LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Turiec

Spočiatku nie je jasné, či hlavnou líniou filmu je obvinenie židovského profesora z rasizmu, alebo jeho minulosť, či súčasný vzťah s mladučkou upratovačkou. Jednotlivé scény sú tvorené viacerými flashbackmi (návratmi do minulosti) a pretože chýba výraznejšia vodiaca niť príbehom, vyznieva to chaoticky. Nie je jasné, na čo sa má divák zamerať. Human Stain ma skvelé herecké obsadenie, ale toto viac-menej komorné dielo nedalo vyniknúť žiadnej hviezde. Na konci sa dočkáme logického rozuzlenia príbehu, ale „vďaka“ počiatočnému chaosu sa až sem nemusíme dostať. Vyústenie príbehu zachránilo inak mierne podpriemerný film, a preto dostáva hodnotenie ***1/2. Záver filmu možno niekoho presvedčí, aby si ho pozrel ešte raz. Pri ďalšom vzhliadnutí by už malo byť v príbehu jasnejšie. ()

Radiq

Že Nicole nebyla sexy? No právě naopak. V tílečku, s cigaretu v ruce, byla fakt hodně sexy, když pominu to, že dělala uklízečku. Ale na to sere diskžokej. Řekl bych dokonce, že po dlouhé době se mi fakt líbila (jestli ne nejvíc). Hopkins byl taky fajn, ale celej film jsem nemohl přijít na kloub tomu, jak se dvěma černochům může narodit bílej - taky jsem si chvíli myslel, že to je žid a ti jeho rodiče nějací moc tmaví židi, asi opálení jeruzalemským sluncem, nebo tak něco. A on místo aby se bránil proti narčení z rasismu, tak nechtěl přiznat barvu... :))). Děj z minulosti se mi tam moc nehodil (jako dějově jo, ale atmosféricky ne). No a Ed Harris, kterýho jsem jenom s problémama rozpoznal a kterej byl fakt hodně zápornej, to byla lahoda. Fakt hustej jedinec. Zato Gary Sinise byl takovej "já až půjdu kolem, tak vám provrtám nohu zubní vrtačkou, abyste si mě všimli nebo ze mě nepošli". Ale tak jako jo. ()

Khalesi

Každý má svoje tajomstvá, ktoré by najradšej pochoval pod čiernu zem. Nejeden z nás zažil trápenie a verte mi, že raz, aspoň raz, sa ku každému šťastie, či spravodlivosť otočili chrbtom. Úprimnosť, odvaha, alebo opatrnosť a strach? Neexistuje univerzálny návod, tak ako neexistujú tie správne slová, ktoré by vyjadrili agóniu a zdesenie, keď umierajú deti, či partner, ktorého milujete. Ešte stále som nezistila, ako sa vyrovnať s tým, že Zem sa točí ďalej... ()

otík

Slušné drama o učiteli na vysoké škole, který je obviněn z rasismu, ztratí práci, záhy mu umře žena a on se plnou vahou vrhne do nového vztahu se ženou, která má ovšem sama se sebou velké problémy a navíc má psychotického manžela. Drama vztahu tak roste do tragických konců. Nejde o žádné šokující erotické drama, jak znějí reklamy na tento film, ale o zcela klasické dobře zahrané vážné drama. ()

MikO_NR_1909

Najzreteľnejšie momenty, ktoré môžeme vidieť t.j. milenecký pomer obstarožného muža a životnej trosky je iba dôsledkom minulých vzťahov. Postupom času sledujeme, že VŠETCI zainteresovaní sa potĺkali životnými škvrnami, v každom dozrievajú úplne inak, ale jazvy im zostali rovnako hlboké. Spomienky, agresia, vášeň, rasizmus, životné utrpenia v plynulom, hypnotickom a bezvýchodiskovom znení filmovej balady. Akurát je tá "balada" troška nevyrovnaná a svet s Wentworth Millerom je ďaleko zaujímavejší ako pozliepané scénky s Edom Harrisom. Silné 3. ()

• Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)
  • Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)