Dva proti Hitlerovi

(TV film)
  • Francie Mad, une héroïne de l'ombre (více)

Madeleine Richouová, rytířka Čestné legie. Do styku s francouzskými tajnými službami vstoupila v roce 1937. Od toho dne nepřestala vykonávat naprosto nezištnou zpravodajskou činnost v zahraničí, při níž s nasazením života získávala mimořádně důležité informace... Hraný dokument o jedné z nejvýznamnějších agentek správy speciálních služeb, která od začátku války souhlasila se skrytým nasazením v nepřátelském táboře, odkud za celých pět let bojů nepřestala za pomoci veškerých prostředků a svého věrného souputníka Erwina von Lahousen–Vivremonta dodávat poznatky svému velení, přičemž každý den riskovala život. Stala se tak skvělým příkladem vlastenectví, klidné a promyšlené odvahy. Prostřednictvím jejího napínavého příběhu poznáme dění v Evropě během druhé světové války. (Česká televize)

Arsenal83

Veľmi zaujímavý, nepoznaný príbeh. Ukážka toho, že aj svojou malou troškou môže každý prispieť k porazeniu zla. Nenápadne, bez slávy. Ale predsa len s tým pocitom, že som pre to niečo urobil. Možno by sa takýchto neznámych hrdinov mohlo vytiahnuť viac, určite ich bolo bezpočet. ()

Volodimir2

Priebeh vojny nemusia vždy určovať vysoké vojenské šarže, tak to bolo aj v 2. svetovej vojne, kde mladá francúzska žena Madeliene Richou (jej pseudonym MAD) s pomocou informácii svojho milenca plukovníka Abwehru Erwina von Lahoussen-Vivremonta, urobila Hitlerovi viac zla, ako ktorákoľvek armáda. Jej spomienky boli po 60 rokoch odtajnené a odhaľujú tento výnimočný príbeh ich boja proti nacizmu, hoci oficiálne oba ja stali na opačných stranách táborov. Podplukovník Erwin von Lahousen-Vivremont , rakúsky občan a po pripojení Rakúska k Nemecku v roku 1938, dobrovoľne vstúpil do Wehrmachtu (tu dostal hodnosť majora) a nastúpil do spravodajskej služby vedenej Canarisom. Už čoskoro velil II. oddeleniu Abwehru (diverzné akcie a sabotáže) až do roku 1943 kedy začal upadať do nemilosti Canaris a plukovník Lahousen odchádza na východný front k stíhaciemu pluku. Tu 13. marca 1943 spoločne s Fabianom von Schlabrendorffom pri Smolensku poslali Hitlerovým lietadlom fľašu koňaku, kde do škatule umiestnili nálož. Pre veľkú zimu v batožinovom priestore bomba zlyhala. Patril k nemeckému odporu a ku kľúčovým aktérom pri atentátoch na Hitlera, už spomenutý z 13.3.1943 ale aj 20.7.1944. Tento výborný film nám predstavuje nemeckého vojenského dôstojníka a mladú francúzsku špiónku kde spoločne v rámci tajných služieb bojovali proti nacizmu. A zase pripájam perličku o aktivitách MAD. 27.09.1938 - oznámenie o blížiacej sa okupácii Sudet, 6.3.1939 - informácie o plánovanej invázii do Čiech a Moravy, 20.5.1939 informácie o príprave podpísania paktu medzi Nemeckom a Talianskom, 21.8.1939 informácie o podpísaniu paktu medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom, 24.8.1939 informácia o útoku na Poľsko a to je jej posledná informácia z Berlína. Následne odchádza do Budapešti a svoju činnosť obnoví až 20.11.1939 oznámením o príprave sovietskeho útoku na Fínsko. 10.1.1940 informácia o Hitlerovom rozhodnutí začať útok na západnom fronte. 16.1.1940 informácia o jeho preložení na jar 1940 na radu jeho generálov, 28.4.1940 zachytený rozkaz Hitlera Keitlovi a Jodlovi o začiatku útoku na Francúzsko v máji 1940, 8.5.1940 informácia o poradí útoku nemeckých armád J/10.5. – H: 5h 35 kód Danzig a Augsburg, 10.5.1940 informácia o útoku na Rotterdam a belgickú pevnosť Eben-Emael, 26.10.1940 informácia a štúdia o útoku na ZSSR Barbarossa, ktorý sa ma uskutočniť v roku 1941. V marci 1941 informácia o okupácii Bulharska a Juhoslávii plánovanej na 6.4. a 19.4.1941 informácia o útoku na ZSSR naplánovaný na 21. júna a 17. mája útok na Krétu ku ktorému došlo 20. mája 1940. A tak by sme mohli pokračovať v jej aktivitách až do roku 1945. ()

sator

Velkorysý zajímavý dokument, stejně tak jako jeho hrdinka...nicméně jako všechny špionážní snímky pro mne totálně nepřehledné... ()

Johnny.ARN

O všetkom vedel ten rakúšan a aj tak mu to bolo prd platné. Občas nejaka nepodložená konšpirácia, občas úlet v dátume a raz aj kino lucerna. Pekný dokument ale rýchlo vyšumí. Čajka mala len šťastie a chlapci z SD a gestapa veľa inej, dôležitejšej roboty. 1 z 5 ()

bohemia_regent

Vydávat pražské kino Lucerna za berlínský biograf 30. let minulého století by se dalo s trochou tolerance přejít, ale když je v záběru jeho skutečný, velký a krásně čitelný název, něco se ve mně vzpírá. ()