Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Kromě osudového zakončení je to jen dětinská a ukrutně natahovaná nuda. Slabá výprava, špatné efekty, zdlouhavé dialogy. Navíc téměř absentuje střih (podobný fail je i v dalších starých epizodách) a tak se dočkáme několika x minutových sekvencí pospojovaných do dlouhého a rádoby osudového filmu. Díky bohu za nové epizody. Tohle je totiž téměř pro smích a filmařsky se do nedá srovnávat. Jen škoda toho sentimentu. Jinak by bylo hodnocené výrazně slabší a to i s ohledem na to, kolik let zpět se to točilo. Efekty jsou zdaleka ten nejmenší problém.(25.11.2012)

V Epizodě VI se už jakoby připravuje půda pro boom infantilních bejkáren z Epizody I, přesto závěr a osudový souboj s Darth Vaderem i samotným Císařem patří k vrcholným číslům celé série. Je zkrátka vidět, že Lucas pomalu podléhal velikosti svého fikčního světa a jeho možné flexibilní přizpůsobitelnosti divákům různého věku. Trochu slabší článek, přesto mu stále stačí dech na udržení kontaktu se špičkou sci-fi...(27.1.2004)

Tak tohle je vyvrcholeni cely ty obri sagy a nutno rict, ze dustojny, ale presto z toho mam rozporuplny pocity. Prvni pulka filmu je totiz az na akci u Jabby Hutta a Carrie Fisher v kozenejch plavkach ne moc zajimava a oproti Epizode V je tu dost velkej ubytek akce. Nastesti v druhy pulce filmu zacne obri bitva ve vzduchu i na zemi a to uz je jina kava. Jenze bohuzel nakej strasnej inteligent tam narval plysovy medvidky, coz trochu kazi vyslednej dojem. Nastesti sou spis v pozadi a neni to jak s Jar Jar Binksem. Jinak Ford je tu opet skvelej, ale Hamill uz krapet zestarnul a jeho xicht zacina pomalu vypadat dost priserne, navic ani herecky na tom neni nejlip. A co se tyce vsazeni Christensena na zaver filmu, tak jako nevim, sice to vic odpovida novy trilogii, ale aspon ho mohli udelat starsiho. Taky zde uvidime tri zasadni smrti a Sidiouse v akci. Triky jsou opet diky vylepsenim v pohode a k hudbe snad ani neni potreba se vyjadrovat. Asi bych tenhle dil oznacil za nejslabsi z cele stare trilogie, ale nemuzu ho tak oznacit celej, protoze par scen a hlavne druha cast filmu je hodne dobra. Sice nevim, kde vyhrabali Marquanda, ale na to, ze toho za zivot moc nenatocil a jen samy kraviny, tak tady odved dobrou praci.(23.9.2007)

(1001) A tady zase musím říct, že se mi líbí, jak je vystavěný scénář. Stejně jako v prvním díle mi přijde úžasné, že nejdřív exponuje roboty jako hlavní postavy, zůstává s nimi a s jejich nejistotami, a teprve od nich se potom odráží k dalším postavám a větším věcem, tak tady jsem rovněž celá nadšená z toho, jak se všichni jeden po jednom slévají jako potůčky do hlavní řeky, aby potom mohli společně pokračovat. Zkrátka, že si dají tu práci s poctivou výstavbou příběhu, ačkoliv je to všechno vysvětlené už v úvodním žlutém písmu do vesmíru. Přivádí mě to ovšem k myšlence, že Lucas umí příběh začít, ale neumí ho uspokojivě ukončit, protože model "přiletíme k té velké věci, střelíme do ní, ona vybouchne a tím se naše všechny problémy vyřeší a nastane dobro", je nejenže recyklovaný, ale také pořád tak nějak nedostatečně sofistikovaný, řekla bych. A nyní osobní poznámka: Z dnešního pohledu pláču vždycky, když se Darth Vader dívá z Luka na Císaře, z Císaře na Luka, protože si říkám: "A teď si asi vzpomněl na Padmé..."(6.12.2014)

Ó klokotavý to filme, ty nevýslovně nesmírné, vesmírné vyvrcholení jedné nebezpečně dokonalé ságy... Ó mano to nám z nebe spadlá, tak dva z druhu tvého před tebou, jak krásný to vrchole, ty skvostný díle, poslední části, brilantní souboji, dobra - zla střete - zbožňuji tě. A to štětka drát hodně. [ano, vím že je tenhle komentář neskutečně pitomý, nedůstojný a i jinak dokonale špatný, ale nemohl sem si pomoci, třeba jednou spáchám komentář hodný velikosti tohoto díla](10.4.2013)

• - V knižním pokračování série se diváci mohou například dozvědět, že Bobu Fettovi (Jeremy Bulloch) se ze Sarlacca podaří utéct. (Beer Ceps)

• - Pri natáčaní filmu boli členovia štábu v blízkosti Petra Mayhewa (Chewbacca) oblečení v reflexných vestách. A to z toho dôvodu, aby si ho niekto na západe Severnej Ameriky nepomýlil s Yetim a nezastrelil ho. (busev)

• - Harrison Ford si přál, aby na konci filmu obětovala jeho postava život pro ostatní. "Myslel jsem, že by smrt Hana Sola dodala celé sáze více vážnosti a hlouby, ale Lucas mě nechtěl nechat těmi milými medvídky zabít." (Lucasion)