Noční můry z temnot

• USA Scary Stories to Tell in the Dark (více)

V opuštěném domě úplně na konci města najde parta teenagerů knihu, která je strašnější, než cokoliv, co si kdy dovedli představit. Zanechala ji tu mladá dívka s hrozivým tajemstvím ještě před tím, než sama beze stopy zmizela. Starobylá kniha je plná děsivých příběhů a ještě děsivějších monster, ale není tak úplně ke čtení. Kniha naopak čte toho, kdo s ní přijde do styku. Přečte jeho největší noční můry, napíše z nich příběh a začne ho vyprávět a odvíjet i ve skutečném životě. A to včetně hrozivých příšer. Parta teenagerů se dostala na místo neobvyklého zla. Neměli tuhle knihu nikdy otevírat a měli včas utéct. Neutekli. Proto teď musí čelit svému strachu, nočním můrám a děsům, které je přišly zabít. (Bontonfilm)

Xmilden

Moc mě to nenadchlo. Čekal jsem něco trošku jiného než celovečerní Stranger Things. Ona záhada kolem tajemné knihy mě nechávala zcela chladným a celou dobu jsem tak nějak tušil že závěr být skutečným závěrem vůbec nemusí. Parta dětí mohla být obsazena trošku lépe. Další teenage horor, u kterého se divák nemusí obávat krvavých cákanců. Přístupnost od 12 let hovoří myslím za vše. 40% ()

darkrobyk

Několik mikropříběhů spojuje tajemná kniha, která je vlastně deníkem již zemřelé dívky Sarah. Když se parta mladistvých dostane do tajemného domu a Stella si deník vezme, je jen otázkou času, kdy budou nové příběhy zapsány. Příběhy, na jejichž konci čeká smrt. Hned jsem si vzpomněl na báječné staré zaprášené comicsy Tales from the Crypt, z nichž příběhy o strašákovi, bubákovi pod postelí či vybledlém ženském přízraku vypadly. Vizuálně solidní, hudebně slušné (tedy až na padající hrnce), trikově obstojné. Jenže na místo děsuplné atmosféry zvolili tvůrci opět lekání, což zkrátka naštve. Když už návrat ke starým klasikám (viz odkazy na Universal a Noc oživlých mrtvol), tak proč se nepokusit i postaru strašit.... Vyloženě zklamaný nejsem, ale je to oddechovka, na niž brzy zapomenu. A nic na tom nezmění ani mysteriózní kukuřičné pole, ani armáda pavouků. ()

Fiftis

Zase ďalšia snímka, ktorej by som najradšej dal 3 a pol hviezdy. Na tú štvrtú to tesne nebolo. Predovšetkým za to, že nemám chuť si to pozrieť znova. Vlastne sa tam dosť kecalo a strachu bolo pomenej. Aj keď chválim zaujímavú scénu hneď prvého strašenia v skrini. Presne také scény oceňujem a baví ma pri hororoch, keď sa bojím z toho čo vidím a nie debilných lakačiek, keď na vás niečo vyskočí a do toho zaznie hlasný tón. Musím pochváliť aj postavu Gila Bellowsa známeho z väznice Shawshank, ktorý snáď v každom poslednom snímku hrá policajta (nedávno som ho v rovnakej uniforme videl vo filme House at the End of the Street (2012)). Podľa mňa hrá sympatické postavy, len škoda že tu sa zachoval ako hlupák. A ten záver neviem či bol nábeh na druhý diel, alebo to tak malo byť. Pochybujem že by robili druhý diel kvôli tomu. Ale vážne to tak skončilo. ()

