poster

Trenker a Riefenstahlová (TV film)

 • Německo

  Luis Trenker – Der schmale Grat der Wahrheit

 • Rakousko

  Luis Trenker – Der schmale Grat der Wahrheit

Drama / Komedie

Německo / Rakousko, 2015, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • robbez
  ***

  Řada umělců tvořila v době nacismu nebo komunismu a musela řešit otázku, do jaké míry se zaprodat do služeb totalitních režimů. U nás třeba takový režisér Vávra dokázal vyjít s oběma těmito režimy a na kvalitě jeho tvorby se to celkem neprojevilo. Některými náměty byl ovšem ideologicky značně poplatný dané době. Vždy je hlavně otázka osobního rozhodnutí, kam až je daný tvůrce ochoten zajít, aby mu totalitní systém dovolil pracovat. Někdy je asi docela problém vycítit hranice nutné loajální úlitby a angažované kolaborace. Riefenstahlová i Trenker zašli ve své servilitě k nacismu oba poměrně daleko a zaplatili za to tím, že po válce už nic pořádného nenatočili. Film je každopádně zajímavým životním, historickým i psychologickým portrétem dvou výrazných osobností.(3.5.2018)

 • rikitiki
  ***

  Je to jen taková nenápadná poznámka pod čarou historie. Příběh se soustředí zejména na Trenkera. On a Leni jsou zrcadlově shodné typy: oba umanutí, sebestřední sobci, Trenker prospěchář a hochštapler, Leni mrcha využívající své ženské zbraně, jak to jen jde. O velké historii nepadne skoro zmínka, snímek popisuje hlavně jejich vzájemná střetávání a bezskrupulózní využití každé situace, aby se mohli prosadit a proslavit. Obrazově, herecky i scénáristicky je to televizní inscenace na docela slušné úrovni.(6.5.2018)

 • salfa72
  *****

  Film se mi velice líbil, jediné, co mě trochu mrzelo bylo to, že se snímek věnuje životu L. Trenkera až v době, kdy se seznámil s Riefenstahlovou, docela by mě zajímaly i jeho první začátky při výstupech na hory. Už je to docela dlouho, kdy jsem se při sledování filmu nenudil a nesledoval, kolik minut ještě zbývá do konce. Mám radost, že se občas najdou titulkáři, kteří přeloží i něco jiného, než nejnovější USA Blockbuster, který u nás stejně půjde do kin a později vyjde i na DVD/BR. Nezbývá než doufat, že se ještě někdy objeví nějaké CZ/SK titulky k Trenkerovým filmům, případně k dokumentům o něm.(7.4.2017)

 • Fary
  **

  Bohužel herecké obsazení tohoto filmu mi nesedlo. Když srovnám Tobiase Morettiho a Luise Trenkera je to jako srovnávat George Clooneyho a Mr. Beana. Trenker byl od pohledu charismatický a pohledný chlap (proto mu také tak snadno podléhaly ženy), naopak Moretti působí už od počátku filmu jako nevrlý důchodce. Leni Riefenstahlová je zase charakterově velmi nesourodá a chová se přinejmenším dost divně. Škoda toho - mělo to potenciál.(28.3.2017)

 • majo25
  **

  Z filmu silne cítiť televízne spracovanie. Slávny filmový horolezec a režisér by zaslúžil niečo viac, ako len film o jeho vzťahu s nacistami, príslušnosti k tej či onej strane, či súdne pojednávanie o tom, či denník Evy Braunovej je originál alebo falzifikát. Aspoň keby sa herec hrajúci Trenkela na neho aj podobal, prípadne mal jeho charizmu. Ani to skákanie v čase nie je žiadna výhra, tam si to žiadalo zachovať časovu kontinuitu. Čo oceňujem, je množstvo kinozáberov z jeho filmov, aj keď hl. postava je vymenená za filmového herca.(15.10.2017)