poster

Poslední Mohykán

 • USA

  The Last of the Mohicans

 • Slovensko

  Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • genetique
  ****

  Mann si len raz odskočil od filmov točených v žiare veľkomesta a hneď tu mám skoro najlepší jeho výtvor. V prvom rade hudobný motív pozdvihol tento film, síce si netrúfnem povedať o koľko percent ale podľa jeho ospevovania o hodne. Vo viacerých variantoch znie prakticky počas celého film a neomrzí. Hrdinskosť, hrdosť, obetavosť a Day-Lewis spravili z tohto filmu presne to čo, dokázal Gibson, i keď on o trošku lepšie. 85%.(8.3.2006)

 • Isherwood
  ***

  Mann je režisérským intelektuálem s jedinečným darem pobavit nejširší masy. Nad kompozicí obraz/hudba zůstává rozum i smysly stát a geniální zručnost v budování jemných vztahů mezi postavami vdechuje filmu život. Jenže Poslední mohykán je, při vší úctě, pouze dokonale načančanou indiánkou, která ve mně, díky své jednoduché prvoplánovistoti, po celou dobu budila dojem dokonalé sterility. Jakékoliv rozvinutí nitek divácké empatie k osudové lásce drolí válečné zápolení a naopak. Po skončení jsem měl pocit zpola uspokojeného libida a toužil jsem po minimálně půlhodině navíc. PS: A známý ústřední motiv ještě nedělá automaticky geniálním celý soundtrack.(5.10.2007)

 • tron
  ****

  „Len ak by si mieril lepšie, ako rozmýšľaš.“ Magua je v podaní indiánskeho herca Wesa Studiho mimoriadne pôsobivý a uveriteľný zlosyn, ktorý pôsobí dojmom, že ním nie vždy bol. Ale kruté udalosti ho zmenili, ako sa to niekedy stáva. Bohužiaľ, scenár je dosť priemerný a niekedy sa hrozne vlečie (dlhá a úplne zbytočná, hoci pekne zrežírovaná, pasáž v obliehanej pevnosti). Akonáhle však Mannov historický triler chytí dych (čo sa stane len v akčných scénach, našťastie je ich požehnane - úvodný nástup Sokolieho oka, masakra osadenstva pevnosti a mrazivé vysokohorské finále, u ktorého si prajete jediné - aby niekde existovala utajená, o 10 minút dlhšia režisérska verzia), dosahuje jedinečné obrátky. Na tom má dozaista podiel i perfektné herecké obsadenie (Day-Lewis predovšetkým, ale mne sa vždy páčil aj Steven Waddington) a dôraz kladený na atmosféru. Výborná hudba, silná a krásna výprava jedinečných, vtedy ešte nepoškvrnených lesov Severnej Ameriky a podľa mňa jedno z najlepších finále americkej kinematografie, kde režisér brutálne dobre pracuje so strihom či extrémnymi zvukovými trikmi.(24.10.2004)

 • gudaulin
  ***

  Cooper je jiná spisovatelská kategorie než např. Karel May, kterého jsem čítával, řekněme, v deseti letech a filmy podle jeho románů ve mě můžou v nejlepším případě vyvolávat shovívavý úsměv. Nicméně i tak je zatížený dobrodružnou romantikou, která je přece jen blízká jiné věkové kategorii, než ve které jsem se ocitl já, a totéž se dá říct i o filmu z jeho předlohy vycházejícím. Klasické schéma s řadou žánrových klišé, kdy už dopředu můžete bez znalosti předlohy kalkulovat s tím, jak všechno dopadne a kdo přežije. Na druhou stranu je Poslední mohykán opravdu slušně natočený, takže mě nijak neuráží a i když nejde o žánr, který by mě oslovoval, se třemi hvězdičkami nemám problém. Celkový dojem: 60 %.(9.2.2012)

 • Eddard
  *****

  At long last... dlouho jsem tenhle starší filmek sháněl, zaváněl příslibem historické romance, Mannova prvního slavného kusu, krásnou Madeline Stowe a skvělým Day-Lewisem a v první řadě grandiózně elektrizujícím soundtracekem... ten jsem totiž poslouchal už roky před tím a ona píseň, která osudově burácí při poslední dlouhé scéně pomsty, ve mě vždycky probouzela úžasný pocit něčeho vznešeného... teď, když jsem viděl, při jaké scéně zní, mám ji ještě raději. Celkově tak jde říct, že se mé očekávání dopuntíku splnila. Krásný, pěkně (třebaže ještě ne tak precizně jak později u Heat, Collateralu) vyprávěný příběh, oduševněle krásná Madeline Stowe, heroický Day-Lewis a překrásné exteriéry, snímané bohovskou (Mannovskou) kamerou... To všechno a ještě víc je Poslední Mohykán. Bravo! 90%(17.12.2006)

 • - Song ze soundtracku " I will find you", jenž je v originále směsí angličtiny a indiánského nářečí nahrála hudební skupina Clannad, v níž kdysi působila i zpěvačka Enya. (Lynette)

 • - Během lovu vysoké na začátku filmu je v lese možné vidět muže v červené kšiltovce, který jelena nahání do záběru. (Viko)

 • - V hudbě k filmu jsou často slyšet housle. Na ty hraje slavný skotský houslista Alasdair Fraser. (Witta)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace