poster

Železný věk (TV seriál)

 • Česko

  Třicetiletá válka - vláda železa

 • Německo

  Die eiserne Zeit

 • Německo

  Die Eiserne Zeit - Lieben und Töten im Dreißigjährigen Krieg

 • anglický

  Age of Iron

Drama / Historický / Dokumentární

Německo / Francie / Švédsko / Česko, 2018, 6x52 min

 • John Dunbar
  *

  Eurohujerské zadání z toho dílka čpí již od prvního záběru. Jasná cílená stylizace určená absolutnímu doblbnutí mládeže především v Evropě. Historicky bez jakékoli hodnoty. Jednu hvězdu nechávám za alespoň otevření tématu třicetileté války. Úlisné úsměvy švédských historiků v seriálu rozplývajících se nad genialitou svých předků budí dojem jejich nekonečné neohroženosti. Nicméně karma národů existuje a Švédové jí vyrovnají již brzy.(30.11.2018)

 • Ivoshek
  *****

  Tahle válka je strašnej bordel, ve kterým se toho za třicet let stihlo tolik, ze to zkrátka celé odvyprávět nejde. Tvůrci si museli vybrat pár záchytných bodů a něco málo postav, které jde sledovat. A to byla podle mne docela rozumná volba. Žoldnéř, co si psal deník a během kariéry stihnul rodinu založit i o ní přijít a třikrát změnit stranu. Holky, co jí vyvraždili vojáci rodinu v Magdeburgu a ona nakonec udělala štěstí se švédským mordýřem Wrangelem (který má v seriálu asi o padesát kilo míň než reálně měl). A taky špion Rubens. :) Řekl bych, že pro pochopení aspoň základních věcí je ten seriál dobrej. Velký plus je i zobrazení toho, jak se v tom všem žilo obyčejným lidem.(11.2.2019)

 • Šandík
  ****

  Na první pohled opulentní šestidílný dokument je ve skutečnosti tak stručný, že (například) téměř pomine postavu Albrechta z Valdštejna, z bitev třicetileté války zmíní pouze velmi malou část, také o dalších kontextech do značné míry mlčí. Snaha představit nejen politické dějiny a osudy mocných, ale také prožitky obyčejných lidí je velmi sympatická a chvály hodná... Celkový dojem: 80%(25.11.2018)

 • ceduard
  *****

  Z 99% sleduji pouze dokumenty - každý den minimálně jeden. Polohranou formu, na kterou vsadili autoři Železného věku, obecně považuji za méněcennou, protože mi jde o fakta. Nicméně tenhle seriál mě osobně dostal - víc jsem se u něj trápil než bavil, protože mě ta hrůza prostě vtahovala dovnitř. Je to strašná historie, a seriál, který víc míří na emoce než na použitelnost při zkoušení z dějepisu, řadím mezi své oblíbené. Dávám radši slabších pět hvězd než silné čtyři.(3.2.2019)

 • laepus
  ****

  Zatím zhlédnuto pět dílů z šesti a jsem (jakožto vystudovaný učitel historie) spokojen. Tvůrci se nepustili ani na vratkou půdu ryzího dokudramatu či historické fikce, na druhou stranu to nejsou ani hodinové mluvící hlavy, které člověka vždy po deseti minutách zaručeně uspí. Zlatá střední cesta, zajímavý výběr postav a informací, občasné hrané scény dávají lépe pochopit popisované události. V rámci filmové zkratky jsou i historická fakta víceméně v pořádku - hlavní je zde příběh a souvislosti. A těch příběhů je tady navíc docela dost a zajímavě se prolínají. Oceňuji obzvlášť první díl o českém povstání a čtvtý díl, kde zase výraznou roli hraje Albrecht z Valdštejna. A těším se na díl poslední.(2.10.2018)