Reklama

Reklama

VOD (1)

23. prosince 1991 ráno se Cameron Todd Willingham probudí a zjistí, že jeho dům je celý v plamenech. Přes veškerou snahu se mu nepodaří zachránit své tři malé dcery a ty v domě uhoří. Když se koná soudní proces, obžaloba Ricka Perryho tvrdí, že požár byl založen úmyslně, neboť benzín někdo rozlil ve tvaru pentagramu a lednice byla přemístěna tak, aby úmyslně blokovala dveře. Před soudem vystupují další svědci, kteří Camerona popisují jako násilnickou osobu. Poté vypovídá Willinghamův bývalý spoluvězeň Johnny Webb a prohlásí, že mu Willingham řekl, že požár byl založen úmyslně. Přestože Willingham i jeho manželka Stacy vášnivě obhajovali Willinghamovu nevinu, je odsouzen k trestu smrti. Během pobytu v cele smrti je Willingham bit a ohrožován dozorci i ostatními vězni, nakonec je umístěn na samotku, kde se zhroutí. Pořád ale trvá na své nevině a vrací se mu vzpomínky na život se Stacy. Z retro prostřihů vyjde najevo, že Willingham a Stacy měli komplikovaný vztah, ona ho podváděla a on se k ní choval násilně. Přesto je jasné, že jim na sobě navzájem záleží. Stacy ale nakonec přestane odpovídat na jeho dopisy na příkaz své matky, která věří, že je Cameron vinen. Willingham si najde nového právníka Reavese v naději, že prokáže svou nevinu... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

NinonL 

všechny recenze uživatele

On - podezřelý a usvědčený z ohavného činu upálení svých tří dcer v hořícím domě. Nepříliš sympatický, zato od pohledu "lovec žen". Ona - starší, nepříliš atraktivní vdova, která ráda "zachraňuje svět". Setkají se v době, kdy on si již osm let odpykává trest a čeká na rozsudek smrti. Ona se všemožně snaží ho dostat ze spárů smrtící injekce. Jenže stát Texas je ve věci rozsudků smrti nekompromisní. ()

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Zkouška ohněm je vážně výborné drama, poukazující opět na zkaženost americké justice, ovšem tentokrát v soudním procesu s bělochem, což považuji za velice osvěžující změnu, neboť snímků, zaměřených na páchání bezpráví jen na chudinkách černoších, už je tolik, že již snad nemohou ani nikoho zajímat, nicméně zde jde v sázce ještě něco víc, a to trest smrti, což už jako vážně není prdel. Každopádně Edward Zwick tu opět projevil své úžasné tvůrčí kvality na maximum a Zkoušku ohněm považuji za opravdu strhující, ale především vážně silné drama, které mě vůbec nenechalo v klidu a na konci ukápla i upřímná slzička, jelikož celá tato podívaná je skutečně nekompromisní nátlak a chvílemi snad až neuvěřitelná podívaná, čeho se člověk v júesej může v podstatě dočkat a s hlavním hrdinou jsem fakt soucítil, něco takového, když se někomu stane, musí být prostě šílený. Hlavní nicméně je, že zde skutečně fungují emoce od začátku až do dech beroucího finále, veškeré postavy tu jsou pak opravdu výrazné a díky skvělým hercům i přesvědčivé, kdy mě v tomto ohledu jinak překvapil především Jack O´Connell, kterého jinak nemám vůbec rád, tady ale vážně zazářil. Hodně mě oslovila ale i bezvýchodná a poměrně syrová atmosféra, napětí a nepředvídatelnost tu též sehrávají důležitou roli, já zkrátka tomuto snímku nemám co vytknout, a opakuji, pro mě se jedná o vážně silné a působivé drama, které mě nenechalo vůbec chladným, a byla by velká chyba si ho nechat ujít. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Film může vůbec fungovat jen díky tomu, že vynechal nejzásadnější důkazy, které toho chlapa v očích porot dvou stupňů poslaly (zcela zjevně právem) do cely smrti. Třeba to, že během požáru místo záchrany dětí tlačil od baráku pryč auto. Že neměl v krvi skoro žádné CO (tzn. nezachraňoval ty děti). Nebo že tam bylo víc míst založení požáru a stopy po rozlité hořlavině (podle obhajoby o ni zakopl při útěku... haha). Nebo že ho několik psychiatrů označilo za sociopata (který třeba v minulosti týral zvířata). Nebo že ženu kopal při obou těhotenstvích do břicha. Nebo že se jí k činu přiznal. Nebo že odmítl detektor lži. Stačí kouknout na wiki. Ex post se našel akorát expert, co řekl, že ten požár MOHL (teoreticky) vzniknout i jinak. A že spoluvězeň nemusel být úplně věrohodný svědek. Jenže proti Willinghamovi toho bylo mnohem, mnohem víc. Jasná murder in first degree, navíc s přitěžujícíma okolnostma. I kdybych příběh přijal očima "spravedlivé" rozvedené paní, co si píše s vrahem, pořád by film strašně sráželo, že je neuvěřitelně nudný. Každopádně doufám, že se bude ten šmejd smažit v pekle. A scénárista že se nad sebou zamyslí. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

