Šťastný to muž (festivalový název)

• Dánsko

Lykke-Per

• angličtina

A Fortunate Man

Dánsko, 2018, 162 min

Červená knihovna , možná , ale hezky se na ní koukalo.(17.8.2020)

Děj je krásný, celý film uteče jako voda, ale na konci jsem cítil hořkost, jak dokáže náboženská demagogie, nepokora a sobectví zničit život člověka. Na konci jsem 2 x ukápnul slzičku: když mu synek přinesl ten nový mlýn a když mu bývalá snoubenka řekla, že by neměnila. Kvůli těmto dvěma scénám stálo za to vidět celý film.(11.11.2019)

Príbeh o dvoch rozdielnych rodoch. V jednom prípade sága bohatej židovskej rodiny z Kodane a druhom vidiecka katolícka rodina, kde mladý Per sa odmieta podriaďovať cirkevnému statusu otca a odchádza s holou riťou na štúdia do Kodane presadiť sa so svojimi technickými vynálezmi. Vďaka tomu sa votrie do bohatej židovskej rodiny, naplniť svoje ciele. Tento samoľúby, egoistický kretén, kde vstúpi, zanecháva len bolesť a sklamanie. Veľmi dobre rozpracované, podľa knižnej predlohy, s veľmi pôsobivými hereckými výkonmi a vôbec celkove kvalitným celým realizačným tímom. Tento projekt je zrelý na nomináciu Oscara, za cudzojazyčný film.(10.12.2019)

Jednou za hodinu se projděte pokojem a zvládnete to. Dobové historické dánské drama, milostný příběh, nahota. O nadaném muži, který chce být Mistr vesmíru.(1.4.2020)

Co mě napadne, když si vzpomenu na tento film? Že byl sakra dlouhý, ale jakože fakt dost. 162 minut o klukovi, kterej si neviděl do huby a postupem času se před plátnem proměňoval, je dost snad pro každého. Na druhou stranu je ale námět prý v Dánsku povinnou četbou a tak chápu, že do zfilmování chtěl někdo dát svoje srdce. Mělo to svoje momenty a kvůli těm stojí za to ty skoro tři hodiny vydržet. Jestli bych film měl nějak pojmenovat, tak jako totální epické rodinné drama z dánského prostředí.(23.6.2020)