Shakers

Nočné mory z temnôt ma zaujali s dvoch dôvodov. Prvý bol príbeh a druhý bol Guillermo del Toro na poste producenta, ktorý ako som zistil pracoval aj na príbehu. Je to v podstate podobne ako horor s klaunom (To) akurát tu nie je klaun. Tiež je tu partička teenagerov a tiež ich potom "niečo" vraždí. Nemám rád sopliakov v hlavnej úlohe, veľa krát im prajem smrť lebo mi lezú na nervy, ale občas sa stane výnimka, že mi to sadne (ako v prípade To, či Stranger Things). Teraz ma postavy aj herecké obsadenie, ako aj príbeh celkom bavil a to až do konca. Atmosféra 60 rokov sa tiež podarila, veľmi dobre to k filmu sedí, monštra a obludy sú tiež brilantné. Veľa lakačiek tu nie je, ale dobra atmosféra nechýba a niektorý scény sú pekne napínavé. Škoda, že sme sa nedočkali dvojky, zaver ostal tak minimálne na dva prsty otvorený. 75% - 4* ()

filmfanouch

Pokud někdo začne tvrdit, že jsou Noční můry z temnot novým filmem čerstvě Oscarového režiséra Guillerma del Tora, je tím pádem trochu mimo. Toro tento film jenom produkuje a režíruje nor André Øvredal s jehož předchozí tvorbou jsem ještě neměl tu čest. Scénář si jinak vzali na starost bratři Dan a Kevin Hagemanovi, kteří už psali scénář k animovanému seriálu od Tora Trollhunters a k seriálovému Ninjau (Dan poté psal i scénář k filmovému Lego Ninjago, tedy nejslabšímu lego filmu za posledních 5 let) . A celé je to na motivy jakési sbírky horrových pohádek pro děti. Jenže údajně prý velmi volně. A to je možná ve finále ten hlavní problém. Oněch povídek Scary Stories to Tell in the Dark je celkem 102. Tudíž od začátku nastupují 2 hlavní problémy: 1) jen těžko dostanete všech 102 povídek do jednoho filmu (i když si aspoň můžete nechat podklady pro pokračování) 2) Je hodně těžké kolem těchle volných povídek postavit smysluplný děj, které by oné povídky spojoval. Celý námět/děj Noční můry z temnot je vlastně hrozně těžce slepené WTF. Problém je navíc ten ,že je film PG-13 a tudíž si nemůžete dovolit být příliš drsný/děsivý/krvavý. A je pak jedno, že se občas hodně vystaví slušná atmosféra a dorazí několik originálních lekaček. Ve finále to totiž extra nefunguje. U horrorů je hrozně důležité mít sympatické charaktery. Je sice fajn mít fajn bubáka/strašidlo/zabijáka, zároveň to ale chce protagonisty, kteří jsou divákovy snadno sympatičtí, člověk jim přeje aby vydrželi co nejdéle a když dojde na konfrontaci s osudem, při hodu mince jste na jejich straně. Tohle si Noční můry z temnot dovolit nemůžou. Celkem tu máme 5+- hlavních postav+ pár vedlejších figurek. Žádná z nich není sympatická a to je hlavní problém. Některé postavy sice mají své konflikty, své tajemství a někdo asi chtěl aby s nimi diváci cítili a fandili dál...... ale nefunguje to. Hezky se tu hraje s retro atmosférou. Celé se to odehrává v roce 1968, v době kdy zuří Válka ve Vietnamu, zrovna je další volební období, atentát v Dallasu se odehrál pár let zpátky... tahle retro amosféra plná šedesátkovejch aut, šedesátkovejch obchodů a šedesátkovýho maloměsta je prostě fajn a i když se Abramsovo Super 8 odehrávalo na konci sedmdesátek, hodně částo jsem si vzpomněl právě na Super 8. Problém je v tom, že je Super 8 mnohem lepší film! Osobně mě moc nechytl vizuál, konkrétně vzhled jednotlivých monster nebo několika lokací. Občas je to bolestivě šedivý a jednoduše ošklivý. A je to fakt škoda. Celou dobu jsem měl navíc pocit, že to celé svěřuje k nevyhnutelnému dějovému zvratu... na který ve finále stejně nedojde! A ono přísloví méně je někdy více by zde pravděpodobně lépe fungovalo obráceně. On ten konec není nějak extra špatnej, jenom se pak prostě objeví pocit, že to vůbec nikam nesměřovalo. Pokud chcete jít na nějaký horror, dejte radši přednost Slunovratu. Ten je ve všech ohledech propracovanější a především smysluplnější. Člověk, který toto bude brát jako horror roku pravděpodobně přišel právě o Slunovrat a My a to je velká škoda. Já už se jen nemůžu dočkat toho To 2, které si diváky sice najde ale především by dle posledních měla opravdu dorazit ta pravá hororová pecka! Ono menší trpění u Nočních můr z temnot mi snad návrat Pennywise náležitě vykoupí... () (méně) (více)

