poster

Free Solo

 • USA

  Free Solo

 • Slovensko

  Free Solo

 • Kanada

  Free Solo

 • Nový Zéland

  Free Solo

 • Velká Británie

  Free Solo

 • Austrálie

  Free Solo

Dokumentární

USA, 2018, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Torgal
  ***

  Dokument o chlapíkovi, čo sa rozhodol bez istenia vyliezť na kilometer vysokú zvislú stenu. Okrem lezenia po skalách sledujeme jeho dennú rutinu, rozhovory s priateľkou a kamarátmi, proste dokumentárna rutina aby sme hrdinu lepšie spoznali a pochopili. Ten je našťastie natoľko charizmatický a prirodzený, že aj tieto menej zaujímavé pasáže nenudia (i keď pôsobia miestami trochu strojene). Highlightom je potom samozrejme záverečný útok na horu, ktorý normálni ľudia jednoducho musia sledovať so zatajeným dychom a krútiť hlavou nad týmto bláznom. Prečo teda nejdem s hodnotením vyššie? Téma je príliš prízemná a nie je podaná nijak výnimočným spôsobom (veľa ale zachraňuje filmová hudba), Oskara za dokument tak úplne nechápem. 6+/10(3.6.2019)

 • bobstock
  *****

  Alex Honnold patří k 1% lezců bez jištění, muž ke kterému se hodí jediné přísloví ´´nejvíce žiju těsně před smrtí.´´ Přeji mu dlouhý vzrušující život. Další pocta jde samozřejmě tvůrci obrovskému profíkovi Jimmy Chinovi, který má jednu z nejlepších, nejšílenějších prací a radostí zároveň spolu s jeho předchozím počinem, který také od srdce doporučuji Meru. 95%(21.3.2019)

 • Pepinec
  *****

  Alex Honnold umí El Kapitána vylézt bez jištění. Já zase díky jeho dokumentu vím, že bych El Kapitána dokázal sežrat; tak otevřenou držku jsem z toho měl. Už jsem v kině řval smíchy, brečel dojetím, sprostě nadával, házel gumový medvídky, jedl, spal, dřepoval, ale ještě nikdy jsem v kině takhle nedržel hubu a takhle nečuměl jak kráva... Free Solo se nesmazatelně zapsalo do mojí paměti jako jeden z nejsilnějších zážitků, pro jakej jsem si kdy došel do kina. (Vancouver, Kanada)(8.9.2019)

 • Slarque
  *****

  Dechberoucí dokument, který ke konci napíná více než většina studiových thrillerů (i když víte, jak to dopadne). Ale on i předchozí vhled do duše svérázného hazardéra s vlastním životem Alexe Honnolda je mnohem vydařenější, než bývá zvykem. Pokud máte nějaký vztah k horolezectví, tak tohle rozhodně chtějte vidět na velkém plátně!(29.3.2019)

 • POMO
  *****

  Podobných dokumentů existuje více. I v pečlivém focusu na charakter protagonistu. Free Solo z nich lehce vyčnívá grafikou a hudbou (Beltrami z toho nenápadně dělá nejnapínavější thriller roku), a VÝRAZNĚ Honoldovým výkonem, který už se vymiká zdravému rozumu a je něčím daleko větším než sportem. Koukat se na to “live” by ani nešlo. Už takhle, s vědomím jak to dopadne, jsem se potil. Oscarová výhra v dokumentární kategorii mě moc potěšila, i proto, že horolezectví nebylo dlouho uznáno jako disciplína hodna Olympijských her (poprvé se na nich objeví v roce 2020). Ono to bylo naopak - to Olympijské hry nebyly hodny horolezectví. [Palace Cinemas, Brisbane](25.2.2019)

 • - Film je věnován horolezcům: Frank Taiping Chin, Ann Krcik a Ueli Steck. (griph)

 • - Na masivu hory El Capitan, kolem které se točí celé dějství snímku, si udělal zářez i český horolozec Adam Ondra, který zdolal cestu Down Wall s obtížností až 8b za celých osm dní. Adam narozdíl od Alexe lezl volným způsobem, nikoli stylem Freesolo (bez kompletního jištění), jakým Alex Halmond zdolal cestu Freerider o obtížnosti až 7c+, nicméně už jen fakt, že Adam Ondra byl teprve druhým člověkem na světě, který byl schopen tuto cestu přelézt a ke všemu překonal dosavadní rekord o 11 dní, hovoří za vše. (Platom)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (Varan)