Michael Moore si tentokrát bere na mušku zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Neopomene poukázat na kauzu města Flint, které jeho starosta kvůli ekonomickým zájmům nechal přepojit ze zdroje kvalitní pitné vody na jedovatým olovem kontaminovanou říční vodu. Blízký Trumpův přítel v roli guvernéra státu tomu jen přihlíží a problém bagatelizuje. (Snorlax)

kiddo

Hambáč z podchodu nežeru proto, že bych k sobě měla kdovíjakej respekt, a stejně tak na Moora nekoukám v přesvědčení, že to prospívá mýmu mozku. Ovšem tentokrát se nemanifastoval ani ten ochucenej mastnej flák z uhynulýho holuba. Faktickými informacemi nemůže být překvapen nikdo, kdo občas otevřel noviny, prezentovaným úhlem pohledu dokonce ani my z nás, co se v příležitostném návalu odvázanosti odvážíme juknout i do nějakýho toho op-edu, a vypatlaná zábavnost Bowling for Columbine v podobě manipulativníhu střihu taky vykoukne až skoro na konci. Ale díky za připomenutí, že vrchní Umpalumpa stoprocentně prcá svoji dceru a já jsem se místo plýtvání časem konečně mohla radši podívat na Flint Town. ()

Slasher

Varování před ztrátou demokracie a nejsilnější Moore, co já osobně zatím viděl. Stále stejně tendenční, přitom ale vysoce zábavná, zajímavá, srozumitelná a informačně plná výzva Americe, opravdu precizní dokumentaristická sada. A samozřejmě, čekejte špinění Trumpa (kterého nejde nemilovat jako showmana baviče), terčem tu je ale další řada lidí včetně Baracka, Hillary, Nancy Pelosi a vůbec - establishment na straně Demokratů. Blýskne se nasraný "liberal redneck" Richard Ojeda, v rámci demonstrace riggnutého systému dojde na michiganskou kauzu s pitnou vodou (Flint crisis), stávku učitelů v Západní Virginii a odboj studentů za omezená práva držení zbraní, závěr pak patří přitažené paralele s Hitlerovým Německem; aneb co všechno je momentálně v sázce v případě těch nejčernějších scénářů. Jistě, je třeba brát s rezervou a vlastním rozumem (neplést s vidláckou zabedněností), nicméně i s vážností a já se opakuji, že ač s ním nesdílím zdaleka všechny názory a politická vyhranění, jsem fakt rád a cením, že MM existuje, vytrvale burcuje, provokuje a prostě že tvoří, co tvoří. Zvlášť teď v době, kterou vůbec není lehký zpracovat. "When was that moment we could’ve turned things around before it was too late?" P.S. je ale fajn vidět více stran ()

xxmartinxx

Má to působivé pasáže, ze kterých kouká Mooreův talent, ale některé skoky mi přišly hodně mimo a celkově to stěží drží pohromadě. Jako by Moore několik námětů na dokument celkem násilně vtlačil dohromady. ()

*CARNIFEX*

Mainstreamové médiá a neuveriteľná arogancia moci. Nič iné “týchto ľudí” nezastaví, iba ľudia z ľudu s lopatami v rukách .. bohužiaľ inak to zrejme nepôjde. ()

