Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 131 min (SE: 134 min)

Jednoznačně slabší než Impérium vrací úder. Chybí ta lehkost jdoucí ruku v ruce s tahem na branku, namísto toho tu dostáváme trapné infantilní scény jako disko u Jabba Hutta a tlupu roztomilých medvídků. Až na úplné finále a polonahou Leiu je Návrat Jediho docela nuda, která kdyby se nemohla opřít o skvěle rozehranou story z minulých částí, by byla přímo k nevydržení.(11.7.2013)

Pro tento díl platí hodnocení jako pro předchozí. V komentáři bych chtěl dodat, že hlášky 3CPO k R2D2 mi připadly spíše trapné. Ještě, že se zde vyskytují herci jako Alec Guinness či Harrison Ford, z jejichž úst v šechny ty toporné věty zní jaksi uvěřitelněji. Jednu sekci epizod máme tedy za sebou. Pro mě to opravdu kult není...(27.12.2004)

Skywalkerovi do cíle určitě nekulhají, ale těch klopýtnutí tam pár je. Velmi pozvolný nástup hlavních postav na scénu se totitž dost míjí účinkem a až když vzal Luke do ruky světelný meč, dostal jsem konečně atmosféru klasických Star Wars. Co ale Návrat ztrácí na začátku, získává na konci. Finální hodinka s konečným zkřížením mečů, neustávající akcí, posledními odhaleními a neodvratným loučením uchvacuje i dojímá najednou.(20.5.2006)

Režisérsky i scenáristicky velice podobné episodě IV (tzn. nic moc, opět některé neakční scény zavání nudou), avšak pořád je to svět Star Wars, který prostě nemůže být špatný, navíc parádní závody v lese a velkolepý závěr se spolehlivě postarají, aby Jediho návrat neznamenal žádné zklamání... Naopak ve mě možná i zanechal příjemnější pocity, než obecně lépe hodnocená episoda V. PS: Co měli jako znamenat ti oživlí plyšoví medvídci? Snad Georgemu Lucasovi nedochází nápady, protože inspirovat se při pohledu na svou postel nebyl úplně nejlepší nápad. 8/10(8.4.2008)

Závěr ságy přináší návrat nejen titulního jediho, ale i lucasovské nevážnosti, rozvernosti a naivity. Ačkoli si to fanoušci nehodlají přiznat, zdejší dovádění s ewoky nebylo nesoudným úletem či odklonem vůči zamýšlenému vývoji stylu. Naopak "Impérium vrací úder" je vinou fanfikčního přístupu režiséra Irvina Kershnera onou anomálií v Lucasově pohádkové space opeře. Jestliže pátá, původně druhá epizoda postavila pilíře starwarsovského fandomu, pak šestá / třetí nevyhnutelně vzbuzuje nelibost fanů, když styl navrací zpět k naivitě prvního filmu, doslovně konstatuje cílení na děti a mimoděk podkopává vše pro fandy svaté - příkladem za všechny budiž Boba Fett, který se z cool badasse stává směšným joudou s dehonestujícím a nedramatickým skonem. Největší nenávist se snesla na roztomilé ewoky, které z předního místa na fanovském hitlistu posunl až Jar Jar Binks. Ewokové se stali personifikací dětinskosti série a tedy i zosobněním domnělé zrady Lucase na jeho domněle dospělých fanech. Jenže ač to zní děsivě, jestli si někdo zaslouží pokárat, je to Irvin Kershner, který udělal to nejhorší, co mohl – ukázal, jaký by Star Wars sága měla potenciál, kdyby nebyla v rukou George Lucase, který ji vždy koncipoval jako spektakulární sci-fi pohádku pro celou rodinu.(11.10.2015)

• - V novější digitálně upravované verzi z roku 2004 se v posledních záběrech jako duch Anakina Skywalkera objevuje místo Sebastiana Shawa Hayden Christensen. Při oslavách po celém vesmíru je mezi Tatooine, Coruscant a Oblačné Město přidáno Naboo. Do Jabbova paláce jsou dále přidány některé scény, především pák záběry hrající kapely. Rozšířen byl také počet postav, zpěváci byli digitálně upraveni a zpívá se jiná píseň. (chmíří)

• - Spoiler: Jedinými, kdo se objevil ve všech dílech ságy a přežil i tento díl, jsou roboti C-3PO a R2-D2. (DominikV)

• - Harrison Ford si přál, aby na konci filmu obětovala jeho postava život pro ostatní. "Myslel jsem, že by smrt Hana Sola dodala celé sáze více vážnosti a hlouby, ale Lucas mě nechtěl nechat těmi milými medvídky zabít." (Lucasion)