Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Tak tohle je vyvrcholeni cely ty obri sagy a nutno rict, ze dustojny, ale presto z toho mam rozporuplny pocity. Prvni pulka filmu je totiz az na akci u Jabby Hutta a Carrie Fisher v kozenejch plavkach ne moc zajimava a oproti Epizode V je tu dost velkej ubytek akce. Nastesti v druhy pulce filmu zacne obri bitva ve vzduchu i na zemi a to uz je jina kava. Jenze bohuzel nakej strasnej inteligent tam narval plysovy medvidky, coz trochu kazi vyslednej dojem. Nastesti sou spis v pozadi a neni to jak s Jar Jar Binksem. Jinak Ford je tu opet skvelej, ale Hamill uz krapet zestarnul a jeho xicht zacina pomalu vypadat dost priserne, navic ani herecky na tom neni nejlip. A co se tyce vsazeni Christensena na zaver filmu, tak jako nevim, sice to vic odpovida novy trilogii, ale aspon ho mohli udelat starsiho. Taky zde uvidime tri zasadni smrti a Sidiouse v akci. Triky jsou opet diky vylepsenim v pohode a k hudbe snad ani neni potreba se vyjadrovat. Asi bych tenhle dil oznacil za nejslabsi z cele stare trilogie, ale nemuzu ho tak oznacit celej, protoze par scen a hlavne druha cast filmu je hodne dobra. Sice nevim, kde vyhrabali Marquanda, ale na to, ze toho za zivot moc nenatocil a jen samy kraviny, tak tady odved dobrou praci.(23.9.2007)

"Nemocný jsem. Starý a zesláblý. Až devět set let ti bude, taky dobře vypadat nebudeš. Brzy odpočívat budu. Ano. Věčně spát. Já zasloužím si to..." Je to tady! George Lucas dopsal svou vesmírnou pohádku a Richard Marquandnatočil. "Vím, že jsi kdysi byl Anakin Skywalker, můj otec." - "To jméno už pro mě nic neznamená." - "Je to tvé skutečné jméno, které jsi zapomněl." Dokonalé od A do Z! Vypíchnu zde především - princeznu Leiu v bikinách a závěrečný souboj Luk - Vader - Sidious. Soundtrack neměnný, příběh velkolepý, herci skvělý a já? Já se cítil epicky! "Sundej mu tu masku... Chci tě naposled...Vidět vlastníma očima..." - 100%.(13.12.2017)

Rozpočet $32,5miliónaTržby USA $309,306,177Tržby Celosvetovo $572,800,000Tržby za predaj DVD v USA $13,013,191 //počet predaných kusov 704,084║ V prvej hodinke sa akoby všetci zúčastnení hľadali nebolo to úplne ono, Ewokovia milí ale nie úplne kompaktný a až moc povrchnej zábavy sa tam pchalo, záver už išiel na plné obrátky, hlavne súhra Luke Skywalker-Darth Vader. /85%/(27.6.2005)

(1001) A tady zase musím říct, že se mi líbí, jak je vystavěný scénář. Stejně jako v prvním díle mi přijde úžasné, že nejdřív exponuje roboty jako hlavní postavy, zůstává s nimi a s jejich nejistotami, a teprve od nich se potom odráží k dalším postavám a větším věcem, tak tady jsem rovněž celá nadšená z toho, jak se všichni jeden po jednom slévají jako potůčky do hlavní řeky, aby potom mohli společně pokračovat. Zkrátka, že si dají tu práci s poctivou výstavbou příběhu, ačkoliv je to všechno vysvětlené už v úvodním žlutém písmu do vesmíru. Přivádí mě to ovšem k myšlence, že Lucas umí příběh začít, ale neumí ho uspokojivě ukončit, protože model "přiletíme k té velké věci, střelíme do ní, ona vybouchne a tím se naše všechny problémy vyřeší a nastane dobro", je nejenže recyklovaný, ale také pořád tak nějak nedostatečně sofistikovaný, řekla bych. A nyní osobní poznámka: Z dnešního pohledu pláču vždycky, když se Darth Vader dívá z Luka na Císaře, z Císaře na Luka, protože si říkám: "A teď si asi vzpomněl na Padmé..."(6.12.2014)

• gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy.(22.9.2012)

• - V knižním pokračování série se diváci mohou například dozvědět, že Bobu Fettovi (Jeremy Bulloch) se ze Sarlacca podaří utéct. (Beer Ceps)

• - Spoiler: Počet mrtvých v původní trilogii: 78 zabitých jedinců v Epizodě IV (1977), jen 30 v Epizodě V (1980) a nakonec 69 v této epizodě. (Zdroj: moviebodycounts.com)

• - Spoiler: George Lucas vysvětlil, proč Yoda potvrdil, že je Vader (David Prowse) otec Luka (Mark Hamill). Konzultoval to s dětskými psychology, kteří mu prozradili, že diváci ve věku 12 a méně by tvrzení pouze z úst Vadera považovali za lež. Právě to bylo hlavním důvodem, proč se Yoda ve filmu objevil, původně s ním Lucas nepočítal. (Zdroj: gorilla.cz)