poster

Kibera: Příběh slumu

 • angličtina

  Vote for Kibera

 • Slovensko

  Kibera: Príbeh slumu

Dokumentární

Česko, 2018, 90 min

Režie:

Martin Páv

Scénář:

Martin Páv

Kamera:

Petr Racek

Hudba:

Ondřej Mataj
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (15)

 • xxmartinxx
  ***

  Dobrý a citlivý film - jen jsem se během sledování nemohl zbavit pocitu, že jsem ho už viděl. Hodněkrát. A to u dokumentu taky neni dobrý. 3 a 1/2(29.10.2018)

 • Vodnářka
  ***

  Původně sociální pracovník Martin Páv, jenž v Kibeře strávil několik let, se snaží tento nechvalně proslulý slum prezentovat jinou perspektivou než většina evropských médií. Kromě klasických záběrů na nepokoje, jež se zde rozpoutaly v období okolo keňských prezidentských voleb, tak přináší divákům příběhy jednotlivců, jejichž lidskost, nápady a energie si zaslouží velký obdiv. Jednotlivé mikropříběhy z Kibery propojuje komentář mladého místního fotografa, který boří jakékoliv předsudky o nevzdělaných, násilných a líných Afričanech. Páv má výborný cit pro nalezení těch správných aktérů a vykreslení jejich charakterů. Často se mu však příběhy a myšlenky nedaří dotáhnout až do konce a nechává tak diváka se zbytečně neúplnými informacemi.(4.4.2019)

 • Slarque
  ***

  Na jednu stranu obdivuji, že se bílý štáb dokázal dostat dost blízko ke svým protagonistům. Na druhou stranu se tu vlastně neobjevilo nic, co bych nečekal. Jsou tu střípky z životů obyvatelů slumu na jejich nelehké cestě životem odnikud nikam, ale fakt mi přišlo, že jsem si jen potvrdil, že podobné prostory fungují tak, jak jsem si myslel. A pořád zbývá dost témat, kterým se dokument radši vyhnul.(19.6.2019)

 • Marze
  ***

  Stav obyvatel slumu adaptovaných na tyto podmínky vzbuzuje při sledování lítost. Jejich štěstí je , že nemají internet ani satelitní televize a nemohou se srovnávat s ostatním světem a být nešťastní. Když tedy vymírající západní Evropa trpící nízkou porodností jim třeba máma Merkelová nezaplatí sluníčkářsky multikulty cestu do Evropy? Nedávno jsem byl týden na předměstí francouzského Lille v Roubaix velkém jak Pardibice a tam tito lidé tvoří půlku obyvatel a druhou tvoří Arabové. A jak říkal za První republiky developer Tomáš Baťa ďo České republiky se může vměstnat klidně třicet milionů obyvatel. V dokumentu se vydávají opačnou cesto a sice pomoci obyvatelům slamu zapojit se do života místních komunit. Nechci použít udržitelného, protože tomuhle slovu již pomalu přestávám důvěřovat, protože jenom zastřešuje zrychlující se devastaci planety a změnu klimatu s níž se třicet let nic nedělá. V závěru dokumentu se mi zdá , že se už jen opakuje.(30.11.2019)

 • zette
  ***

  Obycejny dokument, ktery mohl byt natoceny vlastne v jakekoliv africke zemi a vysledek, pokud by nebyl stejny, tak by byl velmi podobny. Jim proste neni pomoci, jedine tak, ze pred nimi zavreme dvere, nedotovat je ani na jejich uzemi a nestarat se o ne, ani o jejich nerostne bohatstvi. Zaklety kontinent.(25.11.2019)

 • BoXBe
  *****

  Vizuálně hodně vydařený český dokument. V kině super relax a silný dojem.(31.12.2019)

 • KitFisto
  ****

  cineport 8.4.2019(9.4.2019)

 • Stegman
  **

  Proč tak nízké hodnocení? 1) Přestože bylo poučné vidět, jak lidi ve slumu prožívají politiku, hrozně mě štvalo, jak to tvůrci filmu natahovali. Na všechno to vyřčené by bohatě stačila polovina stopáže. 2) Mám s čím srovnávat: příběhy z Kibery jsem už viděl v daleko lepší podobě - v hraném filmu Soul Boy, který si částečně natočili sami Kibeřani, částečně jim vypomohl T. Tykwer.(14.7.2019)

 • duddek
  ****

  Život ve slumu z pohledu jeho obyvatel. Dokument se soustředí se na zdejší postavy, které jdou ostatním příkladem, ale zachycuje přirozeně i chudobu, násilí (místy až za hranou pochopitelného), nemoci (AIDS), strach, děti, které se nejbezpečněji cítí ve škole, anebo volně ležící skládky, po nichž pobíhají prasata a za deště se z nich odplavují hromady odpadků. Všichni si přitom přejí hlavně: mír. P. S. "Tamty děti plýtvají vodou!" žaluje klouček. To by se v našich končinách těžko kdy stalo. P. P. S. "Kdo stvořil... náš otec Bůh!" zpívají si děti ve škole. Stejně jako se to učí třeba v drnovském Orlu. :)(14.7.2019)

 • Autogram
  ****

  Zdalo by sa, že keňský slum je miestom zaostalosti a beznádeje. Film nám takýto názor trochu poopraví, pretože tam majú mnoho vecí ako v bežnom meste, napríklad MHD, obchody, kultúru, rádio, školy, šport, voľby alebo aj subkultúry. Na prvý pohľad na nás pôsobia odpudivo domy kompletne postavené z vlnitých plechov, keď my sme dokonale privyknutí na panelákové bývanie, čo by sa možno nepáčilo im. Film je kompletným pohľadom na slum, ľudí tam žijúcich a atmosféru mesta. Keď som sa prispôsobil, na konci som už mal pocit, že sledujem film o živote v takom „inom“ New Yorku. Akurát kriminalita sa rieši celkom inak: O recidivujúceho zlodeja sa postará dav a priamo na ulici ho zaživa upália. –––– Naše škola je domovem radosti a naděje.(18.6.2019)

 • NJD
  *****

  Na české poměry naprosto unikátní počin!(2.11.2018)

 • j.o.j.o.
  *****

  Hodnotím kladně už jen to, že takový film v našem prostředí vznikl. Také, že si film drží myšlenku, kterou dle debat s tvůrci od počátku měl a za výborný hudební doprovod.(26.11.2018)

 • KrYtikLsdDxz
  ****

  Brutální ukázka něčeho o čem nemáte ani tucha. Přitom je to čistý optimismus. Ani náhodou to tam takhle optimisticky probíhat, prostě z čisté logiky nemůže. Záběry jsou ale parádní! Vyprávění příběhu také. Nejde co vytknout, skoro. Hudba výborná. Děkuji za promítání v Metropolu Olomouc!(25.11.2018)

 • sentus
  *****

  Vyborné téma a skvělý výsledný formát. Citlivé vyprávění silných přiběhů, autentická atmosféra, velice dobrá dramaturgie i režijní vedení. Kvalitní dokument s mezinarodním distribučním potenciálem. Všem tvůrcům smekám a držím pěsti!(2.4.2019)

 • Gagin
  **

  Ty jo moc mě to nebavilo, dlouhé záběry, tempo takové, že jsem u toho 2x usnul. Už jsem viděl asi lepší dokumenty a to jsem se na to tolik těšil. Alespoň za téma, které je mi blízké nějakou hvězdu dám.(21.6.2019)