Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Mann si len raz odskočil od filmov točených v žiare veľkomesta a hneď tu mám skoro najlepší jeho výtvor. V prvom rade hudobný motív pozdvihol tento film, síce si netrúfnem povedať o koľko percent ale podľa jeho ospevovania o hodne. Vo viacerých variantoch znie prakticky počas celého film a neomrzí. Hrdinskosť, hrdosť, obetavosť a Day-Lewis spravili z tohto filmu presne to čo, dokázal Gibson, i keď on o trošku lepšie. 85%.(8.3.2006)

At long last... dlouho jsem tenhle starší filmek sháněl, zaváněl příslibem historické romance, Mannova prvního slavného kusu, krásnou Madeline Stowe a skvělým Day-Lewisem a v první řadě grandiózně elektrizujícím soundtracekem... ten jsem totiž poslouchal už roky před tím a ona píseň, která osudově burácí při poslední dlouhé scéně pomsty, ve mě vždycky probouzela úžasný pocit něčeho vznešeného... teď, když jsem viděl, při jaké scéně zní, mám ji ještě raději. Celkově tak jde říct, že se mé očekávání dopuntíku splnila. Krásný, pěkně (třebaže ještě ne tak precizně jak později u Heat, Collateralu) vyprávěný příběh, oduševněle krásná Madeline Stowe, heroický Day-Lewis a překrásné exteriéry, snímané bohovskou (Mannovskou) kamerou... To všechno a ještě víc je Poslední Mohykán. Bravo! 90%(17.12.2006)

Díky geniálně napsané a famózně zahrané hudbě by tento film mohl být i němý, o což se konec konců tvůrci pokusili na konci a výsledek byl ohromující. Příběh je mocný, a i když by se mohlo zdát, že děj místy zadrhává, pořád se lze soustředit na hudbu, kterou bych dokázal opěvovat do nekonečna. Výkony herců strhující, Michael Mann zkrátka namíchal koktejl bez většího kazu.(28.4.2008)

Pro mě je poslední mohykán jednoznačně a bez debat nejlepším filmem Michael Manna a zároveň jednim z nejlepších dobrodružněakčněromantických filmů všech dob. Hned od prvního záběru dokáže Poslední Mohykán neskutečně upoutat, sice mi přišlo, že to nastolený tempo neudrží po celou dobu, hlavně prostřední část je trochu chudší, ale ta závěrečná pulhodina je úplně nadpozemská, něco tak skvělýho jsem už hodně dlouho neviděl nebo možná vůbec. A do toho všeho zní tak úchvatná hudba až úplně mrazí. U mě se tenhle soundtrack staví hned vedle původně nedotknutelnýho Conana. A o hereckým zastoupení se snad ani nemá cenu bavit. Daniel Day-Lewis ve svý nejlepší roli, nejdrsnější herec indiánských rolí vůbec Wes Studi a skvělá Madeleine Stowe, tomuhle prostě dám pět i kdybyste mě mučili(22.1.2007)

Mann je režisérským intelektuálem s jedinečným darem pobavit nejširší masy. Nad kompozicí obraz/hudba zůstává rozum i smysly stát a geniální zručnost v budování jemných vztahů mezi postavami vdechuje filmu život. Jenže Poslední mohykán je, při vší úctě, pouze dokonale načančanou indiánkou, která ve mně, díky své jednoduché prvoplánovistoti, po celou dobu budila dojem dokonalé sterility. Jakékoliv rozvinutí nitek divácké empatie k osudové lásce drolí válečné zápolení a naopak. Po skončení jsem měl pocit zpola uspokojeného libida a toužil jsem po minimálně půlhodině navíc. PS: A známý ústřední motiv ještě nedělá automaticky geniálním celý soundtrack.(5.10.2007)

• - Čingačgúk (Russel Means), Unkas (Eric Schweig) a Magua (Wes Studi) používají v boji britské předovky s křesadlovým zámkem "Brown Bess" ("hnědá Bětka"). Jedná se o mušketu s hladkým vývrtem hlavně, která měla ráži 19 mm (.75 cal) a účinný dostřel cca 100 m. (Kirman)

• - Daniel Day-Lewis kvůli postavě Sokolího Oka v Posledním Mohykánovi prožil půl roku naprosto sám v divočině, kde se naučil dokonale lovit a stahovat zvířata, stavět kánoe a střílet z pušky i v běhu. (Pumiiix)

• - Vojaci vo filme sú skutoční vojaci. To preto, aby ich pochod bol absolútne autentický. (JurajKa)