Neklidná hranice

Východní hranice Evropy s Ruskem dělí dva protichůdné pohledy na minulost i současnost. Tuhle oblast televize BBC označila za místo, kde současné napětí přeroste ve 3. světovou válku. Lotyška Hermīne Puriņu, první oběť sovětské invaze z roku 1940, se snažila vlastním tělem zachránit svého syna. Její fotografie je inspirací pro film o hranicích, geografických i metaforických. Rusové a Lotyši vnímají naprosto rozdílně význam události, kterou zachytila fotografie. Jedněm se spojuje s osvobozením a počátkem vítězné války, pro druhé znamená ztrátu svobody a okupaci. Jedni oslavují, druzí truchlí. Významný lotyšský autor Dāvis Sīmanis přináší výbušné svědectví o napětí na východních hranicích Evropské unie, které je vzhledem k našim historickým zkušenostem čím dál naléhavější i pro české diváky. (Pilot Film)

Vitex

Zajímavý materiál, zajímavé pomalé "depresivní" tempo, ironický tón. Bohužel bez komentáře, který po projekci následoval (analytik Výzkumného centra AMO Pavel Havlíček), by divák těžko ze samotného filmu zjistil širší kontext zobrazených scén. Je to rozhodně velmi lotyšský pohled, který si nehraje na nestrannost a dává to najevo. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 16. dubna 2018 na Nyon FF. (Varan)