Kibera: Příběh slumu

• angličtina Vote for Kibera (více)
Dokumentární
Česko, 2018, 90 min

Dokumentární film z autentického prostředí největšího slumu Nairobi v Kibeře, kde v létě 2017 proběhly prezidentské volby... Média a internet jsou zaplaveny negativními zprávami, které popisují obyvatele největšího afrického slumu Kibera jako chudé lidi bez jakékoliv perspektivy. Dokumentární film Martina Páva přináší jiný pohled – nezaměřuje se pouze na popis toho, co je špatně, ale mapuje životy těch, kteří se své dennodenní problémy rozhodli řešit. Soustředí se na jedince, kteří nedovolili drsným životním podmínkám, aby je srazily na kolena, ale naopak motivovaly k obdivuhodným výkonům. Tito hrdinové všedního dne v pozitivním slova smyslu ovlivňují velké množství lidí kolem sebe a mění jejich životy k lepšímu. I přes veškerou bídu, která je obklopuje, dokázali najít způsob, jak vybočit z davu kolem a rozvíjet svou komunitu. Mezi jednotlivými postavami nás provádí místní fotograf Don (25 let), který je nespokojený s tím, jak je Kibera interpretována zvenčí – svými fotografiemi a příběhy lidí, kterým se věnuje, se snaží poukázat i na pozitivní aspekty života ve slumu. Do života protagonistů však zasáhne velká událost – prezidentské volby, které děním ve slumu otřesou... Produkční tým se úspěšně pokusil o získání finanční podpory během crowdfundingové kampaně, která měla široký mediální výstup (ČRoPlus, Radio1, ČT art, Reflex, Lidovky.cz, Tyden.cz atd.). Na projekt se vybralo přes 212 000 Kč a díky těmto prostředkům mohl štáb v létě 2016 již začít natáčet. Součástí týmu byli i keňští kameramani, kteří ve slumu vyrostli, a rozvojoví pracovníci, kteří již mají s komunitou bohaté zkušenosti a získali si důvěru místních obyvatel. Po návratu z Afriky se mohl štáb plně věnovat dalšímu vývoji projektu a získal tak podporu České televize a Státního fondu kinematografie...
Kibera se nachází na jihozápadním okraji keňského hlavního města, ve vzdálenosti pět kilometrů od centra. Vznikla zhruba před sto lety, kdy britské koloniální úřady dovolily núbijským vojákům usadit se na okraji Nairobi. Z jazyka núbijských osídlenců pochází i jméno slumu – kibra v jejich jazyce znamená les, džungle. Po vzniku nezávislé Keni v roce 1963 se ve slumu zvýšilo množství nelegálních staveb. Obydlí ve slumu jsou většinou vyrobena z vlnitého plechu nebo z hlíny a klacků. Boudy jsou nalepeny na sebe, mezi nimi protékají bahnité stoky plné odpadků. Obyvatelé ze všech hlavních etnických skupin Keni jsou převážně bez práce nebo se živí příležitostnými brigádami, prodejem a dopravou. I přes zdánlivou neútěchu má slum daleko do beznadějného místa k živoření. Vládne zde tak velká pospolitost, kdy jeden pomáhá druhému. V roce 2012 britský týdeník The Economist publikoval článek, v němž naznačuje, že Kibera může být už brzy "místem s nejvíce podnikateli na planetě. Její obyvatelé totiž nemají jinou možnost, než se o sebe postarat sami a pokud chtějí uniknout chudobě, musí se postavit na vlastní nohy. Slum má tak daleko do beznadějného místa k živoření a lidé, kteří zde žijí, nejsou ekonomičtí looseři, ale zítřejší vítězové. Kibera jako africká verze čínského boomu je reklamou na budoucí úspěch a působí jako magnet pro další talenty z venkovských oblastí. Dávat rovnítko mezi pojmem slum a utrpení je jen znakem nepochopení jeho možností". (Česká televize)

Marze

Stav obyvatel slumu adaptovaných na tyto podmínky vzbuzuje při sledování lítost. Jejich štěstí je , že nemají internet ani satelitní televize a nemohou se srovnávat s ostatním světem a být nešťastní. Když tedy vymírající západní Evropa trpící nízkou porodností jim třeba máma Merkelová nezaplatí sluníčkářsky multikulty cestu do Evropy? Nedávno jsem byl týden na předměstí francouzského Lille v Roubaix velkém jak Pardibice a tam tito lidé tvoří půlku obyvatel a druhou tvoří Arabové. A jak říkal za První republiky developer Tomáš Baťa ďo České republiky se může vměstnat klidně třicet milionů obyvatel. V dokumentu se vydávají opačnou cesto a sice pomoci obyvatelům slamu zapojit se do života místních komunit. Nechci použít udržitelného, protože tomuhle slovu již pomalu přestávám důvěřovat, protože jenom zastřešuje zrychlující se devastaci planety a změnu klimatu s níž se třicet let nic nedělá. V závěru dokumentu se mi zdá , že se už jen opakuje. ()

Vodnářka

Původně sociální pracovník Martin Páv, jenž v Kibeře strávil několik let, se snaží tento nechvalně proslulý slum prezentovat jinou perspektivou než většina evropských médií. Kromě klasických záběrů na nepokoje, jež se zde rozpoutaly v období okolo keňských prezidentských voleb, tak přináší divákům příběhy jednotlivců, jejichž lidskost, nápady a energie si zaslouží velký obdiv. Jednotlivé mikropříběhy z Kibery propojuje komentář mladého místního fotografa, který boří jakékoliv předsudky o nevzdělaných, násilných a líných Afričanech. Páv má výborný cit pro nalezení těch správných aktérů a vykreslení jejich charakterů. Často se mu však příběhy a myšlenky nedaří dotáhnout až do konce a nechává tak diváka se zbytečně neúplnými informacemi. ()

Stegman

Proč tak nízké hodnocení? 1) Přestože bylo poučné vidět, jak lidi ve slumu prožívají politiku, hrozně mě štvalo, jak to tvůrci filmu natahovali. Na všechno to vyřčené by bohatě stačila polovina stopáže. 2) Mám s čím srovnávat: příběhy z Kibery jsem už viděl v daleko lepší podobě - v hraném filmu Soul Boy, který si částečně natočili sami Kibeřani, částečně jim vypomohl T. Tykwer. ()

zette

Obycejny dokument, ktery mohl byt natoceny vlastne v jakekoliv africke zemi a vysledek, pokud by nebyl stejny, tak by byl velmi podobny. Jim proste neni pomoci, jedine tak, ze pred nimi zavreme dvere, nedotovat je ani na jejich uzemi a nestarat se o ne, ani o jejich nerostne bohatstvi. Zaklety kontinent. ()

Slarque

Na jednu stranu obdivuji, že se bílý štáb dokázal dostat dost blízko ke svým protagonistům. Na druhou stranu se tu vlastně neobjevilo nic, co bych nečekal. Jsou tu střípky z životů obyvatelů slumu na jejich nelehké cestě životem odnikud nikam, ale fakt mi přišlo, že jsem si jen potvrdil, že podobné prostory fungují tak, jak jsem si myslel. A pořád zbývá dost témat, kterým se dokument radši vyhnul. ()

• Martin Páv se svým štábem využil toho, že si získal důvěru místních a mohl pořídit množství výmluvného materiálu z jejich soukromí. [Zdroj: Cinema 12/2018] (Stoka)
  • „Kibera“ je jednak núbijský výraz pro les, jednak název největšího afrického slumu. [Zdroj: časopis Cinema 12/2018] (Stoka)