Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Rozpočet $32,5miliónaTržby USA $309,306,177Tržby Celosvetovo $572,800,000Tržby za predaj DVD v USA $13,013,191 //počet predaných kusov 704,084║ V prvej hodinke sa akoby všetci zúčastnení hľadali nebolo to úplne ono, Ewokovia milí ale nie úplne kompaktný a až moc povrchnej zábavy sa tam pchalo, záver už išiel na plné obrátky, hlavne súhra Luke Skywalker-Darth Vader. /85%/(27.6.2005)

• Dan9K

Ach bože, tak to je moc. Po první půlhodině bych neváhal s odpadovým hodnocením. Já nevím, když jsou třeba v Nekonečném příběhu fantaskní postavy, přijde mi to přirozené, roztomilé, nebo naopak hrůzostrašné. Tady je to buď trapné, odporné, odpuzující nebo alespoň nehodící se. Naštěstí pak v průběhu filmu přichází snad nejlepší část celé ságy a to jsou scény mezi Luke Skywalkerem, Anakinem a Palpatinem (nějak jsou mi ty jména z nových epizod bližší :-) ). Bohužel jsou často střídány všelijakými akčními bitkařeními, které mi přiliš přes srdce nepřerostly. Ani hudba neni tak dobrá, jako v jiných dílech. Celkový dojem chatrný. Zkrátka mi z toho vychází nejhorší epizoda Hvězdných válek.(25.1.2006)

10 / 10 (časť druhá) Psychicky aj fyzicky vyčerpaný zo sledovania prvých dvoch dielov, ktoré som čírou náhodou našiel na jednej VHS-ke u nás doma, padám na tvrdú podlahu, vydávajúc neartikulovateľné zvuky čistej eufórie - čas už pre mňa nehrá svoju rolu a tak až po pár minútach blaženého slintania na zem zisťujem, že na obrazovke beží už tretí diel. Z posledných síl sa štveriam na sedačku a upieram neprítomný pohľad na telku... (po približne dvoch hodinách sledovania)... "Prečo?! Prečo už tá krása skončila! Prečo musel zomrieť?! PREČO PRÁVE ON?!" Dokonalé, majstrovské dielo, rozprávkovo naivné, detsky hravé a robené od srdca. Smrk, smrk...(24.8.2005)

Návrat Jediho je najhorším dielom starej trilógie. Úvod v Jabbovom paláci je nechutný a naozaj sa veľmi nepodaril. Ďalej sa vo filme objavujú infantilní Ewokovia, ktorí sa hodia do nejakej rozprávky pre najmenších a nie do najosudovejšej časti Hviezdnych vojen. Han Solo je tu už tiež len do počtu a bez humoru, Darth Vader stratil na sile a svojej démonickosti a finálna tancovačka na hudbu peruánskych indiánov sa do poslednej časti celej ságy vôbec nehodila.(7.5.2012)

V kvalitativní rovině Star Wars výborné (prozatímní) zakončení ságy. I když naivní, velmi naivní...zajímalo by mě, jestli E3 konečně vyřeší otázku ascendování některých Jedi na vyšší level existence, protože tady je logika přinejmenším podivná:P (psáno po E3 - E3 nic nevyřešila, a to je jenom jeden z mnoha šrámů na logice děje podle mnohých dokonalé ságy - paradoxně spíš přidala všem těm bořičům domečku z karet zvaného Dokonalá Sága Star Wars. Sakra proberte se, lidi, Lucas a jeho scénárističtí melody makers se ani náhodou nemůžou měřit s někým, jako byl na literárním poli Tolkien nebo Card)(30.8.2003)

• - Režisér Richard Marquand ztvárňuje řidiče kráčejícího tanku AT-ST, jehož kokpit obsadí dva Ewokové a jeho samotného zmlátí do bezvědomí [106. minuta filmu]. (-bad-mad-wolf-)

• - Spoiler: Lucas striktně zakázal zabít jakoukoliv postavu z původní trilogie. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Carrie Fisher si stěžovala, že v předchozích dvou filmech neměla kostým, ve kterém by bylo pořádně vidět, že je žena. Vynahradila si to ikonickou scénu s kovovými bikinami. (Zdroj: gorilla.cz)