Sblížila se s odsouzencem k smrti a snaží se prokázat, že je nevinný. Je totiž přesvědčená, že ho za upálení vlastních dětí odsoudili neprávem. (Netflix)

Trailer

EvilPhoEniX

Režisér Krvavého Diamantu a Posledního Samuraje servíruje málo známé Soudní/Vezeňské drama, které má rozhodně sílu.Šikovný Edward Zwick si vzal silný pravdivý příběh, vložil tam neznámé herce, aby přidal na autentičnosti a ono to funguje.Hlavní hrdina je v Texasu odsouzen k trestu smrti za upálení svých vlastních dětí a divák do poslední chvíle neví, zda je vinen či nevinen. Bavilo mě prostředí ze soudu ( byť toho je tu méně než bych chtěl) a potěší i vezeňské prostředí- kde buzerace ze strany dozorců vzhledem k závažnosti trestného činu je na místě. Druhá půlka se zaměřuje na ženu, která se snaží prokázat jeho nevinu. Poutavé sbírání důkazů ( tedy funguje i Krimi linie) a potěší nečekané finále, kde jsou kapesníky rozhodně nutností.Solidní málo známý film, který si zaslouží více pozornosti.Příběh 4/5, Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 2/5, Emoce 4/5. 8/10. ()

Ivoshek

Film může vůbec fungovat jen díky tomu, že vynechal nejzásadnější důkazy, které toho chlapa v očích porot dvou stupňů poslaly (zcela zjevně právem) do cely smrti. Třeba to, že během požáru místo záchrany dětí tlačil od baráku pryč auto. Že neměl v krvi skoro žádné CO (tzn. nezachraňoval ty děti). Nebo že tam bylo víc míst založení požáru a stopy po rozlité hořlavině (podle obhajoby o ni zakopl při útěku... haha). Nebo že ho několik psychiatrů označilo za sociopata (který třeba v minulosti týral zvířata). Nebo že ženu kopal při obou těhotenstvích do břicha. Nebo že se jí k činu přiznal. Nebo že odmítl detektor lži. Stačí kouknout na wiki. Ex post se našel akorát expert, co řekl, že ten požár MOHL (teoreticky) vzniknout i jinak. A že spoluvězeň nemusel být úplně věrohodný svědek. Jenže proti Willinghamovi toho bylo mnohem, mnohem víc. Jasná murder in first degree, navíc s přitěžujícíma okolnostma. I kdybych příběh přijal očima "spravedlivé" rozvedené paní, co si píše s vrahem, pořád by film strašně sráželo, že je neuvěřitelně nudný. Každopádně doufám, že se bude ten šmejd smažit v pekle. A scénárista že se nad sebou zamyslí. ()

veru_needy

Jak už píši v obsahu filmu, jde o tragický a kontroverzní příběh Camerona Todda Willinghama, který byl obviněn z vraždy svých tří dětí, za což byl odsouzen k trestu smrti a později popraven. Ačkoli expertízy a důkazy podpořily jeho tvrzení o nevinně, onen trest byl navzdory všemu vykonán. Film se táhne poněkud pomalejším tempem, což ale vůbec nevadí. Potřebujeme totiž sami nahlédnout do života a citění hlavního představitele. Soud, výpovědi svědků a důkazy, vše svědčí o jeho vinně. Je tedy Cameron Todd Willingham opravdu vinnen? Těžko říct, vypadá to totiž, jako by se proti němu spikl celý svět. Osm let ho vě vězení nikdo nepřišel navštívit, nikoho nezajímala jeho strana přiběhu. V tom za Cameronem přichází starší, milá a velice odhodlaná žena, která je připravena risknout vše, aby dokázala jeho nevinu a zachránila mu tím život. Podle mého velice vydařené krimi-drama, na které se ještě jednou velice ráda do budoucna podívám. Film není kdovíjaké excelentní dílo, ale herecké obsazení má opravdu fantastické. Lepší duo než Jack O'Connell a Laura Dern jsem si opravdu přát už nemohla. Pro mě emočně opravdu silný film. - "I found myself talking to a vulnerable sensitive man. I believe the state of Texas is about to kill an innocent man." ()

