Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

I zakončení trilogiie je velkolepé. Rozjezd je sice slabší, ale jakmile hrdinové opustí Tatooine jsou to Star Wars v tom nejlepším světle. Jednu věc nechápu. George Lucas si dal určitě remasterováním hodně práce, zejména s pěveckou scénou z doupěte Jaby Hutta. Ale proč? Lucas takhle zpětně do filmu vnořil scénu, která je tím úplně nejhorším z celých původnch Star Wars. Vlastně právě kvůli téhle scéně prostě nemůžu dát plný počet, protože je tak blbá až to bolí. Že by stařecká demence?(28.11.2004)

(1001) A tady zase musím říct, že se mi líbí, jak je vystavěný scénář. Stejně jako v prvním díle mi přijde úžasné, že nejdřív exponuje roboty jako hlavní postavy, zůstává s nimi a s jejich nejistotami, a teprve od nich se potom odráží k dalším postavám a větším věcem, tak tady jsem rovněž celá nadšená z toho, jak se všichni jeden po jednom slévají jako potůčky do hlavní řeky, aby potom mohli společně pokračovat. Zkrátka, že si dají tu práci s poctivou výstavbou příběhu, ačkoliv je to všechno vysvětlené už v úvodním žlutém písmu do vesmíru. Přivádí mě to ovšem k myšlence, že Lucas umí příběh začít, ale neumí ho uspokojivě ukončit, protože model "přiletíme k té velké věci, střelíme do ní, ona vybouchne a tím se naše všechny problémy vyřeší a nastane dobro", je nejenže recyklovaný, ale také pořád tak nějak nedostatečně sofistikovaný, řekla bych. A nyní osobní poznámka: Z dnešního pohledu pláču vždycky, když se Darth Vader dívá z Luka na Císaře, z Císaře na Luka, protože si říkám: "A teď si asi vzpomněl na Padmé..."(6.12.2014)

Rozpočet $32,5miliónaTržby USA $309,306,177Tržby Celosvetovo $572,800,000Tržby za predaj DVD v USA $13,013,191 //počet predaných kusov 704,084║ V prvej hodinke sa akoby všetci zúčastnení hľadali nebolo to úplne ono, Ewokovia milí ale nie úplne kompaktný a až moc povrchnej zábavy sa tam pchalo, záver už išiel na plné obrátky, hlavne súhra Luke Skywalker-Darth Vader. /85%/(27.6.2005)

|| Scenár: Lawrence Kasdan, George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Howard Kazanjian | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 32,5 miliónov $ | Tržby: 475,106,177 $ || Mal som čo robiť, aby som nezaspal. Nakoniec sa mi to podarilo 2x. Najmenej dynamický diel zo všetkých. Film si v niektorých častiach robí srandu sám zo seba. Scenáristická beznádej a nelogickosť dosahuje svôj vrchol z celej ságy, a pre mňa po prvý krát prekračuje hranicu, ktorú som schopný uniesť. Nebudem opisovať, pre Vás to môže byť úplne inak. Ešte aj takto ale dielo, ktoré je úplne iné, než všetko ostatné v kinematografii. A to veru zaváňa faktorom večnej výnimočnosti. A to sa cení.(16.12.2012)

Obcas ma napadne, ako by vyzeral Navrad Jedifo, keby reziroval Irvin Kershner, to je uz vsak jedno. Fakt, je ze Epizoda VI ma par hluchych miest, nieje vsak nic jednoduchsie ako sa znova ponorit do tohto uzasneho sveta a na malicke nedostatky proste zabudnut. Ved film ma co ponuknut. Uzasny "navrat Jediho" a oslobodenie Hana (podla mna ta najfajnovejsia scena zo svetelnym mecom v celej trilogii), Leia v paradnom oblecku, fantasticka nahanacka na vznasadlach....ano je to skvele vyvrcholenie. Nove Star wars nemaju, ani nikdy nebudu mat tu spravnu atmosferu, ten krasny vyzual, ten naboj ako povodna trilogia. (10/10)(2.11.2007)

• - Režisér Richard Marquand ztvárňuje řidiče kráčejícího tanku AT-ST, jehož kokpit obsadí dva Ewokové a jeho samotného zmlátí do bezvědomí [106. minuta filmu]. (-bad-mad-wolf-)

• - Zvuk Darth Vaderových kroků byl kvůli zlověstnějšímu efektu nahrán v tunelech pod mostem Golden Gate. (-bad-mad-wolf-)

• - Ač to zní neuvěřitelně, veškerý řev a zvukový projev strašlivého Rancora jsou upravené zvuky obyčejného jezevčíka. (-bad-mad-wolf-)