liborek_

Vedle Columbine asi nejlepší Moorův film. A je obrovská škoda, že do kin podobný snímek nešel už před tím osudným 11/9/16. Odmyslíme-li si záběry např. z volební noci a inaugurace, většina materiálu by se dala dobře nashromáždit a zpracovat už před volbami (vodní krize ve Flintu, Trumpova turné, primárky, sjezd DNC, předvolební kampaň...). Ačkoli by to někoho mohlo svádět k domněnce, že po bitvě je každý generál, je nutno připomenout, že Moore byl vlastně jediný z takto viditelných osobností, kdo varoval před reálnou hrozbou Trumpova vítězství. Tehdy však filmař Moore dokázal přijít pouze s nepřesvědčivou pro-Clintonovskou agitkou, která neměla moc šancí ovlivnit již rozběhnutý společenský trend. Fahrenheit 11/9 však má sílu. Naprosto přesvědčivě analyzuje příčiny vzniku Trumpistánu. Nešetří oprávněnou kritikou elit Republikánské i Demokratické strany a ukazuje zklamání z Obamy u obyčejných lidí, kteří prostě ztratili iluze a svou apatií uvolnili cestu k moci těm, kterým jde o jejich dobro ještě míň. Moore ukazuje, že problém je také ve stupidním archaickém volebním systému a zvyklostech, které neodrážejí skutečnou vůli voličů. Nejen že vinou pravidel z dob otrokářství obsadil Bílý dům Trump, ačkoli prohrál o 3 milioný hlasů, ale samotná kandidatura Hillary je pochybná, což Moore názorně demonstruje na demokratických primárkách v Západní Virginii, v níž (sociálně-)demokratický kandidát Bernie Sanders vyhrál ve všech (!) 55 okrscích, ale kandidátem za tento stát se díky tzv. superdelegátům stala (absolutně nedemokraticky) právě Hillary Clinton. Frustrace, rozčarování, ztráta iluzí, zoufalství, apatie... Ve své knížce Tyranie píše Tymothy Snyder: "Historie se sice nikdy neopakuje, ale skýtá nám poučení. (...) Nejsme o nic moudřejší než Evropané 20. století, kterým se demokracie přimo před očima proměnila ve fašismus, nacismus či komunismus. Naše jediná výhoda tkví v tom, že se z jejich zkušeností můžeme poučit." V Moorově filmu to Snyder opakuje: Historie se sice nikdy neopakuje, ale určité mechanismy, zákonitosti určitých sociálních interakcí se opakují s železnou pravidelností, pokud k tomu nastanou vhodné podmínky. A právě to Moore velmi přiléhavě demonstruje na paralelách Hitler-Trump (aniž by přitom zaznělo, že Trump je nový Hitler - jde právě o paralelu mechanismů a procesů, ne osobností: Hitler byl charismatický řečník s průměrnou inteligencí ale fenomenální pamětí, který také poznal bídu; Trump je nevzdělaný idiot, co se narodil se zlatou lžičkou v puse.). __ Michael Moore v nějakém rozhovoru předpověděl, že Trump vyhraje i v roce 2020. Dneska se této vizi už směje málokdo, je to pravděpodobné. Nicméně tento film by těm voličům, kteří svou pasivitou napomohli Trumpovi k prezidentství, mohl ukázat cestu a pomohl tak tuto vizi zvrátit. Moore nepokrytě prosazuje politiku new-dealera Bernieho Sanderse a vítá větší aktivitu mladých lidí, kterým nevyhovuje status quo jako vrcholným politikům obou stran. Moore jim poskytl dobré argumenty a skutečný obrázek reality - na rozdíl od předních demagogických ideologů hnutí MAGA, kteří se vyžívají v nálepkách, falešné argumentaci, krkolomných konstrukcích i vyložených lžích. (4 a 1/2) () (méně) (více)

Snorlax

Dokonalé shrnutí všech nejznámějších nemocí USA v mírně bilančním dokumentu režiséra, který se neostýchá nenáviděnému politikovi pokropit zahradu cisternou vody z Flintu. ()

