Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Revenge of the Jedi

(pracovní název)

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Pro tento díl platí hodnocení jako pro předchozí. V komentáři bych chtěl dodat, že hlášky 3CPO k R2D2 mi připadly spíše trapné. Ještě, že se zde vyskytují herci jako Alec Guinness či Harrison Ford, z jejichž úst v šechny ty toporné věty zní jaksi uvěřitelněji. Jednu sekci epizod máme tedy za sebou. Pro mě to opravdu kult není...(27.12.2004)

"Hviezdne Vojny: Epizóda VI - Návrat Jediho" najznámejšia a doposiaľ aj najkvalitnejšia filmová vesmírna sága vrcholí. Nadišiel čas pre finálny stret. Podarí sa povstalcom zvrhnúť Imperátora? Alebo zvíťazí temná strana Sily? Že neviete o čom to tu píšem? Nepoznáte Luka Skywalkera? Han Sola? Chewbacca? Darth Vadera? Robotických C-3PO a R2-D2? Majstra Yodu? Nič vám nehovorí meno Obi-Wan Kenobi? Nepoznáte ani krásnu princeznu Leiau? Nie? Potom nechápem ako ste sa dostali na stránky čsfd. Či už ste alebo nie ste obdivovateľom sci-fi, tak vidieť túto výnimočnú sériu George Lucasa, by malo byť pre všetkých povinnosťou. Pretože je to dielo, ktoré sa výrazným spôsobom zapísalo do histórie svetovej kinematografie. Nech Vás sprevádza Sila. *****(9.5.2009)

Velký konec jedné z největších sérií všech dob (po letech aktualizováno, v podstatě jde o mezičlánek). Návrat Jediho není můj nejoblíbenější díl, protože je z mého pohledu o něco více roztažený a první část u Jabby má atmosféru, ale nemá spád. Přesto zapadá do série perfektně a přináší Luka Skywalkera jako muže a už ne jako vystrašeného kloučka. Navíc film v závěru přináší do budoucna klasické střídání 2-3 příběhových linií (boj o planetu - boj s Hvězdou smrti - Luke proti Darthu Vaderovi a Císařovi) do jednoho střídajícího celku. Možná škoda, že návrat není ještě temnější (temné jsou jen scény s Darthem Vaderem...) a ten velký happyend se prostě koná. Navíc v "druhé" edici dotvořené triky je těch oslav na mě už trochu moc:-). Má, ale smysl hodnotit původní verzi když jí v podstatě uvidí minimum diváků? PS: já bych tak chtěl vidět tenhle film v režii Davida Lynche, jak bylo plánováno... Duna by se styděla v rohu...(24.6.2004)

Povedený zakončení celé ságy s dost emotivním závěrečným soubojem otce a syna. O to víc naštve, když je tahle perla přerušována každých pár minut záběry na hnusné zakrslé chlupaté tlusťochy s prasečím nosem. Pátou hvězdu dát nemůžu právě kvůli nim, stvořením hodícím se tak akorát do HappyMealu. Kéž by si je byl Lucas odpustil, vyloženě kazí filmu vážnost a osudovost. Dabing se povedl jen tak na půl, u pár postav není moc zvládnutá intonace (obzvlášť Imperátor), například když na konci Darth Vader mluví s Lukem o Leie, s dabingem ani není pořádně poznat, že se o ní sám právě dozvěděl z Lukových myšlenek... Stačí porovnat s originálním zněním a to taky doporučuju zhlédnout.(30.12.2010)

Tak tohle je vyvrcholeni cely ty obri sagy a nutno rict, ze dustojny, ale presto z toho mam rozporuplny pocity. Prvni pulka filmu je totiz az na akci u Jabby Hutta a Carrie Fisher v kozenejch plavkach ne moc zajimava a oproti Epizode V je tu dost velkej ubytek akce. Nastesti v druhy pulce filmu zacne obri bitva ve vzduchu i na zemi a to uz je jina kava. Jenze bohuzel nakej strasnej inteligent tam narval plysovy medvidky, coz trochu kazi vyslednej dojem. Nastesti sou spis v pozadi a neni to jak s Jar Jar Binksem. Jinak Ford je tu opet skvelej, ale Hamill uz krapet zestarnul a jeho xicht zacina pomalu vypadat dost priserne, navic ani herecky na tom neni nejlip. A co se tyce vsazeni Christensena na zaver filmu, tak jako nevim, sice to vic odpovida novy trilogii, ale aspon ho mohli udelat starsiho. Taky zde uvidime tri zasadni smrti a Sidiouse v akci. Triky jsou opet diky vylepsenim v pohode a k hudbe snad ani neni potreba se vyjadrovat. Asi bych tenhle dil oznacil za nejslabsi z cele stare trilogie, ale nemuzu ho tak oznacit celej, protoze par scen a hlavne druha cast filmu je hodne dobra. Sice nevim, kde vyhrabali Marquanda, ale na to, ze toho za zivot moc nenatocil a jen samy kraviny, tak tady odved dobrou praci.(23.9.2007)

• - Ve finálním lightsaber souboji mezi Lukem Skywalkrem a Darthem Vaderem zde Dartha Vadera nehraje David Prowse, ale o něco menší kaskadér a choreograf Bob Anderson, obutý v botách se zvýšenou podrážkou. Bylo to z důvodu, že Anderson uměl lépe šermovat. Prowse byl totiž jako kulturista ve Vaderově obleku dosti nemotorný. (WolfR)

• - Spoiler: Když na konci bojuje Luke (Mark Hamill) s Vaderem (David Prowse), tak Luke usekne Vaderovi pravé zápěstí a Vader řve bolestí. Ale ruku má přece mechanickou a neměl by nic cítit. (Patrik256)

• - Spoiler: Počet mrtvých v původní trilogii: 78 zabitých jedinců v Epizodě IV (1977), jen 30 v Epizodě V (1980) a nakonec 69 v této epizodě. (Zdroj: moviebodycounts.com)