Noční můry z temnot

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 107 min

Už viackrát som tento film zapol, že si ho idem pozrieť, ale vždy som ho vypol s tým, že ho dám na Halloween a tak sa aj stalo. Príbeh nieje ničím výnimočný či zvláštny, podobných príbehov tu bolo už veľa. Ale film má vysoké obrátky( tempo), vobec nenudí, boj o svoj život i život svojich kamarátov je napínavo znázornený. Je tu niekoľko zhmotnení, najmenej ma bavili pavúci a ani tá v červenej miestnosti nebola moc dobrá a najviac určite rozsekaný zombie, či čo to bolo, hned jeho prichod bol cool. Herci nielenže boli sympatický, ale vedeli i hrať a a atmosféra nielen starého domu, ktorá mi pripomenula Haunting of Hill House bola tiež velmi slusná. Ja som spokojný, keby každý príbeh bol aspoň tak dobrý ako napríklad príbeh o strašiakovi, tak dám i plnú paľbu, takto len slabé 4*.(1.11.2019)

• HH

Ale jo, na dvě hvezdičky je to OK, už jsem viděl daleko víc horších filmů. Bohužel se člověk neubrání pocitu, že už to někde viděl a hlavně jsou velice slabí herci.(25.8.2019)

Pár strašidelných príbehov z nejakých knižiek splácaných dohromady do jedného filmu a osolených týnedžerskou prístupnosťou. Výsledok sa dá pozerať, aj keď x-trilióntastopäťdesiattisícaštvrtá variácia na tému "sme banda pubertálnych trtkov a ideme machrovať do barabizne s nepeknou minulosťou" je vyčuchnutá ako stará stvrdnutá žuvačka a scenáristom by už tiež nezaškodilo pokúsiť sa všetko to klišé aspoň nejako ohnúť cez koleno. Ale jednotlivé elementy sú solídne zábavné, vyžraný strašiak, vyziabnutý zdochliak hľadajúci svoj prst, Usmievajúca sa kvantová babizňa ( za mňa najlepšia pasáž filmu ) aj rozpadajúci sa sado-maso hnusák si užívajú svoju chvíľku na plátne. Čo tak najviac naserie je potom finálne odhalenie/pointa, krutoprísnekŕčovito vykonštruovaná/vyhonená, zmäteno nekonzistentná ako naša vládna koalícia a zmysel nedávajúca! V kocke teda opäť dostaneme obligátne nasraného ducha ženštiny s ktorou bolo za života vyjebané a ona sa záhrobne mstí nielen na filmových postavách, ale aj mojej trpezlivosti a tolerancii k nevynaliezavosti holywúdskych hororových scenárov. Ako taká jednohubka v poho, inak by som tomu krivdil.(15.9.2019)

Jak se můžou pouhé příběhy psané lidskou krví proměnit ve skutečnost? Asi tak, jak ukazuje tento překvapivě příjemný, Halloweensky laděný horor. Popravdě nevím, jestli ho označit přímo za horor pro děti - na to byl až příliš děsivý a místy i trochu brutální. Překvapil mě ovšem přístup k příběhu, který si na nic nehrál. Kdo zmizel, měl prostě smůlu, nekonala se žádná hra na hrdiny, ani náhlá šťastná záchrana. Jen nepřekvapila typická cesta za poznáním příčiny, kde jedině mohlo ležet i řešení - a že leželo, i když velice citlivě podané. Zasazení do konce 60. let minulého století se odrazilo akorát v časté propagandě zvolení Nixona za prezidenta USA a poukazování na verbování do Vietnamu. Kromě toho příběh přinesl sympatické, bohužel dostatečně neprokreslené postavy, dělící se na partu outsiderů a vesnických delikventů. Tedy… jako by se tvůrci svezli na popularitě To, nebo Stranger Things. Nebo, že by se inspiroval autor předlohy? Ten hovoří i za příjemně otevřený a vcelku uspokojivý konec, takže se možná dočkáme pokračování. A já bych ho docela bral! Zkrátka to byla fajnová, netuctová hororovka s myšlenkou. Akorát občasná snaha o humor úplně nefungovala.(31.10.2019)

A vlastně celkem fajn. Kdyby postavy byly trochu zajímavější, asi bych přidal hvězdu, ale na druhou stranu proč rozvíjet charaktery, které se na plátně moc dlouho neohřejí. Zároveň zde zůstalo pár nezodpovězených otázek, na které si asi nechávají producenti prostor asi do dalšího potenciálního dílu. Velkým plusem filmu se ale stává fakt, že jako celek snímek nepůsobí ani hloupě ani absurdně. Poslední dobou se filmy tohoto typu bohužel nemohou stejnou vlastností pyšnit. Po vizuální stránce také není co vytknout. Kdyby byl film lehce kratší, jsem vlastně velmi spokojený. 60%(8.8.2019)

