Klid noci

Roy Scheider se pustil do vyšetřování vraždy svého klienta. Hlavní podezřelou se postupně stává Meryl Streep.  Psychiatr Sam Rice (Roy Scheider) se musí na vlastní pěst pustit do vyšetřování vraždy svého klienta, jehož mrtvola byla nalezena v autě. Na základě výpovědí a spolupráce s policií se hlavní podezřelou stává Brooke Reynolds (Meryl Streep), ke které směřují všechny důkazy. Situaci ale komplikuje fakt, že se Sam s Brooke sbližují čím dál víc, než by mělo být. Je však ona tím vrahem? (oficiální text distributora)

choze

Výborný komorní thriller podle klasické šablony "vyšetřovatel se zamiluje do podezřelé z vraždy", viz. Moře lásky, Základní instinkt... A to je taky jediná věc, kterou bych filmu vyčetl - předvídatelnost. Jelikož je od začátku jediná podezřelá Streep, je jasné, že ona vrahem není (a zas tolik vedlejších postav tam není, abyste záhy neuhodli identitu vraha) a když v půlce filmu Schneider s matkou zanalyzuje sen zavražděného, je už jasné i pohlaví vraha a motiv. Zajímavý je přesah tohoto filmu do hororu, který to poněkud kompenzuje - nechybí tradiční rekvizity jako strašidelná holčička (snová scéna s ní se rozhodně zaryje do paměti) a scény typu "postava musí projít temným sklepením, ve kterém se ozývá šramot", přičemž do těchto klasických situací nejsou zasazeny ženy, jak tomu bývá zvykem, ale muži. A i ta zvláštní kráska Streep (která na konci předvede při vysvětlování své minulosti malý herecký koncert v jednom záběru) jakoby vypadla z nějakého italského hororu. ()

Lima

Docela dobrý thriller, u kterého se i párkrát budete bát. Na Mistra Hitchcocka to sice nemá, ale k čertu se srovnáváním. Má to atmosféru, záhadného padoucha i dobré herce. U nás dáváno pod názvem KLID NOCI, a tak když budete mít možnost, klidně do toho jděte. ()

obitus

Velice stylový thriller s velice krásnou a až do morku kostí osudovou Meryl Streep. Bohužel, tempo se vleče jako páteční šichta a atmosféra, ač skvělá, to vždy holt nezachrání. Tak jako tak ale tohle pátrání psychiatra Roye Scheidera po vrahovi svého pacienta stojí zato. Jen se může stát, že u něj usnete. ()

dobytek

Dost nudnej thriller, na kterym je zajímavý snad akorát to, že oba herci v hlavních rolích (Roy Scheider a Meryl Streep) maj křivej nos. Naštěstí je film docela krátkej, takže se to dalo dokoukat. Ale ke konci jsem myslel, že asi u toho usnu. ()

gudaulin

Hororově laděný kriminální thriller, který se snaží kráčet ve stopách např. Hitchcockovy klasické tvorby. Slušný scénář a především kvalitní herecké obsazení, zejména Meryl Streep znamenala díky své vysoké herecké profesionalitě oživení, podobných postav si příliš mnoho nezahrála. Celkový dojem: 75 %. Několik scén filmu stojí určitě za zapamatování. ()

Gilmour93

I kdybych se díval sebepozději a v sebevětší tmě, Benton mi svým psychoanalytickým thrillerem klid noci nenaruší. Chybí mu feeling žánrů, kterým vzdává hold, dějová sevřenost i femme fatale, které kouká z očí bezcharakternost (i s ohledem na falešnost stop vedoucích k pointě). Pokud neo-noir o psychiatrovi, který sám potřebuje pomoc, tak Dressed to Kill od Briana De Palmy.. Chudák Scheider, dvakrát zkrotí zubaté Čelisti a nakonec ho málem dostane taková treska.. ()

genetique

Keď Meryl natočila v tom istom roku film 'Sophie's Choice', tak si svoj oscarový výkon viditeľne preniesla aj do tohto snímku a rovnako je cítiť aj kvalitu ostatných hercov. Pointa má slušný poirotovský charakter, no kým k nej príbeh dospeje, prejde divák zaujímavým sledom pocitov z filmu. Ako som už povedal, herecky na veľmi slušnej úrovni, no krivka zaujímavosti deja, napätia a slušnej atmosféry vystrelí nahor len v záverečných minútach a to je naozaj veľká ujma na celkovej kvalite snímku. 70%. ()

