Jižní vítr

Južni vetar

South Wind

Krimi / Thriller

Srbsko, 2018, 130 min

Pokud pominu mou myslenku, ze by Marase s kradenym luxusnim mercedesem nebyl pro mafii a policii problem chytit drive, tak jsem videl naprosto uzasny thriller z balkanskeho podsveti. Neskutecne dynamicka podivana s hudbou, ktera do filmu sedi jako poklice na hrnec. Kdyby mi nekdo tvrdil, ze to natocil Danny Boyle, tak nereknu ani popel. Akce, napeti, atmosfera, kousek vtipu, zajimave postavy a vytecne herecke vykony. Jeden z nejlepsich filmu roku. Videno v ostravskem Minikine, 31 divaku.(13.3.2019)

V Srbsku se stal Jižní vítr v roce 2018 nečekaným hitem. V návštěvnosti suverénně porazil všechny zahraniční blockbustery. Za devět týdnů jej vidělo 600 000 diváků, což je číslo i na naše poměry úctyhodné a v Srbsku takřka nevídané. Jen pro srovnání - snímek Bohemian Rhapsody, který v Česku trhá rekordy, měl v Srbsku ve stejném období návštěvnost 80 000 diváků. Lze samozřejmě spekulovat o tom, že v Srbsku se na film chodí zejména kvůli hereckému obsazení, které je samozřejmě znamenité. Hvězdy nové generace, jako jsou Miloš Biković, Jovana Stojilković či Miodrag Radonjić, se v něm potkávají s nejpopulárnějšími herci předchozích dvou dekád - Draganem Bjelogrlićem, Bogdanem Diklićem, Srđanem Todorovićem a Nebojšou Glogovacem. Zejména účast Nebojši Glogovace, pro kterého to byla poslední role před náhlou smrtí, mohla do kin přilákat mnoho srbských diváků. Na druhou stranu filmů s podobně kvalitní hereckou ekipou se v Srbsku točí několik ročně a žádnému z nich se za posledních patnáct let nic podobného nepodařilo. I to svědčí o faktu, že je Jižní vítr po všech stránkách velmi dobře zvládnutý film. Miloš Avramović natočil Jižní vítr jako gangsterku, která obstojí i ve srovnání s klasickými ikonami tohoto žánru. Z nich ostatně nepokrytě čerpal. Nelze ale říct, že by své vzory slepě kopíroval. Zápletku, která by se mohla odehrát v jakémkoliv velkoměstě světa, citlivě narouboval na specifické prostředí současného Bělehradu. Navíc ji obohatil o rodinný rozměr a okořenil jiskřivým balkánským humorem. Po mnoha západních thrillerech, ve kterých se vyskytují nejrůznější karikatury balkánské mafie, máme konečně možnost vidět autentický balkánský film o mafii.(9.1.2019)

perfektny pohlad do svetasrbskej mafie, riesi sa gang zlodejov aut, jeho sef, tuzba ist na odpocinok ... tempo je genialne, dialogy namakane, nuda nehrozi , uz dlho som nevidel tak kvalitny film . 98 %(27.6.2019)

Náhoda zmení bežných zlodejov áut na štvancov Srbsko - Bulharskej drogovej mafie. A v pozadí ťahá špagáty polícia a najvyššie politické kruhy. Štandard na Balkáne - najpv sa vystrelí a až potom pýta kto je. Podrazy inak ako vendetou sa neriešia.(16.12.2018)

90%(28.3.2019)

Úžasná podívaná, znamenitě natočené scény, výborná hudba. Na mě tedy místy příliš krvavé, ale to prostě k takovému filmu patří. Viděno v Šumperku v rámci Filmového klubu. Bylo nás tam asi 7 i s uvaděčkami...(20.6.2019)

Srbská gangsterka docela překvapila.Zloději aut se ocitnou ve spárech drogové mafie.Svižné,napínavé i nějaká ta akce.Na balkán slušný počin.(9.4.2019)

Korupcija je Srbija↵  Prvá polovica tejto srbskej gangsterky je veľmi pozvoľný rozbor slabo fungujúcich rodinných vzťahov mladých gangsterov (pomocou "domáceho videa" zo svadby, návštevy rodičov či montáže poličky) prelínaný súbojmi o skyvu chleba v podaní nádejného autíčkara Maraša so zopár misiami z GTA (tj. krádežami áut).↵  V druhom leveli už ide trochu viac do tuhého, ničoho dychberúceho sa však nedočkáte. Počas poľovačky krvilačnej mafiánskej mačky na sprvoti namyslenú autíčkarskú myš si dokonca neužijete ani štipku humoru, iba hromadu kuraciny v scenári (neviem, čo tí Srbi na nej vidia :). Level končí ako Kill Frenzy misia v GTA, ale poraziť mafiu by v skutočnosti bolo oveľa ťažšie. Keby pri tom aspoň zahynul aj náš vzbúrenec, tak to mohlo byť symbolické. Tretiu hviezdičku tak zachraňuje vzorový výsmech skorumpovaného policajného dôstojníka do očí divákov TV spravodajstva, z ktorého však slovenského diváka rýchlo zamrazí paralela s vystúpeniami nášho (chvalabohu už bývalého) policajného prezidenta Gašpara.(2.5.2019)