Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe, a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit? (Bontonfilm)

slunicko2

Film ze mě fanouška hokeje (a jeho hráčů) určitě neudělá. 1)  Česko - lotyšsko (kameraman) - slovenská (netuším, v čem) koprodukce bezesporu působí na city. Netuším, jak moc realisticky odráží skutečnost, ale přijde mi, že by to tak docela dobře mohlo být._____ 2)  Za pozornost stojí nejenom vzájemné chování mladých hokejistů, ale i jejich rodičů. Rodinné zázemí (a jeho zvyklosti) je za vším... a film to celkem bez příkras ukazuje._____ 3)  32letý režisér a spoluscenárista Tomáš Polenský (dosud dokumentarista) o hokeji: Je to svět, který osobně velmi dobře znám. Moje...sestra je kapitánkou české ženské hokejové reprezentace, já sám jsem se hokeji věnoval šestnáct let (jako hráč a trenér, poznámka autora)._____ 4)  Doporučuji k přečtení velmi zajímavý rozhovor s režisérem o jeho sportovní minulosti a o výběru herců._____ 5)  Něco moc nechápu. Že je hlavní protagonista štíhlý až hubený, no budiž. Je to brankář a Hašek taky není žádné lamželezo. Ale cukrovkář a adrenalinový vrcholový sport? Asi mi chybí informace._____ 6)  Skladba Smečka 25letého česko-vietnamského rappera Renneho Danga mi do filmu pasuje jako prdel na hrnec._____ 7)  Zaujali mě 18letý student brněnského gymnázia Tomáš Dalecký (nováček brankář David), 18letý Tomáš Mrvík (původní brankář Michal) i skutečný hokejista Beranů Zlín Michal Dluhoš (týmový hecíř Boban). Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 2019._____ 8)  Proč nedávám pět hvězdiček? Režisérův běh za dvaceti zajíci najednou nemůže působit (a nepůsobí) věrohodně. Všechny problémy jsou jen lehce nadhozené, víme, že tu jsou, ale to je vše. Vztahy v Davidově rodině, jeho ambiciózní otec, jeho vztahy milostné, jeho cukrovka a jeho závěrečný postoj - to vše působí jako z rychlíku (ne českého, japonského). Rovněž vztahy mezi spoluhráči, vztahy David vs. Miky jsou jen naznačené stejně jako Mikyho zázemí. I nepříliš věrohodný konec je takový. Jakoby se režisér bál nechat své postavy věci prožít. Sám ví, o co jde a tak se snad domnívá, že mu rozumí i diváci. Což o to, rozumí, ale určitě by uvítali, kdyby nechal své hrdiny se v problémech více vyválet. ()

