The Haunting (TV seriál)

Horor / Drama

USA, 2018–2020, 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvůrci:

Mike Flanagan

Předloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel, Lulu Wilson, Julian Hilliard, Timothy Hutton, Violet McGraw, Samantha Sloyan, May Badr, Katie Parker, Jordane Christie, Logan Medina, Anthony Ruivivar, Olive Elise Abercrombie, Katie Carpenter, Anna Enger, Arianne Martin, Jeremy Ambler, Christine Horn, Craig Welzbacher, Keith Arthur Bolden, Juan Gaspard, Annabeth Gish, Robert Longstreet, David Shae, Benjamin Weaver, Tommy Campbell, Saidah Arrika Ekulona, Nelson Bonilla, Levy Tran, James Lafferty, Brittany Godfrey, Russ Tamblyn, Elan Gale, Jonathan Kleitman, Carrie Walrond Hood, T'Nia Miller, Rahul Kohli, Amelia Eve, Fedor Steer, Trace Masters, Kurt Yue, Martin McCreadie, Tahirah Sharif, Benjamin Evan Ainsworth, Jim Piddock, Amelie Bea Smith, Calix Fraser, Rhys Slack, Atlee Smallman, Carla Gugino (vyp.), Kamal Khan, Greg Sestero, Christie Burke, Duncan Fraser, Stefania Indelicato, Jill Morrison, John Prowse, Roby Attal, Ken Kramer, Pasha Ebrahimi, James Flanagan, Lynda Boyd, Teryl Rothery, Susan Saint James, Carolyn Adair, Alex Essoe, Matthew Holness, Natasha Quirke, Lizzy McInnerny, Zoë Noelle Baker, Dakota Guppy, Carla Gugino (a.z.), Oliver Jackson-Cohen (a.z.), Benjamin Evan Ainsworth (a.z.), Tahirah Sharif (a.z.), T'Nia Miller (a.z.), Victoria Pedretti (a.z.), Amelie Bea Smith (a.z.)

Nesleduju horory protože většinou přes prsty ani půlku nevidím a tento komentář píšu asi pro podobné lidi, jako jsem já.. Vydržte 4 díly a při pohledu na ducha se nebudete bát, budete brečet. Už dlouho jsem neviděla nic tak emocionálního se skvělým výprávěním jako tohle, a hned po zhlédnutí jsem se začla dívat podruhé. Bravo.(16.10.2018)

90%. The Haunting se pro mě stal dalším důkazem, že by divák neměl dát na haló efekt a vzdávat seriál po prvotním dojmu. První dva díly mě totiž vůbec nepřesvědčily, což bylo způsobeno jednak tím, že mě skutečně nebavily, a jednak tím, že jsem obecně celkem alergický na horory všeho typu, kde se objevují samoúčelné lekačky na efekt a podobné čistě estetické prvky, aniž by narace vedla k hlubšímu poznání či katarzi. The Haunting se ale rozjíždí pomalu, abyste až po čase zjistili, že pravděpodobně všechno souvisí se vším, a že dokonce i tyto účelové efektní lekačky tu nejsou jen na efekt, ale naopak mají své neodmyslitelné místo v celkovém příběhu. To bylo velmi příjemné zjištění, protože teprve pak jsem si mohl začít užívat tu zvolna gradující psychologickou hru, která někdy v polovině série vygradovala do zcela mimořádné atmosféry, jež už mě až do titulek posledního dílu nepustila. The Haunting se na první pohled tváří jako horor a bez znalosti narace a příběhů jednotlivých postav jej tak pravděpodobně budete vnímat, protože hojně využívá hororových prvků, ale při pečlivém sledování zjistíte, že spíše než o horor s prvky psychologického melodramatu jde o psychologické melodrama (bez pejorativního vyznění toho pojmu) s prvky hororu, které jen doplňují napjatou a dusivou atmosféru celého příběhu. Sofistikovanost a síla celé metanarace společně s naprosto fantasticky napsanými (i zahranými) postavami vytváří přesně to prostředí, které chcete u psychologického dramatu vidět, až jsem chvíli uvažoval, jestli bych si The Haunting neužil ještě víc, kdyby se obešel právě bez onoho hororového rámce, jež v těchto případech povětšinou považuji za zbytečný. Dospěl jsem k tomu, že nikoliv, protože v tomto případě prvky hororu ladí celkové vyznění dílčích subpříběhů a výrazně zvyšují celkové genius loci onoho Hill House (ale i ostatních lokací jako Shirleyiny pitevny ad.), který se po shlédnutí posledního dílu stává spíše hluboce rozporuplným místem plným emocí, než dalším rádoby strašidelným domem. A to je velmi příjemná změna, která, společně s geniálně vystavěným, kombinovaným a propojeným příběhem plným reálných emocí a realistických motivací postav, dělá z The Haunting dle mého nejlepší psychologický (ano, nikoli hororový) seriál moderní doby a definuje zcela nový žánr hororů. Dosud totiž horory sloužily primárně jako horory, na nichž byl vystaven příběh, zkrátka proto, aby tam nějaký byl. The Haunting má perfektní příběh, na němž vystavil hororový rámec, a to prostě a jednoduše funguje. O dokonale mysteriózní atmosféře, vtahující režii, fascinujících dialozích a skvělém načasování zmiňovaných hororových prvků vůbec nemluvě, tam The Haunting exceluje naprosto zkušeně; myslím, že co se týče intelektuální vrstvy nemrtvých, ještě nikdy v minulosti nebyl překryv mezi trojrozměrnou a duchařskou dimenzí tak stylový. Velmi příjemné překvapení, které se mi z paměti rozhodně nevytratí jako kdejaký laciný horor. Po druhé projekci celé série se navíc musím pozastavit ještě nad jedním aspektem, který jsem prve spíše míjel a až nyní jsem měl šanci užít si ho díky znalosti reálií hned od počátku. Tvůrci dokázali neuvěřitelně realistickým způsobem vystavět dospělé fáze postav na těch dětských a traumata interpretovaná v době pobytu v domě jsou úžasně přenesená do současnosti ve formě mnoha různých psychologických (až psychiatrických) emocí a odchylek, jejichž patologie zcela odpovídá přirozenému vývoji. Díky tomu máte dojem, jako byste znali i ony části života postav, které v seriálu nevidíme (Shirley vypořádávající se se smrtí svou přísně racionální povahou prostřednictvím pohřebnictví jako racionálního nástroje smrti, Luke podléhající stínům minulosti vzhledem ke své bojácné povaze, Theo projektující svou senzitivitu do své kariéry ad.). Tato sofistikovanost dává divákovi ohromný prostor k tomu získat si k postavám a celé metanaraci značný vztah, a to je něco, co je v deseti dílech paradoxně možná složitější, než u dvouhodinového filmu, protože pětinásobná délka dává tvůrcům pětinásobnou možnost šlápnout vedle. Nestalo se. Bez špetky přehánění považuji vývoj charakterů a jejich věrohodnost za nejvíce fascinující od dob Waltera Whitea a Jesseho Pinkmana a celou první sérii The Haunting za absolutní žánrový masterpiece. Laťka pro druhou sérii je hodně vysoko, nu což?(21.3.2019)