silentname

"Fahrenheit 11/9" je podľa mňa skutočne silne spracovaný a veľmi dobre vyargumentovaný dokument. A úprimne poviem len toľko, Michael Moore do toho. A pokús sa ľudí zobudiť, lebo je to potrebné. Kritika, ktorá sa tu venuje všetkým je podľa mňa adekvátna a podaná s dobrými argumentmi. Myslím si, že to nie je len dokument, ktorý kritizuje Trumpa, či kritizuje republikánov. Myslím si, že dosť objektívne ukazuje, že celý problém Ameriky je to, že ľudia sú zákazníkmi a všetko sa postaví na kompromise. Myslím si, že ale najväčšiu kritiku si v tomto dokumente utŕžil guvernér Rick Snyder, ktorý by si mal (ak je všetko čo sa tu hovorí pravda) posedieť pár pekných rokov v chládku za úmyselné otrávenie tisícok ľudí kontaminovanou vodou. Čo viac k tomu dodať. Kritike sa však nevyhnú ani ďalší. Clintonovci, Bushovci, Obama a samozrejme aj veľký pán Donald Trump, ku ktorému sa tu pridajú veľmi pekné paralely s Adolfom Hitlerom. Po tom, čo som minulý rok videl "Death Of A Nation" je podľa mňa toto dokument, ktorý skutočne vie čo hovorí. A nemáme tu žiadneho záchrancu. Ale Amerika je skutočne len krok od toho, aby sa ich "demokracia" absolútne položila. Ako tu bolo povedané, aby bola Amerika zase skvelá je treba bojovať za Ameriku, ktorú sme nikdy nemali. A bojovať proti zlu, ktorým sa stáva nenávisť. A kedy príde ten moment, keď si uvedomíme, že už je neskoro? Úprimne ... nad tým sa treba zamyslieť. Lebo už v minulosti sa hovorilo, že nič nie je tak horúce ako sa to varí. A 30-te a 40-te roky nás historicky presvedčili o opaku. Film na zamyslenie. Hodnotenie: A ()

Arsenal83 odpad!

Jednostranná agitka, zlí republikáni a super najleší dúhoví demokrati. Debilko Moore sa pýta, ako sa toto kurva mohlo stať? Tak nech sa pripraví na tohtoročné voľby, pretože Trump zvíťazí podľa môjho názoru znova. Nie som jeho fanúšikom ani v najmenšom, ale mediálnu masáž nenávidím. ()

Marze

Polemizujici dokument. S mnoha reziserovymi analyzami je tezke souhlasit. Jeho prirovnani Trumpa k Hitlerovi je prestreleni. Urcite v americke "demokracii" hodne zalezi,jaky bude zvolen prezident.Nyni mame volby Trump-Biden ze. USA je nyni zeme gandu,kde se bohite jit vecer na ulici.Jak zaznelo v dokumentu, epidemie narkotik za rok zabila vic lidi, nez valka ve Vietnamu. V pasazi citujici z vyzkumu verejneho mineni americkych obcanu, co to ta Amerika vlastne je, jsou patrna slova jednoho politologa, ktery rika,ze Trupma volili hlavne stari protestantsti belosi,kteri se stali mensinou a citi se ohrozeni,protoze jejich hodnoty vetsina uz neuznava. ()

MajklCZsk

Po hodně dlouhé době jsem se podíval na film svého jinak nejoblíbenějšího dokumentaristy. Fahrenheit 11/9 je přesně tím, co jsem čekal u snímku režiséra po šedesátce a s tak tučnou filmografií. Po pomalejším startu jde o magnum opus Moorovy tvorby. Shrnuje problémy současné Ameriky, v podstatě absorbuje obsah všech svých filmů a katatonicky charakterizuje Michaela Moora jakožto filmového režiséra, který právě k filmu už před více než třiceti lety přišel jako slepý k houslím. Je to úderné, lehce zavádějící, ale především je spuštěným vykřičníkem a varováním, aby USA nespadla pod nadvládu totality. Má přesně ten účel, které performativní dokumenty Michaela Moora vždy měly, ne informační, ale apelační. ()