Nečekejte děs a hrůzu, Noční můry z temnot jsou příjemná zábava, která má minimum hluchých míst, pár lekaček a originální noční můry (až na pavouky, kteří do kontextu filmu nezapadají). Dlouho jsem se u hororu takhle nebavil.(8.8.2019)

Meh. Nechal jsem se napálit trailerem a jménem del Tora. Tento horor...tedy "horor" je ukázkou velmi zajímavých nápadů, které někdo prostě odmítal využít naplno. PG-13 je znát snad úplně na všem, takže místo toho, aby měl člověk respekt z vražedných monster, se bojí, aby ho neobjala obézní důchodkyně s koženým úsměvem. Ústřední skupinka mi byla dosti nesympatická (porovejte s novým IT, Stranger things nebo Summer of 84) a (opět) kniha povídek, ač je super nápad, vůbec nefunguje jako hororový či thrillerový prvek. Na to se váže i debilnost "děsivých" scén, kdy monstra často jen jdou a hrdinů se ani nedotknou...a pokud ano, z konfliktu hrdina odchází s nepokaženým účesem. Asi Taft. Jediná scéna, ze které stopově čpěl del Toro, bylo ochutnávání Ragú...které bylo i přes super model bubáka naprosto zabito scénářem. Tedy, asi bych ani nemohl být překvapený, protože tvůrci opět všechno vykecali v traileru. Pokud jsem zaznamenal překvapení, dostavilo se hlavně v okamžiku, kdy hlavní hrdinka zmiňuje náhlé zmizení své matky. Ne, není třeba očekávat napojení na hororový scénář s děsivou knížkou. Máma se prostě sebrala a odjela. Bang! Ani to není spoiler.(16.8.2019)

• Wancohoff

rozpravka pre deti s trapnymi trikmi. ako toto mohlo byt v kine... 35%(15.10.2019)

Čekal jsem od toho víc teda no...(26.10.2019)

Umírněný Øvredal je pořád Øvredal, takže hororové scény (snad jen s výjimkou Jangly Mana) jsou skutečně intenzivní a napínavé a, inu, strašidelné. Problémem tedy ve výsledku není ani tak na del Torovu produkci překvapivá potřeba spoléhat na CGI nebo příšerná cover verze Season of the Witch od Lany Del Rey, ale pojivo mezi jednotlivými příběhy, jež si pro sebe urvalo většinu stopáže. Co totiž na začátku vypadalo jako celkem svěží přístup k antologii, se v průběhu proměnilo v docela standardní vykrádačku všech osmdesátkových dětských filmů, a i když s ní (kromě pochybné pointy a pochybného cliffhangeru) není nic fundamentálně špatně, tvůrci s ní ani nedělají nic zábavného nebo nedejbože invenčního. Čili mě sice potěšilo "příběhové" téma, ale celou dobu jsem si říkal, o kolik víc by se z toho dalo vytřískat, kdyby framing device bylo naprosto jednoduše to, že si hrdinové o Halloweenu vyprávějí strašidelné historky. Nebo ještě lépe – kdyby by si to osvojilo účelný přístup Southboundu a šlo to přes lehká propojení z jedné povídky do druhé. Takhle je to všechno strašně milé, ale dává vám to jenom zlomek toho, co byste chtěli. A rozhodně je to zlomek kvalitní... ale do Trolljegerena a The Autopsy of Jane Doe to má prostě daleko.(27.10.2019)

Od mého posledního pětihvězdičkového hororu uběhly již 3 roky a tehdy se o to postaral právě André Øvredal se svojí parádní Autopsy of Jane Doe, ale nějak jsem si nevšiml, že právě Scary Stories natočil on, jenže o to větší a silnější zážitek jsem dostal, protože ihned po první dvacetiminutovce jsem věděl, že tohle natočil člověk, který horory prostě natočit umí, a proto nebylo překvapením, když jsem se o něm dozvěděl. Film je výborně zasazený do halloweenského období (takže jsem si nemohl vybrat lepší film) a má to takový ten silně nostalgický Stranger Things feeling. Do toho se nám dostavuje zajímavého příběhu dětí, které ukradnou knihu a ta sama píše příběhy, které ožívají a zabíjí. Nutno dodat, že ten Nezvratný osud styl sem zapadá na výbornou, i když samotné předtuchy se mi jeví ještě o něco hororověji než samotné psaní příběhů. To nic nemění na tom, že jsem se bavil jako už dlouho ne, a za mě top kandidát na horor roku. Lepší 4*(30.10.2019)

