Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Paříž roku 1897 a mladý Edmond Rostand nabízí roli slavnému herci Constantu Coquelinovi, problém je ale v tom, že Rostand má pro svou hru zatím jen název – "Cyrano z Bergeracu". Už dva roky nic nenapsal. Uprostřed historek o lásce, kterými ho zásobuje jeho nejlepší přítel, nesnesitelných rozmarů hereček, žárlivosti své ženy, navíc mu nikdo nevěří, že napíše dobrou hru, hledá autor inspiraci. Mnohé z toho, co prožívá, se objevuje v jeho hře. Musí psát, musí to dokázat. A vzniká tak jedna z nejkrásnějších divadelních her o lásce, přátelství a tajemství... Film natočil jako svůj debut režisér a herec Alexis Michalik podle své stejnojmenné divadelní hry, kterou poprvé uvedlo pařížské divadlo Théatre du Palais-Royal. Alexis Michalik si ve filmu zahrál roli dramatika Georgese Feydeaua. Snímek se z velké části natáčel v České republice, diváci poznají Plzeň a Stavovské divadlo. (Česká televize)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (20)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vhled do klasické literatury s dojemnými okamžiky. 1)  Nevím, do jaké míry vznik snad nejslavnější francouzské hry probíhal tak, jak jej zobrazili ve filmu. Ale klidně by to tak být mohlo, co myslíte?_____ 2)  36letý scenárista a režisér (jindy též herec) Pařížan Alexis Michalik vytvořil film podle vlastní divadelní hry (spoluautor Albin Michel) z roku 2016. Inspiroval ho film Zamilovaný Shakespeare. Chtěl napsat něco podobného, ale s francouzskou stopou. Nenašel však investora a tak projekt uložil k ledu. Poté, co navštívil divadelní představení Shakespeare In Love, rozhodl se, že svůj scénář přemění v divadelní hru. Ta získala veliký úspěch, díky němuž se Michalikovi podařilo posléze sehnat na film peníze. Inu, podivné jsou cesty osudu..._____ 3)  28letý Thomas Solivéres (Edmond) tu, pravda, moc ze své mladické přitažlivosti neuplatnil. V dobovém ohávení s knírem a s málo vlasy nebyl skoro k poznání._____ 4)  Své služby filmařům poskytlo plzeňské Tylovo divadlo a dále pražské Divadlo na Vinohradech (exteriéry divadla de la Porte Saint-Martin, kde vznikl Cyrano) či Stavovské divadlo (exteriéry divadla du Palais Royal, kde vystupovala Sára Bernhardtová) či karlovarská Mlýnská kolonáda jako stanice dostavníků._____ 5)  Puristovi ve mně se chce poznamenat, že Ravelovo Boléro, které zní jako hudební podklad ve filmu, vzniklo až v roce 1928, zatímco děj filmu probíhá na konci roku 1897._____ 6)  Všiml jsem si jemné ironie, dost vzácné ve francouzských filmech. Setkání s Antonem Pavlovičem Čechovem v podniku U krásných slepiček (Aux belles poulles) mě vzalo za srdce._____ 7)  Nakonec mám prakticky všechny postavy ve filmu rád, což se mi jinak moc nestává._____ 8)  Výstižný koment: gudaulin****. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

4* Edmond je momentálně divácky opomíjený film, což si podle mě moc nezaslouží a stál by za větší pozornost, už proto že se z větší části natáčel v České republice, která asi víc připomíná Paříž a nebo není tak drahá ;-). Nastiňuje, jak to mohlo vypadat při vzniku jedné z nejznámějších divadelních her na světě a zprostředkovává nám ji jako lehkou komedii. Rozhodně výprava a kostýmy stojí za to a příběh dokáže bavit celou dobu, i když se pomaleji rozjížděl. Já si tenhle film příjemně užil a ani mi nevadil slovenský dabing, když už Češi nejsou schopni k němu udělat ani titulky. Za sebe doporučuji zejména milovníkům historických filmů a romantikům. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Reklama

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Něco málo o vpravdě nezastupitelné úloze múzy ... v nelehkém životě mladého, snaživého, leč až dosud nepříliš úspěšného dramatika. A vězte, že když se řekne múza, nemusí jít pokaždé o onu éterickou a nepolapitelnou nezemskou bytost, která stejně jako pověstné štěstí chodívá dokola, nežli se unaví a uvolí se na někoho - či spíše k někomu usednout. Příběh sám je pak úsměvný i jímavý, přičemž mu nelze upřít půvab a jiskru mládí - ani moudrost a nadhled stáří, když po svém převážně nevážně vypráví o vzniku jedné z nejslavnějších divadelních her historie. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

V Česku prakticky neznámý herec Alexis Michalik okusil, jak je pohodlná režisérská židle, a zrodila se příjemná, jiskřivá komedie, jakých filmová velmoc Francie v posledních dvou dekádách produkuje jako šafránu. Edmond není jen úsměvná hříčka o vzniku jedné z nejslavnějších her, tedy o Cyranovi z Bergeracu, je to především film o epoše Belle Epoque, tedy "krásných časech" třetí republiky rámované léty 1890 až 1914, kdy Francie prožívala dobu prosperity, respektu vojenské mocnosti a stala se světovým centrem umění a módy. Zrodilo se specifické francouzské umění žít a užívat si, které ve filmu rezonuje. Ve snímku se sice nepředvádí nejznámější hvězdy francouzské kinematografie, ale označit zúčastněné za druhou ligu by bylo nactiutrhačství. Pokud někdo přirovnává Edmonda k Zamilovanému Shakespearovi, tématická blízkost tady je, ale u něj jsem se přes opakované pokusy nedokázal nikdy dostat až na konec, zatímco Edmond se mi strefil do vkusu i do nálady. Celkový dojem: 80 %. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ máte radi odľahčený štýl Zamilovaného Shakespeara, tak Edmond je pre vás tou pravou voľbou. Historka o vzniku legendárnej divadelnej hry asi bude trochu prikrášlená a štylizovaná, je to ale legitímny prístup a k samotnej hre a jej atmosfére sa skvele hodí. Poriadne grády začne mať film až odvtedy, čo začne samotná premiéra, každopádne aj písanie scenára na poslednú chvíľu, problémy pri skúšaní a maniere hercov zabezpečili filmu vysoké tempo. Ide o ľahko prístupné, ale inteligentné dielo, tak ma prekvapilo, že je takmer neznáme. Údaje o hercoch dosť skresľujú, Dominique Pinon má málo priestoru a populárny herec už skutočne zostarol, ale toto "prekvapenie" súvisí asi s tým, že som ho už dlhšie nikde nezaregistroval. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení probíhalo od 8. ledna do 6. března 2018 v Praze, Plzni a v Karlových Varech. (Stoka)
  • Francouzskému divadlu v tomto filmu propůjčilo svou tvář Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Po celou dobu natáčení měl štáb pro sebe zablokovanou celou historickou budovu včetně zázemí a natáčení byl přítomen taktéž český komparz. (Joe16210)
  • Celosvětová premiéra proběhla 22. srpna 2018 na filmovém festivalu Angoulême ve Francii. (Stoka)

Související novinky

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit…

Reklama

Reklama