Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

• gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy.(22.9.2012)

Finále psychologického třídílného dramatu otce, jemuž partnerka s pomocí povedených přátel odepřela kontakt s vlastními dětmi - dvojčaty. Zlomený bolem, upjal se cele na svou práci vrcholového manažera státní správy. Sebezničující workoholismus podryl jeho zdraví a způsobil akutní astma, kvůli kterému musel neustále používat respirátor. Po setkání se ztraceným, nyní dospělým synem, snažil se o jeho duchovni rozvoj a přijetí aspektů síly ukryté v prostých a přirozených emocích, technikou, do které jej zasvětil bývalý učitel, nyní jeho nadřízený. Dál se spoilovat neodvažuji, ale jistě si domyslíte, že tragedii nemohlo nic zabránit. Díky diváckému úspěchu byl natočen prequel zachycující dětství a v dalších částech vysvětlující okolnosti odcizení mladého páru a následného upření rodičovství.(11.6.2014)

75% - Největší přehlídka princezniných účesů a poslední useknutá ruka celé ságy. Motiv vnitřního boje, o kterém se nemohu rozepisovat, abych někomu nekazil zážitek, byl zpracován ledabyle. To, co mohlo celý závěr okořenit ustoupilo akčnímu evergreenu s přerostlými mončičáky v hlavní roli. Takové završení celé ságy jsem nesl těžce. Mé nižší hodnocení se týká i Williamsovy hudby, která místy příliš moc připomíná známé ruské romantiky. Teď, když jsem se již dostatečně kriticky vyřádil, musím přiznat, že tato trilogie mi v dětství přivodila utkvělou představu, že se musím stát borcem v kimonu a v plášti s kapucí, který se světelným mečem za pasem zachraňuje svět. Věřím, že nejsem sám. Problém však je, že člověk z lecčehos vyroste. Je smutné vyrůstat z rytířských ideálů… Ale třeba z nich člověk neroste, a vnímá je jinak. Vidí zde černobílou transparentnost dobra a zla, strašně moc zabitých, a tu si řekne „I have a bad feeling about this“… V jistém smyslu je toto téma stále aktuální… Tak ať vás Síla provází!(18.10.2006)

Luke je Jediom, vidieť to už na jeho sebaistom a elegantnom príchode na Tatooine, ale hlavne v momente, keď sa odovzdá Vaderovi, aby riskoval svoj život a pokúsil sa zvrátiť tok dejín. To ale ukáže, že ho čaká ešte posledná skúška... Konfrontácia s Imperátorom a Vaderom je jeden z najúžasnejších momentov histórie kinematografie, jeden z tých, pri ktorých sa človek snaží neklipkať očami, aby mu neuniklo ani jedno gesto. Takto sa končí legenda. Pompézne a s fanfárami.(16.8.2009)

Mark Hamill - (Luke Skywalker) +++ Harrison Ford - (Han Solo) +++ Carrie Fisher - (princezna Leia) +++ Billy Dee Williams - (Lando Calrissian) +++ Pater Mayhew - (Chewbacca) +++ Sebastian Shaw - (Anakin Skywalker) +++ Frank Oz - (hlas Yody) +++ James Earl Jones - (hlas Dartha Vadera) +++ David Prowse - (Darth Vader) +++ Alec Guiness - (Ben ´Obi-Wan´ Kenobi) +++ Hudba: John Williams +++(22.7.2007)

• Mark Hamill

• - Spoiler: George Lucas vysvětlil, proč Yoda potvrdil, že je Vader (David Prowse) otec Luka (Mark Hamill). Konzultoval to s dětskými psychology, kteří mu prozradili, že diváci ve věku 12 a méně by tvrzení pouze z úst Vadera považovali za lež. Právě to bylo hlavním důvodem, proč se Yoda ve filmu objevil, původně s ním Lucas nepočítal. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Zelené twi'lekské tanečnici jménem Oola (Femi Taylor) vyklouzne – ve 14. minutě filmu – pravé ňadro z bikin. (Deeside)

• - Carrie Fisher si stěžovala, že v předchozích dvou filmech neměla kostým, ve kterém by bylo pořádně vidět, že je žena. Vynahradila si to ikonickou scénu s kovovými bikinami. (Zdroj: gorilla.cz)