Svítalo celou noc

Drama / Válečný

Československo, 1980, 94 min

Petr Hapka

František Němec, Jana Gýrová, Petr Haničinec, Hannjo Hasse, Klaus-Dieter Klebsch, Josef Větrovec, Jiří Bartoška, Jevgenij Žarikov, Jevgenij Šutov, Boris Tokarev, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Otto Ševčík, Zdeněk Martínek, Marie Brožová, Zlata Adamovská, Václav Vydra nejml., Jiří Havel, Karel Houska, Karel Urbánek, Josef Kubíček, Zdena Hadrbolcová, Miroslav Zounar, Jan Skopeček, Věra Tichánková, Pavel Trávníček, Jindřich Narenta, Petr Svoboda, Jindřich Bonaventura, Martin Učík, Jiří Prýmek, Bohuslav Ličman, Vítězslav Jirsák, Augustín Kubán, Michal Pešek, Josef Hajdučík, Alexej Gsöllhofer, Karel Vavřík, Renáta Doleželová, Čestmír Gebouský, Jiří Kosek, Vít Pešina, Tomáš Sedláček, Petr Voříšek, Josef A. Stehlík, Roman Hájek, Milan Charvát, Jan Kraus, Ferdinand Krůta, Jiří Máša, Milan Pěkný, Kateřina Besserová, Jaroslav Radimecký, Karel Chromík, Josef Šebek, Jana Vaňková, Ludvík Pozník, Daniel Dítě, Miloslav Šindler, Roman Janoušek, Vladimír Navrátil, Gerhard Sgalitzer, David Schneider, Vladislav Beneš, Pavel Robin, Petr Skarke, Jiří Schmiedt, Jiří Růžička ml., Josef Střecha, František Suchomel, Vítězslav Sutr, Jaroslava Tichá, Jiří Holeček, Karel Deyl, Jan Borovička, Jiří Hamza, Karel Hovorka st., Petr Chmelík, Bohumil Kindl, Jiří Pelant, Bronislav Poloczek, Roman Tudžaroff, Milan Urbánek, Marcel Vašinka, František Doksanský, Václav Landa, Jan Šimek, Stanislav Šimek, Václav Šimek, Rudolf Rosenfelder, Jiří Vlček, Jan Krejčí, Miroslav Buberle, Josef Doležal, Zdeněk Nosek, Zdeněk Skalický, Karel Sekera, Petr Drozda, Miroslav Jíra, Jiří Klenot, Ladislav Lahoda, Miroslav Lahoda, Pavel Myslík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Engel, Antonín Hausknecht, Zdeněk Havlík, Josef Hrubý, František Jákl, Petr Jákl st., Jiří Kasík, Jaroslav Klenot, Antonín Kramerius, Jiří Kraus, Zdeněk Krumpl, Jiří Sládek, Jaroslav Šanda, Jiří Vach, Dana Vávrová, Otakar Brousek st.

Josef Valušiak

Scénografie:

Jindřich Götz

Kostýmy:

Jarmila Konečná

• Bart

Ledabylé zpracování, celkem nudný děj. Vše se točí okolo lékaře, sestry a jedné německé jednotky. Bojové scény jsou natočeny celkem naivně a nevěrohodně. Doporučuji sledovat v noci, přes den byste toho na obrazovce moc neviděli.(19.1.2007)

Pokus o sloučení ideologie a jednostranně pojaté skutečnosti dopadl na normalizační poměry poměrně slušně. Hodně v tomto ohledu znamenalo komorní námětové jádro se slušně rozvinutou psychologií ne českých, ale německých protagonistů filmu. Herecké obsazení, vesměs velmi reprezentativní, předvedlo, pokud mohlo, standardní výkony. Srovnáme-li tento film s žánrově obdobnou produkcí západní (akční film, thriller), svou parketu ne příliš ambiciózní desáté Múzy obhájí s poměrným zdarem.(29.4.2008)

Drahoslav Makovička, Václav Matějka, Jana Gýrová, opět společně.(17.12.2012)

Čekal jsem průser, ale ničeho takového se mi nedostalo. Film až do scény s útěkem sestry docela dobře fungoval a bavil mě, pak už to šlo spíš do kytek (obzvláště takový doktor s kvérem v ruce či „dojemné“ loučení se sestrou). Tříjazyčná stránka potěší, i když ne vždy úplně zvládnutá, výbuchy poněkud horší, válečné scény obecně ale nejsou špatně udělané, herecké výkony průměrné, heroismus je zaměřený téměř vyloženě na Čechy, vůbec to s propagací domácích komunistů a Sovětů (vyjma konce) není vůbec tak hrozné, takže celkově bych to viděl na slabší 3*. Jinak rozhodně doporučuju si opatřit k filmu titulky, Hannjo Hasse sice sem tam mluví i česky, ale jinak je zde relativně hodně němčiny, občas do toho i nějaká ta ruština.(24.11.2012)

Na to, že film vznikl na objednávku, je v něm příjemně málo řečí o komunistech a hrdinných soudruzích vůbec (samozřejmě, že hlavní hrdinové straníci jsou, ale aspoň na to nikdo neupozorňuje - zrovna taky se ve snímku dokonce objeví zmínka o armádě generála Pattona a v závěru všude v ulicích vlají pouze české a žadné rudé vlajky) a nabízí zajímavou dramatickou záplatku s jako vždy sympatickým Františkem Němcem a mojí oblíbenkyní Janou Gýrovou. Kdyby se filmaři vykašlali na unylé výjevy z bojů na barikádách (což ovšem nemohli) a kdyby se vzdali dějové linky s neustále se přibližujícími ruskými vojáky (což také nemohli) a celý film by se odehrával jen uvnitř gymnázia, bylo by to ještě lepší. Mimochodem za pozornost stojí místy až heroická hudba Petra Hapky, který se do toho hezky opřel.(5.1.2012)

Docela ucházející válečné drama o událostech Pražského povstání. Tentokrát z trochu jiného prostředí. Němec je v roli lékaře celkem uvěřitelný, film není nijak extra politicky angažovaný, spíš neutrální. Jenom škoda, že hodně akce se odehrává ve tmě a není v těchto scénách moc vidět. Jinak solidní snímek.60%(12.3.2016)

Svítalo celou noc je pozoruhodný film.I když jde téměř o komorní drama a postav tu moc není,je to film kde atmosféra by se dala krájet.František Němec zde ztvárňuje postavu lékaře který vám zůstane v mysli ještě dlouho po zkončení filmu.Za zmínku stojí také hudba kterou složil Petr Hapka.(3.1.2014)

• WANDRWALL

Jako dítěti se mi to líbilo. a nyní, těším se, až to uvidím znovu a porovnám si jak jsem to vnímal tenkrát a jak tomu bude nyní.(5.6.2011)

• zette

Temer cely film se odehrava ve tme, polovinu stopaze se mluvi nemecky ci rusky bez titulku (nechapu takovou televizni distribuci)... Ani nemam chut film hodnotit...(1.6.2013)

Slušně podaný uvěřitelný příběh. 1) Snesitelná "soft" propaganda se sleduje docela pěkně, pokud tedy člověk ví, že svět nebyl a není černobílý, jak se nám film snaží podsunout. 2) Chybějící titulky u poměrně rozsáhlých německých (částečně i ruských) dialogů jsou vážnou chybou, protože právě německé dialogy jsou nejzajímavější z celého filmu.(20.1.2014)

• Master19

Nezáživná variace na Pražské povstání po tisící... Nic objevného, zajímavého, zapamatováníhodného. Možná stojí za zmínku opravdu široká paleta výborných herců, kteří si zde splnili svoje, ale hrdí na to asi nebudou...(13.5.2017)

• Martin741

Film o dobyvani Prahy od nemekej okupacie v maji 1945. Ked odhliadnem od slusneho scenaru a par akcnych scen, film do podriemeru tahaju hlavne tragicke herecke vykony, dementne dialogy a slabucka rezia Vaclava Matejku. Dam 25 %(5.2.2013)

• pávek

Hudba: Petr Hapka(22.9.2008)

Dobrá dobrá, podle režiséra mělo být hlavním poučením z filmu, jak důležité je učit se cizím řečem. Ale k tomu by snad sakra stačilo prvních pět minut a né nechat celý snímek mluvit vojáky buď německy nebo rusky a bez titulků. Já tak dodnes nevím, proč onen mladý zapálený nacista zastřelil po půlhodinovém dialogu v němčině svého starého umírněného kolegu.(8.6.2013)

• drankeryth

Par slabuckych bojov, ktorymi sa pokusali ceski ludia dobit jeden obyvany dom nemeckymi vojakmi. Boje neboli moc kvalitne a ani moc bohvieako dlhe. Najlepsi z nich bol az ten zaverecny, kde uz Nemci nasadili aj svoje tanky. To bola asi aj najlepsia cast z filmu pre mna, pretoze zvysok filmu sa utapal v rozpravani a aj tiez nadvihovanie komunizmu sa vo filme objavilo. Ked sa vo filme rozpravali Nemci, tak som vobec nic nerozumel, pretoze film nedisponuje ziadnymi titulkami, co je skoda, pretoze pocas filmu bolo dost casto pocut nemecky jazyk. Mozno aj existuje ina verzia filmu, kde su tie chybajuce titulky, to teraz ale neviem. Keby sa vo filme zamerali viac na to bojovanie, tak to by ma skor viac potesilo, ako to spominane komunisticke citenie vo filme:)(21.7.2011)

• Schlierkamp

Československé válečné drama, jež se odehrává během posledního dne Pražského povstání. Příběh je záhy úzce zaměřen na dobývání budovy, v níž se opevnili nacisté a v níž je nedobrovolně zajat český lékař F. Němec se svou milenkou/zdravotní sestrou J. Gýrovou. Bohužel akční scény ani kvalitní hudba P. Hapky nedokázaly snímek pozvednout ani do průměru, neboť film je natočen nezajímavě a dialogy jsou slabé, herci nemají zkrátka co nabídnout. Celkově je to špatně, diletantsky a hlavně nudně napsáno. Nejvíce mě na snímku nepříjemně překvapily opravdu dlouhé a opakované sekvence německé konverzace, kdy je značný problém bez titulků zjistit, o čem Germáni vedou rozpravu. Autentičnost je jedna věc, avšak srozumitelnost pro českého diváka v tomoto případě značně pokulhává, toto režisér Matějka vskutku podcenil. Ve vedlejších rolích se představí známí herci, avšak ani jeden z nich nedostal možnost, aby se jeho postava stala poněkud výraznější. V malé roli se filmem mihne tvář J. Kubíčka, známého jako mladého Brůnu ze slavného dílu majora Zemana. Jedná se o film natočený k politickému výročí, což svůj účel splnilo, ale domnívám se, že z čistě filmařského pohledu málokoho tento snímek zaujme.(10.12.2012)

• route60

Nuuuudaaaa a ještě k tomu tak trapně natočená.(24.9.2013)

Jeden malý příběh na pozadí velkých událostí boků v Praze ke konci 2. sv. války. Zajímavá zápletka, kdy český lékař a česká sestra jdou jako výměna několika lidských životů do německými vojáky obývaného domu (školy), aby ošetřovali jejich raněné. I když fandíme samozřejmě našim a stále se blížící rudé armádě, film nezapomíná ani na psychologii prohrávajících německých vojáků. Několikrát probleskne spor zájmů a záchrany jednotlivce a většiny z pohledu známý, kamarád a cizí nikdo. Někdy trochu moc chaotického a potemnělého střílení, což ovšem kompenzují hlavní představitelé lékaře a sestry – František Němec, Jana Gýrová – milenců, kteří se už už nemohou dočkat konce války, jenže všechno je jinak. Oba s poker face a profesionalitou provádí své postavy nelehkým osudem, jen tu a tam probleskne, snad pouze cuknutím tváře či mrknutím oka hluboká emoce, což je velmi působivé. Také například Radovan Lukavský, Dana Medřická nebo Marie Brožová na malilinkatém prostoru „vyrobí“ zapamatovatelné postavy. Rudá armáda na pozadí silného příběhu snad ani nepřekáží.(30.8.2012)