(festivalový název)

• Nový Zéland

• Austrálie

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

Free solo je dych vyrážajúci dokument a tiež dych vyrážajúci životný príbeh. Alex je príkladom človeka, ktorý našiel vášeň vo svojom živote a je ochotný deň čo deň prekonávať svoju komfortnú zónu a čeliť bezprostrednému strachu a obavám - "You face your fear, because your goal demands it". Jeho zmýšľanie a zanietenosť ma prinútili zamyslieť sa nad množstvom vyslovene premrhaných životov ľudí na tejto planéte (aj tým mojím) - "Nothing good happens in a world by being happy and cozy. Nobody achieves anything great because they are happy and cozy." Nie sme aj my často spokojný s tým že "aspoň máme čo jesť, sme zdravý a máme strechu nad hlavou"? Tým samozrejme nemyslím, že máme všetci vyraziť do Californie a začať liezť bez istenia, ale všetci máme vo svojom živote oblasti, v ktorých by sme mohli byť menej cozy. Pre mňa osobne má Free Solo silné posolstvo, veľa zaujímavých myšlienok a strhujúci záver.(23.3.2019)

Určitě si všichni dobře pamatujeme úvodní scénu ze Star Trek V - The Final Frontier, ve které kapitán Kirk leze free solo na El Captain. I když se film odehrává v roce 2286 (a v tom minulém letěla posádka do minulosti pro dávno vyhynulé velryby, aby zachránila Zemi před tajuplnou sondou), tak mě tenhle smělý výstup uhranul. Považoval jsem to za úplné šílenství, které je daleko mimo lidské schopnosti, a hodí se leda tak do sci-fi. Alex Honnold ho proměnil ve skutečnost. A i když jsem tomu původně moc nevěřil, Jimmy Chin mu ho nezkazil unylou režií. Film je vizuální a hudební bomba s téměř thrillerovou atmosférou. Věděl jsem jak to celé dopadne a nebylo mi to nic platné. I tak jsem ke konci napětím téměř nedýchal.(23.3.2019)

Úžasný “dokument”, opravdu jo. Neznám přesnou definici žánru dokument, ale celou dobu jsem měl pocit, že koukám na akční dobrodružný thriller, kde hraje borec s lehkým aspergerovým syndromem, který nemá sebemenší pud záchovy. Doporučuji všemi deseti. Zasmějete se a propotíte u některých scén i sedačku.(11.5.2019)

Jasně, přelomová věc, kus filmařiny, super všechno... ale paradoxně se mi víc líbil Dawn Wall, a může za to asi hlavně hrdina. Zatímco Tommy z Down Wallu je vlastně normální kluk co má jen bizár osud, a tím pádem mu tak nějak přejete, aby lezením překonal svoje traumata -- tak tady je Alex prostě blázen jedné polohy, který fuckuje na všechny a všechno, háže suchý hlášky a leze. Je těžké si k němu najít cestu. A když zároveň víte, že to není film o tom, jak spadl a zabil se, tak to trochu obrousí i to vzrušení z toho, že leze bez jištění.(29.3.2019)

Neviem, či som sa niekedy pri nejakom filme viac spotil. Free soloing je v prvom rade samovražedná záľuba,o ktorej etike môžeme polemizovať hodiny a dohoda bude v nedohľadne. Každopádne film ho ukazuje taký, aký je - je to proste nebezpečný s nulovým priestorom pre chyby. A Honnold je nadčlovek, ktorý okrem železných nervov disponuje neskutočným lezeckým potenciálom a čo do výziev je prakticky neukojiteľný. Takýchto športovcov sa veľa nerodí. Čo určite stojí za zmienku je výkon štábu (chcem film o filme), ktorý si celú vec, najmä po psychickej stránke, odsral možno najviac.(17.5.2019)

• - Film je věnován horolezcům: Frank Taiping Chin, Ann Krcik a Ueli Steck. (griph)

• - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (Varan)

• - Natáčelo se v Maroku, Kalifornii a Nevadě. (Varan)