Cappuccino

Ako tínedžer by som zrejme Scary Stories to Tell in the Dark zbožňoval, aktuálne mi ale snímka prišla iba ba o.k. Vizuálna práca s príšerkami ma zaujala, ale hlavnej partii mladých som príliš nefandil a ich boj s vopred napísaným osudom v knihe ma extra nechytil. ()

misterz

Čakal som viac, prišlo mi to celé až moc teenegerské, niečo na spôsob Stranger Things, len sa to snažilo tváriť hororovejšie. Tiež škoda, že sa v dôležitých momentoch kamera odvracala a divák teda okrem bubáka neuvidí zhola nič. Na druhú stranu ale masky neboli najhoršie a vizuálna stránka tiež potešila. Slabší priemer. 55/100 ()

Vančura

Stupidní teenagerská sračka, s nesympatickými postavami, totálně tuctovým a nezajímavým dějem, bez atmosféry i jediného výraznějšího momentu, který by nějak utkvěl v paměti. Už po pár dnech, co jsem to viděl, si v podstatě nepamatuji, o co tam šlo - ten film byl v mém případě naprostá ztráta času. ()

pornogrind

Tuctový horor pro teenagery. Takže nic pro mě. Konec filmu mi přišel spíš k smíchu. Na jedno podívání ok, ale víckrát už to vidět nemusím. A jsem hlavně rád, že jsem na to nešel do kina. Pokud chcete okusit něco od Andreho Øvredala tak je podle mě lepší volbou The Autopsy of Jane Doe. ()

mzss1

(50%) SCARY STORIES TO TELL IN THE DARK mě trailery moc neuchvátil. Takže jsem se na to v srpnu do kina nakonec nevypravil (a to chodím opravdu často). Nyní jsem to viděl stažené z pohodlí domova. Ve výsledku nejsem ani překvapený, že to dopadlo dle mého gusta čistě průměrně. Věděl jsem, že mi to moc nesedne a i objektivně musím konstatovat, že to žádnou velkou díru do filmového světa neudělá. Hororů se v současné době točí přehnaně moc. Především ty duchařské typy, které jsem bral všemi deseti především od Jamese Wana jako je V zajetí démonů, Insidious apod. Tohle dílko ale není jen bezduchý brak, soustředící se na lekačky, duchy apod. Určitá snaha a nástřel originality zde je, ale opravdu jen nepatrně. Navíc je tohle celé tak nevyrovnané, že to nefunguje jako celek. Tím chci říci, že určité pasáže mě baví, další vůbec ne, poté je tu nástřel nějakého děje a myšlenky, která ale nakonec nedává smysl a opět se to ubírá jinam. Tohle mi opravdu vadilo. Zpočátku mě postavy moc nebavily, ale poté jsem si na ně už zvykl a v posledních cca 20 min jsem si hlavní hrdinku neskutečně oblíbil. Technická stránka, efekty, kamera apod. – to je zde docela slušné. Najde se tu i pár dobrých nápadů. Jenže hororových prvků je zde ale málo. Především ta strašidelnost zde působí tak na půl. V první části možná trochu, pak už vůbec. A to, že to není Rko mě až tak netrápilo. Hudba od Beltramiho je dobrá. Sice se zde poslouchat jen zde, ale co už. Celkově je nápad s čtením knihy, která předurčuje osud postav, dobrý. Jen ten potenciál nebyl využit naplno a celý příběh mohl být srozumitelněji a zajímavěji podán. Takto jsem se chvílemi docela nudil. Mám z toho opravdu rozporuplné pocity, takže z toho poctivě shledám rovný průměr. A 3* dávám s odřenýma ušima. Špatně se mi to popisuje. ()

Frajer42 odpad!

