Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Dost rozporuplné vyvrcholení nejpřeceňovanějšího příběhu v dějinách kinematografie. Scény s Imperátorem a Darth Vaderem skvělé, dění na lesním měsíci zbytečně negativně poznamenané infantilními Ewoky, úvodní půlhodinka na Tatooine dokonce takřka nesnesitelná. Zábava určitě slušná, ale stavět svět Star Wars na úroveň jiných fantasy a sci-fi světů je neskutečně přestřelené.(21.2.2009)

"Hviezdne Vojny: Epizóda VI - Návrat Jediho" najznámejšia a doposiaľ aj najkvalitnejšia filmová vesmírna sága vrcholí. Nadišiel čas pre finálny stret. Podarí sa povstalcom zvrhnúť Imperátora? Alebo zvíťazí temná strana Sily? Že neviete o čom to tu píšem? Nepoznáte Luka Skywalkera? Han Sola? Chewbacca? Darth Vadera? Robotických C-3PO a R2-D2? Majstra Yodu? Nič vám nehovorí meno Obi-Wan Kenobi? Nepoznáte ani krásnu princeznu Leiau? Nie? Potom nechápem ako ste sa dostali na stránky čsfd. Či už ste alebo nie ste obdivovateľom sci-fi, tak vidieť túto výnimočnú sériu George Lucasa, by malo byť pre všetkých povinnosťou. Pretože je to dielo, ktoré sa výrazným spôsobom zapísalo do histórie svetovej kinematografie. Nech Vás sprevádza Sila. *****(9.5.2009)

Návrat Jediho je najhorším dielom starej trilógie. Úvod v Jabbovom paláci je nechutný a naozaj sa veľmi nepodaril. Ďalej sa vo filme objavujú infantilní Ewokovia, ktorí sa hodia do nejakej rozprávky pre najmenších a nie do najosudovejšej časti Hviezdnych vojen. Han Solo je tu už tiež len do počtu a bez humoru, Darth Vader stratil na sile a svojej démonickosti a finálna tancovačka na hudbu peruánskych indiánov sa do poslednej časti celej ságy vôbec nehodila.(7.5.2012)

Luke je Jediom, vidieť to už na jeho sebaistom a elegantnom príchode na Tatooine, ale hlavne v momente, keď sa odovzdá Vaderovi, aby riskoval svoj život a pokúsil sa zvrátiť tok dejín. To ale ukáže, že ho čaká ešte posledná skúška... Konfrontácia s Imperátorom a Vaderom je jeden z najúžasnejších momentov histórie kinematografie, jeden z tých, pri ktorých sa človek snaží neklipkať očami, aby mu neuniklo ani jedno gesto. Takto sa končí legenda. Pompézne a s fanfárami.(16.8.2009)

75% - Největší přehlídka princezniných účesů a poslední useknutá ruka celé ságy. Motiv vnitřního boje, o kterém se nemohu rozepisovat, abych někomu nekazil zážitek, byl zpracován ledabyle. To, co mohlo celý závěr okořenit ustoupilo akčnímu evergreenu s přerostlými mončičáky v hlavní roli. Takové završení celé ságy jsem nesl těžce. Mé nižší hodnocení se týká i Williamsovy hudby, která místy příliš moc připomíná známé ruské romantiky. Teď, když jsem se již dostatečně kriticky vyřádil, musím přiznat, že tato trilogie mi v dětství přivodila utkvělou představu, že se musím stát borcem v kimonu a v plášti s kapucí, který se světelným mečem za pasem zachraňuje svět. Věřím, že nejsem sám. Problém však je, že člověk z lecčehos vyroste. Je smutné vyrůstat z rytířských ideálů… Ale třeba z nich člověk neroste, a vnímá je jinak. Vidí zde černobílou transparentnost dobra a zla, strašně moc zabitých, a tu si řekne „I have a bad feeling about this“… V jistém smyslu je toto téma stále aktuální… Tak ať vás Síla provází!(18.10.2006)

• - Narozdíl od předchozích dílů mají všechny uniformy důstojníků Impéria stejné hodnostní označení. (tomalakis)

• - Harrison Ford si přál, aby na konci filmu obětovala jeho postava život pro ostatní. "Myslel jsem, že by smrt Hana Sola dodala celé sáze více vážnosti a hlouby, ale Lucas mě nechtěl nechat těmi milými medvídky zabít." (Lucasion)

• - „I got a bad feeling about this,“ – volně přeloženo jako „Mám divný tušení,“ – zazní v prequel a původní trilogii celkem osmkrát: ve 3. minutě Epizody I (1999), ve 106. minutě Epizody II (2002), v 7. minutě Epizody III (2005), v 65. a 82. minutě Epizody IV (1977), v 59. minutě Epizody V (1980) a nakonec v 8. a 73. minutě této epizody. (Zdroj: ČSFD.cz)