poster

Lidská skvrna

 • USA

  The Human Stain

 • Německo

  Der menschliche Makel

 • Francie

  La Couleur du mensonge

 • Slovensko

  Ľudská škvrna

 • Nový Zéland

  The Human Stain

 • Velká Británie

  The Human Stain

Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo / Francie, 2003, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (128)

 • numi
  ***

  Tenhle snímek nemá příběh. Jde o studii dvou charakterů, dvou lidí, kteří si v životě prožili své a osud je spojil láskou. I když tomu Faunia (v podání výnikající Nicole Kidman) nechce uvěřit a Coleman Silk (Anthony Hopkins) zase uvěřit chce až přespříliš. A přitom z jeho strany jde možná jen o lítost a touhu najít sám v sobě odpuštění za všechny hříchy z mládí. Mezi těmi dvěmi to opravdu nejiskří, ale ono to ani jiskřit nemá. Tenhle vztah je postaven na úplně něčem jiném. Právě proto je ale škoda, že Robert Benton dal možná až přespříliš prostoru "sexuálním" scénám, které tak samotný vývoj "vztahu" posouvají více do pozadí. [leden 2005](12.1.2006)

 • castor
  ***

  Dusná minulost stíhá bývalého židovského profesora, přesně ta samá minulost je postavená na lži a události, které chtě nechtě rozvířili jeho trápení jej zavanou až k jinému ztroskotanci a nastartují jeho pozdní (a poslední) romanci. Drama The Humain Stain se drolí do několika relativně rozsáhlých flashbacků, které postupně skládají příběh muže, vyvrcholící doslova antickou tragédií. Ačkoli film disponuje několika zvučnými a spolehlivými hereckými představiteli, zručnou režií veterána Roberta Bentona a mojí oblíbenou skladatelkou Rachel Portman, těžko jsem se do příběhu dostával a emočně zůstal takřka prázdný. Škoda..(13.6.2007)

 • D.Moore
  **

  Jakkoliv mám rád Anthonyho Hopkinse i Nicole Kidman, do tohoto filmu a hlavně do rolí, které dostali, se mi nehodil ani jeden z nich. To takoví Gary Sinise a Ed Harris, ti byli mnohem přesvědčivější. Příběh Colemana Silka je opravdu dosti nudná záležitost a já přemýšlím, jestli jsem A.H. někdy viděl hrát v podobné mizérii. Asi ne. Nejlepší (a vlastně i pravděpodobně jediná pořádná) scéna - Hopkins a Sinise tančí.(9.7.2011)

 • Jamal
  ***

  Od Lidské skvrny jsem nic nečekal, proto to na mě udělalo celkem příjemný dojem. Hopkins byl fajn, Kidman mi zas tak skvělá nepřišla ( asi to tolik neprožívala jako Hopkins, který by mohl být jejím otcem ). Příběh byl postavený na tom, jak někdy v životě stačí velice málo, jediná věta, špatně vyložená a můžete se rozloučit se všemi uznáními, se všemi úspěchy v životě a už to nic na světě nevrátí zpět. Líbilo se mi jak odsouzení za tuto větu mohl hravě vyvrátit, ale neudělal to. Prostě pěkný příběh pokud od toho neočekáváte mnoho, kvůli kvalitě čtyř skvělých herců.(6.3.2007)

 • LiVentura
  ***

  Zajímavá ústřední dvojice!(5.6.2018)

 • hippyman
  ****

  je to především hvězdné obsazení, co vytahuje tenhle trochu podivný příběh do kladných dojmů. děj mi přijde po všech stránkách nedotažený, jako by nám scénáristi podali z mnoha stran nakousnutý koláč a doufali, že se tím zasytíme... já tedy ne docela. nicméně po delší době zase film, který mi v hlavě nějakou chvíli zůstane a třeba se mi i to hodnocení trochu rozleží... do té doby 70%(14.1.2010)

