Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Režisér Michael Mann se tímhle romanticko-dobrodružným kusem, který se z předlohy smyšleného příběhu J. F. Coopera posunul ještě dál k diváckému očekávání, definitivně probil mezi tvůrce, které je potřeba brát vážně. Mannova hvězda začala právem stoupat strmě vzhůru. Kolonizace ve druhé polovině 18. století vypráví příběh dvou bratrů, posledního z Mohykánů Unkase a jeho nevlastního bratra Sokolí oko, bělocha, žijícího mezi indiány, kteří stojí proti nepřátelům v čele s Maguou, přeběhlíkem a zrádcem ve výborném podání Wese Studiho. A chrání dcery anglického velitele pevnosti, do kterých se zamilují. Mann, který předtím svým způsobem změnil tvář televize a poté natočil několik zásadních kriminálních thrillerů, výrazně žánrově uskočil: natočil dobový film, s čestným a vznešeným hrdinou, a rozmáchl se k vizuálně bohatému, epickému vyprávění, kterému vévodí řežba uprostřed panenské přírody při opouštění pevnosti, která padla do rukou Francouzů. Pár chyb najdeme (několik zbytečně delších pasáží, skřípající scény v pevnosti), to si přiznejme, přesto tu máme vizuálně podmanivé dílo se soundtrackem, o kterém bylo napsáno snad už všechno. Poslední minuty našlapané..(6.12.2015)

Nejlepší film pana Michaela Manna, nejlepší soundrack k filmu od Trevora Jonese a nejlepší filmová role pro Daniela Day - Lewise. Překrásná krajina a výborný příběh. Hned po Braveheart můj druhý nejoblíbenější historický film. Atmosféra, kterou stvořili díky své hudbě Trevor Jones a Randy Edelman je nepopsatelná. 95 %(22.6.2010)

Úžasný historický film, na který se s velkou radostí podívám znovu a znovu. Snímek vás ohromý překrásnou výpravou, excelentními hereckými výkony, silným příběhem a přenádhernou hudbou, která pro mne zcela nepochopitelně nebyla oceněna Oscarem. Daniel Day-Lewis odehrál mnoho skvělých rolí, ale pro mě to navždy zůstane "Poslední Mohykán". Film, který Michaela Manna katapultoval do režisérské extratřídy a společně s Nelítostným soubojem to nejlepší co zatím natočil. Poslední dvacetimutovka je něco naprosto nezapomenutelného, ale o tom nemá cenu psát, to se musí vidět.........(21.2.2008)

Dobré spojení dobrodružného filmu a westernu,no spíše indiánky.Herecké výkony,výprava a skvělá hudba dělají z tohoto filmu podívanou na kterou se rád podívám znovu.Bohužel mi tento film utekl v kinech a viděl jsem ho až o pár let později v televizi.Kdyby ho nějaký distributor zařadil znovu do kin jako je tomu právě ted u filmu Pulp fiction,kino bych navštívil. Soundtrack co stojí za poslech:Trevor Jones - The Last of the Mohicans Theme.Krásná skladba která v sobě pojí rytmické bubny a táhlé smyčce houslí,dokonale dotváří celkovou atmosféru tohoto filmu.(3.6.2014)

Cooper je jiná spisovatelská kategorie než např. Karel May, kterého jsem čítával, řekněme, v deseti letech a filmy podle jeho románů ve mě můžou v nejlepším případě vyvolávat shovívavý úsměv. Nicméně i tak je zatížený dobrodružnou romantikou, která je přece jen blízká jiné věkové kategorii, než ve které jsem se ocitl já, a totéž se dá říct i o filmu z jeho předlohy vycházejícím. Klasické schéma s řadou žánrových klišé, kdy už dopředu můžete bez znalosti předlohy kalkulovat s tím, jak všechno dopadne a kdo přežije. Na druhou stranu je Poslední mohykán opravdu slušně natočený, takže mě nijak neuráží a i když nejde o žánr, který by mě oslovoval, se třemi hvězdičkami nemám problém. Celkový dojem: 60 %.(9.2.2012)

• - Scéna odehrávající se pod vodopády, kdy se Sokolí oko loučí s Corou a prchá před Hurony se nenatáčela ve volné přírodě, ale vznikala ve filmových studiích. (Lynette)

• - Během lovu vysoké na začátku filmu je v lese možné vidět muže v červené kšiltovce, který jelena nahání do záběru. (Viko)

• - Michael Mann před ani během natáčení nečetl původní knihu "Poslední Mohykán". (Xixao)