kingik

Dorostenecký hokejový klub se může chovat jako smečka. Do svých semknutých řad hned tak nepřipustí nově příchozího, jímž je brankář David Svoboda, i když má zjevný talent a potenciál. Cukrovka, se kterou se potýká, záhy nebude zdaleka jediným handicapem, kterému bude čelit. Šikana od jeho týmových spoluhráčů zaujme v hráčské kabině a na sociální síti hlavní místo. HC Vlci Zlín se  sice pohybují v zóně sestupu, na góly se dost nadřou, ovšem o morálce toho moc nevědí, načež se nová posila a osobnostně nejslabší člen týmu/smečky stává terčem posměchu, když víc píchá inzulín než svoji sličnou přítelkyni, v posteli se mu nestaví, patrně tím už předznamenal i to, že ho trenér odmítá stavět, zvláště když je dosavadní brankářská jednička jeho synem. Nátlak pak způsobí přetlak a ke krajním mezím už je jenom krok. Hokejové prostředí je z filmařského hlediska atraktivní. Většinou ale světlo světa spatří snímky, co oslavují/adorují nějaké hokejové milníky, případně i hokej jako kolektivní sport, výjimkou nejsou ani příspěvky, které cílí na znalost hokejové (trenérské) hantýrky a parodické esence. O šikaně ve sportu existuje snímků podstatně méně, jsou-li vůbec nějaké, v českých filmových vodách prakticky žádný takový podobný film nemá zastoupení. Tomáš Polenský chtěl tímto filmem upozornit na to, že něco shnilého je v hokejové říši, pochopitelně ovšem neudržel stoprocentní realističnost a připustil si i něco malinko fantazírování, aby děj dostal dramatické vyhrocení a žádoucí filmový rozměr. Na ledovou plochu i mimo ní poslal mladé neokoukané herce. Brankářskou výstroj si na sebe v hlavní roli navlékl Tomáš Dalecký, a coby otloukánek působí adekvátně. Jeho protivníci jsou přece jen herecky zdatnější. Tomáš Mrvík coby nesnášenlivý muž mezi brankářskými tyčemi uvízne v paměti, stejně dobře výrazně jsou na tom i další figurky z týmu. Václav Vašák coby přísný a nevraživý trenér působí hodnověrně, není ovšem nic známo o tom, proč se asistent trenéra, kterého ztvárnil Patrik Děrgel, chová k nováčkovi tak vstřícně a pozitivně a  tolik mu z výkonnostního hlediska věří. Hodně zvláštně řešen je i občasný pohled do rodinného zázemí hráčů. Vlastně zavítáme do obydlí pouze dvěma z nich: k Davidovi, které hýří na první pohled přepychem, přičemž jeho otec (Jiří Vyorálek) neustále dozoruje svého syna, dopřává mu veškerý (psychický) komfort, má vliv i na trenérskou činnost klubu a v neposlední řadě je v krajním případě psychického útlaku svého potomka nápomocen i u vyšetřovací komise. Vlastina Svátková plní  hlavně funkci vzorné matky a občasně promlouvá svojí rodnou slovenštinou. Trenér sdílí se svým synem víceméně průměrně vybavený činžovní byt a sází online na hokejové zápasy. Kolem hokejistů se motá hodně sličných děv, takže není překvapením, že Anastasia Chocholatá plní nároky mlsných suspenzorů dokonale, kdo si potrpí na cudné zrzky, má k dispozici Denisu Biskupovou. Tomáš Polenský si odbyl solidní hokejový křest, jeho debut u filmového kormidla se vymyká ustáleným produkčním standardům. Ne(obe)šlo (se) to sice bez vloženého okatého product placementu, pánské obleky a sportovní oblečení mají své největší zastoupení, ovšem výsledek je nadmíru vzdálený od ohraných dramaturgických zadání současné české filmové produkce. 8/10 () (méně) (více)

M.i.k.e

a já Smečce ty čtyři dám.Nejsou sice úplně čisté,ale na české poměry je to slušný film,který funguje jak má a vyvolává přesně ty emoce,které by měl.Je sice pravda,že si režisér ukousl trochu větší sousto a snažil se tam narvat víc témat a některá se jen nakousnou,nebo vyšumí do ztracena,ale téma šikany,které tu hraje prim je zobrazeno solidně.Hlavní hrdina je obklopen samými kretény - počínaje spoluhráči,přítelkyní a konče vlastním otcem.Obsazení je slušné a jediné co trochu zamrzí je to,že "záporáci" jsou většinou spíš ploché figury,které jsou tam jen aby byly zlé a zatápěly hlavnímu hrdinovi (snad s jednou výjimkou,kde je ta motivace celkem jasná)...70% ()

argenson

Jak vidno, od čtyřicet let starého filmu Malý velký hokejista se toho ve světě mládežnického hokeje příliš moc nezměnilo. Jasně, posunuli jsme se v technologiích, točí se víc peněz a ambiciózní rodiče nechtěně rozesírají vztahy mezi chlapci až do extrémní šikany. Casting šel asi víc po ksichtu než po muskulatuře, jinak si neumím vysvětlit, že hlavní roli gólmana dostal až nezdravě vyzáblý Tomáš Dalecký. ()

