Posledné dni som sa filmom venoval trošku menej, no potreboval som toto dokončiť. Na jednu stranu som bol zvedavý, na druhú stranu keď niečo rozpozerám, tak to chcem uzavrieť, aby som to mal všetko ucelené. Takže možno to bude trošku dlhý koment (aj na moje štandardy dlhý), no je treba si niečo o tomto povedať vo väčších detailoch. Takže poďme na to. "The Haunting of Hill House je najnovším a najväčším projektom Mika Flanagana, ktorý sa rozhodol otvoriť dvere obrovského strašidelného domu po skoro 20-tich rokoch znovu. A myslím si, že je to len dobré. Myslím si, že všetci si zasluhujú niečo lepšie, než bolo "The Haunting" z roku 1999. A hoci sa nepovažujem za vysloveného odporcu toho filmu, tak mám pocit, že rokmi akosi nemá nejaké vysoké kvality. Ale o tom filme sa tu baviť teraz nebudeme. Začal by som tým, že od prvej epizódy sa podarilo Flanaganovi ma zaujať. Spoznávame sa s našimi hrdinami, spoznávame ich životy, ich tajomstvá, ich vnútorne bolesti, radosti a podobne. Je pre mňa veľmi zaujímavé, že prvá polka seriálu sa venuje každej postave zvlášť. Považujem to za vynikajúci nápad a rozhodne to dalo seriálu silnú atmosféru. A každý má v jadre svoje vlastné problémy a spôsoby, akými sa s nimi vyrovnáva. Herecké výkony sú tu podľa mňa vynikajúce. Nechcem ich tu rozoberať všetkých, no povedzme si to aspoň takto. Málokedy som veril detským predstaviteľom tak ako v tomto seriáli. Funguje to skvele. Takže obdiv ide tam. Potom by som menovite chcel aspoň pochváliť Victoriu Pedretti, ktorá dáva Nell absolútne maximum a rovnako musím pochváliť aj Carlu Gugino, ktorá vie byť aj príjemná a milá, no súčasne aj desivá so svojim úsmevom. Najmä keď vieme, čo sa bude diať. No súčasne si uvedomujeme, že na nej pracuje silný parazit a nie je dostatočne silná na to, aby sa tomu dokázala brániť. Nakoniec je treba si povedať, že zbrane, ktoré proti nej dom nasadí sú skutočne silné. Je skvelé takisto vidieť v sérii ako sa postupne jednotlivé kúsky puzzle dávajú na svoje miesto. A pochopíme to najviac asi v posledných dvoch epizódach. Tie vysvetľujú podľa mňa všetko dokonale. A takisto je dobré vidieť, že niektorí duchovia sú nebezpečnejší, než iní. Nie všetci chcú našim hrdinom ublížiť. Lenže žijú z niečoho, čo im bráni odísť. Bolesť, vina, žiaľ alebo hnev. Emócie, ktoré ich držia v dome. Funguje to skvele. Hudba vo filme je skvelá, atmosféra tohto baráku funguje fantasticky. Človek verí, že tie steny držia nebezpečné tajomstvo. A niekedy sa to doťukne a veci sa dajú do pohybu. Takže tam hovorím, že je to super. Čo viac by som mal povedať? K poslednej epizóde by som sa ešte vrátil a povedal, že mi ukázala na to všetko čo som videl úplne nový pohľad. A rozhodne dobrý. Najmä vysvetlenie červenej miestnosti zrazu dáva oveľa väčší zmysel. A tiež musím povedať, že vysvetlenie pôvodu "Bent-Neck Lady" je pre mňa rovnako fantastické. To som nečakal a všetkému to dalo nový zmysel. Aby som to nejako uzavrel, tak poviem, že Mike Flanagan je pre mňa majster atmosféry. Nepotrebuje dávať do svojich filmov, alebo v tomto prípade seriálu zbytočné zvukové efekty, nepotrebuje duchov, ktorí robia na nás zubaté pohľady ani nič podobné. Necháva nás variť sa v seriáli, postupne nám odhaľuje tamostvá a pritom sa nebráni tomu pridať nejaké ľakačky, alebo pohľady na ducha, ktoré ale vyzerajú skvele a dokonca aj vedia desiť. Pre mňa jeden z najepších seriálov roka, som zvedavý či to bude niekam pokračovať, alebo nie... no ak by to takto zostalo, tak by mi to úplne stačilo. Menej je niekedy viac. Ak ste hororoví fanúšikovia, tak je to povinnosť. Ak ste fanúšikom Flanagana, tak je to povinnosť. Rozhodne tlieskam a som vďačný za tento zážitok. Hodnotenie: A+(3.4.2019)

Nejedna sa o takú pecku, ako som čakal. Bohužiaľ netflix sa nevytiahol a je to celé len priemerná dráma s prvkami hororu. Niektoré časti ale boli parádne, či už lakačky alebo celkovo atmosféra. Nezachranilo to ani finále. Očakával som rozhodne viac. Prvá séria to má za tri. Uvidíme čo prinesie ďalšia, každopádne si pekne počkáme, až v roku 2020... 3*(13.3.2019)

