Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Asi nejpohádkovější díl celé dosavadní série Hvězdných válek. Skoro to vypadá, jak kdyby se George Lucas našel v efektech, které zrodily Critters, Gremlins nebo legendární seriál Dinosauři. Všechny ty obludky a zrůdky vypadají stejně dobře. Nicméně musím říct, že tenhle odklon mi vůbec nevadí. Naopak jsem měl radost nejenom z nich, ale i ze Žvejkala, kterej je na scéně také daleko víc než obvykle. A když není na scéně, tak ty jeho pazvuky beztak někde v zákoutí slyšíte. No a závěr? To je vysloveně špice. Škoda, že nikdy nepoznám ty pocity, co musel mít tehdejší fanoušek, který film dokoukal a pak si uvědomil, že vlastně neví, jak to všechno začalo a musel si na to počkat skoro dvacet let.  (4.11.2015)

Pro tento díl platí hodnocení jako pro předchozí. V komentáři bych chtěl dodat, že hlášky 3CPO k R2D2 mi připadly spíše trapné. Ještě, že se zde vyskytují herci jako Alec Guinness či Harrison Ford, z jejichž úst v šechny ty toporné věty zní jaksi uvěřitelněji. Jednu sekci epizod máme tedy za sebou. Pro mě to opravdu kult není...(27.12.2004)

Slávna sága o nekonečnom boji medzi dobrom a zlom pokračuje. Tretí diel mal tú smolu, že nastúpil po veľmi kvalitnom, mnohými tak vychvaľovanom, temnom 'The Empire Strikes Back'. To, že šialenstvo okolo celej tejto sérii ma obchádza potvrdilo aj zhliadnutie po dlhých rokoch, keď som mysle, že ho dokážem dostatočne oceniť, no nestalo sa. Druhý diel zostáva zatiaľ najlepším dielom starej trilógie, no zvyšné dva mi v mysli nikdy nebudú evokovať nič až tak prevratne dokonalé. A pritom musím podotknúť, že námety sú v každom diely nekonečne inšpirujúce a originálne a dodnes z nich čerpajú mnohé filmy. Keby tvorcovia nedávali taký dôraz na infantilnú zábavu a mnohé postavičky a mimozemské tvory, ktorých pôvod by som netipoval iný, než je Stredozem, by vystriedali temnejšou verziou celkovej atmosféry, tak by tým určite potešili jedného diváka navyše. Koľkých by tým stratili si netrúfnem odhadnúť, ale mne osobne by bolo fuk, pretože také plytvanie sci-fi potenciálom nemôžem nevytknúť. 70%.(6.11.2009)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Vím, že teď se má příběh uzavřít. S Lukem dokončujeme výcvik, slyšíme poslední rady mistra Yody. Naše nově nabyté schopnosti budou záhy prověřeny nejtěžším možným úkolem. Lucas představil další zcela nové postavy, znásobil válečné scény, přidal výbuchy, udržel emoce, připravil zvraty. V závěrečném souboji Sil dýchám za obě zúčastněné bojovníky a když pak při vítězné oslavě s Lukem vidím všechny tři průvodce tímto báječným světem a vím, že chyby jsou napraveny a že se zároveň uzavírá největší sci-fi dobrodružství v dějinách kinematografie, koulí se mi po tvářích slzy jako hrachy. Star Wars miluju! ... a pak přichází neuvěřitelná zpráva - uvidím počátek všeho... jsem dojat štěstím znovu... 37,5 miliónů dolarů(rozpočet)/572,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/248,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Velký konec jedné z největších sérií všech dob (po letech aktualizováno, v podstatě jde o mezičlánek). Návrat Jediho není můj nejoblíbenější díl, protože je z mého pohledu o něco více roztažený a první část u Jabby má atmosféru, ale nemá spád. Přesto zapadá do série perfektně a přináší Luka Skywalkera jako muže a už ne jako vystrašeného kloučka. Navíc film v závěru přináší do budoucna klasické střídání 2-3 příběhových linií (boj o planetu - boj s Hvězdou smrti - Luke proti Darthu Vaderovi a Císařovi) do jednoho střídajícího celku. Možná škoda, že návrat není ještě temnější (temné jsou jen scény s Darthem Vaderem...) a ten velký happyend se prostě koná. Navíc v "druhé" edici dotvořené triky je těch oslav na mě už trochu moc:-). Má, ale smysl hodnotit původní verzi když jí v podstatě uvidí minimum diváků? PS: já bych tak chtěl vidět tenhle film v režii Davida Lynche, jak bylo plánováno... Duna by se styděla v rohu...(24.6.2004)

• - Protože George Lucas v roce 1980 vystoupil z odborové organizace režisérů, nemohl Návrat Jediho natočit Steven Spielberg (který byl v řečené organizaci členem) jak bylo původně v plánu. (chmíří)

• - Oslavy v hlavním městě Impéria se měly objevit už při prvním uvedení Návratu Jediho, George Lucas však nemohl přijít s rozumným názvem pro tuto metropoli. Teprve když v roce 1991 vydal Timothy Zahn knižní spin-off „Dědic impéria“ a v něm zmínil Coruscant, měl Lucas svoje jméno. (Beer Ceps)

• - Spoiler: Ben Kenobi (Alec Guinness) nepřesně vypráví: „Od počátku byl tvůj otec výborným pilotem. Velmi mě udivilo, jak velká Síla se v něm skrývá, a tak jsem se rozhodl vychovat z něj rytíře Jedi.“ Tento příběh je jen zpola pravdivý. V Epizodě I (1999) vidíme, že potenciál malého Anakina (Jake Lloyd) objevil mistr Qui-Gon Jinn (Liam Neeson). (J0I-INY)