Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Nádherný film. Prototyp skutečně romanticko-dobrodružného filmu v tom nejlepším slova smyslu. Natočeno je to tak dobře, že i ve finální scéně na skále skoro zapomínám dýchat. A zajímavé je, že tím posledním z Mohykánů je Chingachgook, ačkoli je zdánlivě odsunut na vedlejší kolej. Jeden z nejzapamatovatelnějších hudebních motivů tohoto skvostného dílka tandemu Jones/Edelman se velmi podobá skladbě The Gael od Dougieho MacLeana (album The Search z roku 1990), lépe řečeno - motiv je doslova a do písmene opsaný. Nicméně i The Gael se velmi inspiruje u jiné skladby, tentokrát z vod vážné hudby - La Follia (známá od Verdiho i Corelliho). Jde tedy o jakýsi mnohokrát přebíraný prvek, jehož autorství nemá cenu hledat. Teď nijak nesnižuji hodnotu Jonesovy kompozice, motiv zapracoval do svého dílka perfektně a celý soundtrack je jeden z těch TOP děl filmové hudby, které zná i laik, který je jinak k hudbě ve filmu úplně hluchý. Toto je přesně ten film, u něhož skutečně NEMÁTE pocit, že sledujete ubrečenou limonádu smrdící prachyvydělávatelem. Tady je znát, že si tvůrci tu práci dali, snažili se podat ucelený příběh, nevynechat charaktery postav, vyhráli si s překrásnými kamerovými záběry a stvořili tak film, u něhož skloubení obrazu a hudby tvoří jeden dokonalý celek.(11.12.2006)

Pro mě je poslední mohykán jednoznačně a bez debat nejlepším filmem Michael Manna a zároveň jednim z nejlepších dobrodružněakčněromantických filmů všech dob. Hned od prvního záběru dokáže Poslední Mohykán neskutečně upoutat, sice mi přišlo, že to nastolený tempo neudrží po celou dobu, hlavně prostřední část je trochu chudší, ale ta závěrečná pulhodina je úplně nadpozemská, něco tak skvělýho jsem už hodně dlouho neviděl nebo možná vůbec. A do toho všeho zní tak úchvatná hudba až úplně mrazí. U mě se tenhle soundtrack staví hned vedle původně nedotknutelnýho Conana. A o hereckým zastoupení se snad ani nemá cenu bavit. Daniel Day-Lewis ve svý nejlepší roli, nejdrsnější herec indiánských rolí vůbec Wes Studi a skvělá Madeleine Stowe, tomuhle prostě dám pět i kdybyste mě mučili(22.1.2007)

Dlouho jsem tento film obcházel, až jsem nakonec neodolal. Titulní skladba je mi víceméně dost známá a tak jsem byl zvědavej, jak dobře jí tvůrci zakomponují do filmu. O to horší bylo, když jsem během filmu pochopil, že film táhne jenom ta jedna známá písnička a nic jinýho na něm vlastně dobrého, co se týče muziky, není a to mě vcelku zamrzelo. Důlěžité je ale to, že příběhově je to suprový film, kterých se po světě tolik netočí. Nápad je to také zajímavý. Přecijen, jak často se ve filmu objevuje téma indián, když nebudu brát v potaz Odpadlíka. Jen tomu prostě nemůžu dát plný počet. Pro někoho je to dost možná historická pecka, pro mě jenom film, od kterého jsem čekal o dost víc a i když jsem dostal dost, stejnak to bylo dost málo na to, aby to bylo obodování na plno.(27.9.2009)

Při adaptaci knihy lze předpokládat, že si tvůrci děj tak trošku přizpůsobí obrazu svému, přece jenom, co funguje v knize, nemusí fungovat na plátně a opačně. V případě tohoto filmu ale došlo k něčemu většímu než k malému přizpůsobení. Postavy ve filmu jsou poháněny pohnutkami, které v knize nenajdete, ba co víc, umírají úplně jiní hrdinové. A tak ani úžasná hudba ani skvělý Daniel Day-Lewis prostě nemohou vybojovat maximální hodnocení.(29.7.2007)

Mann je režisérským intelektuálem s jedinečným darem pobavit nejširší masy. Nad kompozicí obraz/hudba zůstává rozum i smysly stát a geniální zručnost v budování jemných vztahů mezi postavami vdechuje filmu život. Jenže Poslední mohykán je, při vší úctě, pouze dokonale načančanou indiánkou, která ve mně, díky své jednoduché prvoplánovistoti, po celou dobu budila dojem dokonalé sterility. Jakékoliv rozvinutí nitek divácké empatie k osudové lásce drolí válečné zápolení a naopak. Po skončení jsem měl pocit zpola uspokojeného libida a toužil jsem po minimálně půlhodině navíc. PS: A známý ústřední motiv ještě nedělá automaticky geniálním celý soundtrack.(5.10.2007)

• - Scéna odehrávající se pod vodopády, kdy se Sokolí oko loučí s Corou a prchá před Hurony se nenatáčela ve volné přírodě, ale vznikala ve filmových studiích. (Lynette)

• - Song ze soundtracku " I will find you", jenž je v originále směsí angličtiny a indiánského nářečí nahrála hudební skupina Clannad, v níž kdysi působila i zpěvačka Enya. (Lynette)

• - Během lovu vysoké na začátku filmu je v lese možné vidět muže v červené kšiltovce, který jelena nahání do záběru. (Viko)