Slibuji, že si příště přečtu poněkud důkladněji obsah a prošmejdím galerii, než se rozhodnu pustit si pořádný děsivý dušičkový horor. Tohle byl jen a pouze děsný dušičkový "horor", a ty úvozovky pořádně zdůrazňuji. Zřejmě mě mělo varovat už to, že je tento snímek přístupný už od 13 let. Od toho se ostatně všechno odvíjí. Jednotlivé pohádkové příběhy jsou těžce debilní a jednotlivé příšerky působí těžce směšným dojmem. Vždy se nějakým obřím zázrakem tvůrcům podaří načrtnout potenciálně zajímavou atmosféru, kterou ovšem následně úplně zbytečně pohřbí a nikdy nedotánou alespoň do lehce strašidelného konce. I když stopáž není nepřátelská, tak pocitově máte dojem, že tahle píčovina nikdy nenabere konce. Herecké obsazení tvoří naprosté dno herecké společnosti, nebýt zúčastnění pod zákonem, tak by nejeden nabral dojmu, že se do svých rolí museli zákonitě prokouřit, a to včetně té mužské poloviny. Vůbec se mi nechce věřit, že stejný režisér má na kontě naprosto dokonalý atmosférický horor The Autopsy of Jane Doe. Naprostá ztráta času a tohle záměrné strašení na půl plynu si nenajde své diváky ani mezi retardovanou omladinou. Závěrečné rozuzlení spojené s totálně kreténskou promluvou do duše od 15letého parchanta a následné zbavení se hlavního nasraného ducha napsáním několika řádků píčovin do knížky plné píčovin, poté shledávám jedním z nejzpičenějších momentů, jaké jsem za svůj filmově košatý život doposud viděl. A to jsem viděl i takové "perly" jako třeba kompletně celé Stmívání. Něco tak debilního mohla vymyslet jen scénáristická ultra píča bez jakéhokoli náznaku talentu, čímž se v mých očích registrovaní partneři Hagemani zařadili na přední místa mého filmového blacklistu, kam si zaznamenávám čuráky, od nichž už si nepřeji za žádných okolností nikdy nic vidět. ()

Kudly4

Myslím si, že za poslední delší dobu je tu něco, co dokáže celkem dobře vystrašit (kinoHoror). Neříkám, že jsem se při sledování potil a uchcával si do trenek (být to Rko, tak jo), ale dokážu si představit teenky, jak odcházejí domů z kina a zaručeně neusnou. Je to pěkně natočený, s fájn castingem, naštěstí to nejsou přímo dětičky, takže u mě v tomto ohledu velký plus. Některé ty scény opravdu povedené, u mě to vítězí Ruth s pavoučky, ale Red room bylo také super. Pustit si to o Halloween v noci by byla dost dobrá volba. Až Po Myersovi, samozřejmě :o) Øvredal se zdá, že umí - 4* ()

