Pompeje: blížící se katastrofa

• Česko Poslední dny Pompejí (více)

Historička dr. Bettany Hughesová, archeoložka Raksha Daveová a publicista John Sergeant zkoumají, jak vypadal život v posledních 48 hodinách v záhubě předurčených Pompejích, a přiblíží nám ho den po dni až do samotné erupce. Sledují nové vykopávky, které probíhají po celém zničeném městě a okolních oblastech, vstoupí do nejzachovalejších římských památek, podílejí se na analýze lidských ostatků a navštíví samotnou sopku. Po staletí ležela třetina tohoto římského města nedotčena. Znamená to stovky obchodů, domů, ulic a těl, které zůstaly 2 000 let ukryty pod popelem a vypadají tedy přesně tak jako v den erupce. V několika místech těchto nedotčených oblastí proběhnou letos nové archeologické výzkumy a my máme příležitost jim přihlížet. (Viasat)

Arsenal83

Bettany Hughes natáča takéto staroveké dokumenty ako na páse. Tento sa venuje posledným 48 hodinám v Pompejách. Ako tam ľudia žili? V podstate sa dozvedáme to, čo už bolo ukázané aj v iných dokumentoch. Že tam bolo veľa bordelov, kúpeľov, sáun, no a chlastalo sa každú noc. Proste žili tak, ako sa žije aj dnes. A že mali dokonca aj niečo ako fast foody. Najzaujímavejšie sú tie odliatky mŕtvych po katastrofe, ale nič prevratné sme tu neobjavili. A odľahčený štýl výpovede od Johna Sergeanta, ktorý robí z toho komédiu na britský spôsob, mi až tak nesadol. Posledná časť bola však absolútne najlepšia. Venuje sa samotnému výbuchu a z niektorých popisov mrazí. ()