• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

K tomuhle nejde dodat nic než osobní zkušenost při sledování tohohle dokumentu. Finální climb jsem měl zatnuté chodidla v pěst a myslel, že to nerozdýchám. Neskutečná pecka! Navíc Yosemite NP je jedno z nejhezčích míst co jsem v životě viděl, takže vrátit se tam takhle skrze dokument další přidaná hodnota. Strhující dokument, lepší formu mají snad jen RedBull filmy o downhill bikerech.(6.11.2019)

Je to jeden z nejzajímavějších dokumentů, který jsem viděl, přičemž obsah je známý a banální. Borec slezl superslavnou stěnu bez nářadíčka. Úspěšně. No. Ale pohled do očí tohoto jedince, kterému opravdu nevím, zda rozumím, ale myslím, že ho chápu, je strašlivě magický. Vžít se do něj mi nejde. Ten hnací motor jeho činů je opravdovou záhadou a rozumí mu jen hrstka lidí stejně stižených. Sledovat TOHLE ŠÍLENSTVÍ pro mě znamenalo vyvolání obrovskýho obdivu, fascinace a desítky minut spocených dlaní. Z jeho úspěšného pokusu jsem očekával více záběrů, ale pak jsem si uvědomil, jaké obří a reálné riziko by takové rozptylování mohlo přinést. Alexovi bych přál naplněný, spokojený a taky dlouhý život, ale normálně se obávám, že si jednou přečtu článek o jeho pádu. Lituju, že jsem tohle neviděl v kině, protože skvěle natočené scenérie jsou pro velké plátno zrozeny. Doporučuje 0 z 10 lidí se závratí.(11.1.2020)

Ten týpek je vážně magor. Což není výčitka. Mám podobné magory, co to mají v hlavě srovnané, i docela rád. Líbilo se mi, že nikomu nic nenalhával a všem všechno říkal napřímo - co chce dělat, že to chce dělat a že ví, co se může stát. V tomhle ohledu si ho cením snad ještě o něco více než za to, co dokázal. I to je ale naprosto nepředstavitelné. S mými závratěmi se mi u filmu chtělo několikrát zvracet.(4.1.2020)

Čtyři slunce za 80% filmu a tu pátou dávám za finálních dvacet, kde se konečně začne stoupat na obávanou horu bez jištění. Free Solo je náhled do hlavy člověka - blázna, který se cítí být naživu, když může být jen krůček od smrti a říkat... "co na tom? I v reálném životě riskuji svůj život." Což je pravda, ale přece jen úmrtí lidí, co lezou bez jištění je podstatně vyšší, než ti kteří lezou s jištěním či nelezou vůbec. Nicméně jako film o tomto koníčku - profesi je výborný. Kamera má tak efektivní záběry, že se mi z nich potily ruce i záda. Vidět to ve 3D, asi si vezmu kýbl na zvracení, nebo po celý život se nechám snášet ze schodů. Technicky naprosto dokonalý dokument, který si vaši pozornost zaslouží na velkém plátně. Jen tam jeho dokonalost oceníte. Klobouk dolu a respekt před Honouldovou partnerkou, protože ta evidentně s ním mít jednoduchý život nebude. 85%(20.5.2019)

Znáte takové ty kratičké propagační citáty, které se dávají na obaly filmů nebo filmové plakáty a které jsou často spíš nechtěně úsměvné a s realitou mají pramálo společného (Nejlepší romantická komedie všech dob. Horor tak děsivý, že už se doma nikdy neodvážíte zhasnout světlo. TheFilmGuru.blog)? Free Solo se takto chlubí citátem z The New York Times, jenž tvrdí, že Honnoldův free solo výstup by měl být oslavován jako jeden z největších sportovních výkonů všech dob. V tom však s autorem nemůžu souhlasit, Honnoldův free solo výstup na El Capitan je totiž největší sportovní výkon všech dob.(14.2.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (Varan)

• - Film je věnován horolezcům: Frank Taiping Chin, Ann Krcik a Ueli Steck. (griph)

• - Ueli Steck, o kterém je ve filmu zmínka, byl výborný horolezec pocházející ze Švýcarska. Na svém kontě má nemalé množství rychlostních rekordů ve výstupech na mimoředně náročné vrcholy. Mezi ně např. patří severní stěna hory Eiger, o které pojednává např. snímek s Clintem Eastwoodem Vražda na Eigeru (1975), či snímek Nordwand (2008). Ueli Steck ji zdolal za neuvěřitelné 2 hodiny a 22 minut, přičemž prvovýstup v roce 1938 trval celé 4 dny. Ueli také během 61 dní vystoupal na všechny Alpské vrcholy převyšující nadmořskou výšku 4 tisíce metrů, celkem 82 vrcholů. Zemřel při aklimatizačním výstupu na horu Nupce (7 861 m. n. m.), kdy se zřítil z výšky jednoho kilometru. Tento výstup byl pouhou přípravou na zdolání nejvyšší hory světa Mt. Everestu (8 848 m. n. m.), kterou chtěl pokořit tzv. Hornbeinovým kuloárem. Jedná se o těžké skalní lezení ve vysokých nadmořských výškách. (Platom)