Nejsem blázen

Nobody's Fool

Nie som blázon

Drama / Komedie

USA, 1994, 110 min

Příjemný, klidný snímek, který rozhodně neklouže po povrchu. Pohodovka o vztazích a morálce, která je výborně obsazena a odehrána. Herectví je civilní a přesné, nikdo nevyčnívá a ani nemusí. Není to jeden z těch filmů, který stojí na hereckých hvězdách, či herecké hvězdě která všechno musí unést na svých bedrech, jinač film upadne do podprůměru. Zde ne. Není to tento případ. Je výborně napsán, zrežírován i nasnímán. Za zmínku stojí taky výborná muzika. Mr. Howard Shore odvedl vynikající práci a vůbec se nemusel vykrádat. "Nejsem blázen" je takový malý velký film, na který jen tak nezapomenete, protože tam někde uvnitř ve vás zůstane. Vřele doporučuji shlédnout film s českým dabingem v čele s panem Munzarem.(20.3.2011)

Pohodový film, v němž se sice objevilo téma vyrovávání se otce se synem, ale naštěstí se nijak netlačilo na pilu, jak je to ve filmech s tímto tématem zvykem. Paul Newman hrál velmi dobře, stejně jako ostatní, přičemž jsem fyzicky cítil Sullyho bolesti v koleni, protože mám to samé, ale na druhé straně:-) Jakmile jsem uviděl Pruitta Taylora Vince, říkal jsem si, jestli dojde na slzy. No jasně že došlo. Je jen málo filmů, kde by mu nezvlhly oči. Mě ale přijde s tímhle svým uplakaným prosťáčkovstvím dost otravný. No ale jinak tedy pohoda, jak už jsem řekl.(24.6.2009)

Na prvý pohľad obyčajný, ale veľmi milý a príjemný film z malého amerického mestečka, ktorý povyšuje predovšetkým herecká prítomnosť stále vynikajúceho PAULA NEWMANA. Film sa rozbieha trošku pomalšie, ale čím viac sa blížime k jeho záveru, tým viac som nadobúdal pocit, že sledujem dobrý a pekný film. A ak si ho pozriete počas vianočných sviatkov, prihoďte si ešte jednu hviezdičku.(7.12.2004)

Milý a pohodový film, občas s příjemným humorem, občas trochu smutný, který ničím výrazným nepřekvapil, snad kromě momentu, kdy Melanie Griffith na vteřinku vytáhla svetřík. Jednak je opravdu na co koukat a celkově ta scéna (a následující vteřiny) byla zajímavá, příjemně to v tu chíli zajiskřilo. Zajímavá je celou dobu tenze mezi Donaldem (Paul Newman) a Carlem (Bruce Willis), kteří reprezentují rozdílný archetyp (a možná i generaci) amerického chlapa a jejich permanentní vzájemné batlování je kořením filmu. Pro mě to bylo příjemné, ač skoro na hranici trochu nudného, ale mému tátovi se to líbilo moc.(21.3.2011)

Donalda Sullivana (Paul Newman) má každý rád. Teda skoro každý. A ten kdo ho nemá rád, tak ten ho upřímně nenávidí. Jeho neotřelý přístup k životu, zákonům i lidským vztahům jedněm imponuje, a těm ostatní leze na nervy. Nyní jej ale čeká zásadní zkouška, při které jde všechna sranda stranou - po mnoha letech může svému synovi vynahradit to, že se mu, jako dítěti, nevěnoval tak jak by bylo záhodno... Když jsem film viděl před několika lety, hrozně se mi líbil - skvělý Paul Newman, skvělý Bruce Willis a výborné špičkování mezi nimi. Dneska jsem film viděl znovu, a už mi tak vtipný nepřipadal - sice stále Paul Newman a Bruce Willis skvělí, ale vtipy už mi přišly až příliš prvoplánovité, navíc film nemá žádný hlubší děj, a spousta minizápletek (sněžný skůtr, vyhraný los) jsou ve filmu jen tak mimochodem. Ale to neznamená že by se na film nějak špatně dívalo, to zase ne - jen ten příběh mi tam trochu chyběl. A k výše zmíněným jménům bych nyní přidal ještě jedno - Phillip Seymour Hoffman v roli arogantního policisty byl moc fajn..(10.11.2012)