Bažina - Rojst

(série)
  • USA The Mire

Epizody(5)

Cheeter

Taková klasická detektiva z prostředí Polska. Neurazí, ale žádný zázrak to není. Příběh se aspoň trochu větví a člověk musí neustále přemýšlet, jak se věci mají. Určitě jsem se nenudil, ale taky by se našlo pár míst, kde se dalo zapracovat. ()

Snorlax

Roztahané a hlavně bez špetky nápadu, scénář je vyloženě chabý, s tím ani Holoubek nedokáže nic udělat. Postava mladého novináře je vyloženě k smíchu, byť se jedná o typického intelektuála, bez škrábnutí uniká ze všech nebezpečných situací, ať již je v nich hlavním hrdinou nůž, provaz, nebo pistole. Atmosféra osmdesátek byla vytvořená tím, že po silnicích drandily slabé káry a naprosto všude se kouřilo, ale to mohly být klidně sedmdesátky, nebo devadesátky. Snad jen hudba se povedla, byla přesně tak hnusná, jak v osmdesátých letech. ()

Trajektt

Po úmorném bádání na zdejší filmové databázi na mě po delší době vyskočil tento televizní miniseriál od našich severních sousedů, který se odehrává v mých oblíbených osmdesátých letech, takže zde můžeme vidět mnoho soudruhů, soudružek, milicionářů a dalších bezvadných a sympatických postav, které patří do této doby v socialistickém Polsku a které si můžeme pamatovat i z naší domoviny. Celkově jsou ty destinace ale i mentalita hlavních protagonistů podobné té naší a musím se přiznat, že jsem skoro ani nekoukal na ty titulky, protože jsem tak devadesáti procentům dialogů poměrně bez problémů rozumněl.  V této první sérii vidíme velice pomalý rozjezd, kterému ze začátku chybí taková ta šťáva, která vás připoutá k televizní obrazovce. Ale po druhém dílu se to slušně rozjede a začne se konečně řešit to podstatné, co diváka zajímá. Na začátku vidíme nalezení dvou mrtvých těl a vzápětí jejich následovné vyřešení a lapení viníka. Takže policie má jasno a už se tím dále nezabývá. V tu chvíli se na scéně objevují dva pisálkové z místního plátku, kteří nejsou spokojeni s výsledkem tohoto případu a začnou pátrat na vlastní pěst. Což je celkem zábavné, jelikož neznají ty správné policejní metody a hlavně nemají ty správné kontakty ve světě zločinu. Do toho se nám do příběhu zapletou dva případy sebevražd mladistvých studentů a všechno se to překvapivě začne proplétat do sebe. Do toho všeho hraje podmanivá syntezátorová hudba, která připomíná právě již zmiňovanou dobu osmdesátých let. Vcelku kvalitní herecké výkony podtrhují občas i mrazivou atmosféru tohoto příběhu a zapomněl bych dodat, že asi nezapomenu na záchodovou scénu s kartáčem na vlasy, která mě fakt pobavila. Takže u tohoto televizního seriálu z produkce Netflixu jsem se přesvědčil, že i naši severní sousedé z polského vojvodství dokážou natočit kvalitní a napínavý počin, který má hlavu a patu a já jsem byl vcelku spokojen, teda až od toho třetího dílu a zároveň se moc těším na druhou sérii, kterou si zajisté nenechám ujít. Za příjemné překvapení na které jsem opět narazil čistou náhodou dávám zasloužených 80%. ()

mm13

Už dramaturg (alebo to bol showrunner?), tým menej potom scenárista, nemali veľmi jasno, čo nám to vlastne chcú povedať. V rovine detektívky vyslovene slabé, ako temnejšie ladená kriminálka takmer až servilné a zbytočne rozlezené do početných dejových línii, ktoré vo finále nespolupracujú... a ten komunizmus? Nedajte sa oklamať, ten slúži len ako atraktívna kulisa... ak nie ako atrakcia sama. ()

