"Cyrano z Bergeracu" je jednou z najznámejších a najúspešnejších divadelných hier. V čase jeho premiérového uvedenia nemal jeho autor Edmond Rostand ešte ani 30 rokov. Ako sa rodilo jeho najslávnejšie dielo? (RTVS)

Aky

Někdy je to půříliš přímočaré, takhle dílo - jako přesný odraz skutečnosti - nevzniká. Na to, aby to nebylo křečovité, je to zase málo komedie, i když na několik místech jsem se nahlas zasmál. Nicméně Cyrano je natolik vděčné téma, že sem tam nějaký prohřešek unese. ()

Anderton

Pokiaľ máte radi odľahčený štýl Zamilovaného Shakespeara, tak Edmond je pre vás tou pravou voľbou. Historka o vzniku legendárnej divadelnej hry asi bude trochu prikrášlená a štylizovaná, je to ale legitímny prístup a k samotnej hre a jej atmosfére sa skvele hodí. Poriadne grády začne mať film až odvtedy, čo začne samotná premiéra, každopádne aj písanie scenára na poslednú chvíľu, problémy pri skúšaní a maniere hercov zabezpečili filmu vysoké tempo. Ide o ľahko prístupné, ale inteligentné dielo, tak ma prekvapilo, že je takmer neznáme. Údaje o hercoch dosť skresľujú, Dominique Pinon má málo priestoru a populárny herec už skutočne zostarol, ale toto "prekvapenie" súvisí asi s tým, že som ho už dlhšie nikde nezaregistroval. ()

rasttea

Edmond mě velice mile překvapil, nenašla jsem hluchá místa a to mi věřte - po 10 letech u filmu, to se nejde zbavit kritického oka. Co se herců týče, byl to herecký koncert. Krásný pohled na lokace, kostýmově velmi pestré, barevný nádech lokaci i exteriérů v průběhu celého filmu příjemný. Kostýmy historicky bohaté. Dialogy, situace, pohledy, to vše bylo skvěle načasované, mnohdy tomu napomohla i skvělá kamera. Záběry byly příjemné na pohled a sestříhané tak, aby nebylo nic dlouhé, anebo naopak krátké. Už dlouho jsem se u filmu tak nepobavila. ()

kolemjdouc

parádní zážitek .V první části poměrně nezáživný ale postupně vše vygradovalo do famozního finále!Nejsem nějak zvlášť velký fanoušek klasiky ale tady mě uchvátil scénář,který ukázal jak těžce někdy vznikají klenoty divadelních her!Zážitek je umocněn i kamerou,kostýmy,režií a příhodně podkreslenou bojovným Bolerem.Obrovský podíl na zážitku mají herci a v neposlední řadě mistrovský slovenský dabing.Bravo. ()

gudaulin

V Česku prakticky neznámý herec Alexis Michalik okusil, jak je pohodlná režisérská židle, a zrodila se příjemná, jiskřivá komedie, jakých filmová velmoc Francie v posledních dvou dekádách produkuje jako šafránu. Edmond není jen úsměvná hříčka o vzniku jedné z nejslavnějších her, tedy o Cyranovi z Bergeracu, je to především film o epoše Belle Epoque, tedy "krásných časech" třetí republiky rámované léty 1890 až 1914, kdy Francie prožívala dobu prosperity, respektu vojenské mocnosti a stala se světovým centrem umění a módy. Zrodilo se specifické francouzské umění žít a užívat si, které ve filmu rezonuje. Ve snímku se sice nepředvádí nejznámější hvězdy francouzské kinematografie, ale označit zúčastněné za druhou ligu by bylo nactiutrhačství. Pokud někdo přirovnává Edmonda k Zamilovanému Shakespearovi, tématická blízkost tady je, ale u něj jsem se přes opakované pokusy nedokázal nikdy dostat až na konec, zatímco Edmond se mi strefil do vkusu i do nálady. Celkový dojem: 80 %. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 22. srpna 2018 na filmovém festivalu Angoulême ve Francii. (Stoka)
  • Natáčení probíhalo od 8. ledna do 6. března 2018 v Praze, Plzni a v Karlových Varech. (Stoka)