(festivalový název)

• Kanada

• Nový Zéland

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

Alex Honnold je blázen, ale ten jeho výkon je neskutečnej, neuvěřitelnej a něco, co bych já sám chtěl udělat, kdybych měl zkušenosti a byl blázen. El Capitan je prostě absolutní meta pro všechny a tenhle dokument je zpracován absolutně výtečně. A ten závěrečnej adrenalin se přenesl i na mně. Škoda, že jsem to neviděl v kině. A škoda, že mně na tenhle film upozornilo až předávání Oscarů. 100%.(20.3.2019)

U dokumentů je to s nižším hodnocením těžký. Určitě to v tomhle případě není ohodnocení sportovního výkonu (bezpochyby naprosto mimořádného). Jenom to filmové zpracování mohlo být dle mého s méně nudnými pasážemi(4.5.2019)

Podobných dokumentů existuje více. I v pečlivém focusu na charakter protagonistu. Free Solo z nich lehce vyčnívá grafikou a hudbou (Beltrami z toho nenápadně dělá nejnapínavější thriller roku), a VÝRAZNĚ Honoldovým výkonem, který už se vymiká zdravému rozumu a je něčím daleko větším než sportem. Koukat se na to “live” by ani nešlo. Už takhle, s vědomím jak to dopadne, jsem se potil. Oscarová výhra v dokumentární kategorii mě moc potěšila, i proto, že horolezectví nebylo dlouho uznáno jako disciplína hodna Olympijských her (poprvé se na nich objeví v roce 2020). Ono to bylo naopak - to Olympijské hry nebyly hodny horolezectví. [Palace Cinemas, Brisbane](25.2.2019)

"The bottomless pit of self-loathing. I mean, that's definitely the motivation for some soloing." Již v předchozím počinu Meru šahalo manželské tvůrčí duo po pomyslném grálu horolezeckých dokumentů s přesahem; nyní už ho však pevně třímají v rukách. Z velké části za to vděčí Alexovi "horolezeckému autistovi" Honnoldovi samotnému, který je neskonale vděčný objekt zájmu čistě sám o sobě jako povaha, navíc díky letitému přátelství se na něj a jeho svébytnost Chin umí naladit. Dalším nosným aspektem je dopad prvního stálého vztahu do rutiny neusazeného samotáře, jehož život přes veškerý profesionalismus, přípravu i schopnosti chtě nechtě balancuje na neustálé hraně života a smrti. To celé zastřešuje pokus o dějiny přepisující pro běžného smrtelníka bez přání smrti nepochopitelný sportovní übervýkon, na který se Alex psychicky i fyzicky připravuje celou kariéru. A logicky se tedy celým dokumentem prolíná otázka "What if you die?", kterou si nepokládá jen Alex či jeho přítulkyně, ale především štáb složený ze samých starých kámošů. Štáb se tak stává jedním z hlavních protagonistů, protože stojí před morálně nelehkou volbou, jak se postavit k tomu, že nechtíc skrze přítomnost kamer vytvářejí na Alexe tlak a že tedy s velkou pravděpodobností dokumentují jeho cestu na smrt. Není toho málo, co Free Solo pokrývá (a pohříchu vynechává techniku sólo lezení, o které Alex umí poutavě i poučně pro laiky mluvit, když se mu dá prostor). A jen tak mimochodem to celé korunuje, že autoři umí měřítko a hloubku prodat dechberoucím adrenalinovým způsobem, ze kterého tuhne krev v žilách i prostřednictvím televizní obrazovky; a což teprve na plátně či v Imaxu. Výsledkem je počin (ať již ten Alexův či Chinův), který se zadře pod kůži. Co zadře... On jí rozedře až na kost. Jde tak o dokument o jednom z největších (nad)sportovních výkonů historie, který však celou dobu je hlavně a především o lidech.(13.2.2019)

Moc mě nebaví dokumenty, které jsou tak strašně okouzlené tím, co dokumentují, že většinu času věnují dojímání se nad vlastním námětem. Ne že by to nemohla být funkční část. Ale mně jde o to, aby to byla jen "část", a ne celý zážitek. O kolik zajímavější je, když se toho chopí třeba Werner Herzog, jehož Grizzly Man námětem Free Solo trochu přípomíná? Jenže tam se zkoumají aspekty sledovaného, tady se jen klouže po povrchu. Nemůžu říct, že by ten film byl udělaný špatně, ale přijde mi tak hrozně řídký a poloprázdný. Tři hvězdy se nakonec zdají celkem málo, ale nemůžu si pomoct. Možná kdybych to viděl v kině. 70 %(24.2.2019)

Ten chlap je vážně totální šilenec. Zaslouženě nejlepší dokument loňského roku, jen asi moc radši nechci pokračování..(22.4.2019)