 • Allien.9
  **

  ALE NOTAK! Tenhle film má poměrně zajímavý děj a zároveň ty nejlepší herce (Hopkins, Harris, Kidman, Sinise). Proto vůbec nechápu, jak mohlo vzniknout tohle... Celý film je šíleně nudný. Nemá spád, žádné "odrážející" momenty, které by činily snímek zajímavým - děj je zkrátka přesně nalinkovaný od začátku do konce - což je opravdu ubíjející. A co je vůbec nejhorší? Všichni výše jmenovaní herci působí, jako by byla "Lidská skvrna" jejich první hereckou zkušeností. Nepřekonatelný Anthony Hopkins je nevýrazný, jindy milá Nicole Kidman působí až neuvěřitelně nesympaticky, charismatický Ed Harris se objeví sotva na deset minut a můj soukromý miláček Gary Sinise má zajímavou roli, ale velmi málo prostoru. Poslední dva zmínění herci jsou záchranou celého filmu... Takže je mi líto, ale jediné, na co budu RÁDA vzpomínat, je roztomilá a originální scéna, ve které Anthony Hopkins tančí s Gary Sinisem ("Tanči se mnou! Neboj se, nechci tě sbalit.") a naprosto dokonalý závěrečný rozhovor mezi Gary Sinisem a Edem Harrisem - KRÁSA - ten mě opravdu fascinoval!(22.1.2009)

 • misterz
  ***

  Tak ja neviem. Typický príklad filmu s A. Hopkinsom v hlavnej úlohe. Výborný námet, pekná myšlienka s presahom, vycibrené dialógy, super odohrané... no ale to podanie príbehu divákovi, ako obyčajne, totálne uspávajúce, bez života a hrozne nudné. Akoby chcel autor uspať diváka peknou myšlienkou. Iba priemer, čakal som viac. 60/100(27.4.2018)

 • Snorlax
  *

  Povrchní, hloupá nuda, kterou bych od takových es jako Hopkins, Kidman, Harris a Sinise nečekala. Hóóóódně nepovedený film.(8.6.2011)

 • Vančura
  *****

  Výtečná adaptace Rothovy stejnojmenné románové předlohy - tomu filmu nemám absolutně co vytknout. Herecké obsazení je excelentní - všichni herci se ke svým postavám hodí typově i věkově (! pro mě mimořádně důležité, neb jsem obecně znechucen filmy, v nichž příliš staří herci hrají výrazně mladší postavy, a naopak; poznámka na okraj pro ty, komu přišlo duo Hopkins & Kidman sexuálně nesourodé - románový Coleman Silk je ve skutečnosti ještě o několik starší, než kolik bylo Hopkinsovi, když ho ztvárnil v tomto filmu) a film se knižní předlohy drží velice věrně. Značná část obsahu knihy byla z filmu samozřejmě vypuštěna - to by ani jinak nešlo, když román má (v českém vydání) 284 stran, a film "jen" 106 minut, co kterých všechno narvat prostě nešlo. Pokora, s níž scenárista přistoupil k Rothově textu, pro mě byla nakonec hlavním důvodem, proč film hodnotím tak kladně - sledovat ho pro mě bylo velice příjemným zážitkem, kdy před mýma očima ožíval děj knihy, kterou jsem s velkým zaujetím četl před několika měsíci. Film má navíc velmi dobrou kameru, příjemný hudební doprovod a skvěle zvolené lokace - koukat na něj je celkově velmi příjemný filmový zážitek (nechápu nízké hodnocení, které si zde film vysloužil). Rothova kniha je naprosto zásadní román 20. století, a oscarový režisér Robert Benton ji na filmové plátno převedl s mimořádným citem, který se přesně trefil do mého vkusu. Velmi se těším na další dva filmy natočené podle Rothových knih, které by měly brzy přijít do kin: American Pastoral a Indignation - podle dostupných informací zatím vypadají minimálně stejně slibně, jako LIDSKÁ SKVRNA.(7.7.2016)

