Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Ak mi v sérii Star Wars vadí až prehnaná infantilnosť, tak tu je to dovedené za hranicu znesiteľnosti. Pre mňa suverénne najhoršia epizóda, ktorej ubližujú otravní Ewokovia - tí pre scenár neboli nevyhnutní, úvodná polhodina v Jabbovom paláci je pomerne nevydarená a celkovo je film dejovo roztrieštený, nesúvislý a roztržitý - temnota (Vader) vs. prehnané rozprávkové pojatie (spomínaní Ewokovia). Viac by sa mi pozdávalo, keby v tejto epizóde figurovala najmä temnejšia línia, pretože jednotlivé pasáže Vadera s Lukom (a najmä koniec) ponúkajú to najlepšie. Vzhľadom na poslednú časť zo starej trilógie som očakávala niečo osudovejšie a emocionálnejšie.(11.5.2012)

Dost rozporuplné vyvrcholení nejpřeceňovanějšího příběhu v dějinách kinematografie. Scény s Imperátorem a Darth Vaderem skvělé, dění na lesním měsíci zbytečně negativně poznamenané infantilními Ewoky, úvodní půlhodinka na Tatooine dokonce takřka nesnesitelná. Zábava určitě slušná, ale stavět svět Star Wars na úroveň jiných fantasy a sci-fi světů je neskutečně přestřelené.(21.2.2009)

10 / 10 (časť druhá) Psychicky aj fyzicky vyčerpaný zo sledovania prvých dvoch dielov, ktoré som čírou náhodou našiel na jednej VHS-ke u nás doma, padám na tvrdú podlahu, vydávajúc neartikulovateľné zvuky čistej eufórie - čas už pre mňa nehrá svoju rolu a tak až po pár minútach blaženého slintania na zem zisťujem, že na obrazovke beží už tretí diel. Z posledných síl sa štveriam na sedačku a upieram neprítomný pohľad na telku... (po približne dvoch hodinách sledovania)... "Prečo?! Prečo už tá krása skončila! Prečo musel zomrieť?! PREČO PRÁVE ON?!" Dokonalé, majstrovské dielo, rozprávkovo naivné, detsky hravé a robené od srdca. Smrk, smrk...(24.8.2005)

• Enšpígl

Tak to se mě snad zdá na cokoli si vzpomenu to bylo uděsný vyjma několiak soubojů-honiček.Za to dvě hvězdičky.Ale i tak nesmím moc myslet na ty koaly nebo co to bylo za eskamotéry.To jako i šmoulové jsou proti nim drsńáci.A ta diskoška ??? tam chyběla fakt už jen Dáda Patrasová se svým magahitem "Chytila jsem na pasece Felixe" a blití by mohlo začít. Ještě že to skončilo ,mám chuť se přidat na temnou stranu a tenhle kýč bych zničil.(14.8.2006)

Epizóda 6 obsahuje všetky správne ingrediencie na ukončenie „legendy pre scifistov a rozprávky pre dospelých“, Hviezdnych vojen: akciu, romantiku, lásku, šarmantných hrdinov, strašidelných záporákov, vtipné scénky a hlášky, hrozbu, napätie, dojatie, katarziu... - nechcem povedať, že by ostatné diely boli o niečo ochudobnené, ale Epizóda 6 je zmixovaná presne podľa môjho vkusu. Snáď len pocit, že predsa to nie je „úplne dokonalé“, zatienil piatu hviezdičku (tú má odo mňa Epizóda 3), ale je to tesné. Inak som navýsosť spokojná a nebola by som proti pokračovaniu :-) Aj keď som objavila kúzlo Hviezdnych vojen pomerne neskoro, viem, že to bol ten správny čas, pretože ma všetky epizódy naraz zastihli v tej správnej nálade, vyvolali vo mne skvelý pocit, že „všetko je presne tak, ako má byť“ a priniesli so sebou neopakovateľnú príchuť, ktorá sa mi odteraz vždy pri spomienke na ne vybaví. Aspoň som sa nemusela trápiť dychtivým čakaním na pokračovanie a ságu Star Wars som si užila kompletnú. Predtým som videla výseky zo starších epizód a Jednotku celú, ale jedna bez druhej boli len klasickými scifíčkami. Dnes je všetko inak a ja som pánovi Lucasovi vďačná, že nám divákom Hviezdne vojny venoval. May the Force be with us all.(1.6.2005)

• Mark Hamill

• - Han (Harrison Ford) ve filmu říká Leie (Carrie Fisher), že ji miluje, a ona odpoví: "Já to vím". Téměř stejnou větu můžeme slyšet v předešlém pokračování  epizodě Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980). (vyfuk)

• - Spoiler: Mezi knižní předlohou a filmem lze zaznamenat několik rozdílů. V knize se například Luke Skywalker (Mark Hamill) na čas přídá k temné straně. (Rimer545)

• - Spoiler: Jedinými, kdo se objevil ve všech dílech ságy a přežil i tento díl, jsou roboti C-3PO a R2-D2. (DominikV)