Železný věk

(seriál)
  • Česko Třicetiletá válka - vláda železa (více)

V roce 2018 si obyvatelé Europy společně připomenou mimořádné výročí, které dosud vymezuje moderní systém evropských států. Jedná se o začátek 30leté války, která zuřila v letech 1618 až 1648. Dokonce i před 400 lety, kdy muži a ženy této doby, katolíci a protestanti, prožívali tuto válku, chápali, že jde o událost velkého dopadu, jež se týká mnoha národů. (Viasat)

Ivoshek

Tahle válka je strašnej bordel, ve kterým se toho za třicet let stihlo tolik, ze to zkrátka celé odvyprávět nejde. Tvůrci si museli vybrat pár záchytných bodů a něco málo postav, které jde sledovat. A to byla podle mne docela rozumná volba. Žoldnéř, co si psal deník a během kariéry stihnul rodinu založit i o ní přijít a třikrát změnit stranu. Holky, co jí vyvraždili vojáci rodinu v Magdeburgu a ona nakonec udělala štěstí se švédským mordýřem Wrangelem (který má v seriálu asi o padesát kilo míň než reálně měl). A taky špion Rubens. :) Řekl bych, že pro pochopení aspoň základních věcí je ten seriál dobrej. Velký plus je i zobrazení toho, jak se v tom všem žilo obyčejným lidem. ()

laepus

Zatím zhlédnuto pět dílů z šesti a jsem (jakožto vystudovaný učitel historie) spokojen. Tvůrci se nepustili ani na vratkou půdu ryzího dokudramatu či historické fikce, na druhou stranu to nejsou ani hodinové mluvící hlavy, které člověka vždy po deseti minutách zaručeně uspí. Zlatá střední cesta, zajímavý výběr postav a informací, občasné hrané scény dávají lépe pochopit popisované události. V rámci filmové zkratky jsou i historická fakta víceméně v pořádku - hlavní je zde příběh a souvislosti. A těch příběhů je tady navíc docela dost a zajímavě se prolínají. Oceňuji obzvlášť první díl o českém povstání a čtvtý díl, kde zase výraznou roli hraje Albrecht z Valdštejna. A těším se na díl poslední. ()

Gwaihir

Velice zajímavá a hlavně zdařilá sonda do Třicetileté války, která výborně kombinuje dokumentární složku předkládající fakta ohledně celkového vývoje, hlavních událostí a vybraných osobních příběhů a jejich protagonistů se složkou hranou vdechující život jejich některým epizodám a zprostředkovávající poměrně realistický pohled na bytí v takto těžké a kruté době. Jednotlivé děje jsou přitom hezky provázány a nezaměřují se jen na známé osobnosti, ale spíše na postavy méně proslulé, ať už jde o německého vojáka, který ukazuje válku v její syrovosti, nebo kapucínského mnicha, který představuje politickou stránku věci, takže výsledek je současně i poučný. ()

flanker.27

Konečně jsem dohnal rest (já zkrátka ty seriály dávám hrozně pomalu). Železný věk má silné i slabé stránky. Oceňuju hlavně záměr a snahu podat tento konflikt z pohledu lidí z různých skupin a s různým zázemím - obyčejný žoldnéř, hostinská, sirotek, ale i dvojice kardinál Richelieu/otec Josef, vojevůdci Valdštejn nebo Carl Gustav Vrangel či malíř Rubens. Hrané scény jsou slušně provedené. Na druhou stranu tomu chybí širší záběr. Příčiny konfliktu jsou podané velmi stručně a průběh sám je podán velmi orientačně (se záchytnými body jako Bílá hora, Magdeburg, Lützen). Řada důležitých osob je jen letmo zmíněna nebo chybí vůbec, o císaři třeba se jen mluví a trochu se podkuřuje Švédsku, jehož řádění v českých zemích je absolutně pominuto. Přesto dám čtyři kousky, podobné věci mi dneska dost chybí. ()

Šandík

Na první pohled opulentní šestidílný dokument je ve skutečnosti tak stručný, že (například) téměř pomine postavu Albrechta z Valdštejna, z bitev třicetileté války zmíní pouze velmi malou část, také o dalších kontextech do značné míry mlčí. Snaha představit nejen politické dějiny a osudy mocných, ale také prožitky obyčejných lidí je velmi sympatická a chvály hodná... Celkový dojem: 80% ()