Omývání kostí

(festivalový název)
  • Japonsko Senkocu (více)

Na okinawském ostrově Aguni je dodnes praktikován rituál rozloučení se zemřelým senkotsu - omytí kostí a jejich opětovné uložení do hrobu. Obřadem přechází pomyslná štafeta života z rodičů na děti. Čtyři roky po pohřbu se tak syn Cujoši a dcera Júko vracejí domů ke svému otci, aby se takto společně rozloučili s milovanou maminkou. Vše ale vypadá ještě hůř, než se dalo čekat. Otec se vrátil k alkoholu, synovi se rozpadá manželství a dcera je těhotná, ale stále svobodná. Nečekejte ovšem žádnou tragédii. Na scéně se objevuje příbuzenstvo, místní drbny i otec ještě nenarozeného dítěte. Je to právě on, člověk z města, s kým divák může společně objevovat rituály a tradice v této nejjižněji položené části Japonska. Přestože každý má své trápení, při rituálu se rozhádaná rodina semkne v jeden pevný řetěz. Dojemné rozloučení s jedním životem a přivítání nového proběhne v rodinném kruhu. Snímek je protkán bláznivým, avšak velmi lidským humorem. (Eiga-sai)

tompaulman

Rodinné drama, které se odehrává na malém ostrově Aguni v prefektuře Okinawa. Zde se po letech schází rodina, aby provedla tradiční rituál, při kterém omyje kosti jejich matky čtyři roky po její smrti. Jak jednotliví členové přijíždějí na rodný ostrov, atmosféra v rodinném domě začíná houstnout. Byl to pro mě první film, který mi poskytl náhled do života a kultury na Okinawě. O tom, že se někde v Japonsku exhumují ostatky předků a následně omývají, jsem neměl tušení. Dobré bylo i vykreslení postav, z nichž každá měla svůj jedinečný charakter, a vztahů mezi nimi. V tomto mi film trochu připomněl Koreedův "Still Walking". A jelikož režisér je komik, tak si neodpustil celý film prokládat humornými situacemi. Nutno říct, že povedenými, protože hned jednomu z prvních vtipů jsem se smál ještě 5 minut potom (sex!). Celkově to na mě působilo jako pohodový film, což bylo dané i příjemným venkovským prostředím a oním humorem. Zajímavost: skladbu "Warabi Gami" v závěrečných titulkách zpívá Koja Misako, která si ve filmu sřihne jednu z vedlejších rolí. Stejná skladba, ale v jiné interpretaci, se dříve objevila i v závěrečných titulkách seriálu "Youkame No Semi". ()