Geniální přítelkyně (TV seriál)

• Itálie

L'amica geniale

Geniálna priateľka

• Nový Zéland

• Austrálie

My Brilliant Friend

Itálie / USA, 2018–2020, 15 h 33 min (Minutáž: 48–67 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (33)

Výborná hudba, solidní námět, ale i velice nápadité a živé kulisy spolu s dobrými hereckými výkony neudělají nutně geniální seriál, když je příběh tak precizně italský, až to hezký není. Od začátku příběhu tu na sebe všichni strašně řvou. Do toho se k sobě chovají hůř, než bachaři k vězňům v té nejhrůznější jihoamerické věznici. Opravdu jsem měl dlouho co dělat, abych si na to prostředí, ve kterém ty dvě kamarádky jsou, zvykl. A vlastně ani nevím, jestli jsem si zvykl. Určitě tu jsou momenty, které ve spojení s hudbou opravdu stojí za to slyšet a vidět. Max Richter se zde hudebně opravdu vyřádil. Těch momentů tu ale není tolik, abych byl po těch osmi dílech scénáristicky úplně na kaši. A nepodpořil to ani poměrně razantně utípnutej konec. Osobně mám pocit, že takový seriál má víc váhu pro Itala, než pro Evropana, ale třeba se mílím.(21.12.2018)

Můj komentář by se podobal tomu, co zde už napsali uživatelé Malarkey a Aky. Navíc mně děvčata místy psychicky svým chováním deptaly. Například Elena, která byla věčně uslzená, zírající nekonečně dlouho do bodu "A" a nedokázala se při své inteligenci rozhodovat, nutně k tomu potřebovala kámošku, rebelku, která si zase věděla rady skoro ve všem. No nevím, druhou sérii sice dám, tam se snad dá Elena trochu do kupy, ale tohle bylo pro mě velké zklamání...…...(30.12.2018)

Profesně tomu lze stěží něco vytknout, všechny superlativy napsané zde nebo i někde jinde platí. Jen je to utahané, mnohdy se z ničeho dělá tajemství a věda, navíc je to skrz naskrz italské, až to pro Neitala přestává být zajímavé. Po čase jsem se začal při těch dlouhých záběrech z očí do očí, jež měly sdělovat bůhví co, nudit.(25.12.2018)

Tak vážne neviem čo kto na tomto seriály má, no mňa to veru veľmi nechytilo. Vzhľadom na veľké časové rozpätie v rámci ľudského života (od detstva až po starobu), by som čakal aspoň malé epické vyznenie, ktoré by ma minimáne po pocitovej stránke trochu zasiahlo, no nestalo sa tak. Postavy si tu len tak behajú, často bez rozmyslu a sú momenty vo filme, kedy mi ich jednanie nadvihlo obočie. Proste nechápačka. Priemer, čakal som viac. 60/100(16.5.2019)

Geniální přítelkyně těží ze skvělých, hereckých výkonů, výborné výpravy a také faktu, že se zde mluví italsky, což autenticitu ještě více zvyšuje. Těch osm dílů uteklo jak voda a jsem šťastný a smutný zároveň. Šťastný za tak kvalitní natočení a smutný, že už je konec. Saverio, bravo, bravisimo, geniální seriál, víc asi není co dodávat.(17.12.2018)

Předlohu jsem nečetla a rozumím názoru, že se jí seriál nemůže rovnat. Přesto na mě celý příběh zapůsobil tak, že probudil vzpomínky na mé vlastní dětství. Na prázdniny, kdy jsem četla nějaký nádherný román a četla jsem jej na místě, kde jsem se cítila nejlépe... Na místě, které mi už dneska nepatří, ale zůstalo mi schované v duši. Takové pocity jsem u seriálu měla. Geniální přítelkyně zřejmě neosloví každého diváka, ale mě okouzlila. Pomalé tempo, nádherná kamera i hudba, způsob vyprávění, malé velké příběhy obyvatel čtvrti, při kterých mi několikrát zatuhla krev žilách. Emoce, radost, smutek, rivalita, sny, žárlivost, touhy i zklamání, taliánské nátury, prádlo vyvěšené do ulic, rodinné tradice zakořeněné tak, že se z nich nelze vymanit, to vše hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Na mě to fungovalo. A před představitelkami malé Li a Ely smekám. Moc šikovné holčičky. Nevím, jaký záměr HBO má, jestli se chystá pokračování, ale pokud ano, určitě se na něj podívám.(26.4.2019)