• nascendi

Mám dva dobré pocity v spojitosti s týmto filmom. Prvý je, že som sa neúmyselne dostal až k sledovaniu posledných 40 minút filmu a bolo som tak ušetrený toho, čo komentátori kritizujú. A druhý je moja zásada nehodnotiť dokumentárne filmy, pretože priemer dvoch rozporuplných pocitov, ktoré som ma u tohto filmu je iba priemerom. Nemám rád horolezectvo. Videl som niekoľko filmov o horolezcoch a neoslovuje ma odôvodnenie ich lezenia tým, že tam ten kopec je. Na druhej strane uznávam, že nič podobne fascinujúce, ako zábery z jeho lezenia na Kapitána, som nevidel a pravdepodobne už ani neuvidím. So záverom filmu prichádza otázka - Čo ďalej?(26.4.2019)

Dechberoucí dokument, který ke konci napíná více než většina studiových thrillerů (i když víte, jak to dopadne). Ale on i předchozí vhled do života svérázného hazardéra s vlastním životem Alexe Honnolda je mnohem vydařenější, než bývá zvykem. Pokud máte nějaký vztah k horolezectví, tak tohle rozhodně chtějte vidět na velkém plátně!(29.3.2019)

Strhující dokumenty, který funguje jak informativní pohled na neuvěřitelného člověka, tak i jako opravdu napínavý film o překonávání sama sebe. Závěrečný výstup je strhující.(9.5.2019)

Doslova dechberoucí záběry a podivný kluk s nepochopitelnou vášní. Kromě lezení se dokument soustředí na psychologický portrét, který se ze vzpomínek, starých fotek, rozhovorů i současnosti poskládá s velkou přesností. Možná až příliš. Přece jenom, točili to jeho kamarádi a horolezec je sice zvláštní brouk, ale hloupý není. Takže zvažuji, nakolik do těchto intimnějších částí pustili stylizaci a předem promyšlený záměr. Když vypráví, jak se v jeho rodině lidé neobjímají, on se to tedy musel naučit až v dospělosti a podkresové fotografie z dětství ukazují jeho jako okatýho kluka, který s láskou objímá svého otce…. Každopádně měl velké štěstí. Za slečnu, kterou si překvapivě našel, by měl děkovat. Tak hezké, milé, tolerantní a laskavé stvoření se nevidí. Otázkou, jestli pro ni je on ta nejlepší možná volba. SHRNUTÍ: Asi jeden z nejúžasnějších výkonů, co jsem kdy viděla. Ale na vlastní oči bych ho vidět nechtěla.(21.5.2019)

Vykon famozni/sileny, dobre nasnimane, jako film ale rozhodne ne zazivne po celou dobu. Jako pulhodinovy YT klip s nejakym intro infem a se samotnym vystupem by to bylo idealni, 75% obsahu veskere te filler kase kecu okolo by slo klidne vynechat. 6/10(24.2.2019)

horolezctvi mě vždy fascinovalo a to jsme nikdy nelezla. Lezci jsou obecně zvláštní sorta lidí, ale Alex je výjimečný.Tak jak na jednu stranu vypadá emočně chladně, tak na druhou stranu je fasicnující jeho čistý pohled na svět, vztahy a potřebu pomáhat druhým... Neuvěřitelný sportovní výkon ve vší Alexovi skromnosti. Alex: "But she sees things in a different way. For Sanni the point of life is like happiness. To be with people that make you feel fulfilled and to have a good time. For me it's all about performance. The thing is anybody can be happy and cozy. Nothing good happens in the world by being happy and cozy. You know, like nobody achieves anything great because they're happy and cozy.(2.3.2019)

Free Solo bych podle obsahu rozdělil na dvě poloviny, které se v průběhu dokumentu neustále střídaly. Ta první pojednává o Alexově horolezecké kariéře, jeho cestě k výstupu na El Captain a o horolezectví obecně. Ať se vám může zpracování této části líbit či nelíbit, to, o čem pojednává, je naprosto neuvěřitelné. Nechápu osobní motivaci člověka, který dobrovolně a bez jištění vystoupává na stametrové hory. Kdyby byl dokument jen o tom, neměl bych problém dát plný počet, protože to zároveň bylo i nesmírně napínavé. Druhá polovina se však zabývá Alexovým osobním životem. To by v přiměřené míře vůbec nevadilo, kdyby se pak nezačalo mluvit o zbytečnostech a nezačalo se odbíhat od ústředního tématu tohoto dokumentu. Symbolem této části bych zvolil Alexovu přítelkyni, která kecá snad jen o nesmyslech a filmu tedy takřka nic nepřidává. Škoda, mohl to být jeden z nejlepších dokumentů, které jsem měl možnost vidět. 65%(23.3.2019)