Campbell

Trošku jsem se bál hodnocení a toho že to bude blbost pro děti. Ale nakonec se mi to hodně líbilo. Takové dospělejší Goosbumbs, které i když se snažily skoro o totéž jsou daleko horší. V americe kde jsou knihy rozšířenější je tenhle film asi daleko stravitelnější, chápu že tady to je docela problém.Nicméně chci pochválit masky které jsou luxusní, jasně sem tam je CGI ale je použito jen nezbytně takže za mě palec nahoru. Herci jsou příjemní, nijak nenucení. Hodně se mi líbilo prostředí kde se film odehrával. Byl jsem příjemně překvapen a film si pustím určitě znova a těším se na pokračování. ()

silentname

"Scary Stories To Tell In The Dark" ma nakoniec ako hororového diváka celkom príjemne potešili. Možno tomu predsa len niečo chýbalo na to, aby sa to posunulo medzi výborné filmy, no som spokojný s tým, čo som tu dostal. V prvom rade si povieme čo na filme funguje. Atmosféra je veľmi dobrá. V úvode sme mali nejakú falošnú ľakačku, no som vďačný, že sa tu potom tento element už neaplikoval a zvyšok filmu išiel už len so skutočným strašením. Tam dávam bod hore. Čo sa týka jednotlivých častí, keď vidíme príbehy v priamom prenose, tak to má skutočne pár silných momentiek. Osobne by som povedal, že všetky fungujú veľmi dobre. Možno s výnimkou Ramonovho, ktorý je trošku hlúpy, no ostatné sú podľa mňa vynikajúce. Tommyho stretnutie s jeho nenávideným strašiakom, večerné ragú, bradavica a aj časť v červenej miestnosti sú podľa mňa vynikajúco zvládnuté. A rovnako aj záverečná časť, kde sa dozvieme trošku viac o autorke príbehov Sarah. Osobne by som povedal, že najsilnejšia bola pre mňa asi práve časť s červenou miestnosťou. Je to silne klaustrofobické a okrem toho mi to veľmi pripomenulo horor "It Follows". A tu to ozaj pôsobí, že sa tomu utiecť nedá. Okrem toho tie príšery vyzerajú často veľmi dobre. Dávam kredit aj v tomto smere. Okrem toho sa priznám, že som bol aj zvedavý na to, ako to celé dopadne a k čomu na konci dospejeme. A či sa to všetko dá nejako vôbec zastaviť. Čo sa dá spraviť? Mínusy sú trošku pre mňa postavy. Nie sú podľa mňa zlé a dokonca si myslím, že Stella je pre mňa v pohode, no nemajú nejakú zaujímavú charakteristickú črtu a pôsobia jednoducho. A potom si ťažko k nim človek vybuduje nejaký vzťah. Obzvlášť naši chalani. O Ruth toho tiež dokopy moc nevieme. Stelle sa trošku venujeme, no tiež by si zaslúžila viac času. Zase si ale na druhú stranu hovorím, že by sa film mal sústrediť na tie príbehy. A snaží sa ako najlepšie v tomto smere vie. Takže aspoň v tom ho oceňujem. Som rovnako rád, že sme nedostali jednoznačnú odpoveď na to, čo sa vlastne všetkým, ktorí si prežili strašidelné momentky reálne stalo. Koniec je trošku možno viac rozprávkovejší, no pre mňa to funguje celkom dobre. Áno, je to pritiahnuté za vlasy, ale som s tým celkovo spokojný. Film ma príjemne potešil a splnil všetko, čo som od neho očakával. A ak plánujú pokračovanie (koniec to trošku naznačuje), tak som zvedavý. Otázkou je pre mňa len, ako budeme pokračovať. Hodnotenie: B+ ()

