Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Je to vynikajúci historicko-dobrodružný film od Michaela Manna. Má skvelý príbeh o bielom indiánovi, ktorý so svojim nevlastným bratom a otcom pomôže britským sestrám a dôstojníkovi v čase vojny medzi Britmi a Francúzmi o americké územie, pričom sa do jednej zo sestier zamiluje, ale musia čeliť mnohým problémom, ktoré súvisia hlavne s agresívnym kmeňom Hurónov. Spracovanie je perfektné, celkovo dobrodružný žáner až tak veľmi neobľubujem, ale toto je niečo úplne iné, film ma dostal už svojou úvodnou scénou a maximálny zážitok z neho sa už ani na okamih nezníži, jedna perfektná scéna strieda druhú, celý čas sa zvýrazňuje vzťah k hlavným postavám, je tu plno perfektných prvkov a všetko to vyvrcholí záverečnou fázou, ktorú považujem za absolútny vrchol všetkého, čo bolo kedy natočené, maximálny zážitok. Akcie je tu pomerne dosť a je skvelá, film obsahuje tri výrazné akčné sekvencie, všetky sú perfektne natočené, obsahovo zaujímavé, pomerne drsné a na dokonalú spoluprácu hlavnej trojice v akcii je skutočne radosť pozerať. Herecké obsadenie je perfektné, Daniel Day-Lewis, Russell Means a Eric Schweig vytvorili tri vynikajúce postavy, k tomu romantická Madeleine Stowe, Wes Studi, ktorý stvárnil najlepšieho filmového záporáka vôbec, spomenúť musím aj Jodhi May v úlohe druhej sestry, síce je celý čas taká nevýrazná, ale úplne to vynahradí vo svojej poslednej scéne, tých pár záberov na ňu je neskutočným zážitkom. K tomu postava britského dôstojníka s veľmi zaujímavým charakterom a mnoho iných zaujímavých vedľajších postáv. Réžia je dokonalá, snáď každý záber je zážitok, tu si Michael Mann zaslúži veľkú pochvalu a v celej svojej kariére sa už tomuto filmu ani trochu nepriblížil. A tento úžasný filmový zážitok ešte zosilňuje tá najkrajšia filmová hudba vôbec. Tu sa nedá nič vytknúť, keď som film videl v detstve prvýkrát, hneď sa stal mojim najobľúbenejším a na tom sa doteraz nič nezmenilo. 100%(8.4.2007)

Já jsem byla tímhle filmem hodně zklamaná. Kamera, výprava a hlavně hudba jsou sice naprosto fantastické, herci také nejsou zrovna k zahození, ale nějak mi tu pokulhává lepší vyprávění příběhu, plynulost a asi bude něco špatně i se scénářem. Některé pasáže mě docela nadchly, proto mě mrzí, že celkový dojem byl tolik mdlý a vcelku nudný.(4.7.2004)

Můj vztah k tomuto filmu je dosti specifický. Jednak to byl první film, který jsem kdy viděl celý (zhruba v 6 letech) a pak ještě nejméně 20x, ale hlavně mě vždy závěrečná scéna naprosto dostala a já schovával slzy, aby mě rodina v obýváku neviděla bulet. Poslední Mohykán je spolu s Tancem s vlky nejlepší "indánka", která kdy vznikla. Je to rozhodně také nejlepší film popisující koloniální britské vojsko a nejlepší film popisující indiány na východním pobřeží severní Ameriky, kdy si prérijní kmeny na západě (ano, ty z westernů), ve kterých má mimochodem předky i "poslední Mohykán" Russell Means, mohly nechat o debilním bělochovi jenom zdát. Krásný příběh se skvělými herci, který má dokonalé kostýmy, dokonalou hudbu a dokonalý komparz, který má paradoxně nedostatky pouze v indiánech (Huronech), které kolikrát hrají běloši namalovaní válečnými barvami, což je dost poznat. Problém také vidím v předloze, kdy jsou Francouzi vylíčeni jako čiré svině spolčené s ďábelským kmenem žroutů srdcí a Britové jako celkem gentlemanští kavalíři se zeleným mozkem a roztomilými Mohawky hrajícími lakros na své straně. Fakt, že Francouzi dokázali s loajálními indiány jednat s respektem a téměř rovnocenně a měli dobrou indiánskou politiku, na rozdíl od Britů, kteří je považovali automaticky za podřízené opice, to v tomto filmu moc patrné není, což je škoda, protože tento film je pro většinu diváků první a poslední návštěvou historie, kterou do této tématiky podstoupí. Nebudu ale hodnotit historii ani její přesnost v tomto filmu, Poslední Mohykán je zkrátka perfektní film, který nemá žádného srovnatelného následovníka zachycující stejné místo a období. 95% můj TOP 10(15.7.2012)

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Historicko-romanticko-dobrodružný film a trochu i western v režii Michaela Manna (Nelítostný souboj, Collateral) z období bojů Francouzů, Angličanů a různých indiánských kmenů v Americe. Hezká muzika, pěkné záběry, indiáni... Prostě pohoda, ale žádný zázračný zážitek. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6449-posledni-mohykan-last-of-the-mohicans-the/videa/(27.12.2008)

Geniální limonáda se vším všudy – fenomenální hudbou Trevora Jonese (titulní motiv je hrdinsky klenutý jako schody do Valhally), nádhernými exteriéry, výbornými herci, jednoduše napsanými postavami, velmi prostou stavbou a nádherně trefenou romantickou složkou. Jak nemusím romantické linie, Mann tu svoji i díky jiskření mezi Stoweovou a Lewisem převedl na plátno mistrovsky. Posledí mohykán je možná překvapivě zkratkovitý a nepříliš rozevlátý, přesto se umí ve správnou chvíli zpomalit a vykouzlit překrásný záběr i působivou zpomalovačku. Hollywood se na předloze dost možná dopustil jistého zločinu, nicméně ta sladkobolná romantika je přesně v intencích toho, co jsem jako dospívající jinoch cítil při četbě Lovce jelenů. Nádherná připomínka dávno zašlých let a zároveň film, který mě vždycky dostane znovu. A překvapivě stále víc a víc.(30.1.2004)

• - Daniel Day-Lewis kvůli postavě Sokolího Oka v Posledním Mohykánovi prožil půl roku naprosto sám v divočině, kde se naučil dokonale lovit a stahovat zvířata, stavět kánoe a střílet z pušky i v běhu. (Pumiiix)

• - Spoiler: Od zabití Duncana až do závěrečné scény nepadne přes 8 minut jediné slovo, vše se obejde pouze s doprovodem vynikající hudby Trevora Jonese. (Witta)

• - Vojaci vo filme sú skutoční vojaci. To preto, aby ich pochod bol absolútne autentický. (JurajKa)