Nejsem blázen

Nobody's Fool

Nie som blázon

Drama / Komedie

USA, 1994, 110 min

Pohlazení po duši - takové ze života ... milé, neokázalé a upřímné, prohřáté jemným, laskavým, moudrým - a tím pádem i maličko posmutnělým humorem. Neboť Donald Sullivan nebyl blázen. Jen se snažil žít, jak uměl - a s tím, co měl ... aby si zachoval alespoň trochu chlapské hrdosti ... v ospalém městečku obývaném rázovitými postavičkami, kde se zdánlivě zastavil čas. P.S.: Bez výjimky bezchybné herecké výkony, přičemž kromě Paula Newmana mě neobyčejně potěšil kupříkladu i Bruce Willis.(8.11.2012)

Život bežných ľudí v malom meste s ich bezvýznamnými problémami, žiadne veľké idey ani skutky, aj do takého filmu sa pustil Paul Newman. Navyše vo svojom seniorskom veku oblbuje ženy o generáciu mladšie. A tiež blbne trochu viac ako by sa patrilo, a nielen so snežnou frézou, čo by skôr pristalo frajerovi Lukovi alebo až puberťákovi. Keď aj také veselé môže byť starnutie v USA, tak už sa len presťahovať. Ale ako film trochu rozpačité.(26.10.2016)

Film, veľmi vhodný na rozbor vzťahov medzi všetkými svojimi postavami na nejaký scenáristický seminár. Je "tak nejako" americky idealistický, ale to mu nemá zmysel vyčítať, tak ho treba brať. Možno aj preto, že mu uveríte najmä vďaka legendám Newmanovi a Bentonovi. Film si len tak plynie, medzi postavami sa to postupne kryštalizuje. Tie sa chovajú medzi sebou sarkasticky, čo sa nerovná automaticky hnusne a kruto. Čiže asi v tom vidím rozdiel medzi Bentonovou fikciou a skutočným, krutým životom. Body navyše a celkových 80% okrem dokonalého Newmana za môjho obľúbeného predstaviteľa vedľajších rolí: Pruitta Taylora Vincea. Kto ho raz videl v jedinej jeho úlohe hlavnej, rok po Nie som blázon, musel si ho maximálne obľúbiť.(8.9.2016)

Tento film je dobrý, ale ne nezapomenutelný (i když Melanie G. má moc hezká prsa :-)). Jinak je v kladném slova smyslu skrznaskrz prošpikován humanizmem. Je vidět, že režisér má své hrdiny rád. Byl jsem ovšem asi trochu zklamán, protože Paul Newman zde nebyl zase tak velký magor, jak to sliboval název filmu. Zato měl charisma na rozdávání… Takového souseda bych tady chtěl mít… P. S.: Nesnáším Bruce Willise. Ale aspoň tenhle film nezkazil.(29.3.2009)

"Predstav si, že mi niekto v noci z garáže ukradol frézu..." Akonáhle vidím v tv ponuke film s P. Newmanom, ktorý som nevidel, tak neváham. Vidím jeho meno a to mi úplne stačí, nečítam dej ani zvyšok obsadenia. Potom sa zákonite dostaví prekvapenie v postave B. Willisa a iných známych hercov v menších postavách, ktorých som tu nečakal. Film má dobre napísaný scenár, všetky postavičky vo filme dokonale fungujú, každý tu má svoje miesto. Mestečko žije a kraľuje mu Paul Newman. Film je rozhodne lepšou komédiou ako drámou, výborne som sa bavil, hlavne na neustálom podpichovaní medzi Newmanom a Willisom. Postáv a postavičiek je vo filme viac než dosť, ale je radosť sledovať ako sa dopĺňajú a nikto tu nie je naviac. Film 80%. Paul Newman 100%.(2.10.2016)

• - Po filmu Nadine (1987) režisér Robert Benton poznamenal, že zoufale chce pracovat s Kim Basinger znovu, a tak ji nabídl roli Toby v tomto filmu. Ona ale měla tak nabitý program, že nabídku musela odmítnout. Robert poté podotkl, že jednoho dne najde způsob, jak s ní znovu spolupracovat. (Kritiq)

• - Film venovaný Jassice Tandy (zomrela 11. 9. 1994). Film sa mal premiéru v USA 23. 12. 1994. (hudy78)

• - Natáčení probíhalo v americkém New Yorku v lokalitách Beacon, Fishkill, Newburgh nebo Hudson. (Terva)