Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Vím, že teď se má příběh uzavřít. S Lukem dokončujeme výcvik, slyšíme poslední rady mistra Yody. Naše nově nabyté schopnosti budou záhy prověřeny nejtěžším možným úkolem. Lucas představil další zcela nové postavy, znásobil válečné scény, přidal výbuchy, udržel emoce, připravil zvraty. V závěrečném souboji Sil dýchám za obě zúčastněné bojovníky a když pak při vítězné oslavě s Lukem vidím všechny tři průvodce tímto báječným světem a vím, že chyby jsou napraveny a že se zároveň uzavírá největší sci-fi dobrodružství v dějinách kinematografie, koulí se mi po tvářích slzy jako hrachy. Star Wars miluju! ... a pak přichází neuvěřitelná zpráva - uvidím počátek všeho... jsem dojat štěstím znovu... 37,5 miliónů dolarů(rozpočet)/572,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/248,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Dost rozporuplné vyvrcholení nejpřeceňovanějšího příběhu v dějinách kinematografie. Scény s Imperátorem a Darth Vaderem skvělé, dění na lesním měsíci zbytečně negativně poznamenané infantilními Ewoky, úvodní půlhodinka na Tatooine dokonce takřka nesnesitelná. Zábava určitě slušná, ale stavět svět Star Wars na úroveň jiných fantasy a sci-fi světů je neskutečně přestřelené.(21.2.2009)

Slávna sága o nekonečnom boji medzi dobrom a zlom pokračuje. Tretí diel mal tú smolu, že nastúpil po veľmi kvalitnom, mnohými tak vychvaľovanom, temnom 'The Empire Strikes Back'. To, že šialenstvo okolo celej tejto sérii ma obchádza potvrdilo aj zhliadnutie po dlhých rokoch, keď som mysle, že ho dokážem dostatočne oceniť, no nestalo sa. Druhý diel zostáva zatiaľ najlepším dielom starej trilógie, no zvyšné dva mi v mysli nikdy nebudú evokovať nič až tak prevratne dokonalé. A pritom musím podotknúť, že námety sú v každom diely nekonečne inšpirujúce a originálne a dodnes z nich čerpajú mnohé filmy. Keby tvorcovia nedávali taký dôraz na infantilnú zábavu a mnohé postavičky a mimozemské tvory, ktorých pôvod by som netipoval iný, než je Stredozem, by vystriedali temnejšou verziou celkovej atmosféry, tak by tým určite potešili jedného diváka navyše. Koľkých by tým stratili si netrúfnem odhadnúť, ale mne osobne by bolo fuk, pretože také plytvanie sci-fi potenciálom nemôžem nevytknúť. 70%.(6.11.2009)

Kromě osudového zakončení je to jen dětinská a ukrutně natahovaná nuda. Slabá výprava, špatné efekty, zdlouhavé dialogy. Navíc téměř absentuje střih (podobný fail je i v dalších starých epizodách) a tak se dočkáme několika x minutových sekvencí pospojovaných do dlouhého a rádoby osudového filmu. Díky bohu za nové epizody. Tohle je totiž téměř pro smích a filmařsky se do nedá srovnávat. Jen škoda toho sentimentu. Jinak by bylo hodnocené výrazně slabší a to i s ohledem na to, kolik let zpět se to točilo. Efekty jsou zdaleka ten nejmenší problém.(25.11.2012)

Asi nejpohádkovější díl celé dosavadní série Hvězdných válek. Skoro to vypadá, jak kdyby se George Lucas našel v efektech, které zrodily Critters, Gremlins nebo legendární seriál Dinosauři. Všechny ty obludky a zrůdky vypadají stejně dobře. Nicméně musím říct, že tenhle odklon mi vůbec nevadí. Naopak jsem měl radost nejenom z nich, ale i ze Žvejkala, kterej je na scéně také daleko víc než obvykle. A když není na scéně, tak ty jeho pazvuky beztak někde v zákoutí slyšíte. No a závěr? To je vysloveně špice. Škoda, že nikdy nepoznám ty pocity, co musel mít tehdejší fanoušek, který film dokoukal a pak si uvědomil, že vlastně neví, jak to všechno začalo a musel si na to počkat skoro dvacet let.  (4.11.2015)

• - Když se Han (Harrison Ford) natahuje, aby zachránil Landa (Billy Dee Williams) před pádem do chřtánu Sarlacca, můžeme na Landových rukou vidět rukavice. V dalším záběru je však nemá. (Atrekan)

• - Protože George Lucas v roce 1980 vystoupil z odborové organizace režisérů, nemohl Návrat Jediho natočit Steven Spielberg (který byl ve zmíněné organizaci členem), jak bylo původně v plánu. (chmíří)

• - Ve scéně, kdy Luke (Mark Hamill) skáče do Sarlaccovy jámy, zachytí se pravou rukou prkna. V dalším záběru se ale drží oběma rukama. (Atrekan)