LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

bogomira

Tady se rozhodně něco nepovedlo. Nečet jsem knížku, ale představuju si, že je mnohem propracovanější a košatější než scénář k běžně dlouhýmu filmu bejt může, a proto ten film prostě nedrží pohromadě. Skoro nic z toho, co se stane, není uvěřitelný. Flashbacky mě neskutečně otravovaly, i když právě v nich mělo bejt to zásadní poselství. Já Nicole mám hodně rád, ale tady se utrhla ze řetězu až moc a ta vize Oscara na ní byla moc vidět. Nejlepší moment filmu je tak pro mě Ed Harris v ruce s vrtákem na led, ten chlap je klasa. ()

tomtomtoma

Nesnadně lze uchopit tento film, když si myslíme, že tématem je lež, nebo tajemství! Příběh je druhořadý a vskutku působí snad až zbytečně vykonstruovaně. Ovšem film i jeho knižní předloha je zcela o něčem jiném, a dotýká se samotné otázky o smysluplnosti života. Je o lidském pokrytectví, škarohlídství, mravokárném puritánství a falešné agresivní korektnosti. Je o lidské hysterii při udržování vlastních kvazisymbolů počestného života. Je o předsudcích, o honech na čarodějnice a o přetvářce, která obklopuje a prostupuje životy všech lidí. Diskriminace a nesnášenlivost není obdivuhodnou, ani příkladnou vlastností. Ovšem všechny boje za rovnoprávnost všeho možného a s tím související pozitivní diskriminace se ve svém důsledku stupňující se agresivní hysterie přeměňují v absurdní obludárium, které je stejně nesnášenlivé a pokrytecky puritánské. Většina se k této bizarní hře na civilizovanou a strašidelnou přetvářku přirozeně přizpůsobuje v zájmu vlastního rozkvětu uprostřed tržní ekonomické pseudodemokracie a demagogie. Menšina nevěřícně pohlíží na běsnění kolem sebe a marně se snaží nalézt lidskost. Všechny možné negativní společenské dopady na životy jednotlivců jsou zkázonosné v širších i užších souvislostech. Z těchto důvodů je to velmi přínosné filmové dílo. Hlavní postavou příběhu je děkan Coleman Silk (velmi dobrý Anthony Hopkins, jako mladý zajímavý Wentworth Miller), který se ze všech svých sil vzepře všem pokryteckým puritánům, agresivním mravokárcům a hysterickým demagogům. A prožívá život v objetí bez přetvářky a prospěchářství. Jeho mladické sebezapření vlastních kořenů je pochopitelné, osvobozující i svazující. Hlavní ženskou postavou je Faunia Farley (skvělá Nicole Kidman), která se snaží zapomenout na tíživá břemena životních traumat a prožívat život v celé kráse živočišné přirozenosti. Z dalších postav: válkou poznamenaný hrubián a bývalý Faunin manžel Lester Farley (zajímavý Ed Harris), Colemanův přítel a spisovatel v dobrovolném vyhnanství samoty Nathan Zuckerman (sympatický Gary Sinise), dávná a první Colemanova láska s neschopností přenést se přes předsudky Steena Paulsson (zajímavá Jacinda Barrett), zásadový Colemanův otec (Harry Lennix), nešťastná Colemanova matka (Anna Deavere Smith), vstřícná Colemanova sestra Ernestine (Marie Michel, jako stará Lizan Mitchell), zatvrzelý Colemanův bratr Walter (Danny Blanco Hall), či snaživá psycholožka (Margo Martindale). Spisovatel Philip Roth a následně filmový tvůrce Robert Benton nastavili zrcadlo lidskému chování v celé jeho přízemnosti, tragédii, traumatu a vzdoru proti neexistenci obyčejné lidskosti. ()

Wormboy

2,5b. a to predovsetkym za hercov (aj ked prehltnut skutocnost,ze Hopkins je cernoch-koho bol toto napad??? a Kidmanova sa pomaly,ale iste ruti do horucich anorektickych pekiel,bolo dost divne).Kazdopadne, nejde o zly film,ale neviem si predstavit,ze by som si ho pozrel este raz...nie je preco... ()

otík

Slušné drama o učiteli na vysoké škole, který je obviněn z rasismu, ztratí práci, záhy mu umře žena a on se plnou vahou vrhne do nového vztahu se ženou, která má ovšem sama se sebou velké problémy a navíc má psychotického manžela. Drama vztahu tak roste do tragických konců. Nejde o žádné šokující erotické drama, jak znějí reklamy na tento film, ale o zcela klasické dobře zahrané vážné drama. ()

