Poslední Mohykán

Posledný Mohykán

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Za slabší bych označil překladatelskou pasáž, neustálé opakování hlavního hudebního motivu (jinak vpravdě skvostného) zas působilo už trochu úsměvně, a já osobně bych uvítal směrem k „vyhlídkovému“ závěru dřívější střih (už přece o nic nešlo). Jinak ovšem filmu nemám co vytknout. Od herců přes bitevní scény, příběh, dobové reálie až po technickou stránku, prostě paráda. Kdyby se jen v Hollywoodu točily všechny historické velkofilmy podobné kvality jako Poslední Mohykán… to bych se jim snad přestal po jistých neblahých zkušenostech cíleně vyhýbat, právě jako v případě tohoto filmu, který jsem si bohužel nechal unikat nepěkně dlouho. Za mě to bude slabších 5*.(9.9.2015)

Předloha dostává sice na frak, ale Poslední Mohykán naštěstí funguje především jako dobrodružně-romantický film sám o sobě. A nutno dodat, že velmi dobře. Navíc všechny zápory vytlačí ze zorného pole nezapomenutelná závěrečná pasáž. Být takový celý film, tak se mi nedostává slov. Jen na tu knihu prostě raději rovnou zapomeňte. ♫ Hodnocení OST: 4/5(7.8.2007)

Nádherný film. Prototyp skutečně romanticko-dobrodružného filmu v tom nejlepším slova smyslu. Natočeno je to tak dobře, že i ve finální scéně na skále skoro zapomínám dýchat. A zajímavé je, že tím posledním z Mohykánů je Chingachgook, ačkoli je zdánlivě odsunut na vedlejší kolej. Jeden z nejzapamatovatelnějších hudebních motivů tohoto skvostného dílka tandemu Jones/Edelman se velmi podobá skladbě The Gael od Dougieho MacLeana (album The Search z roku 1990), lépe řečeno - motiv je doslova a do písmene opsaný. Nicméně i The Gael se velmi inspiruje u jiné skladby, tentokrát z vod vážné hudby - La Follia (známá od Verdiho i Corelliho). Jde tedy o jakýsi mnohokrát přebíraný prvek, jehož autorství nemá cenu hledat. Teď nijak nesnižuji hodnotu Jonesovy kompozice, motiv zapracoval do svého dílka perfektně a celý soundtrack je jeden z těch TOP děl filmové hudby, které zná i laik, který je jinak k hudbě ve filmu úplně hluchý. Toto je přesně ten film, u něhož skutečně NEMÁTE pocit, že sledujete ubrečenou limonádu smrdící prachyvydělávatelem. Tady je znát, že si tvůrci tu práci dali, snažili se podat ucelený příběh, nevynechat charaktery postav, vyhráli si s překrásnými kamerovými záběry a stvořili tak film, u něhož skloubení obrazu a hudby tvoří jeden dokonalý celek. EDIT: Knihu jsem nečetl a všem, kteří kritizují režiséra, že se nedrží předlohy, říkám toto: režisér ji taky nečetl :-)(11.12.2006)

Díky geniálně napsané a famózně zahrané hudbě by tento film mohl být i němý, o což se konec konců tvůrci pokusili na konci a výsledek byl ohromující. Příběh je mocný, a i když by se mohlo zdát, že děj místy zadrhává, pořád se lze soustředit na hudbu, kterou bych dokázal opěvovat do nekonečna. Výkony herců strhující, Michael Mann zkrátka namíchal koktejl bez většího kazu.(28.4.2008)

Cooper je jiná spisovatelská kategorie než např. Karel May, kterého jsem čítával, řekněme, v deseti letech a filmy podle jeho románů ve mě můžou v nejlepším případě vyvolávat shovívavý úsměv. Nicméně i tak je zatížený dobrodružnou romantikou, která je přece jen blízká jiné věkové kategorii, než ve které jsem se ocitl já, a totéž se dá říct i o filmu z jeho předlohy vycházejícím. Klasické schéma s řadou žánrových klišé, kdy už dopředu můžete bez znalosti předlohy kalkulovat s tím, jak všechno dopadne a kdo přežije. Na druhou stranu je Poslední mohykán opravdu slušně natočený, takže mě nijak neuráží a i když nejde o žánr, který by mě oslovoval, se třemi hvězdičkami nemám problém. Celkový dojem: 60 %.(9.2.2012)

• Wes Studi

• - Čingačgúk (Russell Means), Unkas (Eric Schweig) a Magua (Wes Studi) používají v boji britské předovky s křesadlovým zámkem "Brown Bess" (hnědá Bětka). Jedná se o mušketu s hladkým vývrtem hlavně, která měla ráži 19 mm (.75 cal) a účinný dostřel cca 100 m. (Kirman)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 172.

• - Spoiler: Ve finální scéně boje vytáhne Magua (Wes Studi) tomahawk a nůž. V dalším záběru už má pouze tomahawk. (Cross666)