Ústředním motivem filmu je milostný vztah dvou lidí - Petry a Jakuba. Začínající učitelka přichází z Prahy do jihočeského okresního města, kde žije i její snoubenec Jakub, mladý nadějný inženýr v místní papírně. Petra se sžívá s novými kolegy ve škole i s dětmi z nové třídy a pilně nacvičuje s hudební skupinou Komenium, s jejímiž členy se zná ještě ze studií. Seznamuje se i s Jakubovými spolupracovníky a s ředitelem papírny, na jehož místo by byl Jakub rád po jeho odchodu do důchodu jmenován. A právě touha po vysoké funkci vede Jakuba k chování a jednání, které Petra nemůže schvalovat. Jejich konflikt vrcholí, když se Jakub nechce zachovat lidsky a spravedlivě v případě jednoho z Petřiných žáků a jeho ochrnutého bratra jen proto, aby nepoškodil svoje zájmy. (TV Nova)

zette

Podobne ceske filmy ze skolniho prostredi mam rad. Hlavni myslenka filmu, kdy mlada ucitelka nazorove narazi na zajete koleje starsich pedagogu je dobra. Scenar mohl byt propracovanejsi, masopustni vsuvky se mi libily, jen nechapu obsazeni Jana Hartla do role zpevaka, ktery stejne musel byt predabovany. ()

Jara.Cimrman.jr

"Koukej, zpívej, sláva masopustu ..." To se nám to bojovalo s větrnými mlýny, to se nám nastavovalo zrcadlo nespravedlnosti a to nás to tak moc nebavilo. Na druhou stranu byl ten uvědoměle naivní boj učitelky celkem sympatický a kdyby to vyšlo, tak by všichni skončili v nebi a jen já v pekle. Já se totiž nerad mačkám. ()

dyfur

...vážne uvažujem o odpade ako o hodnotení ....akože psychologický film o mladej učiteľke čo nevie ako sa má chovať a ide do všetkého hrrr ako komsomolec....takto sa chovať nedalo a v dnešnej dobe už ozaj nedá chovať.Áno je to pokrytecké držať hubu,ale nastúpiť na školu ako učitelka a pchať do všetkého nos a kritizovať riaditeľa....hmm to už nie je odvaha ,ale blbosť. Do toho všetkého tie masopustné vstupy-fakt som ich nepochopil-asi kvôli minutáži či ??? Odporne hnusný socialistický film,veľakrát mňa při sledovaní starých filmov predchne nostalgia ,ale tu ani náhodou.Som rád,že v tej predperestrojkovskej dobe nežijem.Kravina - bez konca -neviem ako to skončilo-sú spolu - nie sú ?...ale to nie je podstatné stojí to ozaj za hovno,ale také mačacie -ak mi niekto rozumie. ()

blackrain

Chápu, že Janu Hartlovi musel propůjčit na pár chvil svůj hlas skutečný zpěvák, ale ten hlas mi k němu vůbec neseděl a rval mu uši. První film, který jsem se Zlatou Adomovskou viděla, kde se objevila v poněkud erotičtější scéně. Na dnešní poměry je to scéna celkem běžná. Zlata zde hraje mladou učitelku, která to mezi těmi všemi učiteli nemá vůbec jednoduché, protože je dělí dlouhá léta učitelské praxe. Byla plná ideálů a představ, ale každý kdo někam nastupuje do zaměstnání, tak je plný ideálů, o které může samozřejmě rychle přijít a je jenom na něm, jak se se vším popere. Celý film není ovšem pouze o ní. Je zde plno i jiných osudů. ()

Ony

Tohle jsem teda moc nepochopila. Trochu se to tváří jako Škola otců po 25 letech. Ovšem zatímco Helge ve svém filmu i přes vynucené úpravy udržel podstatu sdělení a pochopitelnost hrdinova jednání, Má láska s Jakubem jako by byla pro jistotu rovnou nesrozumitelná, respektive nic nesdělující. Rádoby artové pojetí s alegorickými vložkami tuhle dobovou sterilitu nevykompenzuje ani nezamaskuje, spíš naopak. ()

• Film se natáčel v jihočeském Písku, Putimi a na hradě Strakonice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)