"A ghost can be a lot of things. A memory, a daydream, a secret. Grief, anger, guilt. But, in my experience, most times they're just what we want to see. Most times, a ghost is a wish." ... Konečně po delší době solidní plnohodnotný hororový seriál (konkrétně od uvedení 2. řady Stranger Things), u něhož jsem byl doslova šokován hrůzou. Nekompromisní závěry jednotlivých epizod vás vtáhnou do vzrušujícího děje jako nic žánrově podobného, natožpak samotná hlavní pointa vám způsobí nehorázně megalomanský mindblow, jež vás nenechá jen tak ledabyle v klidu a míru spát, a dílčí dějové zvraty zredukují vaše pozitivní myšlení vůči tomuto skvostu k bodu mrazu anebo způsobí téměř každému efektivní léčivou kúru v podobě líbivého infarktu. Prolínání přítomného a minulého dění obstojí jak z narativního tak gradačního hlediska. Vedlejší dějové linky jsou neméně interesantní a obsahově pozoruhodné oproti těm hlavním. Emocionálně strhující příběhy prokreslují již tak charakterově zajímavé a povahově velmi sympatické postavy, jež jsou skvěle napsané a srší nemalým charismatem a jež vás svojí nevídanou jedinečností chytnou za srdíčko a jen tak bezprecedentně nepustí až do úplného konce... Tento seriál má také jeden výjimečný aspekt, který současným žánrově podobným projektům zhola chybí - hrůzu nahánějící napětí a atmosféra, z níž by se v celé své šíři posadil na zadek i Franta Nebojsa - obojí by se nakonec dalo ždímat i po hektolitrech... Jsem doopravdy neskutečně nadšen - přestože uzavření hlavní dějové linky není zcela celistvé (problém tkví v tom, že daná tajemství se chronologicky nederou na povrch - což prostě ujme škodu, přestože se jedná o jeden z faktorů budujících napětí), nicméně tento počin se může pyšnit titulem Největší seriálové překvapení a Nejlepší seriál za rok 2018... Unikum! Masterpiece! ... duchařina rules!(1.3.2019)

Co se týče Haunting House, tak jsem dlouho odolával, ale mega hodnocení na imdb (8,7/10) a skvělé ohlasy mě nakonec přesvědčily, abych se do hororového seriálu pustil. A výsledkem je přehypovaný opak guilty pleasure. Takové to, když víte, že je to prvotřídně natočené, ale vás to prostě nebaví. Do půlky sezóny jsem ztrácel v jednotlivých postavách, je totiž hrozně moderní mít ve všem několik časových linek. Mně zpravidla baví vždy jedna. V tomto případě spíše ta prequelová. Dále musím pohanit stopáž deseti dílů, jež některé mají i přes hodinu a jsou přímo nabobtnalé dějovou vatou. Což by ani tak nevadilo, kdybych se naladil na správnou strunu a celý děj si užíval, což se, jak opakuji, nestalo. Ale tu slabou sedmičku tomu dát musím. Ačkoliv u minimálně dvou dílů jsem se strašně nudil, finále bylo celkem povedené a uspokojilo mě jak uzavřením celé rodinné linky, tak nějakými těmi režijními postupy (ale zase, mělo 70 minut a to je prostě nevyhovující) a taky kvůli pátému dílu, kvůli kterému jsem se vlastně do seriálu pustil. Ten je skutečně prvotřídní a poprvé a naposled mě zamrazilo. O nějakém strachu z tíživé atmosféry nemůže být řeč, ale pocitově to rychle uteklo. A taky Michiel "Hank" Huisman byl super. Nově uznámená druhá série sice bude kompletně o něčem jiném, ale těžko říct jak budu mít za rok opět chuť se do tohoto světa vydat. Zklamání, bohužel.(29.3.2019)

• PKD

Tady si někdo šeredně popletl horor s dokumentem o psychologii,psychiatrii a rodinným poradenstvím,páč...o nic jiného tu opravdu nejde. Sledovati scény s dospělými dětmi byly nefalšovaným utrpením a pokud by zde nebyly obsaženy části z dětství v Hill House,je to max.na 1*. Boha jeho! Tak užvaněný scénář,jsem nezažil od Smallville. Ale ten z tohoto klání vychází mnohem lépe. Vždyť se tam nic neděje! Viděli jsme všichni tu samou sérii? Nejvíc mě štve to,že já mám moc rád dialogové seriály či filmy,ale musí to býti o něčem a ne,aby vás 5 postav v záběru nudilo k smrti. A to,že se nakonec ´´všichni´´ do něj dobrovolně(!) vrátí,to je něco tak debilního,že to dále odmítám komentovati. Totálně promrhaný potenciál,který by ve formě 2h filmu,byl o 100% lepší a hl.koukatelnější. Takže má jediná pochvala směřuje k úvodní znělce,která je tím pádem,na tomto průseru,to nejlepší. To je ovšem sakra málo. Uf. Nevím,zda se vůbec těšiti na 2.s.,kterážto má býti dle snad ještě lepší předlohy Utažení Šroubu od H.Jamese,než je kniha od Jacksonové. Ale,zkusím to. Naděje umírá poslední. P.s.jistěže se můžeme bavit o tom,že i předloha je psychologický horor,což částečně je,ale zde se horor vypustil (až na pár scén,které v konečném balastu a vatě,zcela zaniknou) a zbylo jen psychologický. A to je špatně. Vlastně je to taková intruktážní série pro budoucí studenty psychologie,a klinické psychiatrie,kam bych poslal scénáristy tohoto pseudoblábolu. No nic,jdu si pustiti orig.z 63,kde autoři zcela pochopili,co adaptují. Zdejší naprosto nepochopitelné vys.hodnocení (které je o 13% menší,což mě nepřekvapuje),mě v tomto snad po1.zklamalo. Ale,aspoň jsem to zkusil a celé. Zkušenost to byla zajímavá,leč nikdy více.(4.4.2019)

• - Písnička, která hraje v 9. minutě, je „All You Got Is Gold“ od The Great Escape. Ve 12. minutě hraje „Heavenly Day“ od Patty Griffin, která hraje i v 62. minutě. (Bioscop)

• - Epizoda byla celá natočená na jeden záběr kamery. (g3ralt69)

• - Písnička, která hraje na konci epizody, je „If I Go, I'm Going“ od Gregory Alana Isakova. (Bioscop)