Co uděláš, až svět vzplane? (festivalový název)

• Itálie

Che fare quando il mondo è in fiamme?

What You Gonna Do When the World's on Fire?

• Francie

What You Gonna Do When the World's on Fire?

Dokumentární

Itálie / USA / Francie, 2018, 123 min

Roberto Minervini

Letos jsem měl na Karlovarském festivalu možnost shlédnout tři dokumenty z nichž tento byl bezesporu nejkontroverznější. Nezpochybňuji obtížnou životní situaci aktérů, ale je těžké se ztotožnit s jejich názorem, že za vším stojí jen jejich rasový původ. Je faktem, že černošská komunita v USA zažívala po drtivou většinu své historie nespravedlivé jednání, ale z filmu mám pocit, že se aktéři pokouší svést své problémy výhradně na barvu kůže. Nestojí za jejich chudobou spíše špatné vzdělaní? (systém financování školství, kdy školy v chudších oblastech mají mnohem nižší příjmy než ty v oblastech bohatých). Drogové problémy? Gangy? Kriminalita? Pochybná výchova?... Jsem přesvědčen, že právě tyto faktory skutečně způsobují špatnou životní situaci, nikoliv fakt, že se jedná o afroameričany. V USA existuje řada bělošských komunit, které jsou na tom velmi podobně a nepochybně i oni si najdou někoho, kdo může za jeho problémy - imigranti, Čína nebo třeba i ti černoši :-) Ještě doplním, že některé scény mi připadaly do jisté míry "staged" a podle scénáře, nicméně na celkové vyznění filmu to vliv nemělo. Pro všechny aktéry jsem měl do značné míry pochopení a celkem jsem jim i fandil, ale Černí panteři se mých sympatií nedočkají. Z mého pohledu nejsou o nic lepší než skinheads, jak je známe u nás - sice to myslí "dobře" pro blaho místních obyvatel, ale ve skutečnosti jsou to především rasisté bez respektu k policii.(2.7.2019)

Autor nám ukazuje pouze jednu stranu konfliktu, nejde tedy o moc objektivní dokument. Velmi zajímavě zpracované drama soustředící se na mezirasové konflikty diváka určitě zaujme i přes to, že nemáme názory druhé skupiny. Mimo jiné jsou scény točeny dost osobitě a originálně, takže lze dokument řadit i do sekce art. Černobílé close-upy na postavy a rozhovory mezi nimi jsou výbornou ukázkou toho, že se i z obyčejného dokumentu může stát umění. Black power! /MFFKV2019/(6.7.2019)

Viděl jsem na hudebním multižánrovém hudebním festivalu Opener v Gdyni v Polsku. Drsný dokument, tam bych se neodvážil.(9.7.2019)

Není to dokument, je to dokudrama (nebo jak se tomu říká), zkrátka to evidentně má scénář, narativ a účelně vybrané "herce". Neberu to ale jako film s agendou (i když to agendu určitě má), ale jako sondu do hlubin černošské komunity v New Orleans. Film totiž neříká, jak to je ve skutečnosti, ale jak to vidí jeho protagonisté. A jako takové je to hodně zajímavé. Navíc je film dost dobrý i po technické stránce. Já jsem spokojený.(5.7.2019)