Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Velký konec jedné z největších sérií všech dob (po letech aktualizováno, v podstatě jde o mezičlánek). Návrat Jediho není můj nejoblíbenější díl, protože je z mého pohledu o něco více roztažený a první část u Jabby má atmosféru, ale nemá spád. Přesto zapadá do série perfektně a přináší Luka Skywalkera jako muže a už ne jako vystrašeného kloučka. Navíc film v závěru přináší do budoucna klasické střídání 2-3 příběhových linií (boj o planetu - boj s Hvězdou smrti - Luke proti Darthu Vaderovi a Císařovi) do jednoho střídajícího celku. Možná škoda, že návrat není ještě temnější (temné jsou jen scény s Darthem Vaderem...) a ten velký happyend se prostě koná. Navíc v "druhé" edici dotvořené triky je těch oslav na mě už trochu moc:-). Má, ale smysl hodnotit původní verzi když jí v podstatě uvidí minimum diváků? PS: já bych tak chtěl vidět tenhle film v režii Davida Lynche, jak bylo plánováno... Duna by se styděla v rohu...(24.6.2004)

Čistokrevná pohádka ve sci-fi hávu, no proč ne, pohádky mám ráda a sci-fi jakbysmet. S filmem jsem se naštěstí setkala už v dětských letech na polské televizi, protože vidět tohle poprvé až jako dospělá, bez rozpaků to šoupnu do filmové škarpy:-P. Takže 3* za okouzlení toho pišišvora, jakým jsem kdysi byla, a celá jedna velká hvězda za Harrisona Forda, co z Hana Sola udělal charismatického hrdinu, jakého snesu sledovat i dnes (narozdíl od rádoby humorných robotů - C3PO zvláště). Aha, a já neumím rozeznávat římské číslice, třetí/šestý díl patří přece jen o něco níž: 65%.(30.9.2010)

Budu se opakovat, ale znovu skvělé pokračování. Navíc tímto filmem byl završen celý příběh Hvězdných válek (ikdyž znalci vědí, že materiálu k pokračování je více než dost a navíc bychom se dočkali některých zajímavých zvratů - Palpatine a Boba Fett...). Náhodou, mě připadá, že Ewokové film příjemně oživili (tím reaguji na výtky některých uživatelů). Nevím, ke kterému filmu ze "6" mám připsat svoji nejoblíbenější postavu, ale udělám to tady...je to samozřejmě moudrý mistr Yoda (jeho monolog - "Strach je cesta k temné straně. Strach vede k hněvu. Hněv k nenávisti. Nenávist vede k utrpení!" - je prostě kultovní). Hodnotím 5*, ale sám nevím, jestli bych chtěl nějaké další pokračování.(16.12.2007)

• Dan9K

Ach bože, tak to je moc. Po první půlhodině bych neváhal s odpadovým hodnocením. Já nevím, když jsou třeba v Nekonečném příběhu fantaskní postavy, přijde mi to přirozené, roztomilé, nebo naopak hrůzostrašné. Tady je to buď trapné, odporné, odpuzující nebo alespoň nehodící se. Naštěstí pak v průběhu filmu přichází snad nejlepší část celé ságy a to jsou scény mezi Luke Skywalkerem, Anakinem a Palpatinem (nějak jsou mi ty jména z nových epizod bližší :-) ). Bohužel jsou často střídány všelijakými akčními bitkařeními, které mi přiliš přes srdce nepřerostly. Ani hudba neni tak dobrá, jako v jiných dílech. Celkový dojem chatrný. Zkrátka mi z toho vychází nejhorší epizoda Hvězdných válek.(25.1.2006)

Slávna sága o nekonečnom boji medzi dobrom a zlom pokračuje. Tretí diel mal tú smolu, že nastúpil po veľmi kvalitnom, mnohými tak vychvaľovanom, temnom 'The Empire Strikes Back'. To, že šialenstvo okolo celej tejto sérii ma obchádza potvrdilo aj zhliadnutie po dlhých rokoch, keď som mysle, že ho dokážem dostatočne oceniť, no nestalo sa. Druhý diel zostáva zatiaľ najlepším dielom starej trilógie, no zvyšné dva mi v mysli nikdy nebudú evokovať nič až tak prevratne dokonalé. A pritom musím podotknúť, že námety sú v každom diely nekonečne inšpirujúce a originálne a dodnes z nich čerpajú mnohé filmy. Keby tvorcovia nedávali taký dôraz na infantilnú zábavu a mnohé postavičky a mimozemské tvory, ktorých pôvod by som netipoval iný, než je Stredozem, by vystriedali temnejšou verziou celkovej atmosféry, tak by tým určite potešili jedného diváka navyše. Koľkých by tým stratili si netrúfnem odhadnúť, ale mne osobne by bolo fuk, pretože také plytvanie sci-fi potenciálom nemôžem nevytknúť. 70%.(6.11.2009)

• - Han (Harrison Ford) ve filmu říká Leie (Carrie Fisher), že ji miluje, a ona odpoví: "Já to vím". Téměř stejnou větu můžeme slyšet v předešlém pokračování  epizodě Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980). (vyfuk)

• - Spoiler: Ben Kenobi (Alec Guinness) nepřesně vypráví: „Od počátku byl tvůj otec výborným pilotem. Velmi mě udivilo, jak velká Síla se v něm skrývá, a tak jsem se rozhodl vychovat z něj rytíře Jedi.“ Tento příběh je jen zpola pravdivý. V Epizodě I (1999) vidíme, že potenciál malého Anakina (Jake Lloyd) objevil mistr Qui-Gon Jinn (Liam Neeson). (J0I-INY)

• - Legendární animátor a tvůrce modelů Phil Tippet uvedl, že když pracoval na filmu, tak byl občas i pod vlivem LSD. (Hawaj)