Po všech stránkách originální seriál, který mě uzemnil podobně jako Mladý papež. Výborný výběr předlohy, skvělý scénář, režie, kamera, reálie, talentované děti a mladí herci, napětí, emoce....Mohla bych jmenovat opravdu dlouho. Ale nakonec musím zmínit skvělou hudbu a závěr sice rozpačitý, ale velmi vydařený. Siciliano mafioso....podobnost čistě náhodná?(22.12.2018)

Slušná, precizní adaptace, jíž porozumí i lidé, kteří knižní předlohu nečetli. Skvělá hudba a skvělé obsazení (lidé, co dělali casting, mi nejspíš vidí do hlavy, protože všichni herci vypadají přesně tak, jak jsem si ty postavy při čtení představovala).(4.4.2019)

První dva díly jsem odtrpěla - tolik prostých zlých a násilných lidí, včetně odporných až nelaskavých maminek... Tupé biflování kontra naprostá nevědomost o nejzákladnějších věcech. Když kámošky vyrostly, bylo to trochu snesitelnější a už jsem si na ten jejich málem nelidský dvorek zvykla. Lila mě jako postava ale bavila, úžasné stvoření.(25.3.2020)

Jak se tady píše no. Úžasná kamera, střih, herecké výkony jak o život, scénář, všechno prostě šlape jak má. A přesto to začlo nudit. Přímo úchvatný a krásný první díl navnadí a pak už se čím dál víc jede červená knihovna. A já co díl to uspávačka.(6.2.2019)

1. série: Z nějakého důvodu je to záhada. Doufám, že ale co možná nejmenší taková, abych vypadal méně jako idiot já. Z nějakého důvodu mi totiž přijde, že koukat na zahraniční seriály v koprodukci HBO je mnohem lepší než od Netflixu. Kdo ví, proč? Doufal bych, že to je prostě kvůli tomu, že to umí lépe. Ale může jít i o to, že jsem na Geniální přítelkyni koukal s dabingem. Kdežto u Netflixu musím mnohdy "přetrpět" nečeské titulky. Doufám, že spíše to první. Ale každopádně je zde případ toho, že seriál byl vlastně super. Sice jde o nějaký kus něčího života, který je prostě přepracován do seriálové podoby temperamentní Itálie padesátých a šedesátých let. to mluví samo za sebe, protože postavy nemají problém si vyhrožovat smrtí, mlátit se a rozhazovat rukama na všechny světové strany. Itálie. Jednoduše odvyprávěné kapitoly něčího života, které jsou i hezky zpracované. Jediné, co tady zůstává trnem v oku je konec. Ten totiž je otevřený jak mrtvá kočka u silnice. Pokud to má být vše, tak seriál silně zklamal. Ale je skoro jasné, že tvůrci útočí na druhou sérii. Protože jestli ne, tak celý seriál bohužel postrádal veškerý smysl a vysvětlení. Uvidíme. 2. série: Geniální přítelkyně je zajímavé až zvláštní dílo, které si jednoduše jede své standarty. Seriál, který vás lehce nekompromisně vhodí po skoro dvou letech do dalšího dění a vy už ani nevíte, jak se věci vyvíjí. Nebo spíše vyvíjeli. Seriál je to lehce nenápadný, ale přitom zcela přirozeně dobře natočený s přirozeným napětím a i milostnými osudy, které jsou podány tak zajímavě a dospěle, že je mnoho jiných podobných rádoby "drama-teenage" seriálů i filmů to strká hluboko do kapsy. Italský temperament, dobré zpracování, skvělé vztahy k sympatickým hlavním postavám prostě fungují. Toto je seriál, na který si ne vždy vzpomenete, ale když ho sledujete, užíváte si nepopsatelným způsobem každou minutu. K tomu geniální Richter a jedno z nejlepších splynutí a soužití s postavami vůbec.(22.3.2019)

S1 4/5_ Další HBO libůstka, ze které ta atmosféra poválečné Itálie přímo čiší. Herecky taky kvalitka, ale po těch osmi dílech mám prostě pocit jakoby mi někdo pustil půlku fakt dobrého filmu a že na zbytek se mám podívat za rok.(23.12.2018)