 • Slarque
  ****

  Tenhle podivný film je celý postavený jen na hereckých výkonech. Anthony Hopkins je natolik přesvědčivý, že bych mu snad uvěřil i to, že hraje černocha. Nicole Kidman jako potetovaná uklízečka kupodivu nevypadá nepatřičně ani s vidlemi v kravíně. Ve společných scénách jsou naprosto dokonalí. Ed Harris a Gary Sinise nemají tolik prostoru a proto za ústřední dvojicí trochu zaostávají. Flashbacky mě přišly méně zajímavé, i když chápu jejich důležitost pro film.(5.5.2004)

 • Chrustyn
  ***

  Pomalý, chladný ale poutavý snímek s neobvyklým Anthony Hopkinsem a velice obvyklou Nicole Kidman (ačkoliv by mi možná sedla nějaká nenápadnější herečka). Poutavému vyprávění plnému záhadných tajemství, však chybí jistější režie. Přesto velice zajímavé a poutavé.(27.10.2011)

 • MáŠa
  **

  Film, který se snaží dojmout, ale nevím, nevím, jak moc se mu to povedlo. Já z něho tedy žádný divný pocit nemám a určitě si brzy nebudu pamatovat, o čemž že tohle bylo. O lásce muže k rebelce a o tom, jak to černoši nemají lehké. No, možná si budu pamatovat, že zde černochy hráli běloši. To jaksi nešlo přehlídnout. Ono to tedy bylo jaksi schválně, ale fakt jsem to nikomu neuvěřil.(21.2.2008)

 • Gary
  ***

  Skvěle odehraný milostně-dramatický příběh, který však postrádá více emocí. Zkrátka černoch Anthony Achilles Hopkins s viagrou, který jednoho dne při přednášce řekl: "SPOOK" a už to jelo :)(26.10.2005)

 • ProjectAlice
  *****

  Priznám sa, že ma vôbec nebavili scény s Hopkinsom a Kidman. Nicole nebola až tak nepríťažlivá, ako mnohí píšu, určite to nebolo ako v prípade Charlize Theron vo filme Monštrum. O to tu ale nejde. Pre mňa bol najzaujímavejší príbeh mladého Silka, ktorého úplne skvelo zahral Wentworth Miller. To bol úplne úžasný príbeh, hlavne keď som v polovici filmu zistil, kto v skutočnosti je. Chválim aj Garyho Sinisa, ...priznám sa, že som čakal iný koniec ale nebolo to vôbec zlé, len sa mi v hlave preháňal iný záver. Škoda, že príbeh, odohrávajúci sa v prítomnosti nebol trochu lepší, inak by to bol ešte lepší film. Čakal som od tohoto filmu oveľa menej, než mi nakoniec dal. 95%(11.3.2011)

 • Anderton
  *****

  Akademické, založené na hereckých výkonoch, komorné a o rasizme. Akademické v štýle napr. Proof alebo Birth, ktoré nezbierajú veľa cien, pretože ich realita nie je prefiltrovaná vysokým rozpočtom a ústupkami divákovi. Herecky výživné nie preto, že by postavy trpeli výbuchmi vášní a emócií, ale preto, že iba z pohľadu alebo pohybu dokážu charakterizovať svoju postavu. O rasizme trochu inak, ako sme zvyknutí z jednostranne podaných oscarových drám, aj z opačnej strany. O zavrhnutí vlastných koreňov a o tom, že blízky človek nemusí byť iba z našej sociálnej vrstvy, stačí mať s dotyčným spoločné niečo, čo nás s ním spojí v pravý čas a na pravom mieste. Chladné pre tých,ktorých emocionálne rozohreje oscarový Howard alebo Zwick.(14.6.2012)