silentname

Robiť filmy podľa skutočných udalostí je vždy náročné. Je ťažké to podať tak, aby to pôsobilo uveriteľne, a aby to bolo nestranné. A obzvlášť keď ide o takú tému, ako má "Trial By Fire". Okey. Trest smrti je pre mňa neustále dosť kontroverzná téma. Rozumiem, prečo ho v Amerike majú, a sú určite ľudia, ktorí si ho zaslúžia. A potom tu máme prípad, z ktorého nie je úplne jasné, či to bolo všetko spracované v poriadku. A tento film poukazuje na to, že niečo tu určite nehralo a kopec dôkazov bolo prehliadnutých, lebo Texas očividne chcel mať obeť procesu, ktorý im vyhovoval, a ktorý pasoval ich teóriam. Neviem ako si v Amerike plnili vyšetrovatelia povinnosti v rokoch 1991 až 1992. Ale tento film ukazuje minimálne niekoľko vecí, ktoré boli úplne odfláknuté. Alebo aby to ešte zvýšilo účinok, tak sa menili za peniaze alebo znížené tresty výpovede tak, aby to poukazovalo na správnu obžalobu. Keď som to pozeral, z toho súdneho procesu som skutočne nemal pocit, že to bolo úplne košér. Však nemal dokopy žiadny priestor na obranu, jeho obhajca neurobil dokopy absolútne nič. Iba sedel na zadku vedľa neho. Zdá sa vám to ako férový súd? Takže rozhodne tam boli nejaké červené vlajky, ktoré vytvárajú priestor na to povedať, či bol Cameron Todd Willingham skutočne vinný, alebo naopak nevinný (ako on do konca života tvrdil). Na tomto filme ma fakt zaujala jeho téma, mal vynikajúcich hercov, dobré spracovanie a po celý čas ma držal v napätí. Dúfal som, že to dopadne celé lepšie. Ale ako som zistil, niektorí ľudia možno budú očistení až po smrti. Ale bude sa potom štát schopný ospravedlniť niekomu, že mu ako nevinnému zobrali život? Čo na filme ale nefunguje sú dve veci. V prvom rade tie ohnivé efekty podľa mňa nefungujú. Taká maličkosť, ktorú som videl počas úvodu filmu. A potom by som povedal, že neskôr sa to stala veľká dávka monológov. Zaujímavých, ale bolo ich moc. Postavy sú ale veľmi dobré a príbeh jedostatočne zaujímavý. Osobne si myslím, že za pozretie film určite stojí. A môžem ho odporúčať. Hodnotenie: A- ()

Lacike

Začiatok v ktorom sa snažili divákovi vykresliť chlapíka, ktorý je podozrivý z toho, že podpálil 3 svoje malé deti, ako totálnu odpornú sviňu, sa mi vôbec nepáčil. Bolo až príliš priehľadné, že tam niečo nesedí. A zároveň som nemal najmenšiu chuť a ani potrebu skočiť na vlnu nenávisti voči tomu debilovi, aby som si neskôr klepal na čelo, že je sakra nevinný. No tak bol nevinný, ale debil bol tak či tak. O niečo viac ma bavil následný vývoj filmu, ktorý ma miestami celkom prekvapoval, že nešiel smerom, ktorý som odhadoval. Namiesto nejakého zložitého nového procesu iba ten chudák nadviaže vzťah so ženou, ktorá sa snaží dokázať jeho nevinu. Bohužiaľ tento ich priateľský vzťah tiež nie je príliš divácky využitý, lebo celý film je už tradične Zwickovsky chladný. Filmu v mojich očiach nepomohlo ani to, že je podľa skutočnej udalosti. Takže namiesto emócii ma poháňala iba zvedavosť jak to celé nakoniec skončí. Za všetkým sú dnes už tradične zlí republikáni, čo ma celkom pobavilo. 6/10. ()

• Cameron Todd Willingham založil požár 23. 11. 1991. Obviněn z vraždy svých dětí byl 8. 1. 1992. V roce 1992 byl odsouzen a následně v roce 2004 popraven, bylo mu 36 let. (ARI50)
  • Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)