• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Dokumentární

USA, 2018, 126 min

Takže za všetko môže Gwen Stefani! Moore je filmársky stále v dokonalej forme, manipulačné strihové techniky už má v malíčku a prestal sa štítiť aj tak lacných paralel, ako Trump vs. Hitler. Mňa jeho dobre argumentovaný aktivizmus baví. Jediné, čo môžem tomuto filmu vytknúť, je, že "nelepí". Obsahuje až príliš veľa motívov, ktoré na seba priamo nenadväzujú. Výsledkom je poriadny divácky guláš, dokonca ťažšie stráviteľný, ako mozaiky od Adama Curtisa.(27.1.2019)

Varování před ztrátou demokracie a nejsilnější Moore, co já osobně zatím viděl. Stále stejně tendenční, přitom ale vysoce zábavná, zajímavá, srozumitelná a informačně plná výzva Americe, opravdu precizní dokumentaristická sada. A samozřejmě, čekejte špinění Trumpa (kterého nejde nemilovat jako showmana baviče), terčem tu je ale další řada lidí včetně Baracka, Hillary, Nancy Pelosi a vůbec - establishment na straně Demokratů. Blýskne se nasraný "liberal redneck" Richard Ojeda, v rámci demonstrace riggnutého systému dojde na michiganskou kauzu s pitnou vodou (Flint crisis), stávku učitelů v Západní Virginii a odboj studentů za omezená práva držení zbraní, závěr pak patří přitažené paralele s Hitlerovým Německem; aneb co všechno je momentálně v sázce v případě těch nejčernějších scénářů. Jistě, je třeba brát s rezervou a vlastním rozumem (neplést s vidláckou zabedněností), nicméně i s vážností a já se opakuji, že ač s ním nesdílím zdaleka všechny názory a politická vyhranění, jsem fakt rád a cením, že MM existuje, vytrvale burcuje, provokuje a prostě že tvoří, co tvoří. Zvlášť teď v době, kterou vůbec není lehký zpracovat. "When was that moment we could’ve turned things around before it was too late?" P.S. je ale fajn vidět více stran(18.12.2018)

Vedle Columbine asi nejlepší Moorův film. A je obrovská škoda, že do kin podobný snímek nešel už před tím osudným 11/9/16. Odmyslíme-li si záběry např. z volební noci a inaugurace, většina materiálu by se dala dobře nashromáždit a zpracovat už před volbami (vodní krize ve Flintu, Trumpova turné, primárky, sjezd DNC, předvolební kampaň...). Ačkoli by to někoho mohlo svádět k domněnce, že po bitvě je každý generál, je nutno připomenout, že Moore byl vlastně jediný z takto viditelných osobností, kdo varoval před reálnou hrozbou Trumpova vítězství. Tehdy však filmař Moore dokázal přijít pouze s nepřesvědčivou pro-Clintonovskou agitkou, která neměla moc šancí ovlivnit již rozběhnutý společenský trend. Fahrenheit 11/9 však má sílu. Naprosto přesvědčivě analyzuje příčiny vzniku Trumpistánu. Nešetří oprávněnou kritikou elit Republikánské i Demokratické strany a ukazuje zklamání z Obamy u obyčejných lidí, kteří prostě ztratili iluze a svou apatií uvolnili cestu k moci těm, kterým jde o jejich dobro ještě míň. Moore ukazuje, že problém je také ve stupidním archaickém volebním systému a zvyklostech, které neodrážejí skutečnou vůli voličů. Nejen že vinou pravidel z dob otrokářství obsadil Bílý dům Trump, ačkoli prohrál o 3 milioný hlasů, ale samotná kandidatura Hillary je pochybná, což Moore názorně demonstruje na demokratických primárkách v Západní Virginii, v níž (sociálně-)demokratický kandidát Bernie Sanders vyhrál ve všech (!) 55 okrscích, ale kandidátem za tento stát se díky tzv. superdelegátům stala (absolutně nedemokraticky) právě Hillary Clinton. Frustrace, rozčarování, ztráta iluzí, zoufalství, apatie... Ve své knížce Tyranie píše Tymothy Snyder: "Historie se sice nikdy neopakuje, ale skýtá nám poučení. (...) Nejsme o nic moudřejší než Evropané 20. století, kterým se demokracie přimo před očima proměnila ve fašismus, nacismus či komunismus. Naše jediná výhoda tkví v tom, že se z jejich zkušeností můžeme poučit." V Moorově filmu to Snyder opakuje: Historie se sice nikdy neopakuje, ale určité mechanismy, zákonitosti určitých sociálních interakcí se opakují s železnou pravidelností, pokud k tomu nastanou vhodné podmínky. A právě to Moore velmi přiléhavě demonstruje na paralelách Hitler-Trump (aniž by přitom zaznělo, že Trump je nový Hitler - jde právě o paralelu mechanismů a procesů, ne osobností: Hitler byl charismatický řečník s průměrnou inteligencí ale fenomenální pamětí, který také poznal bídu; Trump je nevzdělaný idiot, co se narodil se zlatou lžičkou v puse.). __ Michael Moore v nějakém rozhovoru předpověděl, že Trump vyhraje i v roce 2020. Dneska se této vizi už směje málokdo, je to pravděpodobné. Nicméně tento film by těm voličům, kteří svou pasivitou napomohli Trumpovi k prezidentství, mohl ukázat cestu a pomohl tak tuto vizi zvrátit. Moore nepokrytě prosazuje politiku new-dealera Bernieho Sanderse a vítá větší aktivitu mladých lidí, kterým nevyhovuje status quo jako vrcholným politikům obou stran. Moore jim poskytl dobré argumenty a skutečný obrázek reality - na rozdíl od předních demagogických ideologů hnutí MAGA, kteří se vyžívají v nálepkách, falešné argumentaci, krkolomných konstrukcích i vyložených lžích. (4 a 1/2)(6.1.2019)