Yoshitsune

Z pátky k táborovým ohňům, zpátky k povídkám před spaním, z pátky k původním hrůzám a děsům, kterými se divák kdysi nechal děsit, zpátky k Příběhům ze záhrobí !!! Nebo k Creepshow 1+2, kde se najdou i právě některé děsivé povídky, které patří do tohohle filmového vesmíru a tam byli zpracovány. A musím uznat, že tenhle hororový film, mně příjemně překvapil, ano najdou se tady klasické hororové klišé, ale film to zase vynahrazuje jinými věcmi. Jako třeba fajn parta školáků, až na jednoho tedy, ten si svůj vlastní příběh zasloužil, tak sou super, sice mezi nimi neni žádná velká chemie, což je škoda, ale jinak sou super. A víte co je ještě super, monstra, bubáci a taky pavouci, až na Sarah Bellows která je taková nic moc, ale ten zbytek je prostě parádní. A ano film je PG-13 a opět se plašilo, že to nebude hororové protože tam nebude krev a gore, (smrtící logika) tak je to sakra hororové, lekaček sice neni moc, za což sem rád, ale ve třech případech, ze čtyř to bylo pěkně nechutné a drsné. Jedno úmrtí je mimo kameru a ta úmrtnost tady neni nijak velká, ale to je asi tak vše co by se dalo vyčíst, zbytek je parádní.Takže velice silné čtyři, moc nechybělo a mohla tam být pátá. ()

korbitch22

Sterilní mix IT a Lights Out. Příšerné herecké výkony, nulová atmosféra, komické příšery. Dlouho jsem tak nelitoval každé koruny za kino. Smál jsem se na celý kino, nešlo to vydržet. Na co sáhne Del Toro, to zkurví. Ono by nevadilo, že se to úplně nesnaží být horor ale spíš mystery fairytale, kdyby se to tak nebralo vážně a úplně brutálně to nevykrádalo Kingovo It. Navíc když se vám půl roku snaží trailery nalhat, že se jedná o děsivý horor a Vás pak v kině čeká pohádka s komickými zrůdičkami a příšerné herecké výkony obou hlavních protagonistů. A na takovéhle mrdky pak chodí plné sály. Smutné. 40%. ()

Marze

Protože navzdory mohutnému strašení a středoškolským hrdinům nese příběh, na jehož scénáři i produkci se podílel Guillermo del Toro, vypravěčský půdorys dětské detektivky s příměsí pohádek bratří Grimmů. Noční můry z temnot trpí jistou schizofrenií v tom, že chtějí fungovat jako uzavřený samostatný film a zároveň coby potenciální první část série několika snímků. Výsledkem je, že sledujeme příběhy v příběhu a je toho zkrátka moc. Sledujeme dvě linky:historky v knize, kterou objeví parta teenagerů a mají za úkol prokletí zastavit, a tu o strašidelných historkách samotných. Tato druhá je zajímavější, poutavější, estetičtější, divácky lákavější a vlastně by vůbec nevadilo, kdyby byl celý film jen mozaikou bizarních, temně fantaskních příběhů. Z předlohy Alvina Schwartze Scary Stories to Tell in the Dark, což je sbírka hrůzostrašného amerického folkloru, vyplyne série roztodivných útoků na hraně děsu a smíchu, od strašáka s vidlemi přes nebožtíkův palec v omáčce až po vřídek na tváři školní krásky, z nějž se vylíhne triková armáda pavouků. Režisérův narativ je tu hodně navíc. Starosvětská nálada městečka o Halloweenu roku 1968, kdy se v letním kině promítá Noc oživlých mrtvol, připomene nádech „sedmdesátek“ ve filmu Super 8. Na mě nejvíce zabralo právě pátrání kamarádů po kořenech kletby, takže jako dětská detektivka stál zážitek nad hororem. ()

Chrustyn

Film, který se veze na vlně Stranger Things a To, kdy je na prvním místě parta dětí a poté bubáci. Popravdě jsem se docela těšil, ale ani dohled Del Torra v pozici producenta, nedokázal film dostat výš, než na slabý průměr. Dětští hrdinové jsou nezajímaví a strašidelných momentů jsem si také moc nevšiml. ()

Del Toro konečně na chodníku slávy

Del Toro konečně na chodníku slávy

08.08.2019

Oscarový režisér a scenárista Guillermo del Toro (Tvář vody, Purpurový vrch, Hellboy) byl po letech práce ve filmové branži konečně poctěn hvězdou na hollywoodském chodníku slávy na Hollywood… (více)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019