Letní Filmová Škola 2019, film 12: V současné době, kdy v Česku z premiérského křesla vydává rozkazy estébák Babiš, a do sněmovny se v pohodě dostanou lidi jako tupá mlátička Ondráček a lidský ekvivalent řitních chloupků Grebeníček, jsou takové filmy potřeba v co největší míře. Výborně zahrané drama o důležitosti lidské hrdosti a statečnosti tváří v tvář odpornému komunistickému režimu a jeho zrůdám. Z českého prostředí bych to asi nejvíc přirovnal ke Zdivočelé Zemi, navzdory tomu, že se zde film odehraje v prostředí pouhého roku.(30.7.2019)

Vlastně můj první film Adama Sikory jako režiséra a scénaristy no a jeho zatím poslední film v této dvojroli. Do hlavni role si Adam obsadil svého syna, což je u mě vždycky o držku, protože mě to z českých poměrů docela zavání. Lukasz mě sice herecky nějak neinponoval a myslím si, že v Polsku jsou lepší herci na druhou stranu, rozhodně se nejedná o nějaký debakl. To třeba čeští profi synáčkové (A. Merta, D. Kraus atd. ) dokáží svým neherectvím dojebat celý film, to se tedy naštěstí nekoná. Samotný příběh je další drsnou ukázkou komunistickou "schopností" terorizovat a šikanovat vlastní obyvatele. Výpověď o nedávné minulosti Polska, ale klidně to lze aplikovat i na naši zem je syrová, bez nějakých citových opatrností, naopak oceňuji jednu téměř záverečnou scénu (u školy) , protože tý jsem věřil stejně jako chování bachařů v krimu. Vlastně to nejsilěnjší na tom není to jak se chová komoušský systém k mladýmu klukovi, který se ničím neprovinil, ale tím jak se k Frankovi zachovali jeho blízký tam ta emotivní rezonance je fakt silná + smrt krysy , fuj tajbl . Tak to je z fesťáku Kino na Granici všechno. Ještě jsem chtěl dát večer film Nina, kde hraje má oblíbenkyně Julia Kijowska, ale padám už na držku a to by k filmu nebylo spravedlivé. Takže můj poslední film na graničním fesťáku se možná jmenuje Autsajder, ale festival Kino na Granici rozhodně žádný Autsajder není, naopak je to profi fesťáček s duší filmových fans bez posraných pseudocelebrit a PR keců, ale za to s kvalitnímy bijáky.(2.5.2019)

• rivah

Tvůrce příliš tlačí na pilu - přehání to s líčením praktik režimu 80.let, takové byly spíš v 50.letech. Umělecky nic moc.(9.7.2019)