Radiq

Že Nicole nebyla sexy? No právě naopak. V tílečku, s cigaretu v ruce, byla fakt hodně sexy, když pominu to, že dělala uklízečku. Ale na to sere diskžokej. Řekl bych dokonce, že po dlouhé době se mi fakt líbila (jestli ne nejvíc). Hopkins byl taky fajn, ale celej film jsem nemohl přijít na kloub tomu, jak se dvěma černochům může narodit bílej - taky jsem si chvíli myslel, že to je žid a ti jeho rodiče nějací moc tmaví židi, asi opálení jeruzalemským sluncem, nebo tak něco. A on místo aby se bránil proti narčení z rasismu, tak nechtěl přiznat barvu... :))). Děj z minulosti se mi tam moc nehodil (jako dějově jo, ale atmosféricky ne). No a Ed Harris, kterýho jsem jenom s problémama rozpoznal a kterej byl fakt hodně zápornej, to byla lahoda. Fakt hustej jedinec. Zato Gary Sinise byl takovej "já až půjdu kolem, tak vám provrtám nohu zubní vrtačkou, abyste si mě všimli nebo ze mě nepošli". Ale tak jako jo. ()

tom88

Pre mnohích určite strašná nuda, pre mňa čiastočne tiež. Je pravda, že to bolo chvílami nudné, ale Hopkins a ostatní to tam oživili svojimi výkonmi. Postavy neboli veľmi rozpracované, chýbala tomu svižnosť a spád. Na drámu to mohlo byť viac dramatické. Príbeh bol dosť dobrý, ale spracovanie mohlo byť lepšie. Priemer. 60%. ()

misulka03

Hopkins rozhodně v tomto filmu není špatný, ale nabyla jsem pocitu jako by nedostal příležitost ukázat zde svůj talent. Prostě mi to celkově bohužel nesedlo. Ani příběh mě nijak zvlášť nezasáhl a to mě v celku mrzí :( ()

matezzz

Nějak jsem tomu nemohl přijít na kloub. Pořád jsem čekal, kdy se stane něco, co mě zaujme, ale pak přišel konec. Neoblíbil jsem si žádnou postavu, děj mě nudil. Herecké obsazení by na první pohled mohlo hodně slibovat, bohužel scénář zaostává. Alespoň pro mě. Nevěděl jsem ale do čeho jdu, takže zklamaný jsem naštěstí moc nebyl. ()

TO

Konvenčně natočené melodrama, postrádá jiskru. Ani takoví věhlasní herci jako Hopkins, Harris a Kidmanová nedokázali tomuto průměrnému opusu vtisknout punc nadprůměrnosti. ()

danoo

Trojnásobný držiteľ Oscara Robert Benton spracoval svetový bestseller súčastného amerického spisovateľa Philipa Rotha. Benton stavil na zdanlivo istú kartu, charakterových hercov a prehral. Dôvodom je nezvládnutá réžia knižnej predlohy, ktorou je kontroverzná sociálna dráma kombinovaná s ľúbostným príbehom, z ktorej režisér aj napriek svojím skúsenostiam nedokázal vyťažiť hlbšiu emóciu. Veľká škoda. Knižná kliatba pokračuje. ()

venison

Forma filmu trošku zmatečná a spíš režijně podprůměrná.. Příjemní jsou herci jako Anthony Hopkins (poblázněný stařík), Nicole Kidman (narušená uklízečka, která ráda souloží s neznámými muži), Ed Harris (velmi malý štěk) či Gary Sinise (jeho postavu jsem moc nepochopila, ale nejspíš byl vypravěčem).. Všechny charaktery jsou pro diváka v podstatě nepříjemné a nemají téměř žádné pozitiva, pro která bychom je mohli mít rádi.. Ovšem příběh Colemana Silka je hodně silný, ač s ním nemusíme zrovna 2x sympatizovat.. Trošinku mi připomíná pointou "Předčítače" (Hanna nechce přiznat, nemohla sepsat soudem předložené dokumenty, i když se tím mohla vyhnout vězení) nebo "Návrat Sommersbyho" (Jack nechce přiznat, že čin nespáchal, protože není tím, kým se zdá být a zachránit si tak život).. ()