"Fahrenheit 11/9" je podľa mňa skutočne silne spracovaný a veľmi dobre vyargumentovaný dokument. A úprimne poviem len toľko, Michael Moore do toho. A pokús sa ľudí zobudiť, lebo je to potrebné. Kritika, ktorá sa tu venuje všetkým je podľa mňa adekvátna a podaná s dobrými argumentmi. Myslím si, že to nie je len dokument, ktorý kritizuje Trumpa, či kritizuje republikánov. Myslím si, že dosť objektívne ukazuje, že celý problém Ameriky je to, že ľudia sú zákazníkmi a všetko sa postaví na kompromise. Myslím si, že ale najväčšiu kritiku si v tomto dokumente utŕžil guvernér Rick Snyder, ktorý by si mal (ak je všetko čo sa tu hovorí pravda) posedieť pár pekných rokov v chládku za úmyselné otrávenie tisícok ľudí kontaminovanou vodou. Čo viac k tomu dodať. Kritike sa však nevyhnú ani ďalší. Clintonovci, Bushovci, Obama a samozrejme aj veľký pán Donald Trump, ku ktorému sa tu pridajú veľmi pekné paralely s Adolfom Hitlerom. Po tom, čo som minulý rok videl "Death Of A Nation" je podľa mňa toto dokument, ktorý skutočne vie čo hovorí. A nemáme tu žiadneho záchrancu. Ale Amerika je skutočne len krok od toho, aby sa ich "demokracia" absolútne položila. Ako tu bolo povedané, aby bola Amerika zase skvelá je treba bojovať za Ameriku, ktorú sme nikdy nemali. A bojovať proti zlu, ktorým sa stáva nenávisť. A kedy príde ten moment, keď si uvedomíme, že už je neskoro? Úprimne ... nad tým sa treba zamyslieť. Lebo už v minulosti sa hovorilo, že nič nie je tak horúce ako sa to varí. A 30-te a 40-te roky nás historicky presvedčili o opaku. Film na zamyslenie. Hodnotenie: A(2.1.2019)

Nejsem fanda Trumpa, ale co předváděli levičáci po volbách, mě rozhodně zahnalo do jeho tábora. Dokument je dost nekoherentní. Skáče se tam od Trumpovy záliby v dceru po vodu ve Flintu přes střílení ve školách. Ale myslím, že Moore trefil hřebíček na hlavičku, když usoudil, že Trumpa stvořili demokraté. Paralela s Hitlerem je démonická, ale tu paralelu můžeme použít u každého do sebe zahleděného a velmi motivovaného vládce vzešlého z demokratických voleb. Jsou totiž časy na demokracii a jsou časy na totalitu, tudíž nestačí jenom řvát, že XY ohrožuje demokracii.(4.1.2019)