň jsou výrazné hrany, zdobení a kovové hroty či ostré hrany zesilující smrtící účinek zbraně. (Kirman)

• - Vojaci vo filme sú skutoční vojaci. To preto, aby ich pochod bol absolútne autentický. (JurajKa)