Režisér největšího překvapení roku 2017, přichází po dvou letech s novým počinem a opět je to mistrovsky zvládnutá práce. Kdo měl strach, že se bude jednat o dětskou pohádku s lehkým hororovým nádechem, tak bude mile překvapen, jelikož to vůbec není ten mainstream, kterým se to zdálo být v trailerech. Dokonce bych řekl, že na PG-13 tvůrci dost tlačili na pilu. Řeč samozřejmě není o násilí, krvi ani gore, nýbrž o mrazivé atmosféře v pasážích, kdy se začnou uskutečňovat příběhy jednotlivým postavám. Každý z nich je něčím unikátní, hororová atmosféra je perfektní a napětí funguje natolik, že by se krve nedořezal. K tomu všemu stačily pouze poctivé praktické efekty a masky. Z tohoto by si měli vzít příklad všechny moderní duchařiny, protože v posledních letech tu nebylo moc hororů, které by takto funkčně dokázali vystrašit. K dětskému castingu je to bez výhrad, charisma mají, sympatie si získat dokáží a herecký výkon je perfektní od všech účinkujících. Stopáž je adekvátní, příběh zajímavý, tempo svižné a vizuálně příjemně sledovatelné. Již tak skvělé pocity umocnil fakt, že jsem se k projekci dostal o halloweenské noci a přímhouřím-li oko nad tím, že se nejedná o mé milované eRko, tak tomu bez výčitek udělím letošní čtvrtou ,,pětku."(2.11.2019)

Taká odkrvená verzia Nezvratného osudu pre dnešné decká, len namiesto lietadla a vízie tu máme knihu, strašiakov, kostlivcov a im podobné kreatúry, ktoré sú síce na prvý moment trošku scary, ale dlho im to vydrží, nakoľko je to celé dosť priamočiare, navyše bez jediného nečakaného twistu či infarktového stavu. I tak ale ide o solídnejšiu žánrovku s vydarenou dobovou atmosférou.(14.11.2019)

Slabšie 4 za zopár skvelých momentov no ako celok mi to moc nepasovalo. (70%)(25.8.2019)

Rozprávka. Postraší, poteší...(9.11.2019)

Premiérovo v úplne mnovej zostave sme si v kine v mojom meste film užili. Príjemná atmosféra aj napriek predvídateľnému deju filmu sedela a tak sme si tento musteriózny thriller vychutnali.(13.8.2019)

Nevýrazní herci a ne úplně fungující mytologie/příběh v krásných osmdesátkách s pěknými maskami a triky. Jednotlivé příběhy byly ztvárněny celkem fajn, je škoda, že ono pojítko mezi nimi a nosný příběh úplně nefunguje. Øvredal je šikovnej rejža (Trollhuntera miluju) a držím mu palce.(16.10.2019)

• Bozvav

Děsná kravina, která není ani inovativní, ani zábavná. Atmosféra nebyla hutná, ale únavná, děcka banda nesympatických troubů a bubáci spíše budili lítost. Dějová linka velmi nevýrazná. Možná proto jsem u toho i usnula. Za mne jedna hvězda za snahu udělat horor pro děti druhého stupně základní školy.(25.10.2019)

70%(31.10.2019)

Tak předně to nemá s hororem nic společného. Kdo čeká něco z ranku současných trendů duchařin, bude mimo jak ta jedle. Je to spíše strašidelný příběh pro děti zadaptovaný podle knihy pro děti. Nic proti, jednotlivé příběhy a úmrtí mají šmrnc. Jsou krátké, celkem strašidelné a třeba scéna z léčebny je vyloženě nepříjemná a ve mě ve spojení s příšerkou vzbuzovala úzkost. Proto je škoda, že těch minipříběhů není více a film je postavený na nudný zápletce, která ničím nepřekvapuje a Vás nebude bavit už od prvních minut. Jednotlivé scény jsou fajn, příšery pěkné, jenže jsou nevyužity. Přítomnost del Tora tu je znát, jenže zrovna tohle je film, který by měl režírovat sám. Pak bychom dostali ve výsledku mnohem lepší kousek.(1.11.2019)

• bobstock

Když jim řeknu ´´ nelezte do těch starých opuštěných domů, mohli byste přijít o krk naštvaným duchem, chcete říct, že to udělají? Já být vámi radši bych to neříkal.´´ Plus za masky a efekty těch pár strašidýlek pro náctileté. 50%(6.12.2019)