Forsberg11

Jeden sa v tej politike už ťažko vyzná. Keď sa tomu nevenujete niekoľko hodín denne tak vám dokumenty podobného typu môžu dosť výrazne ovplyvniť váš svetonázor. U mňa sa Moore odpísal už na začiatku filmu, keď nabádal ľudí k tomu aby volili Killery. Myslím, že lepším riešením by v tej bielej búde bol aj samotný Jožko Džugašvili. Ale mimo to dávam palec hore každopádne za priblíženie šokujúcich tém ako vodná kríza v meste Flint, štrajk učiteľov v Západnej Virgínii a streľba na školách. Aj keď v tom poslednom bode sa s M. Mooreom rapídne rozchádzame v názore na držbu zbraní. Nemyslím si, že americkí teenageri sa rozhodnú vystrieľať svoju školu len preto, že majú prístup k zbraniam. Za tým je úplne iná motivácia založená na totálne odlišných príčinách. Zdá sa mi, že čím je Moore starší tým jej ešte ľavicovejší a miestami až radikálne, čo mu obrovským spôsobom znižuje kredibilitu. Ale filmmaker je to stále veľmi kvalitný a jeho dokumenty sa skrátka pozerajú dobre a tak či onak majú čo povedať (aj keď s tým v mnohých prípadoch maximálne nesúhlasite). 60 %!! ()

tomashrabek

Takže za všetko môže Gwen Stefani! Moore je filmársky stále v dokonalej forme, manipulačné strihové techniky už má v malíčku a prestal sa štítiť aj tak lacných paralel, ako Trump vs. Hitler. Mňa jeho dobre argumentovaný aktivizmus baví. Jediné, čo môžem tomuto filmu vytknúť, je, že "nelepí". Obsahuje až príliš veľa motívov, ktoré na seba priamo nenadväzujú. Výsledkom je poriadny divácky guláš, dokonca ťažšie stráviteľný, ako mozaiky od Adama Curtisa. ()

Fifer

Nejsem tak levicový jako Moore a v mnoha věcech se s ním neshodnu. Moore je tendenční, ale umí prostě věci podat emocionálně i zábavně. Má tah na branku. Jeho analýza Trumpova úspěchu je tak mnohem zajímavější než články odborníků. Je to Emotional roller coaster jak v Disneylandu. Enjoy. ()

Jurkodak1

Díky tomuto filmu jsem rád že nežiji v USA, protože jejich politika je 100x horší než ta česká a asi by mi tam hráblo. ()

Ben Nevis

Nejsem fanda Trumpa, ale co předváděli levičáci po volbách, mě rozhodně zahnalo do jeho tábora. Dokument je dost nekoherentní. Skáče se tam od Trumpovy záliby v dceru po vodu ve Flintu přes střílení ve školách. Ale myslím, že Moore trefil hřebíček na hlavičku, když usoudil, že Trumpa stvořili demokraté. Paralela s Hitlerem je démonická, ale tu paralelu můžeme použít u každého do sebe zahleděného a velmi motivovaného vládce vzešlého z demokratických voleb. Jsou totiž časy na demokracii a jsou časy na totalitu, tudíž nestačí jenom řvát, že XY ohrožuje demokracii. ()

kukkik

Pro našince, který nesleduje dění v Americe nijak do hloubky a spoustu událostí pochytí jen jako pár vět v novinách je tenhle dokument velice informativní a důležitý, protože Moore v něm shrnuje nejdůležitější události posledních let a ukazuje tyto události v širším spektru a úplnosti... a člověk jenom doufá, že nedojde na to, před čím nás tenhle film varuje.. 4/5 ()

pulDag

Jakoby v půlce "dokumentu" došla chuť a síla kydat velmi jednostranný hnůj a film nabral nenadálý konec... Rozhodně to velmi rychle přešlo z globálního k lokálnímu problému bez řádného rozřešení. Škoda, úvod byl hodně dobrý. Ač se tak nezdá, rozhodně doporučuju vidět. ()

Nejhorší filmy roky vyhlášeny

Nejhorší filmy roky vyhlášeny