Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

„I will find you. No matter how long it takes, no matter how far, I will find you.“ Mimo Morriconeho děl neznám klasičtější případ, kdy byla hudba tak dokonale snoubena s obrazem. Díky Jonesovi je závěrečné nahánění Maguovy tlupy a jeho souboj s Čingačgúkem podívanou, dotýkající se konečky prstů filmových nebes. Vše pochopitelně zaštítěno kvalitní prací Manna a Day-Lewisem, hravě zvládajícím romantickou i válečnickou polovinu Sokolího Oka.(9.9.2008)

Je nejlepší film Michaela Manna Mohykán nebo Nelítostný Souboj? Dá se říct, že je to jako rozhodnout se mezi AC Cobrou a Porsche 911 (zdravíme Mizery:)). Mohykán má v rukávu jedno eso, a tím je snad nejlepší soundtrack všech dob od Trevora Jonese a Randyho Edelmana. Nebo spíš od Randyho Edelmana a Trevora Jonese? Říct o hudbě, že je podmanivá a atmosférická ani zdaleka nevystihuje její kvalitu. Plus nádherná výprava, exteriéry, příběh....prostě pět hvězd je málo.(20.1.2003)

„Len ak by si mieril lepšie, ako rozmýšľaš.“ Magua je v podaní indiánskeho herca Wesa Studiho mimoriadne pôsobivý a uveriteľný zlosyn, ktorý pôsobí dojmom, že ním nie vždy bol. Ale kruté udalosti ho zmenili, ako sa to niekedy stáva. Bohužiaľ, scenár je dosť priemerný a niekedy sa hrozne vlečie (dlhá a úplne zbytočná, hoci pekne zrežírovaná, pasáž v obliehanej pevnosti). Akonáhle však Mannov historický triler chytí dych (čo sa stane len v akčných scénach, našťastie je ich požehnane - úvodný nástup Sokolieho oka, masakra osadenstva pevnosti a mrazivé vysokohorské finále, u ktorého si prajete jediné - aby niekde existovala utajená, o 10 minút dlhšia režisérska verzia), dosahuje jedinečné obrátky. Na tom má dozaista podiel i perfektné herecké obsadenie (Day-Lewis predovšetkým, ale mne sa vždy páčil aj Steven Waddington) a dôraz kladený na atmosféru. Výborná hudba, silná a krásna výprava jedinečných, vtedy ešte nepoškvrnených lesov Severnej Ameriky a podľa mňa jedno z najlepších finále americkej kinematografie, kde režisér brutálne dobre pracuje so strihom či extrémnymi zvukovými trikmi.(24.10.2004)

Poslední Mohykán je vše co si můžeme představit pod klasickým, historickým velkofilmem - láska, nenávist, čest, pomsta a pořádné bitvy. Rozepře mezi Francií a Anglií slouží spíše jen jako povinný historický základ, o trochu větší roli hraje spor mezi dvěma indiánskými kmeny a úplně nejvíc se film soustředí na putování samotného Posledního Mohykána, ztvárněného vynikajícím Danielem Day-Lewisem... Film však zdaleka není jen one-man-show, skvělá hudba a efektní kamera se postarají o kvalitní audiovizuálno a spolu s velkolepou výpravou zaručí komplexní historický/velkofilmový zážitek v překvapivě ne-velkofilmové stopáži... Vcelku mě ale Poslední Mohykán ničím nepřekvapil, pokud by jej někdo nazval mdlým, asi bych dokázal pochopit, co tím myslí. 8/10(21.9.2008)

Zatímco 80. léta se nesla v duchu béčkovosti (Barbar Conan) a 21. století v duchu audiovizuální postmoderny bez srdce (Apocalypto), poctivá filmařina vznikala v letech 90tých (Tanec s vlky). Poslední Mohykán možná není dokonalý, ale je v tom tak pořádný kus dobrodružný romantiky + ta nadpozemská hudba + ten fenomenální konec na skále (možná nejsilnější závěr, jaký se kdy v kinematografii objevil) + démonický Wes Studi, že u mě jiné než plné hodnocení nepřipadá v úvahu.(9.12.2007)

• - Čingačgúk (Russel Means), Unkas (Eric Schweig) a Magua (Wes Studi) používají v boji britské předovky s křesadlovým zámkem "Brown Bess" ("hnědá Bětka"). Jedná se o mušketu s hladkým vývrtem hlavně, která měla ráži 19 mm (.75 cal) a účinný dostřel cca 100 m. (Kirman)

• - Jodhi May (Alice Munro) prohlásila, že většina její role zmizela ve střižně. (Witta)

• - V hudbě k filmu jsou často slyšet housle. Na ty hraje slavný skotský houslista Alasdair Fraser. (Witta)