dubinak

1. série: Že by mě to nějak extra chytlo se říct nedá. Styl to ale určitě má, Polákům se jejich um nedá popřít. Ten příběh jsem ale čekala, že někam zatočí nebo v podstatě odkryje ještě něco, o čem se dosud nemluvilo. Párkrát jsem měla i pocit, že se dočkáme i nějakého mystična. No a bohužel, ani jedno nemá k pravdě blízko, a tak mi tam prostě ještě scházela nějaká ta třešnička na dortu. Není to úplně to čistokrevné krimi a je to opravdu bráno spíše z toho novinářského pohledu, ale postavy jsou super napsané, díly utíkají a asi nebudete litovat, že jste na to mrkli. Já jsem ale poslední dobou na ty menší seriály nějaká náročnější a pořád hledám něco víc.  Těžko říct, zda mrknu i na druhou řadu. ()

jedna_vrana

Poliakom sa podarilo vytvoriť atmosféru 80-tych rokov, včítane mnohých nesympatických tajných, milicionárov, či predsedov Komsomolu a iných potentátov. Dobre postavená kriminálka na príbehu, ktorý sa síce trochu pomaly vlečie, ale aj to prispieva k atmosfére, vtedy bol celý svet o niečo pomalší. Výsledky pátrania síce nie sú v závere žiadnym prekvapením, celý príbeh je taký šedivý – ani čierny, ani biely. Ale mám pocit, že taký život sme vtedy žili. Slabšie štyri. ()

kenkaku

Rojst ’84 (pojďme v tom udělat pořádek za Poláky), je vizuálně neskutečně dobře zpracované. Totáč v osmdesátkách nikdy nevypadal tak dobře. Za sebe jsem úplně nebyl na větví ze scénáře. K hlavní linii (dvojitá vražda) se paralelně rozkrývají okolnosti vedlejší linie (dvojitá sebevražda), s tím, že ještě visí někde na pozadí události z konce války. O těch se mluví jen v náznacích a upřímně zbytečné rozmělňují pozornost. Máme tedy prakticky 3 různé události, ke kterým se střídavě probírají informace. Za mě to bylo spíš otravné (zdržuje to od hlavní linie), i když je zde snaha vše (nějak) zdánlivě propojit. Co mě osobně mrzelo dost je nelogičnost některých postav (respektive jejich motivů). Díky tomu jsou některé zvraty scénáře těžko uvěřitelné a jen při malé ztrátě pozornosti nastává v dějí chaos. ()

petikacka

Nooo, dobový vizuál 80.-ek je perfektní. Příběh na začátku vypadá jako výborná zápletka. Ovšem postupem děje se to napětí kamsi vytrácí, tempo se jaksi zpomaluje a na konci se rozplizne nějak do ztracena. Nebylo to úplně špatné, ale takový "Učitel" byl určitě lepší. No a náš seroš "Svět pod hlavou" byl určitě o několik levlů výš. Za mě 65%    (14.01.2021) ()

waska

Polsko, 80. léta.. Znám, jezdil jsem a atmosféra se podařila zachytit na výtečnou. Ta neutěšenost, odevzdanost a smutek lidí, byl vidět všude a stejně tak je vidět v tomto seriálu. Kvalitní a napínavá kriminálka, která rozhodně nenudí. ()

Kozlowski8

Ze strany policie nepřesvědčivé vyšetřování dvojnásobné vraždy v lese na okraji polského maloměsta v 80. letech minulého století je impulsem pro dva novináře z místních novin, aby se v přípasu začali šťourat a postupně odkrývat smrduté bahno, kterým je zaplaven nejen místní les, ale hlavně společnost... Více linií příběhu, jejichž propojení bylo ale trochu kostrbaté a některé souvislosti nedostatečně vysvětlené, což padá na vrub horšímu scénáři. Jinak ale velice solidní a poutavé vyprávění s dobře vystavěnou atmosférou komunistických 80. let v Polsku. 65 %. ()

SkeeveTulp

Netflix ty seriály seká jak Baťa cvičky, což se logicky podepisuje na kvalitě. A to je případ i téhle polské detektivní minisérie. Nápad to asi nebyl špatný, ale přílišná snaha o napodobení True Detective a částečně Twin Peaks, a šedivé atmosféry ve stylu Pout či Bezvědomí, narušuje účinek. Působí to pak příliš roztahaně a roztěkaně. Takže vlastně ani není jasné, jaký příběh chtěli tvůrci vyprávět, a konec je přliš násilný a prázdný zároveň. Tři hvězdičky jsou tak akorát. ()