Reklama

Reklama

G. Verdi: La traviata

(divadelní záznam)
  • Francie G. Verdi: La traviata, Chorégies d'Orange
všechny plakáty
Hudební / Drama
Francie, 2016, 136 min

Obsahy(1)

Ve festivalovém operním představení z antického plenérového divadla ve francouzském Oranges účinkují: P. Domingo, E. Jaho, F. Meli, A. Mhamdi a další. Orchestre National Bordeaux-Aquitaine řídí D. Rustioni. Verdiho snad nejpopulárnější opera La traviata na francouzském festivalu Les Chorégies d’Orange přinesla obrovské překvapení: vedle mladé dvojice pěvců – albánské sopranistky Ermonely Jaho (Violetta Valéry) a italského tenoristy Francesca Meliho (Alfred), rodáka z Janova – se v roli otce Giorgio Germonta představil pětasedmdesátiletý, hvězdný Plácido Domingo (na festival se vrátil po 40 letech), tentokrát v barytonovém oboru. Na obrovském plenérovém jevišti z dob starořímského císaře Augusta vytvořil režisér Louis Désiré sugestivní inscenaci, v níž vévodily jednoduchost výpravy a skvostné kostýmy, které byly obohaceny efektní videoprojekcí. Spojené operní sbory z Avignonu, Nantes a Marseille a Národní akvitánský orchestr z Bordeaux řídil Daniele Rustioni, který má podle francouzského časopisu Le Temps něco z Toscaniniho imperiálních, živých gest.
Původní Verdiho La traviata měla světovou premiéru ve slavném benátském divadle La Fenice. Stalo se tak 6. března 1853 a prý nezaznamenala velký úspěch. Na vině byly kypré tvary hlavní představitelky a nikdo nevěřil, že tato korpulentní dáma umírá právě na souchotě. Traviata znamená česky zbloudilá. Vznikla na základě tehdy velice populárního románu Alexandra Dumase, mladšího, Dáma s kaméliemi a pojednává o pařížské kurtizáně, která marně toužila po klidném rodinném životě v náručí milovaného muže. Románovou hrdinkou byla skutečná, v 19.století žijící dívka Alphonsina Plessisová, která se později na vrcholu své slávy přejmenovala na Marii Duplessisovou. Prý pocházela z nuzných poměrů v Normandii. Hrob této kurtizány naleznete na hřbitově Montmartru, hned v blízkosti vykřičené pařížské čtvrti Pigalle. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

V titulcích pořadu uvedeno: český i originální název La Traviata. Opera in Three Acts by Giuseppe Verdi; režie Andy Sommer; divadelní režie Louis Désiré. ()

Mistr119 

všechny recenze uživatele

No... až v posledním jednání se objevil konečně nějaké režijní záměr...jinak to byl koncert. Koncert, kde hlavní hrdinka nectí vývoj postavy, baryton Domingo zní stále jako tenor, děj opery taky nic moc, stále se opakující harmonický princip T-D-T-D-T-D-T pro Verdiho typický, navíc spousta árií vykradených z předchozích oper...no na 2* má tahle verze opery jen díky pěknému zpěvu (1*) a pak náznaku režie při posledním jednání, kde ctí hudební "afetto piangietto" kapkami deště/slz (druhá *). ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Nebylo to vůbec špatné, byť nabídnout toto v telce člověku, který zná La Traviatu s Annou Netrebko z r. 2005 (ke zhlédnutí na YouTube), je jako darovat žíznivému chléb. Albánská sopranistka Ermonela Jaho se své ruské předchůdkyni v roli Violetty Valéry zdaleka nevyrovná, vedle jejího úchvatného zjevu působí jako šedivá myš, a stejně tak pěvecky s ní nesnese srovnání (nemluvě o tom, že minimálně ve dvou záběrech vyplazovala při zpěvu jazyk jako koza). Stejně tak tehdy 75 letý Plácido Domingo (Alfrédův otec) mi už přišel, že zpívá tak nějak na půl plynu, a tak se mi tam bez výhrad líbil vlastně jen výkon italského tenoristy Francesca Meliho v roli Alfréda. Rovněž scéna mi přišla zdařila a celkově to byly velmi příjemné 2 hodiny, všem výtkám navzdory. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama