Poslední papež?

(TV film)
  • USA The Last Pope?

Starodávné proroctví po staletí pohřbené ve Vatikánu naznačuje, že papež František může být posledním. Odborníci se domnívají, že to může poukazovat na bezprostřední konec papežství, zničení církve či hůř, v apokalyptický konec dní. (History Channel)

honajz

Taková snůška fakt a blábolů, jak to bývá na History Channelu zvykem. Jsou zde zajímavé informace (třeba jsem nevěděl, že po oznámení odstoupení Benedikta XVI. udeřil do špičky vatikánské kupole blesk - a hned dvakrát), pár fakt (ano, Malachiášovo proroctví skutečně existuje, ale objevilo se poprvé až v 16. století a v dobových životopisech o svatém Malachiášovi ze 12. století o něm není nikde zmínka; ano, skutečně ve Fatimě došlo ke zjevení a podivnému úkazu na nebi a sestra Lucie skutečně prozradila třetí tajemství až po atentátu na Jana Pavla II.), ale zbytek jsou prostě dohady, pokusy spojit kde co s čímkoliv, jen aby to dalo to, co tvůrci chtěli a bylo to co nejvíc mysteriózní. Navíc dokument počítá s mnohými reklamami, takže vám již řečené bude asi stokrát polopatě zopakováno jak pro děti v mateřské škole. Nu a vzhledem k věku současného papeže si myslím, že brzy zjistíme, jestli byl, nebo nebyl poslední, a bude jasno a dokument skončí v propadlišti dějin - ostatně jako většina produkce tohoto kanálu. ()

LuiCJ

Dokumentárny film sa rozhodol si pozrieť zo zaujímavosti v rámci bloku s názvom MYSTERY SEASON na History Channel. Ak mám byť úprimný, čakal som niečo oveľa horšie. Film ma však celkom prekvapil (skôr v dobrom slova zmysle). Ide o veľmi zaujímavý, aj keď mnohokrát príliš špekulatívny dokumentárny film, ktorý sa snaží odpovedať na otázku, či pápež František aj posledný pápežom vôbec. Ja ako rímskokatolík a človek čo sa za každú cenu snaží zistiť pravdu som vnímal The Last Pope? ako dielo, ktoré hľadá súvislosti. Teda skôr ľudia, ktorý v proroctvách hľadajú súvislosti. Začnem tým, čo sa mi na tomto filme páčilo. Posledný pápež? Predkladá otázky a poukazuje na fakty, nad ktorými sa bežná či už veriaca alebo ateistická spoločnosť zamýšľa len veľmi málo. Ak by som si tento dokumentárny film nebol pozrel, o takom sv. Malachiášovi či treťom fatimskom tajomstve by som sa asi nedozvedel. Teda samozrejme bez nejakého bližšieho štúdia. Film rieši otázky a viaceré problematiky, ktoré v budúcnosti môžu byť veľmi dôležité. Najväčšie je na tom fakt, že ide o viac-menej veci medzi nebom a zemou, a s tými nie je dobré sa zahrávať. Takže už ako špekulatívne sa tvrdenia či teórie zdali, stále ide o veci, ktoré sa môžu nemusia naplniť. Film tiež ponúka mnoho zaujímavostí či už z Vatikánu, jeho histórie alebo o fatimských zjaveniach. Čo sa mi naopak nepáčilo boli v prvom rade pochybnosti o ľuďoch, ktorý v dokumente vystupovali. Napríklad John Hogue ako - Prophecy Scholar, v slovenčine "Učenec proroctiev". Čo je to prosím? Niekto kto skúma proroctvá, študuje ich a tým sa živí? OK, nikomu to neberiem. Ďalej sa mi vôbec nepáčili vyjadrenia, myslím že novinárky, Barbie Nadeau. Hovorila celkom nepravdivé veci o cirkvi a pontifikáte vôbec. Dosť mi vadilo aj časté opakovanie tých istých ilustračných záberov. The Last Pope? je zaujímavý dokumentárny film poukazujúci na mnohé skutočnosti, no či je pápež František posledným Petrovým nástupcom sa dozvieme až v budúcnosti. ()