Smutné jazyky

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2018, 60 min

Anna Grusková

Zaujímavý dokument o téme, ktorá je v našej republike ani nie že potlačovaná, ale skôr ignorovaná vďaka nevedomosti našej histórie súčasných generácií. Anna Grusková odkrýva ďalšieho kostlivca v skrini slovenskej histórie a samozrejme sa značná časť dokumentu zaoberá vojnovými a povojnovými udalosťami v otázke správania sa voči civilným Nemcom a ich vysťahovávaním na základe Benešových dekrétov. Odniesli si to aj Maďari, aby sme boli exaktní. Hádzanie všetkých do jedného koša, to je také slovenské...ako by povedali internetoví diskutéri. Ale nie, toto nebude iba naša vlastnosť.(9.12.2018)

autor v sa snažil poukázať na rôznosť - odlišnosť nemeckých nárečí na Slovensku podľa krajov, či dokonca v rámci regionu medzi obcami, čo bežného - laického diváka až tak nezaujme , preto ponechal vo filme aj rozprávanie starých ľúdí o tom, ako to bolo cez vojnu a krátko po vojne o trápení , nevraživosti voči členom nemeckých menšín zo strany vladnych orgánov (Benešove dekréty, udalosti v Sklennom, na Hornej Nitre, či smutný koniec dobšínských Nemcov v Přeove) ale aj slovenských občanov, tento fakt málo poznaný naschvál zamlčovaný robí pre obyčajného diváka zaujímavejší.(4.5.2019)

• Hamaradža

Dokument o zaujímavej téme vymierajúcej kultúry i jazykov, dramaturgicky tak patlalsky pozliepaný, že nemôže zaujímať nikoho kto nie je osobne zainteresovaný, alebo sa o germanistiku nezaujíma. (MFF Cinematik)(12.9.2018)