• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

Jasně, přelomová věc, kus filmařiny, super všechno... ale paradoxně se mi víc líbil Dawn Wall, a může za to asi hlavně hrdina. Zatímco Tommy z Down Wallu je vlastně normální kluk co má jen bizár osud, a tím pádem mu tak nějak přejete, aby lezením překonal svoje traumata -- tak tady je Alex prostě blázen jedné polohy, který fuckuje na všechny a všechno, háže suchý hlášky a leze. Je těžké si k němu najít cestu. A když zároveň víte, že to není film o tom, jak spadl a zabil se, tak to trochu obrousí i to vzrušení z toho, že leze bez jištění.(29.3.2019)

Čtyři slunce za 80% filmu a tu pátou dávám za finálních dvacet, kde se konečně začne stoupat na obávanou horu bez jištění. Free Solo je náhled do hlavy člověka - blázna, který se cítí být naživu, když může být jen krůček od smrti a říkat... "co na tom? I v reálném životě riskuji svůj život." Což je pravda, ale přece jen úmrtí lidí, co lezou bez jištění je podstatně vyšší, než ti kteří lezou s jištěním či nelezou vůbec. Nicméně jako film o tomto koníčku - profesi je výborný. Kamera má tak efektivní záběry, že se mi z nich potily ruce i záda. Vidět to ve 3D, asi si vezmu kýbl na zvracení, nebo po celý život se nechám snášet ze schodů. Technicky naprosto dokonalý dokument, který si vaši pozornost zaslouží na velkém plátně. Jen tam jeho dokonalost oceníte. Klobouk dolu a respekt před Honouldovou partnerkou, protože ta evidentně s ním mít jednoduchý život nebude. 85%(20.5.2019)

Film, ze kterého vám bude špatně. Mohl bych dělat recenze na plakáty. Já vím. Jinak se to ale prostě nezvat nedá. Film vás ladně informuje o tom, o čem vlastně bude, a pak vás vhodí přímo do akce, kde vám bez servítek ukáže chlápka, který je skále bez pořádných úchytů, bez jištění asi 60 metrů nad zemí. Malá chyba a je po všem. Jasně nasazený cíl, který chce hlavní hrdina dokázat je jasný, stejně tak jako úděl filmařům který je k tomu dosti podobný. To, že je to natočeno a zpracováno skvěle je bez precedentní. Jde o zážitek, který se povedl. Na to není moc, co více říci.(7.4.2019)

Dramaturgicky veľmi tradične poskladaný dokument o víťazstve človeka nad prírodou v takej čistej podobe, v akej ho vidíme párkrát za život. Honnold je úžasný lezec, športovec a záverečná sekvencia je skutočne dychvyrážajúca, formálna konzervatívnosť mi teda neprekážala najviac, skôr mi tu veľmi chýbal Herzogovský spirituálny presah. U nehĺbavého človeka s nízkym EQ akým je Honnold asi pochopiteľné.(20.4.2019)

• nascendi

Mám dva dobré pocity v spojitosti s týmto filmom. Prvý je, že som sa neúmyselne dostal až k sledovaniu posledných 40 minút filmu a bolo som tak ušetrený toho, čo komentátori kritizujú. A druhý je moja zásada nehodnotiť dokumentárne filmy, pretože priemer dvoch rozporuplných pocitov, ktoré som ma u tohto filmu je iba priemerom. Nemám rád horolezectvo. Videl som niekoľko filmov o horolezcoch a neoslovuje ma odôvodnenie ich lezenia tým, že tam ten kopec je. Na druhej strane uznávam, že nič podobne fascinujúce, ako zábery z jeho lezenia na Kapitána, som nevidel a pravdepodobne už ani neuvidím. So záverom filmu prichádza otázka - Čo ďalej?(26.4.2019)

• - Ueli Steck, o kterém je ve filmu zmínka, byl výborný horolezec pocházející ze Švýcarska. Na svém kontě má nemalé množství rychlostních rekordů ve výstupech na mimoředně náročné vrcholy. Mezi ně např. patří severní stěna hory Eiger, o které pojednává např. snímek s Clintem Eastwoodem Vražda na Eigeru (1975), či snímek Nordwand (2008). Ueli Steck ji zdolal za neuvěřitelné 2 hodiny a 22 minut, přičemž prvovýstup v roce 1938 trval celé 4 dny. Ueli také během 61 dní vystoupal na všechny Alpské vrcholy převyšující nadmořskou výšku 4 tisíce metrů, celkem 82 vrcholů. Zemřel při aklimatizačním výstupu na horu Nupce (7 861 m. n. m.), kdy se zřítil z výšky jednoho kilometru. Tento výstup byl pouhou přípravou na zdolání nejvyšší hory světa Mt. Everestu (8 848 m. n. m.), kterou chtěl pokořit tzv. Hornbeinovým kuloárem. Jedná se o těžké skalní lezení ve vysokých nadmořských výškách. (Platom)

• - Film je věnován horolezcům: Frank Taiping Chin, Ann Krcik a Ueli Steck. (griph)

• - Tento dokument natočili Honnoldovi přátelé. (Stoka)