• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

Dokument o chlapíkovi, čo sa rozhodol bez istenia vyliezť na kilometer vysokú zvislú stenu. Okrem lezenia po skalách sledujeme jeho dennú rutinu, rozhovory s priateľkou a kamarátmi, proste dokumentárna rutina aby sme hrdinu lepšie spoznali a pochopili. Ten je našťastie natoľko charizmatický a prirodzený, že aj tieto menej zaujímavé pasáže nenudia (i keď pôsobia miestami trochu strojene). Highlightom je potom samozrejme záverečný útok na horu, ktorý normálni ľudia jednoducho musia sledovať so zatajeným dychom a krútiť hlavou nad týmto bláznom. Prečo teda nejdem s hodnotením vyššie? Téma je príliš prízemná a nie je podaná nijak výnimočným spôsobom (veľa ale zachraňuje filmová hudba), Oskara za dokument tak úplne nechápem. 6+/10(3.6.2019)

Alex Honnold patří k 1% lezců bez jištění, muž ke kterému se hodí jediné přísloví ´´nejvíce žiju těsně před smrtí.´´ Přeji mu dlouhý vzrušující život. Další pocta jde samozřejmě tvůrci obrovskému profíkovi Jimmy Chinovi, který má jednu z nejlepších, nejšílenějších prací a radostí zároveň spolu s jeho předchozím počinem, který také od srdce doporučuji Meru. 95%(21.3.2019)

Alex Honnold umí El Kapitána vylézt bez jištění. Já zase díky jeho dokumentu vím, že bych El Kapitána dokázal sežrat; tak otevřenou držku jsem z toho měl. Už jsem v kině řval smíchy, brečel dojetím, sprostě nadával, házel gumový medvídky, jedl, spal, dřepoval, ale ještě nikdy jsem v kině takhle nedržel hubu a takhle nečuměl jak kráva... Free Solo se nesmazatelně zapsalo do mojí paměti jako jeden z nejsilnějších zážitků, pro jakej jsem si kdy došel do kina. (Vancouver, Kanada)(8.9.2019)

Dechberoucí dokument, který ke konci napíná více než většina studiových thrillerů (i když víte, jak to dopadne). Ale on i předchozí vhled do duše svérázného hazardéra s vlastním životem Alexe Honnolda je mnohem vydařenější, než bývá zvykem. Pokud máte nějaký vztah k horolezectví, tak tohle rozhodně chtějte vidět na velkém plátně!(29.3.2019)

Podobných dokumentů existuje více. I v pečlivém focusu na charakter protagonistu. Free Solo z nich lehce vyčnívá grafikou a hudbou (Beltrami z toho nenápadně dělá nejnapínavější thriller roku), a VÝRAZNĚ Honoldovým výkonem, který už se vymiká zdravému rozumu a je něčím daleko větším než sportem. Koukat se na to “live” by ani nešlo. Už takhle, s vědomím jak to dopadne, jsem se potil. Oscarová výhra v dokumentární kategorii mě moc potěšila, i proto, že horolezectví nebylo dlouho uznáno jako disciplína hodna Olympijských her (poprvé se na nich objeví v roce 2020). Ono to bylo naopak - to Olympijské hry nebyly hodny horolezectví. [Palace Cinemas, Brisbane](25.2.2019)

• - Film je věnován horolezcům: Frank Taiping Chin, Ann Krcik a Ueli Steck. (griph)

• - Na masivu hory El Capitan, kolem které se točí celé dějství snímku, si udělal zářez i český horolozec Adam Ondra, který zdolal cestu Down Wall s obtížností až 8b za celých osm dní. Adam narozdíl od Alexe lezl volným způsobem, nikoli stylem Freesolo (bez kompletního jištění), jakým Alex Halmond zdolal cestu Freerider o obtížnosti až 7c+, nicméně už jen fakt, že Adam Ondra byl teprve druhým člověkem na světě, který byl schopen tuto cestu přelézt a ke všemu překonal dosavadní rekord o 11 dní, hovoří za vše. (Platom)

• - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (Varan)