(festivalový název)

• Kanada

• Nový Zéland

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

Čtyři slunce za 80% filmu a tu pátou dávám za finálních dvacet, kde se konečně začne stoupat na obávanou horu bez jištění. Free Solo je náhled do hlavy člověka - blázna, který se cítí být naživu, když může být jen krůček od smrti a říkat... "co na tom? I v reálném životě riskuji svůj život." Což je pravda, ale přece jen úmrtí lidí, co lezou bez jištění je podstatně vyšší, než ti kteří lezou s jištěním či nelezou vůbec. Nicméně jako film o tomto koníčku - profesi je výborný. Kamera má tak efektivní záběry, že se mi z nich potily ruce i záda. Vidět to ve 3D, asi si vezmu kýbl na zvracení, nebo po celý život se nechám snášet ze schodů. Technicky naprosto dokonalý dokument, který si vaši pozornost zaslouží na velkém plátně. Jen tam jeho dokonalost oceníte. Klobouk dolu a respekt před Honouldovou partnerkou, protože ta evidentně s ním mít jednoduchý život nebude. 85%(20.5.2019)

Moc mě nebaví dokumenty, které jsou tak strašně okouzlené tím, co dokumentují, že většinu času věnují dojímání se nad vlastním námětem. Ne že by to nemohla být funkční část. Ale mně jde o to, aby to byla jen "část", a ne celý zážitek. O kolik zajímavější je, když se toho chopí třeba Werner Herzog, jehož Grizzly Man námětem Free Solo trochu přípomíná? Jenže tam se zkoumají aspekty sledovaného, tady se jen klouže po povrchu. Nemůžu říct, že by ten film byl udělaný špatně, ale přijde mi tak hrozně řídký a poloprázdný. Tři hvězdy se nakonec zdají celkem málo, ale nemůžu si pomoct. Možná kdybych to viděl v kině. 70 %(24.2.2019)

Nedovedu si absolutně představit, jaké to muselo být ho při tom výkonu natáčet, být poblíž a vůbec ho jen sledovat. Samotné lezení je pak z jiného světa, které není hodno téměř nikomu, aby ho soudil a hodnotil. Jsem upřímně velmi rád, že dokument není zbytečně natažený na délku přesahující 2+ hodin. Ubíhá velmi rychle a s přibývajícími nervy čas skoro letí. Možná bych ubral určité pasáže, především s jeho přítelkyní a více se zaměřil na technickou stránku lezení, přípravy a samotného natáčení, které muselo být extrémně náročné.(7.5.2019)

Alex Honnold patří k 1% lezců bez jištění, muž ke kterému se hodí jediné přísloví ´´nejvíce žiju těsně před smrtí.´´ Přeji mu dlouhý vzrušující život. Další pocta jde samozřejmě tvůrci obrovskému profíkovi Jimmy Chinovi, který má jednu z nejlepších, nejšílenějších prací a radostí zároveň spolu s jeho předchozím počinem, který také od srdce doporučuji Meru. 95%(21.3.2019)

Krabe přísnej gáj si to dal rovnou z údolí nahoru bez lana. Jakože Kapitán El, viděl jsem v údolí Josemitském takže vim a znám, klobouček a paleček, tohle je beyond words a extraterrestrial. Borec ve filmu, co taky leze, to tam říká jasně – je to jako jet na olympiádu pro zlatou s tím, že když nevyhrajete, umřete. No. Weirdo je to jasná věc, klučina jeden, holku má krásnou a příjemnou a má ho ráda a fakt ji nezávidím… je to peklo a láska zároveň, pokoušet štěstí, ale člověk to v sobě někde má, posunout ty limity a cítit, že žije, opravdu žije… [90%; 2019-03-27 Home sweet home](27.3.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (Varan)

• - Natáčelo se v Maroku, Kalifornii a Nevadě. (Varan)

• - Film je věnován horolezcům: Frank Taiping Chin, Ann Krcik a Ueli Steck. (griph)