Robiť filmy podľa skutočných udalostí je vždy náročné. Je ťažké to podať tak, aby to pôsobilo uveriteľne, a aby to bolo nestranné. A obzvlášť keď ide o takú tému, ako má "Trial By Fire". Okey. Trest smrti je pre mňa neustále dosť kontroverzná téma. Rozumiem, prečo ho v Amerike majú, a sú určite ľudia, ktorí si ho zaslúžia. A potom tu máme prípad, z ktorého nie je úplne jasné, či to bolo všetko spracované v poriadku. A tento film poukazuje na to, že niečo tu určite nehralo a kopec dôkazov bolo prehliadnutých, lebo Texas očividne chcel mať obeť procesu, ktorý im vyhovoval, a ktorý pasoval ich teóriam. Neviem ako si v Amerike plnili vyšetrovatelia povinnosti v rokoch 1991 až 1992. Ale tento film ukazuje minimálne niekoľko vecí, ktoré boli úplne odfláknuté. Alebo aby to ešte zvýšilo účinok, tak sa menili za peniaze alebo znížené tresty výpovede tak, aby to poukazovalo na správnu obžalobu. Keď som to pozeral, z toho súdneho procesu som skutočne nemal pocit, že to bolo úplne košér. Však nemal dokopy žiadny priestor na obranu, jeho obhajca neurobil dokopy absolútne nič. Iba sedel na zadku vedľa neho. Zdá sa vám to ako férový súd? Takže rozhodne tam boli nejaké červené vlajky, ktoré vytvárajú priestor na to povedať, či bol Cameron Todd Willingham skutočne vinný, alebo naopak nevinný (ako on do konca života tvrdil). Na tomto filme ma fakt zaujala jeho téma, mal vynikajúcich hercov, dobré spracovanie a po celý čas ma držal v napätí. Dúfal som, že to dopadne celé lepšie. Ale ako som zistil, niektorí ľudia možno budú očistení až po smrti. Ale bude sa potom štát schopný ospravedlniť niekomu, že mu ako nevinnému zobrali život? Čo na filme ale nefunguje sú dve veci. V prvom rade tie ohnivé efekty podľa mňa nefungujú. Taká maličkosť, ktorú som videl počas úvodu filmu. A potom by som povedal, že neskôr sa to stala veľká dávka monológov. Zaujímavých, ale bolo ich moc. Postavy sú ale veľmi dobré a príbeh jedostatočne zaujímavý. Osobne si myslím, že za pozretie film určite stojí. A môžem ho odporúčať. Hodnotenie: A- ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Typický film z justičného prostredia na tému "nespravodlivo odsúdený muž dostal trest smrti". Už je to trochu obohraná platňa, akurát postavy, kulisy a okolnosti sa vždy menia. Cameron bol zmrd, a takého je naozaj ťažké obhájiť, obzvlášť keď bolo celé spektrum kontextu, ktoré mu na jeho obhajobe moc nepridali. Vo väzení prichádza fáza precitnutia a zo satanistu sa stáva pokorný a milý muž, ktorý vzbudzuje dôveru a pocit nevinnosti. Ale bol tento človek skutočne až taký nevinný ako sa nám to snaží tento film prezentovať? To sa už veru nedozvieme. Každopádne, človek sa rozhodne pri sledovaní Trial by Fire nenudil, herecké obsadenie bolo obstojné, boli tu silné epické fázy, dialógy patrili k tým lepším, akurát mi tam dosť chýbalo viac z toho súdneho procesu. Celkovo je to však na max. 3 hviezdy. ()

Zajímavosti (6)

  • Hoci sa film má odohrávať v Texase, nakrúcaný bol v Atlante a Douglasville (Georgia, USA) počas októbra 2017. (Arsenal83)
  • Cameron Todd Willingham založil požár 23. 11. 1991. Obviněn z vraždy svých dětí byl 8. 1. 1992. V roce 1992 byl odsouzen a následně v roce 2004 popraven, bylo mu 36 let. (ARI50)
  • Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)

Související novinky

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

21.10.2018

Režisér Edward Zwick (Poslední samuraj, Odpor) se produkčně ujme nového drama seriálu Away pro Netflix, které bude pojednávat o první lidské misi na Mars. Zwick zároveň natočí první epizodu. Příběh… (více)

Reklama

Reklama