poster

Geniální přítelkyně - Série 1 (série)

Drama

Itálie / USA, 2018, 7 h 47 min (Minutáž: 50–63 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sinn
  ****

  Poezie vztahu dvou silných žen. Není to ani zdaleka tak krásné jako knižní předloha, ale povedlo se. Oproti předloze to však celé působí tklivějším a dusivějším dojmem, možná kvůli osekaným vnitřním monologům Eleny, možná na mě jen silněji působí vizualizace všudypřítomného násilí, chudoby a zmaru.. nevím, jen je mi ze seriálu smutněji než z knihy. Také netuším, jestli je kulisovité zobrazení čtvrti záměr, na mě působilo rušivě a některé záběry mě tím pádem zbytečně vytrhávaly z děje. Ale i tak je to krásné.(6.1.2019)

 • Kacaba4
  ****

  Obávala jsem se, jak se mi bude film, atmosféra a herci líbit poté, co jsem četla knižní předlohu, ale moc se mi i seriál líbil. Film je citlivě natočený a vystihuje atmosféru knižní předlohy. Krásně, bez ostychu ukazuje předměstí Neapoli se svou jednoduchostí i komplexitou zároveň. Těším se na další sérii.(6.1.2019)

 • kocik1
  *****

  První série v pomalém tempu popisuje ambivalentní vztah dvou dívek, který by se s trochou nadhledu dal nazvat i přátelstvím, ale pod jehož povrchem probublávají spodní proudy jako je láska, žárlivost, nenávist a pochopení či nepochopení v jednom. Z jednotlivých dílů čiší dobová atmosféra, obě hlavní hrdinky jsou si (ne)podobné jako den a noc, jedna doplňuje druhou.Těším se na pokračování.(30.12.2018)

 • Hanys_
  ****

  Další HBO libůstka, ze které ta atmosféra poválečné Itálie přímo čiší. Herecky taky kvalitka, ale po těch osmi dílech mám prostě pocit jakoby mi někdo pustil půlku fakt dobrého filmu a že na zbytek se mám podívat za rok.(23.12.2018)

 • vyfuk
  ****

  Z nějakého důvodu je to záhada. Doufám, že ale co možná nejmenší taková, abych vypadal méně jako idiot já. Z nějakého důvodu mi totiž přijde, že koukat na zahraniční seriály od HBO je mnohem lepší než od Netflixu. Kdo ví, proč? Doufal bych, že to je prostě kvůli tomu, že to umí lépe. Ale může jít i o to, že jsem na Geniální přítelkyni koukal s dabingem. Kdežto u Netflixu musím mnohdy "přetrpět" nečeské titulky. Doufám, že spíše to první. Ale každopádně je zde případ toho, že seriál byl vlastně super. Sice jde o nějaký kus něčího života, který je prostě přepracován do seriálové podoby temperamentní Itálie padesátých a šedesátých let. to mluví samo za sebe, protože postavy nemají problém si vyhrožovat smrtí, mlátit se a rozhazovat rukama na všechny světové strany. Itálie. Jednoduše odvyprávěné kapitoly něčího života, které jsou i hezky zpracované. Jediné, co tady zůstává trnem v oku je konec. Ten totiž je otevřený jak mrtvá kočka u silnice. Pokud to má být vše, tak seriál silně zklamal. Ale je skoro jasné, že tvůrci útočí na druhou sérii. Protože jestli ne, tak celý seriál bohužel postrádal veškerý smysl a vysvětlení. Uvidíme.(22.3.2019)