Velice sugestivní, pozoruhodný a povedený strašidelný seriál. Je jedním z nejlepších hororových seriálů, které jsem zatím viděla, i po roce si ho velmi dobře pamatuju, vybavuji si mnohý detail i pocity, které jsem při sledování měla. Dávám pouhé čtyři hvězdy jen za to, že mě dokázal vyděsit až příliš a já pak měla špatné sny. :) Dobrý scénář, vizuální stránka i herecké výkony, příběh na mě opravdu silně zapůsobil a vtáhl dovnitř. - - Hodnotila jsem 1.sérii, druhá se chystá. Mám trochu obavu, aby neklesla kvalita, což u pokračování bývá bohužel poměrně častým a nepěkným zvykem.(8.8.2019)

Skvěle prezentované hororové mystery, které si díky své minisériové stopáži může dovolit charaktery pořádně rozebrat. Jde spíš o rodinné psychologické drama s prvky (solidního) hororu a je to moc dobře. Horor je servírován v postupných dávkách a charakterové studie ani trochu nenudí. V posledních dílech vše tradičně ztrácí trochu dech, ale silný začátek však chytne a nepustí. Dokonalá "singleshot" epizoda někde uprostřed (pátá? šestá?) je jedním z nejlepších seriálových epizod co kdy vzniklo. 9/10(8.12.2018)

Ne že by se mi Flanaganova tvorba po Oculusu nelíbila, ale pořád jsem čekal na nějakou pecku, která mě zarazí do židle a ta nepřicházela. Až teď. Co se týče atmosféry, nástupů a vizualizace strašidel či lekaček, tak není vůbec co vytknout. Takhle to dokáže už jenom Wan a celkem záhy jsem přestal jednotlivé epizody sledovat po setmění. Ale v tomto případě se nejedná o pouhý duchařský horor, ale i o hutné rodinné drama o vzájemném odcizení, které hororovou linku v lecčem předčí, byť jsou obě roviny neodmyslitelně spjaté. S tím úzce souvisí i dokonale napsané postavy sourozenců, kdy je každý úplně jiný, ale zároveň je z nich cítit vzájemné pouto a to platí jak pro dětské, tak dospělé verze všech hlavních hrdinů a hrdinek. Na tom má zásluhu skvěle odvedená práce při castingu, který nemohl být lepší. A nakonec mi sedl i styl vyprávění, kdy se přítomnost prolíná s minulostí a vzájemně se doplňují. Jediné, čeho jsem se trochu bál, byl konec, který často dokáže dobrý dojem pokazit, ale ani tady nejsem zklamán a dá se říct, že mě Flanagan skoro rozbrečel. Pro mě jednoznačně nejlepší hororový seriál vůbec a zároveň jeden z nejlepších žánrových počinů napříč věky. 100%(4.11.2018)

• - Stephen King označil seriál na svém Twiteru za velmi blízký k geniálnímu dílu. (Rainey13)

• - Během oběda si nabere Flora (Amelie Bea Smith) na prsty kaši, ale k obličeji svého bratra se přibližuje jen jedním prstem. V dalším střihu má ale kaši zase na více prstech. Taktéž se mění množství kaše na prstech. (Duoscop)

• - Herec Russ Tamblyn, jenž hrál v původní filmové adaptaci z roku 1965, se zde objeví v roli psychiatra Nell (Victoria Pedretti). (NiWi)