Madison

Nevedela som, že je Benton tak prešpekulovaný, ale uvedomila som si, že čarokrásna Meryl Streep mala poslúžiť ako kompenzácia relatívne nudného príbehu, ktorý už toľko režisérov dokola omieľa, len im to herci svojimi koncertmi zakaždým uľahčujú. Bez Meryl by to bola fraška... a poriadna. ()

Radko

Veľmi priemerný thriller, kde ako napínavé majú pôsobiť scény typu: Príde žena ku psychiatrovi a požiada ho, aby odovzdal hodinky jeho nedávno zosnulého pacienta žene, pretože od milenky by to nebolo celkom kóšer. Doktor súhlasí, hodinky necháva na stole. Onedlho prichádza ku psychiatrovi policajt. Vyšetruje vraždu psychiatrovho pacienta, toho komu patrili hodinky, ležiace na psychiatrovom stole. Zdrojom dramatickej situácie sú hodinky a to, či si komisár všimne, že patrili nebožtíkovi. A či sa doktorovi podarí ich šikovne šuchnúť do šuflíku. Nuž, čo dodať. Vrah je stále agresívnejší, bodá kde tu, kde koho. Na vlásočku visia aj životy Strípky a Šejdra. Ale viete - thriller. Typický osemdesiatkový. V takých hlavní hrdinovia len tak mirnix - dirnix nezomierajú. Priemer v každom ohľade. ()

Reiniš

Povedený atmosférický thriller se solidně hrajícím Royem Scheiderem a svůdnou famme fatale Meryl Streep. Pointa sice na diváka pomrkává už od poloviny a konec by si zasloužil lepší gradaci, i tak jsem byl mile překvapen. Důkaz toho, že thrillery s tajemnou blondýnou se točili i dávno před Základním instinktem. ()

pepo

V dobe vzniku to musel byt strasny trapas. Reziser aj obaja hlavni herci to mali ako nasledujuci film po svojich oscarovych triumfoch a vysledkom je iba slusna zanrovka s paradnou kamerou a niekolkymi mrazivymi sekvenciami. Ten scenar je vsak tak nezaujimavy, ze ho nezachranili ani tradicne skveli Scheider a Streepova. Slabsich 7/10 hlavne kvoli perfektnej formalnej stranke ()

Phobia

Nedokázalo mě to udržet v napětí natolik, abych si ve střední části nehodila půlhodinového šlofíka. Meryl Streep jako mladší ještě neměla patřičné charisma, Roy Scheider mě kdovíjak nebere a mám za sebou tolik hororů, že mě hned tak nějaký film nevyděsí (ať je tam strašidelných holčiček či šílených zabijáků sebevíc). Nechyběla tomu sice atmosféra, ale... ale. Stručně shrnuto: být mladší a nemít nakoukáno plno podobných filmů, možná by to bylo za 4*, takhle jen mírný nadprůměr - 65%. ()

darkrobyk

Film mě bavil i po letech o to víc, že vraha jsem tak nějak pozapomněl. Když pominu skvělé duo Scheider (chvílemi ovšem na zabití) a Streepová (i tu bych v některých momentech umlátil plácačkou na mouchy), pak nejlepší byl, je a zůstává sen. Jakoby vypadl z italského gialla nebo mysteriózního snímku rovněž z Itálie a dodnes má své kouzlo. Několik napínavých scén (prohledávání stolu v pracovně Streepové či boj na balkóně) a poměrně rychlý spád potěšily. Dnes pro mne spíše slabé 4*, ale hodnocení ponechám. Tedy Streepová v sobě měla vskutku neuvěřitelné fluidum. ()

forsberg

Nevím, jak by Klid noci obstál dnes, ale tenkrát jsem byla napnutá jak kšandy, chvílemi jsem zapomínala dýchat a v závěru jsem si zapálila filtr u cigára. Výborná atmosféra a skvělá Meryl Streep. ()

