Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Soundtrack Trevor Jones a Randy Edelman: 1. Last of the Mohicans (Theme) ,2. Elk Hunt ,3. The Kiss ,4. The Glade (Pt. 2) ,5. Fort Battle ,6. Promentory ,7. Munro's Office/Stockade ,8. Massacre/Canoes ,9. Top of the World ,10. The Courier ,11. Cora ,12. River Walk and Discovery ,13. Parlay ,14. The British Arrival ,15. Pieces of a Story ,16. I Will Find You ,(15.5.2011)

Tak v rámci opakování starých klasik ke kterým doplňuji komentáře jsem se dostal i k tomuto kousku, který patřil mezi moje dětské srdcovky a musím říct, že nezestárnul v mých očích ani o den. Možná by to měli dnešním filmařům dávat jako vzor jak natočit pořádný dobrodružný film. Nádherná příroda peckovní hudba a skvěle a přirozeně zahrané postavy ke kterým si vytvoříte vztah. Navíc z toho Mann neudělal pohádku a nebál se ani drsnějších scén a tak stvořil svůj nejlepší film. Tragické finále při kterém polovina hlavních postav zemře mě pak i po letech dostalo. Při tom famózním hudebním doprovodu jsem zamáčknul slzu za každého padlého hrdinu fakt neskutečně emotivní. Jo a Wes Studi a jeho Magua je ďábel i když na konci dopadne neslavně.95%(2.2.2018)

Nemám co bych vytknul , některé záběry kamery /a není jich málo/ jsou na vrcholu geniality a příběh sám je skutečně uchvátný , pastva pro oči a pro uši je to uplný ráj .Vše vyvrcholí koncem, který mě uplně rozbořil, to se hned tak nevidí takhle kdyby končili všechny filmy tak se tady bude objevovat jen plný počet hvězdiček.Michael Mann je hodně dobrej.(7.7.2006)

Parádní Day - Lewis, který opět nezklamal, a jehož herectví mne dokázalo i napočtvrté překvapit, to je první hvězdička. Bezchybný příběh, který se točí okolo několika mocichtivých anglických pánů, kteří jsou ochotni jít za svým vítězstvím při dobývání kontinentu přes mrtvoly - HODNĚ mrtvol -, to je druhá hvězda. Dále pak samozřejmě skvělá režie v podání dnešního mastera digitální kamery Michaela Manna, to je další velké plus, kterého si v případě tohoto snímku nelze nevšimnout. Čtvrtá hvězdička je pak za další vedlejší, uvěřitelně ztvárněné postavy, kultovní hudbu a super akční scény, které byly nastříhány s dokonalou precizností a které se mohou v klidu rovnat moderním podobným sekvencím, ba dokonce mnohé z nich i předčí. Ale... to je všechno! Nevím, jestli jsem čekal ultimátní dobrodružný film, po jehož shlédnutí budu hledat čelist po zemi, ale prostě mi tam něco chybělo... Což je zvláštní, protože stejný pocit jsem měl i z nejnovějšího Mannova snímku Veřejní nepřátelé, i když tam jsem byl alespoň ještě několik minut po závěrečných titulcích ohromen nezapomenutelným zážitkem z kina - který po několika hodinách zmizel. V případě Posledního Mohykána jsem ale po skončení seděl usazený naprosto v klidu, pohoda.... příjemný napínavý film. A tak si říkám, že jsem prostě viděl velmi dobrý dobrodružný snímek s mnoha silnými momenty, k jehož dokonalosti mi ale něco schází. Možná silnější atmosféra...(13.8.2009)

Úžasný historický film, na který se s velkou radostí podívám znovu a znovu. Snímek vás ohromý překrásnou výpravou, excelentními hereckými výkony, silným příběhem a přenádhernou hudbou, která pro mne zcela nepochopitelně nebyla oceněna Oscarem. Daniel Day-Lewis odehrál mnoho skvělých rolí, ale pro mě to navždy zůstane "Poslední Mohykán". Film, který Michaela Manna katapultoval do režisérské extratřídy a společně s Nelítostným soubojem to nejlepší co zatím natočil. Poslední dvacetimutovka je něco naprosto nezapomenutelného, ale o tom nemá cenu psát, to se musí vidět.........(21.2.2008)

• - Bohužel filmování se neobešlo bez rasistického chování ze strany některých bělochů vůči indiánům. (Lynette)

• - V románe J. F. Coopera, podľa ktorého bol film natočený, nie je hlavným hrdinom Nathaniel (Daniel Day-Lewis) ale Uncas (Eric Schweig). (ito7)

• - Spoiler: Ve finální scéně boje Magua (Wes Studi) vytáhne tomahawk a nůž. V dalším záběru už má pouze tomahawk. (Cross666)