 • Fiftis
  *****

  Keď som si tento film išiel pozrieť, skutočne som nevedel, do čoho idem a o to viac som bol prekvapený celkom dosť silným príbehom, ktorý som vlastne celý pochopil až k záveru, kedy sa na povrch dralo celé vysvetlenie, ktoré mi nakoniec prišlo ako celkom kvalitné a zaujímavé. Ešte sa musím pochvalne zmieniť o hudbe, tá sa sem skutočne hodila. O hereckom obsadení si myslím, že ani nie je potrebné veľmi sa vyjadrovať - to hovorí samo za seba. Snáď len že Wentworth Miller (kvôli ktorému som si tento film pozrel) v úlohe mladého Colemana ma opäť celkom príjemne prekvapil. Výborný rasistický film v ktorom som sa však s Nicole Kidman skoro pozvracal, pretože tu schválne nieje veľmi atraktívna a upravená. Film je to ale vynikajúci.(10.12.2012)

 • mm13
  ****

  Nikto a nič v tomto filme nepotreboval, aby bola trauma z Fauniinej minulosti takto vybičovaná. Stačila by úplne obyčajná posraná minulosť, obyčajne posrané vzťahy a posrané manželstvo navrch. Natoľko konkrétny a extrémny moment celú jej drámu paradoxne bagatelizuje, posúva do roviny denno dennému životu vzdialenej. Je medzi nami stále viac nešťastných existencií, ktoré TO nezvládli, vyčerpali sa a dožívajú v dezilúzii, ubližujú si, aby tíšili bolesť z rán od života. Toho každodenného života, len minimum z nich sa tam dostalo kvôli tragédiám, aká postihla Fauniu. Tak načo?(10.4.2013)

 • DEXTER099
  ****

  Lidská skvrna je příběh o profesorovi,který si tak dlouho nechtěl přiznat vlastní původ i když ne tak zcela vlastní až ho doběhl paradoxně při situaci při které by mu přiznání k jeho identitě zachránilo kariéru ,ale hrdost byla větší a tak kde něco končí něco jiného začíná (jak to tak bývá) a místo další dráhy na univerzitě potkal záhadnou a smyslnou Nicole Kidman,která mu přinesla tak dlouho zapomenutý pocit lásky jako zažíval coby mladík akor po smrti své manželky ,která neunesla obvinění které přineslo zánik dalšího profesorova působení v té pokrytecké univerzitě.Nicole Kidman coby Faunii,ale nepřinesla jen hezké,ale i spoustu smutku ze ztráty vlastních dětí,bývalého manžela,který jí stále sleduje a navíc je postižen válkou ve Vietnamu.Jak už to tak bývá tak opět zde předvedl parádní herecký koncert Anthony Hopkins,ale vaše oči určitě potěší nejen účast Nicole Kidman ,ale i známé tváře v menších rolích ať už Ed Harris nebo Gary Sinis,ale i Wentworth Miller,který zde hraje mladší verzi profesora Silka.Za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy.(19.4.2015)

 • Khalesi
  ****

  Každý má svoje tajomstvá, ktoré by najradšej pochoval pod čiernu zem. Nejeden z nás zažil trápenie a verte mi, že raz, aspoň raz, sa ku každému šťastie, či spravodlivosť otočili chrbtom. Úprimnosť, odvaha, alebo opatrnosť a strach? Neexistuje univerzálny návod, tak ako neexistujú tie správne slová, ktoré by vyjadrili agóniu a zdesenie, keď umierajú deti, či partner, ktorého milujete. Ešte stále som nezistila, ako sa vyrovnať s tým, že Zem sa točí ďalej...(19.9.2014)

 • bublajsa
  ****

  Dala bych *** a 1/2, ale kvůli náklonnosti k siru Hopkinsovi(!) jsem se přiklonila ke čtyřem místo ke třem. Prostě se mi tenhle komorní příběh líbí. Mám k němu osobní vztah. Je faktem, že teorie s černochem s modrýma očima je trochu přemrštěná (neříkám, že takový osud a hříčka přírody se stát nemůže, ale pak neměli obsazovat Tonyho), ale prostě mám tenhle film ráda. Pro jeho atmosféru, pro hlavní vztah a pocity, které mi dává. I přes to množství nedostatků. Nejsem náročná.(12.1.2007)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace