Prípad Kalmus

• Slovensko Prípad K. (více)
Slovensko, 2018, 78 min (Televizní verze: 57 min)

Monštrám 20. storočia odhaľujú rodáci pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, nebojí sa komunistických hláv, na fašistov útočí blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Dokument predstavuje Petra Kalmusa v troch líniach: ako občianskeho aktivistu, ktorého  zásahy vo verejnom priestore, ho viac-krát doviedli až pred súd, pričom aktéri – oslavujúci komunistický či fašistický režim – takej represii u nás nečelia. Druhou líniou je jeho časozberná, pedantná a často provokatívna výtvarná tvorba a stavba pomníkov pre obete režimov a napokon treťou líniou je jeho osobná, komplikovaná povaha, ktorá uniká glorifikácii. (ASFK)

Anderton

Portrét Petra Kalmusa, kontroverzného to umelca a aktivistu našej spoločnosti, asi nebude pre každého. Mal by byť však pre tých, ktorý adorujú staré to totalitné režimy, avšak uvidia ho zrejme iba Kalmusovi fanúšikovia a diváci vo filmových kluboch špecializovaní na dokumentárnu tvorbu, takže nejaký väčší diskurz v spoločnosti asi nevyvolá. V podstate som bol svedkom mnohých scén, ktoré Kalmus prezentoval na prednáške na VŠMU, takže som sa veľa nového o jeho aktivitách už nedozvedel, zrejme ale išlo už o predpripravený materiál do filmu. Dobrým nápadom bolo aspoň čiastočné odkrytie jeho osobnosti na úrovni súkromných vzťahov, kde vlastne celý film dostáva takpovediac dušu a tu vážne nejde o pochvalnú sebaprezentáciu, ale aj o akýsi všeobecnejší obrázok umelcov s "vlastným svetom" v neľahkej konfrontácii s okolím . Škoda, že umelcove aktivistické počiny s akýmsi Cohenovským satirickým nádychom nedovádzajú celý film až do Boratovského módu, pretože niečo podobné by som si veľmi rád o danej tématike stavu (nielen) slovenskej spoločnosti pozrel. ()

Arsenal83 odpad!

Kto je Kalmus? Údajne aktivista, bojovník za ľudské práva a proti totalitným režimom. V skutočnosti ale len človek, ktorý si nijak na seba nevie zarobiť inak ako cez mimovládky a veľkou zhodou okolností ho odmeňuje a vypláca práve Nadácia otvorenej spoločnosti istého rapavého Džordža. A aby sa nepovedalo, že je úplne chorý bezdomovec, tak si dal na seba nálepku "umelca". Ale aký je to umelec? Každý nech si posúdi sám. Na internete zistíme, že je to taký veľduch, že ani svoje meno nedokáže správne napísať, že za umenie považuje, keď sa váľa v močiari a myslí si, že riadi formulu 1, alebo keď sa nahý váľa v nejakej špinavej brečke a ziape ako zmyslov zbavený. Proste umelec, neskutočné nadanie a vlohy, Hegelova Fenomenológia ducha sa otriasla v základoch a správny progresívec tlieska v stoji, ako ho Kalmus neskutočne osvietil. ()

Hamaradža

Tradične formálne nudná Slovenská dokumentárčina, s nijak výraznou štylizáciou, či pevnou štruktúrou radenia materiálu, avšak základnú úlohu spĺňa, kontroverznú osobnosť zaberá z rôznych uhlov pohľadu (vrátane toho intímneho, osobného, kde nepochybne pôsobí tak trochu dojmom nezodpovedného a psychicky nevyrovnaného magora) a najmä vyvoláva diskusiu o tom, či je jeho konanie správne. Ja osobne som názoru že určite áno a bláznov typu Kalmus by som v spoločnosti privítal viac, keďže nám prezrádzajú mnoho o mentálnom nastavení nášho štátu, jednou nohou stále uviaznutého v socializme. ()