Naprostá bomba. Ten týpek je blázen, ale dokázal fakt něco neuvěřitelnýho.(27.2.2019)

Úžasný “dokument”, opravdu jo. Neznám přesnou definici žánru dokument, ale celou dobu jsem měl pocit, že koukám na akční dobrodružný thriller, kde hraje borec s lehkým aspergerovým syndromem, který nemá sebemenší pud záchovy. Doporučuji všemi deseti. Zasmějete se a propotíte u některých scén i sedačku.(11.5.2019)

Znáte takové ty kratičké propagační citáty, které se dávají na obaly filmů nebo filmové plakáty a které jsou často spíš nechtěně úsměvné a s realitou mají pramálo společného (Nejlepší romantická komedie všech dob. Horor tak děsivý, že už se doma nikdy neodvážíte zhasnout světlo. TheFilmGuru.blog)? Free Solo se takto chlubí citátem z The New York Times, jenž tvrdí, že Honnoldův free solo výstup by měl být oslavován jako jeden z největších sportovních výkonů všech dob. V tom však s autorem nemůžu souhlasit, Honnoldův free solo výstup na El Capitan je totiž největší sportovní výkon všech dob.(14.2.2019)

Jasně, přelomová věc, kus filmařiny, super všechno... ale paradoxně se mi víc líbil Dawn Wall, a může za to asi hlavně hrdina. Zatímco Tommy z Down Wallu je vlastně normální kluk co má jen bizár osud, a tím pádem mu tak nějak přejete, aby lezením překonal svoje traumata -- tak tady je Alex prostě blázen jedné polohy, který fuckuje na všechny a všechno, háže suchý hlášky a leze. Je těžké si k němu najít cestu. A když zároveň víte, že to není film o tom, jak spadl a zabil se, tak to trochu obrousí i to vzrušení z toho, že leze bez jištění.(29.3.2019)

I s vědomím o výsledku jeho pro drtivou většinu lidí šílených výkonu se stále jedná o vysoce napínavý dokument s šikovně podkreslující hudbou, těžko v tomto ohledu něco vytknout. Naopak přímo rušivě působí dokumentace pocitů jeho buchty, která nikoho nezajímá. Přesto vřele doporučuji.(20.3.2019)

„Ten mladík šplhá po skale lepšie, ako samotný Spider-man” ? Nepoužíva žiadne lano, ktoré by mu zabezpečilo väčšiu šancu na prežitie, čiže lezie - Free Solo (bez istenia). Toto prebehne, ale až vtedy, keď si najprv zmapuje terén, tam sa musí istiť povrazom, systematicky sa presúva čoraz vyššie, smerom do ciela, napríklad na El Capitan. Potom ide do totálneho extrému, kedy si tento extrémista poriadne koleduje o život, tak isto, ako jeho kolegovia predtým okúsili, aký je to „voľný pád” ... Podľa mňa to Alex Honnold nemá úplne v hlave v poriadku, dal sa aj vyšetriť, s tým, že na tom čosi pravdy bude. Toto je vari najnebezpečnejší adrenalínový šport všetkých čias, keď už nič šialenejšie byť ani nemôže ! Prizval si štáb na čele s režisérom Jimmym Chinom, ktorý sa na to pozrel so svojím štábom zblízka, až my diváci máme z týchto širokých i tesných záberov normálne zimomriavky, že závrate sú na mieste, nie sú ničím neobvyklé. Veľká výška je môj úhlavný nepriateľ, mám z nej strach, pričom d.p. na to ani na sekundu vôbec nepomyslí, že mi sprostredkuje fascinujúce kompozície, ktoré zachádzajú do neuveriteľnej krajnosti. Rozptylovala ho frajerka, a to je asi najslabší článok tohto zaujímavého, strhujúceho dokumentu, ktorý získal pred pár dňami - Academy Awards for best Documentary Feature.(28.2.2019)

Nerozumím ani "standartnímu" horolezectví, natož stylu free solo (a proto jsem se ztotožnila spíš s postojem kameramana pod skálou, který při nejtěžších momentech nechává kameru běžet a sám se odvrací se slovy: "do tohohle už nikdy nepůjdu") ale dokument je úžasný.(24.3.2019)

Kvalitní dokumentové řemeslo, které teží maximum z povahy nasnímané látky, protože lezení bez jištění a ještě ke všemu na El Capitan je naprosto dechberoucí a z velké části totálně nepochopitelný kousek, kde rozum zůstává stát. Jako člověku, který má strah z výšek tento dokument naservíroval přímo obří dávku ''nope'' záběrů. Nezbývá než před hlavním aktérem smeknout. Velmi povedený dokument.(2.5.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5