Železný věk (TV seriál)

• angličtina

Age of Iron

Drama / Historický / Dokumentární

Německo / Francie / Švédsko / Česko, 2018, 6x52 min

Konečně jsem dohnal rest (já zkrátka ty seriály dávám hrozně pomalu). Železný věk má silné i slabé stránky. Oceňuju hlavně záměr a snahu podat tento konflikt z pohledu lidí z různých skupin a s různým zázemím - obyčejný žoldnéř, hostinská, sirotek, ale i dvojice kardinál Richelieu/otec Josef, vojevůdci Valdštejn nebo Carl Gustav Vrangel či malíř Rubens. Hrané scény jsou slušně provedené. Na druhou stranu tomu chybí širší záběr. Příčiny konfliktu jsou podané velmi stručně a průběh sám je podán velmi orientačně (se záchytnými body jako Bílá hora, Magdeburg, Lützen). Řada důležitých osob je jen letmo zmíněna nebo chybí vůbec, o císaři třeba se jen mluví a trochu se podkuřuje Švédsku, jehož řádění v českých zemích je absolutně pominuto. Přesto dám čtyři kousky, podobné věci mi dneska dost chybí.(19.11.2018)

Velice zajímavá a hlavně zdařilá sonda do Třicetileté války, která výborně kombinuje dokumentární složku předkládající fakta ohledně celkového vývoje, hlavních událostí a vybraných osobních příběhů a jejich protagonistů se složkou hranou vdechující život jejich některým epizodám a zprostředkovávající poměrně realistický pohled na bytí v takto těžké a kruté době. Jednotlivé děje jsou přitom hezky provázány a nezaměřují se jen na známé osobnosti, ale spíše na postavy méně proslulé, ať už jde o německého vojáka, který ukazuje válku v její syrovosti, nebo kapucínského mnicha, který představuje politickou stránku věci, takže výsledek je současně i poučný.(23.10.2018)

Tahle válka je strašnej bordel, ve kterým se toho za třicet let stihlo tolik, ze to zkrátka celé odvyprávět nejde. Tvůrci si museli vybrat pár záchytných bodů a něco málo postav, které jde sledovat. A to byla podle mne docela rozumná volba. Žoldnéř, co si psal deník a během kariéry stihnul rodinu založit i o ní přijít a třikrát změnit stranu. Holky, co jí vyvraždili vojáci rodinu v Magdeburgu a ona nakonec udělala štěstí se švédským mordýřem Wrangelem (který má v seriálu asi o padesát kilo míň než reálně měl). A taky špion Rubens. :) Řekl bych, že pro pochopení aspoň základních věcí je ten seriál dobrej. Velký plus je i zobrazení toho, jak se v tom všem žilo obyčejným lidem.(11.2.2019)

Dokumenty se snižují k polohraným verzím proto, aby byly k divákovi přátelštější, informace aby na něj působily hlouběji, jevily se mu zajímavější, a byly tak snadněji zapamatovatelné. To se však v tomto případě nekoná: divák je zahlcen obrovskou spoustu poměrně povšechných a povrchních informací z ranku vojenské strategie, intrik a historických reálií (snad s výjimkou Père Joseph, kterému je věnována důkladnější pozornost). Pro uvolnění jsou nezáživně formované, čistě deskriptivní výpovědi za stolem prostřídány scénami plně zaměřenými na relaxační, privátní tematiku. Tato část sice věcně vychází z Hagendorfova deníku, jeho slovům však přiřazuje tehdy neexistující moderní emoce a úvahy, což jeho ojedinělou výpověď znehodnocuje. Protiklad telenovely se zhuštěným komentářem se uprostřed nikde nestřetává. Fakticky je pak dokument pojatý z luteránského hlediska, což se projevuje v akcentaci některých událostí na úkor druhých a pochopitelně nenápadné favorizaci protestantských stran. Obávám se, že 80% hodnocení je ve skutečnosti jen projevem neznalosti dílčích událostí konfliktu, s nimiž se tu takto hodnotící diváci setkávají poprvé, a které vykazují románové kvality svou prostou existencí (dobývání La Rochelle a podobně). Stručně zhodnocuje dílo velmi trefně komentátor dr.fish.(1.10.2018)

Zatím zhlédnuto pět dílů z šesti a jsem (jakožto vystudovaný učitel historie) spokojen. Tvůrci se nepustili ani na vratkou půdu ryzího dokudramatu či historické fikce, na druhou stranu to nejsou ani hodinové mluvící hlavy, které člověka vždy po deseti minutách zaručeně uspí. Zlatá střední cesta, zajímavý výběr postav a informací, občasné hrané scény dávají lépe pochopit popisované události. V rámci filmové zkratky jsou i historická fakta víceméně v pořádku - hlavní je zde příběh a souvislosti. A těch příběhů je tady navíc docela dost a zajímavě se prolínají. Oceňuji obzvlášť první díl o českém povstání a čtvtý díl, kde zase výraznou roli hraje Albrecht z Valdštejna. A těším se na díl poslední.(2.10.2018)