Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

I zakončení trilogiie je velkolepé. Rozjezd je sice slabší, ale jakmile hrdinové opustí Tatooine jsou to Star Wars v tom nejlepším světle. Jednu věc nechápu. George Lucas si dal určitě remasterováním hodně práce, zejména s pěveckou scénou z doupěte Jaby Hutta. Ale proč? Lucas takhle zpětně do filmu vnořil scénu, která je tím úplně nejhorším z celých původnch Star Wars. Vlastně právě kvůli téhle scéně prostě nemůžu dát plný počet, protože je tak blbá až to bolí. Že by stařecká demence?(28.11.2004)

Slávna sága o nekonečnom boji medzi dobrom a zlom pokračuje. Tretí diel mal tú smolu, že nastúpil po veľmi kvalitnom, mnohými tak vychvaľovanom, temnom 'The Empire Strikes Back'. To, že šialenstvo okolo celej tejto sérii ma obchádza potvrdilo aj zhliadnutie po dlhých rokoch, keď som mysle, že ho dokážem dostatočne oceniť, no nestalo sa. Druhý diel zostáva zatiaľ najlepším dielom starej trilógie, no zvyšné dva mi v mysli nikdy nebudú evokovať nič až tak prevratne dokonalé. A pritom musím podotknúť, že námety sú v každom diely nekonečne inšpirujúce a originálne a dodnes z nich čerpajú mnohé filmy. Keby tvorcovia nedávali taký dôraz na infantilnú zábavu a mnohé postavičky a mimozemské tvory, ktorých pôvod by som netipoval iný, než je Stredozem, by vystriedali temnejšou verziou celkovej atmosféry, tak by tým určite potešili jedného diváka navyše. Koľkých by tým stratili si netrúfnem odhadnúť, ale mne osobne by bolo fuk, pretože také plytvanie sci-fi potenciálom nemôžem nevytknúť. 70%.(6.11.2009)

Budu se opakovat, ale znovu skvělé pokračování. Navíc tímto filmem byl završen celý příběh Hvězdných válek (ikdyž znalci vědí, že materiálu k pokračování je více než dost a navíc bychom se dočkali některých zajímavých zvratů - Palpatine a Boba Fett...). Náhodou, mě připadá, že Ewokové film příjemně oživili (tím reaguji na výtky některých uživatelů). Nevím, ke kterému filmu ze "6" mám připsat svoji nejoblíbenější postavu, ale udělám to tady...je to samozřejmě moudrý mistr Yoda (jeho monolog - "Strach je cesta k temné straně. Strach vede k hněvu. Hněv k nenávisti. Nenávist vede k utrpení!" - je prostě kultovní). Hodnotím 5*, ale sám nevím, jestli bych chtěl nějaké další pokračování.(16.12.2007)

Ak mi v sérii Star Wars vadí až prehnaná infantilnosť, tak tu je to dovedené za hranicu znesiteľnosti. Pre mňa suverénne najhoršia epizóda, ktorej ubližujú otravní Ewokovia - tí pre scenár neboli nevyhnutní, úvodná polhodina v Jabbovom paláci je pomerne nevydarená a celkovo je film dejovo roztrieštený, nesúvislý a roztržitý - temnota (Vader) vs. prehnané rozprávkové pojatie (spomínaní Ewokovia). Viac by sa mi pozdávalo, keby v tejto epizóde figurovala najmä temnejšia línia, pretože jednotlivé pasáže Vadera s Lukom (a najmä koniec) ponúkajú to najlepšie. Vzhľadom na poslednú časť zo starej trilógie som očakávala niečo osudovejšie a emocionálnejšie.(11.5.2012)

Kromě osudového zakončení je to jen dětinská a ukrutně natahovaná nuda. Slabá výprava, špatné efekty, zdlouhavé dialogy. Navíc téměř absentuje střih (podobný fail je i v dalších starých epizodách) a tak se dočkáme několika x minutových sekvencí pospojovaných do dlouhého a rádoby osudového filmu. Díky bohu za nové epizody. Tohle je totiž téměř pro smích a filmařsky se do nedá srovnávat. Jen škoda toho sentimentu. Jinak by bylo hodnocené výrazně slabší a to i s ohledem na to, kolik let zpět se to točilo. Efekty jsou zdaleka ten nejmenší problém.(25.11.2012)

• - Legendární animátor a tvůrce modelů Phil Tippet uvedl, že když pracoval na filmu, tak byl občas i pod vlivem LSD. (Hawaj)

• - V novější digitálně upravované verzi z roku 2004 se v posledních záběrech jako duch Anakina Skywalkera objevuje místo Sebastiana Shawa Hayden Christensen. Při oslavách po celém vesmíru je mezi Tatooine, Coruscant a Oblačné Město přidáno Naboo. Do Jabbova paláce jsou dále přidány některé scény, především pák záběry hrající kapely. Rozšířen byl také počet postav, zpěváci byli digitálně upraveni a zpívá se jiná píseň. (chmíří)

• - Ač to zní neuvěřitelně, veškerý řev a zvukový projev strašlivého Rancora jsou upravené zvuky obyčejného jezevčíka. (-bad-mad-wolf-)