Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Finále psychologického třídílného dramatu otce, jemuž partnerka s pomocí povedených přátel odepřela kontakt s vlastními dětmi - dvojčaty. Zlomený bolem, upjal se cele na svou práci vrcholového manažera státní správy. Sebezničující workoholismus podryl jeho zdraví a způsobil akutní astma, kvůli kterému musel neustále používat respirátor. Po setkání se ztraceným, nyní dospělým synem, snažil se o jeho duchovni rozvoj a přijetí aspektů síly ukryté v prostých a přirozených emocích, technikou, do které jej zasvětil bývalý učitel, nyní jeho nadřízený. Dál se spoilovat neodvažuji, ale jistě si domyslíte, že tragedii nemohlo nic zabránit. Díky diváckému úspěchu byl natočen prequel zachycující dětství a v dalších částech vysvětlující okolnosti odcizení mladého páru a následného upření rodičovství.(11.6.2014)

Kromě osudového zakončení je to jen dětinská a ukrutně natahovaná nuda. Slabá výprava, špatné efekty, zdlouhavé dialogy. Navíc téměř absentuje střih (podobný fail je i v dalších starých epizodách) a tak se dočkáme několika x minutových sekvencí pospojovaných do dlouhého a rádoby osudového filmu. Díky bohu za nové epizody. Tohle je totiž téměř pro smích a filmařsky se do nedá srovnávat. Jen škoda toho sentimentu. Jinak by bylo hodnocené výrazně slabší a to i s ohledem na to, kolik let zpět se to točilo. Efekty jsou zdaleka ten nejmenší problém.(25.11.2012)

Čistokrevná pohádka ve sci-fi hávu, no proč ne, pohádky mám ráda a sci-fi jakbysmet. S filmem jsem se naštěstí setkala už v dětských letech na polské televizi, protože vidět tohle poprvé až jako dospělá, bez rozpaků to šoupnu do filmové škarpy:-P. Takže 3* za okouzlení toho pišišvora, jakým jsem kdysi byla, a celá jedna velká hvězda za Harrisona Forda, co z Hana Sola udělal charismatického hrdinu, jakého snesu sledovat i dnes (narozdíl od rádoby humorných robotů - C3PO zvláště). Aha, a já neumím rozeznávat římské číslice, třetí/šestý díl patří přece jen o něco níž: 65%.(30.9.2010)

"A jestli je někdo nerozmontoval, tak tam R2D2 a C3PO reznou dones.........." "NĚCO" mě na SW baví, a sice Jediové a rodina Skywalkerovic. Vystříhat úplně všechny ostatní scény, tak dám i 5 hvězd. Film ale končí nejlepší scénou SW: osudový souboj otce a syna při vynikající hudbě Johna Williamse. Slušná sci-fi, ale ti Ewokové, ti Ewokové to byl snad špatnej vtip! Zajímalo mě, jestli se Lucasovi při natáčení tak stýskalo po rodině, že do filmu zamontoval takovýhle plyšový zrůdy! Prostě si z nás udělal Lucas dobrý den, nebo chtěl film zpřístupnit dětem do 5 let, kdo ví (i když to by tam nesměla být polonahá Carrie, IMHO nezrezly jí ty bikiny??). V protivnosti Ewoky předčí jen Jar-Jar Binks. Hodně rozporuplný film. A ještě chci dodat, Carrie Fisher v kovových bikinách vypadá fakt sexy:-) Možná se to jednou dostane do módy! Já bych se tomu nedivil. Závěrem chci dodat, že celá nová i stará série pro mě kultem není.(1.6.2006)

|| Scenár: Lawrence Kasdan, George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Howard Kazanjian | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 32,5 miliónov $ | Tržby: 475,106,177 $ || Mal som čo robiť, aby som nezaspal. Nakoniec sa mi to podarilo 2x. Najmenej dynamický diel zo všetkých. Film si v niektorých častiach robí srandu sám zo seba. Scenáristická beznádej a nelogickosť dosahuje svôj vrchol z celej ságy, a pre mňa po prvý krát prekračuje hranicu, ktorú som schopný uniesť. Nebudem opisovať, pre Vás to môže byť úplne inak. Ešte aj takto ale dielo, ktoré je úplne iné, než všetko ostatné v kinematografii. A to veru zaváňa faktorom večnej výnimočnosti. A to sa cení.(16.12.2012)

• - Spoiler: Ben Kenobi (Alec Guinness) nepřesně vypráví: „Od počátku byl tvůj otec výborným pilotem. Velmi mě udivilo, jak velká Síla se v něm skrývá, a tak jsem se rozhodl vychovat z něj rytíře Jedi.“ Tento příběh je jen zpola pravdivý. V Epizodě I (1999) vidíme, že potenciál malého Anakina (Jake Lloyd) objevil mistr Qui-Gon Jinn (Liam Neeson). (J0I-INY)

• - Oslavy v hlavním městě Impéria se měly objevit už při prvním uvedení Návratu Jediho, George Lucas však nemohl přijít s rozumným názvem pro tuto metropoli. Teprve když v roce 1991 vydal Timothy Zahn knižní spin-off „Dědic impéria“ a v něm zmínil Coruscant, měl Lucas svoje jméno. (Beer Ceps)

• - Spoiler: Jedinými, kdo se objevil ve všech dílech ságy a přežil i tento díl, jsou roboti C-3PO a R2-D2. (DominikV)