Železný věk (TV seriál)

• angličtina

Age of Iron

Drama / Historický / Dokumentární

Německo / Francie / Švédsko / Česko, 2018, 6x52 min

Z 99% sleduji pouze dokumenty - každý den minimálně jeden. Polohranou formu, na kterou vsadili autoři Železného věku, obecně považuji za méněcennou, protože mi jde o fakta. Nicméně tenhle seriál mě osobně dostal - víc jsem se u něj trápil než bavil, protože mě ta hrůza prostě vtahovala dovnitř. Je to strašná historie, a seriál, který víc míří na emoce než na použitelnost při zkoušení z dějepisu, řadím mezi své oblíbené. Dávám radši slabších pět hvězd než silné čtyři.(3.2.2019)

Zatím zhlédnuto pět dílů z šesti a jsem (jakožto vystudovaný učitel historie) spokojen. Tvůrci se nepustili ani na vratkou půdu ryzího dokudramatu či historické fikce, na druhou stranu to nejsou ani hodinové mluvící hlavy, které člověka vždy po deseti minutách zaručeně uspí. Zlatá střední cesta, zajímavý výběr postav a informací, občasné hrané scény dávají lépe pochopit popisované události. V rámci filmové zkratky jsou i historická fakta víceméně v pořádku - hlavní je zde příběh a souvislosti. A těch příběhů je tady navíc docela dost a zajímavě se prolínají. Oceňuji obzvlášť první díl o českém povstání a čtvtý díl, kde zase výraznou roli hraje Albrecht z Valdštejna. A těším se na díl poslední.(2.10.2018)

• jungewolf

1.DÍL : 1 hvězda : ad 1) stavovské povstání bylo vzpourou stavů proti č.králi a ř.císaři Matyášovi a proti v r.1617 zvolenému následníkovi českého trůnu Ferdinandovi II. , ad 2) porážka žoldnéřské stavovské armády zabránila násilné kalvinizaci Čech: byly cca z 1/10 katolické, ze 4/10 utrakvistické, ze 3/10 českobratrské a ze 2/10 luteránské (hlavně německé oblasti a města) - kalvinistů žilo tehdy v Čechách i na Moravě naprosté minimum. A Morava ? Ta byla z 1/2 katolická.... . Díky Bílé hoře nemluvíme německy v zemi tradičně kalvinistické. Proto 1.díl :1,5 * a 30% za filmové zpracování... . Mimochodem : Johannes Jesenius byl německojazyčný Slezan,rodák z Vratislavi(do r.1945 Breslau) z rodiny hornouherských (slovenských?) luteránů a většinu života prožil v německých zemích, Čech to nebyl ani omylem. A Heinrich Mathias graf von Thurn(Jindřich Matyáš hrabě Thurn-jeden z vůdců stavovského povstání) se přestěhoval s rodinou do Čech z německých zemí několik málo let před r.1618 .... . Jinak jako komunisticko-protikřesťanská propaganda dobrý ..... :-) . Další díly, 2.- 5. : 3 * a 60 % .(7.9.2018)

Velice zajímavá a hlavně zdařilá sonda do Třicetileté války, která výborně kombinuje dokumentární složku předkládající fakta ohledně celkového vývoje, hlavních událostí a vybraných osobních příběhů a jejich protagonistů se složkou hranou vdechující život jejich některým epizodám a zprostředkovávající poměrně realistický pohled na bytí v takto těžké a kruté době. Jednotlivé děje jsou přitom hezky provázány a nezaměřují se jen na známé osobnosti, ale spíše na postavy méně proslulé, ať už jde o německého vojáka, který ukazuje válku v její syrovosti, nebo kapucínského mnicha, který představuje politickou stránku věci, takže výsledek je současně i poučný.(23.10.2018)

Konečně jsem dohnal rest (já zkrátka ty seriály dávám hrozně pomalu). Železný věk má silné i slabé stránky. Oceňuju hlavně záměr a snahu podat tento konflikt z pohledu lidí z různých skupin a s různým zázemím - obyčejný žoldnéř, hostinská, sirotek, ale i dvojice kardinál Richelieu/otec Josef, vojevůdci Valdštejn nebo Carl Gustav Vrangel či malíř Rubens. Hrané scény jsou slušně provedené. Na druhou stranu tomu chybí širší záběr. Příčiny konfliktu jsou podané velmi stručně a průběh sám je podán velmi orientačně (se záchytnými body jako Bílá hora, Magdeburg, Lützen). Řada důležitých osob je jen letmo zmíněna nebo chybí vůbec, o císaři třeba se jen mluví a trochu se podkuřuje Švédsku, jehož řádění v českých zemích je absolutně pominuto. Přesto dám čtyři kousky, podobné věci mi dneska dost chybí.(19.11.2018)