Svět podle Gorbačova

Dokumentární

Velká Británie / USA / Německo, 2018, 90 min

Werner Herzog

Jurij Burak

Velmi zajímavý a přínosný dokument, který stojí za vidění. "Michaile Sergejeviči, dovolte mi, abych se představil. Jsem Němec. A první Němec, se kterým jste se setkal, Vás pravděpodobně chtěl zabít." Řada záběrů by rozhodně neměla uniknout nikomu, komu není historie a tím pádem i současnost lhostejná. Vyslechnout si názory nejen Gorbačova, ale i jiných vlivných osob 80. let 20. století, určitě není promarněným časem.(19.11.2019)

Nedozvědel jsem se nic nového ani zajímavého, ale dokument má svoji hodnotu pro další generace. Pobavilo mě jak Maďaři začali před třiceti lety demontovat ostnatý drát, aby ho nedávno vybudovali znovu na obranu Evropy proti hordám z Afriky a muslimům.(17.11.2019)

Herzoga mám sjetého víceméně celého odzhora dolů a asi poprvé jsem viděl, že si z někoho druhého obdivem uchcává do gatí jak náctiletá školačka..(23.11.2019)

Tak nevím, zda to bylo zapříčiněno Gorbačovovým velmi pokročilým věkem, nebo zkrátka tím, že v něm je stále zakořeněné klasické politické zatloukání, ale zdálo se mi, že na mnohé otázky Wernera Herzoga podával poslední sovětský prezident velmi vyhýbavé, někdy až zcela zcestné odpovědi, a tak Herzogovo jindy pevné vedení dokumentu se zde trochu bortilo. Na druhou stranu i to dává docela zajímavý obrázek o dotazovaném subjektu. V každém případě to ve mně i tak zanechává trochu trpký dojem, že Werner Herzog si možná tentokrát ukousl až příliš velké sousto.(29.2.2020)

Klasický Werner Herzog. Portrét Gorbačova, kterého zjevně dost nekriticky obdivuje (s tím jsem měl trochu problém). Herzog mu klade sugestivní otázky - je cítit, kam ho směřuje, a co by od něj rád slyšel. Gorbačov je už ale strašně starý, trvá mu hrozně dlouho, než ze sebe vydoluje nějakou odpověď. A nakonec nic úplně mega-zajímavého neřekne, ačkoliv se Herzog hodně snaží. Tenhle film měl vzniknout před 10 lety, dokud byl ještě Gorbačov v trochu lepší kondici. Veškerá síla dokumentu stojí na síle Herzogova vyprávění a skvělému střihu - film využívá hodně archivních záběrů. Velmi emotivní je závěr o smrti Gorbačovovy ženy - ale tady Herzog prostě jen použil materiál z filmu, který kdysi natočil Vitalij Manskij.(6.12.2018)