Bobik9

Všichni skvělí herci, kteří se zde objevili hráli již jistě v lepších filmech. Čekal jsem MNOHEM více. Čekal jsem dramatický příběh, který odhalí šílená a skandální tajemství. Čekal jsem excelujícího Hopkinse, sexy Nicole a kvalitního Harrise a Millera. Hopkins byl ale vyhaslý a Kidmanové to vůbec neslušelo. Jedna hvězda je jen za to, že jsem to dokoukal a za posledních 10 minut filmu. ()

VanTom

Na papíře asi hutnější drama, než v polovičaté adaptaci, aspoň zlákalo libové obsazení (a díkybohu za to). Smyšlené nařčení z rasismu a vyhazov kvůli jedinému dvojznačnému slovu (jak aktuální téma!), včetně dávného tajemství, tudíž jen kypřilo půdu nerovnému milostnému vztahu, taktéž z druhé strany zatíženému tragickou minulostí. Ten samotný měl jakýsi vývin a pnutí, zatímco ostatní témata vyšuměla z povrchu do prázdnoty. 5/10 ()

witch

Jeden by nevěřil, s jak skvělou skupinou herců se dá natočit jenom lehce nadprůměrný film. Anthony Hopkins dodává Silkovi dostatečnou dávku charismatu, Nicole Kidman jako Faunia působí docela přirozeně divoce (na údajnou pohnutou minulost ovšem vypadá přece jen trochu moc fotogenicky). Slušné výkony nepřekvapí ani od Garyho Sinise (spisovatele), a už vůbec ne od Eda Harrise (Fauniina exmanžela). Přesto se nepovedlo film zbavit hluchých míst a zalepit díry v občas nereálné motivaci postav. Největším kamenem úrazu je hlavní zápletka, kterou objevíte asi v polovině filmu. Ta má Lidské skvrně dodat konečný smysl, ale vzhledem ke své vratkosti toho není schopna: Jediný skutečně nepředvídatelný prvek zkrátka ztroskotá jak špatně poskládaná vlaštovka. ()

klima777

Film o děsivých důsledcích rasismu a stejně tak děsivých důsledcích rádoby "politické korektnosti". Dva vykořenění zoufalci, kteří se snaží najít si k sobě cestu a dospět k jakémusi niternému usmíření. Film o zoufalé potřebě kontaktu s blízkou lidskou bytostí. Film o tom, že žádný člověk není zcela hodný. Film o tom, jak je těžké vymanit se z tenat minulosti. U takto pojatého snímku nemá smysl pozastavovat se nad faktem, zda se Anthony Hopkins podobá Wentworthu Millerovi, či nikoli. Nemá cenu pozastavovat se nad "postelovými scénami", tohle přece není erotický film. A pokud někomu připadá zápletka s černošským albínem, jenž se vydává za aškenázského žida, nepravděpodobná, berte ji jako podobenství o strachu z majoritní společnosti, která dovede být krutá a bezcitná. Strachu a celoživotní sebenenávisti, jež je sice zhojena, ale jen proto, aby přišel celkem nevyhnutelný a tragický konec. Pro mě osobně hluboký zážitek. 4,5* ()

MI-380

Další exhibice Anthonyho Hopkinse, tentokrát má ale zdatnou výpomoc, řazeno od nejpřesvědčivějších: Ed Harris, Gary Sinise, Wentworth Miller, Nicole Kidman (i s pátým místem vysoký nadprůměr). Příběh má originalitu, dokáže udržet pozornost, výborné jsou flashbacky, kde si nostalgicky připomínáme krásnou dobu mládí, ale také spoustu chyb, které se už těžko napraví. 75%. ()

strelenaL

Příběh o nesourodém páru kdy je žena mladší než muž mi moc k sobě nešlo. Sorry ale koukat 106 min. na to jak Nicole kidman svádí Anthonyho Hopkinsem brrrr :-/ (průměrný film). ()

Roseinka

Ježiš, to zase byly zbytečný minuty mého života. Hopkinse mám fakt ráda a i tady byl skvělý, jako vždy. Ale ten příběh a zpracování byla taková děsná nuda. A nevím, jestli jsem už tak moc nevnímala nebo jestli jsem debil, ale (teď bude asi SPOILER, i když si myslím, že ne, když to nikdo v komentářích neřeší) nechápu, jak on mohl být černoch. Bílý černoch je buď albín, což rozhodně nebyl nebo míšenec, ale ten by měl mít alespoň nějaký černošský rysy (nos, rty apod.), takže mi to prostě nedává smysl ani trochu. Prostě se mi to vůbec nelíbilo. Dvě hvězdy jsou za Hopkinse a Harrise, každýmu dávám hvězdičku. ()