Madsbender

Bentonov Still of the Night je ďalšou snímkou, ktorá, podobne ako niektoré filmy Alfreda Hitchcocka (pre ilustráciu napríklad Dial M for Murder), ohrozuje autonómnosť filmového média komorným prostredím a pasážami úzko hraničiacimi s divadelnosťou. Hitchcock je však majstrom napätia, komplikovaných vzťahov a zábavných dialógov, takže mu to poľahky odpustíte. Bentonov problém tvoria z veľkej časti najmä scény čítania poznámok, ktoré zachádzajú, prisudzujúc rolu rozprávača Samovi, do detailnej popisnosti priamym vyobrazením situácie zo psychiatrických sedení s Vituccim (či dokonca ešte ďalej keď ilustrujú jeho sen či rozhovory s Brooke). Tieto pasáže by som si vedel dokonale predstaviť na divadelnom javisku, kam by náramne sedeli pri rozdelení scény na dve samostatné časti (v jednej by sa nachádzal Sam, v druhej Vitucci). Nie však vo filme, kde mi dramaturgia záberov polocelkov z rozprávania absolútne nesedí a nedbanlivosť pri práci s mizanscénou irituje. Priam sa tu núka paralela medzi hrdinovou ďalekozrakosťou a krátkozrakosťou filmovej perspektívy. Almendrosova kamera všeobecne nudne a nezaujímavo pracuje s väčšími celkami, no exceluje v záberovaní detailov dotvárajúcich atmosféru (sledovanie krokov v parku či plynových potrubí v potemnelých chodbách). Len škoda, že vedie k primitívnym nevzrušivým ľakačkám a rutinérskym dramatickým momentom, ktoré by som očakával skôr v béčkovej hororovej produkcii z tej doby. Tomu sú podružné často hlúpe dialógy a repliky, jednoduchý námet a slabý príbeh, ktorý sa v improvizovanej roli psychiatra snaží pohrávať s diváckou túžbou po odhalení vraha, no ľahkými zvratmi len trochu umelo zastiera konštrukciu vedúcu priamo z bodu A do bodu B, pričom tá najjednoduchšia teória je aj najsprávnejšia. Vlastne je omnoho zábavnejšie si počas filmu zostavovať psychologický a osobnostný profil Sama Ricea - je osamelý, má dobrý vzťah z matkou, kvôli svojej zjavnej ďalekozrakosti používa okuliare na čítanie, javí skutočný záujem o svojich pacientov (v úvode po prológu presviedča pacienta, aby si dobre rozmyslel, či chce prerušiť sedenia len kvôli strate práce - dobrá otázka je, či Samovi nejde len o ďalšie peniaze - tento výklad ponechám nerozvinutý, ale je zaujímavý a mohol by pozmeniť celé vnímanie filmu, keďže svoje služby ponúkal aj Brooke), má strach z vraha, dokáže si poskladať dieliky do výsledného obrazu, no vrhá sa do náručia prvej (podotýkam krásnej) žene, ktorá ho navštívi. Zodpovednosť za to, že to nie je úplne priemerný, či dokonca zlý film nesie hlavne iniciatívu preberajúci Roy Scheider a i pod zlým make-upom vždy skvele vyzerajúca Meryl Streep. 65% ()

misterz

Po všetkých stránkach nedotiahnuté a sterilné. Typický príklad filmu so slabším scenárom a s nudnou réžiou, ktorý sa potom na záver snaží diváka upútať buď prekvapujúcim rozuzlením alebo zhustením atmosféry. Ale to už je na zlepšenie výsledného dojmu obyčajne neskoro. Čo z toho, keď by miestami aj atmosféra dokázala navodiť nejaký ten mysteriózny opar, keď sa potom z toho nič nevyťaží? Či už niečím v scenári alebo aspoň nápadom, ktorý by dokázal diváka zaujať. Chcelo to nejaký zaujímavý thrillerový alebo mysteriózny prvok. Situáciu čiastočne zachránila Meryl Streep, ktorá tu hrala ako o dušu a popravde si myslím, že mnoho divákov dopozeralo film hlavne kvôli nej. Avšak chúďa bola limitovaná šedivým scenárom, v ktorom jej herecké majstrovstvo nemalo šancu výraznejšie vyniknúť. A to radšej nehovorím o samotnom závere, ktorý mi prišiel teda veľmi slabý a nevýrazný. Slabší priemer. 55/100 ()

Goldbeater

Still of the Night je povedený thriller, který mě dokázal i párkrát vystrašit. Některé scény z tohoto filmu by se klidně daly použít i v dobrém hororu. Velmi působivá je například ta snová, kde blonďatá holčička utrhne oko plyšovému medvídkovi, který začne mohutně krvácet. Docela mě zamrazilo v zádech. Škoda jen, že odhalení vraha je velice průhledné, je tu totiž představeno strašně málo postav, což nám poznání zabijáka až moc usnadní. Když tu je ale krásná Meryl Streep a charismatický Roy Scheider, zachraňuje to situaci. ()