Tak už chápu, že "mít doma itálii" není jen takové pořekadlo! Běžně těžko snáším díla, kde se hodně řve a nešetří násilím, tak se sama divím, že jsem nejen vydržela, ale dokonce dychtila po každém dalším dílu. Moc jsem si užívala první dvě epizody, kde byly hlavní hrdinky malé dívenky. Excelentní výběr hlavních protagonistech skrýval velký potenciál, vůbec bych se nezlobila, kdybychom osudy malé Lenu a Lily sledovali o pár dílů dýl. Ani u dospívající verze ústřední dvojice nesáhli tvůrci vedle, na Lilu se dobře dívá, ikdyž byste jí nejradši přidali další facku sami, v Eleně musí divák krásu hledat, ale za to ví, že tam někde pod zdánlivě nezajímavým povrchem je. Zhruba od poloviny druhé série jsem měla seriózní problém s Lilou, jejíž tvrdohlavý výmysly mě vytáčely víc a víc. Vzpurná černovlasá manipulátorka holt není charakterem, s kterým bych se dokázala ztotožnit. Ne nadarmo mi ségra řekla, že jsem trochu jako Elena, jejíž tichý a slušný projev je mi víc vlastní (i když to její věčný civění beze slova alá nechám si všechno líbit bylo někdy už taky na proplesknutí). Nejednou mi přišla na mysl otázka, jestli má Lenu zapotřebí kamarádit se s někým jako je Lila. Ale divák tak nějak ví, že navzdory všem těm hnusným poznámkách, Lilou iniciovaným průšvihům a fakt hnusné zradě na Ischii, je pouto mezi holkami od naproti jedním z mála světel v šedivém temném neapolském tunelu. V celkovém hodnocení nelze opomenout dokonalou hudbu, jejíž mrazivost pichlavě podtrhovala tíživé okamžiky, nebo naopak rozsvěcovala těch pár veselých. Stejně fenomenální je zaprášené prostředí čtvrtě, které je stejně umolousané jako bídné životy jejich obyvatel. Výlety na Ischii byly naprostým balzámem pro duši, byť jen chvilkovým, neboť i zde nás dostihla lidská zkaženost, zrada a křivda. Jsem moc ráda i za závěr, který byl jakýmsi zadostiučiněním, že každému, co jeho jest.(11.5.2020)

Vážení a milí uživatelé ... po dvou letech mám zase zjevení a zase za tím stojí italové. Pozornému a soustředěnému diváku jistě neunikla ta tiseň a syrovost tohoto veledíla .... už dlouhou mě seriál nenutil jít tak hluboko a nenechal mě bez dechu, i když nebylo vyřčeno jediné slovo. Doporučení ... prostě se dívejte! PS: Italové toho hodně namluiví, ale i beze slov se mají o co opřít ... spoiler svatba(22.12.2018)

90%(18.12.2018)

Skvostná adaptace, poutavý vhled do života neapolského předměstí padesátých let. Bavilo hodně.(6.1.2019)

• dlouha_potvora

Hodně chabý pokus o oživení jednoho z nejimaginativnějších realistických románů co kdy byl napsán. Jediné, co je na něm opravdu "brilantní" - je casting. Postavy v seriálu opravdu skvěle odpovídají popisu postav v knize. Zbytek spíš dost podprůměrná, křečovitá schematická slátanina v evidentně dutých filmových kulisách (fakt nemohli najít nějaké výpravné lokace?), mezi něž patří i dost slabé, místy až teatrální výkony herců. HBO prostě nějak ztrácí ten dřívější um převádět literární klenoty na obrazovku, bere to moc hopem. Neapolská sága by si zasloužila mnohem pomalejší plynutí a věnování se detailům, a jejich postupným změnám během životního cyklu postav, které jí právě dělají tak autentickou. Místo toho seriál vybírá záměrně jen ty nejdramatičtější a nejfotogeničtější momenty, které klade chronologicky, ale bez plynulosti, za sebe a prokládá to patetickým voiceoverem, který má od původního cynického tónu vypravěčky v knize opravdu hodně daleko.(30.8.2019)

Proč nenosí náušnice?(29.5.2019)

Záčátek dobrej,ale potom se to zvrtlo pouze v romantiku. :/ 60% Navíc mě hlavní postavy hrozně vytáčeli,především ta přičmoudlá. Druhou sérii jsem ani nedokoukal.(29.4.2020)

Pro mne příjemné osvěžující překvapení letošní sezóny. Ano, rozjíždí se to pomalu a "z ničeho dělá tajemství a věda" - ale není zrovna tohle příznačné pro náctileté dívky. Výborný casting a také český dabing, až na pár dialogů, které tahaly za uši, pokud se měly bavit děti v 50. letech.(31.12.2018)

<< předchozí 1 2