Reklama

Reklama

Poslední Mohykán

  • USA The Last of the Mohicans (více)
Trailer

Obsahy(1)

Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 008)

sud 

všechny recenze uživatele

Nádherný film podkreslený geniální hudbou s velkolepými bitevními scénami. Román od Jamese Fenimora Coopera jsem četl. Celý. Všechny části. Kdyby se měl celý beze zbytku zfilmovat, musel by zabrat minimálně desetidílný seriál. Ale Michael Mann vybral z této románové ságy nádherný příběh o odvaze, lásce a cti. Celý film je neskutečně napínavý, zvláště na konci filmu tuhne krev v žilách. Závěr není příliš happyend, je to téměř Shakespeare. Na filmu jsou silné rovněž herecké výkony Daniela Dey Lewise, Madeleine Stoweové, Russela Meanse a Wese Studiho. Jeho Magua je ten nejlepší indiánský záporák ve filmových dějinách. Nebývá zvykem, že by western, natočený v devadesátých letech byl dokonalým filmem a klasikou. "Poslední Mohykán" to dokázal. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Za slabší bych označil překladatelskou pasáž, neustálé opakování hlavního hudebního motivu (jinak vpravdě skvostného) zas působilo už trochu úsměvně, a já osobně bych uvítal směrem k „vyhlídkovému“ závěru dřívější střih (už přece o nic nešlo). Jinak ovšem filmu nemám co vytknout. Od herců přes bitevní scény, příběh, dobové reálie až po technickou stránku, prostě paráda. Kdyby se jen v Hollywoodu točily všechny historické velkofilmy podobné kvality jako Poslední Mohykán… to bych se jim snad přestal po jistých neblahých zkušenostech cíleně vyhýbat, právě jako v případě tohoto filmu, který jsem si bohužel nechal unikat nepěkně dlouho. Za mě to bude slabších 5*. ()

Reklama

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Nádherný film s geniální hudbou, která tento podmanivý příběh skvěle doplnuje. Lewis je opravdu skvělej, pro roli Sokolího Oka se nedal vybrat lepší představitel, charisma z něho teče a je přesně ten typ velmi zapamatovatelného zálesáka, jaký mám rád (zdravím Oldu) a celkove i tenhle film je lepší než ty westernové mayovky (kromě zpracování Vinnetoua a Pokladu samozřejmě, ale i ty nemaj ten nádech dobrodružství v nejkrásnějším prostředí severní ameriky). Tahle doba mně vždy zajímala z amerických dějin nejvíce, ta romantičnost zálesáků a indiánů ve sporu vysoce převyšujícím jejich typické problémy, stopování, kanadské lesy apod... Při tom 8-minutovém závěru sem se skoro povznesl jako dr. Jackson.. Jeden z nejlepších soundtracků v historii filmu a osobně můj nejoblíbenější a nejposlouchanější vůbec. Skladba Promentory je z jiné dimenze, kde ji sepsalo duo bohů ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Po řadě let jsem si znovu užil Posledního Mohykána, konečně na blu-ray a v originálním znění. A je to stále úžasný film, co vám budu povídat. Sokolí Oko, Čingačgúk a Unkas jsou naprosto skvělí hrdinové zrovna tak jako je Magua jedním z nejlepších záporáků, které jsem ve filmu viděl, Mannova režie se mazlí s dechberoucími přírodními scenériemi, dokáže budovat napětí před akcí a potom dokonale vtáhnout do ní, romantická zápletka vůbec není na překážku, protože k takovým dobrodružným příběhům zkrátka patří. A pak je tady samozřejmě to strhující finále, při němž máte i díky Jonesově a Edelmanově hudbě pocit, že jde vážně o všechno. Jak jsem psal v úvodu, úžasný film. Pro dějiny kinematografie asi nijak zásadní, ale úžasný. ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Zatímco 80. léta se nesla v duchu béčkovosti (Barbar Conan) a 21. století v duchu audiovizuální postmoderny bez srdce (Apocalypto), poctivá filmařina vznikala v letech 90tých (Tanec s vlky). Poslední Mohykán možná není dokonalý, ale je v tom tak pořádný kus dobrodružný romantiky + ta nadpozemská hudba + ten fenomenální konec na skále (možná nejsilnější závěr, jaký se kdy v kinematografii objevil) + démonický Wes Studi, že u mě jiné než plné hodnocení nepřipadá v úvahu. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (40)

  • Jodhi May (Alice Munro) prohlásila, že většina její role zmizela ve střižně. (Witta)
  • Hlavní motiv celého soundtracku pochází z písně „The Gael“, kterou napsal skotský skladatel Dougie MacLean. Najdete ji na jeho albu „The Search“ z roku 1990. (_Moon_)

Související novinky

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)

Reklama

Reklama