Rok opice

(pracovní název)

Komedie / Fantasy

Makedonie / Srbsko / Slovinsko / Kosovo, 2018, 112 min

• Fox85

Docela dlouho jsem přemýšlel, jestli jsem viděl stejný film, jako spousta pěti hvězdičkových uživatelů tady. Asi viděli ve filmu něco jiného (něco víc?) něž jsem viděl já. Několik málo vtipů nebo vtipných momentek tenhle nezáživný, dlouhý a nudný film nezachrání(11.2.2019)

Blaževského předchozí film jsem viděl včera, takže z přímého srovnání vychází lépe Opičák. Je zábavnější, živelnější, a pokud nebudu mluvit o muzice, ale o přístupu k životu, tak i punkovější. Z před lety módního multi-kulti zbyl jen současný makedonsko-albánský národnostní konflikt, což také pomohlo. Konec s aktuální uprchlickou tématikou by mi sice zážitek normálně zkazil, ale tady ho režisér využil ke kouzelnému závěrečnému záběru, takže budiž (70%).(9.1.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. dubna 2018 na filmovém festivalu ve Skopje v Makedonii. (Varan)