Verzeus

Režisér Tomáš Polenský a jeho Smečka (2020) do českých kin přináší sportovní film, který díky svým protichůdným tendencím a motivu osamostatnění nastoluje relativně originální myšlenku, která ovšem působí originálně pouze v kontrastu k příběhu, který film vypráví. Ten je o talentovaném hokejovém brankáři Davidovi (Tomáš Dalecký), který se snaží začlenit do nového týmu, přičemž někteří jeho spoluhráči a další postavy mu toto začlenění značně ztěžují. Momenty z hokejového prostředí jsou ze stylistického úhlu pohledu velice líbivé. Montážní sekvence příprav na zápasy přesvědčivě budují tempo a samotné zápasy jsou také velmi dynamické, a to díky skvělé práci kamery či například záběrům, kdy sdílíme hledisko Davida. Předností hokejových zápasů a scén v šatně je také dominující napětí, které je skvěle gradováno jak na lokální úrovni scény, tak i v úrovni globální – v šatně postupně dochází k větším špatnostem a před začátky utkání je jasně ustaveno, co je v sázce, přičemž se ona sázka opět postupně zvětšuje. Na jedné straně tu jsou pozitivní jednotlivosti, na straně druhé snímek obsahuje mnoho neuspokojivých prvků, které jsou ale paradoxně způsobeny jedním z nejatraktivnějších aspektů Smečky – motivem osamostatnění, jenž se postupně dostává do popředí. Snímek využívá mnoho žánrových schémat, přičemž jejich prolínání a množství zdánlivě produkují pocit nesoudržnosti. Tyto schémata jsou spojeny s některými Davidovými problémy, se kterými se musí potýkat, kupříkladu s Carol (Anastasia Chocholatá), spoluhráčem Mikym (Tomáš Mrvík) a celým týmem Vlků. Některé tyto problémy jsou ale velice zkratkovitě vyřešeny, například se zcela nevysvětlí motivace Carol k vytvoření vztahu se zmíněným Mikym i samotná šikana je relativně jednoduše až pochybně řešena stylem „oko za oko“ a psychologická újma je neexistující. Mezi Davidem a Mikym existují paralely, které jsou sice v některých momentech až moc do očí bijící, ale u obou můžeme zpozorovat osamostatnění. Především u Davida je postupné osamostatnění zřetelně vidět, kdy ho nejprve opustí Carol, jeho nová kamarádka a později přítelkyně Leny (Denisa Biskupová) ho v procesu osamostatnění podporuje, a nakonec se také oprostí od vlivu otce (Jiří Vyorálek). Jeho uznání bylo pro Davida a jeho činy klíčovou motivací. Stejně jako David, také Miky se před posledním zápasem poprvé vzepře otci, načež je díky tomu schopen pomoci Davidovi překonat krizový zdravotní stav způsobený cukrovkou. Vývoj motivu osamostatnění vyvrcholí při tomto posledním zápase, kdy nejenže je David jediný, který drží Vlky nad vodou v základní hrací době, ale také samostatně zajistí výhru při nájezdech. Princip osamostatnění také působí v rovině žánrových schémat simultánně s osamostatněním Davida. Společně s odezněním problémů s Carol či se šikanou odezní také schéma teenagerovského filmu a sociálního dramatu o šikaně, načež se dominantním stává konečně samostatné schéma sportovního filmu a tento vývoj žánrových schémat tak v jistém smyslu paradoxně vytváří soudržný celek. Samotný hokej je tak postupně ustaven jako nejdůležitější aspekt filmu, stejně jako se stává nejdůležitější součástí v životě Davida. Dominantní pozice hokeje také vysvětluje, proč jsou přehlíženy jisté nesrovnalosti s psychologií postav, jejich motivacemi či zkratkovité řešení některých problémů. Osamostatnění tedy Davidovi zajistilo začlenění v týmu Vlků a tato protichůdná tendence je aspoň v mých očích atraktivně ozvláštňující. Protichůdný je ale také celý snímek v rámci sportovních filmů, zobrazující týmový sport, kdy Smečka přináší zprávu v podstatě opačnou k velké většině podobných filmů. Tedy že člověk nepotřebuje ostatní, ale vše může dokázat samostatně. Myšlenka může sama o sobě působit jako klišé, ale její implementace v příběhu, kde figuruje týmový sport, je relativně originální. Smečka je díky své odvážné formě, vybízející k originálnímu čtení, i přes své nedostatky vskutku jedinečným dílem. () (méně) (více)

• Armands Puče, lotyšský žurnalista, který ztvárnil inspektora, byl při postsynchronech nadabován Miroslavem Hanušem. (funhouse)
  • V den premiéry rozhodla vláda na mimořádném jednání mimo jiné o uzavření kin od následujícího pondělí – film tak byl v kinech po premiéře promítán pouhé čtyři dny. (thx033)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (více)