Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek Před mrazem, odehrávající se v 19. století na dánském venkově, vypráví srdceryvný příběh živořícího farmáře, který musí jít proti vlastním morálním zásadám a uzavřít dohodu s bohatým sousedem, aby zachránil svou rodinu během kruté zimy. Po celá léta Jens (Jesper Christensen) bojoval o přežití na příkrém a nepoddajném kousku půdy. Ostatní venkované úpadek jeho rodiny hluboce prožívají a způsobí kolem něj hotové pozdvižení. Farář rodinu poníží tím, že ji přesune do zadní části kostela. Na Jense se navíc zaměří bohatý Švéd Gustav, který chce rozšířit své hospodářství. Přicházející zima však Jense staví před neodkladné rozhodnutí, zda provdá svou milovanou dceru, nebo ztratí jediný způsob, jak zajistit přežití celé rodiny. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Dnešek byl dnem filmových zážitků; po krajně pozitivním setkání s Wolfwalkers jsem si užil i tohle dánské drama, které mi přineslo emoce z druhé strany spektra. Film (nebo spíše jeho atmosféra) byl přímo prosáklý bezútěšností a depresí, tvůrci mi nabídli pohled na majetkový a mravní úpadek jedné rodiny a opřeli se do toho takovým způsobem, až mi bylo místy dost nepříjemně (což hodnotím velmi kladně). 4*+ ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Samotný peníze ještě šťastný manželství nedělají.“ - „Ale on má na část statku právo. Ty bratrovi nepomůžeš?“ - „Sotva uživím sám sebe.“ - „Dobrá, tak si Signe Oleho nevezme.“ - „Vždyť se maj rádi.“ - „Z toho se nenajedí.“ Jensovi dochází majetek, peníze, ale stářím také dech. Snaží se, aby uživil rodinu, ale je rád, že vůbec jakžtakž vyžijí. A tak nezbývá, než vsadit vše na jednu kartu…Po Severozápadě jsem už měl od Noera jistá očekávání a ta dokázal naplnit. Vše tu je nasáklé chudobou, špínou, zimou, hladem, těžkou prací, odříkáním a obětmi. Už to neustálé smlouvání je řádně cynické, jedno zda jde zrovna o krávu či vlastní dceru. Jensovy ústupky, motivované zajištěním sebe i rodiny, jsou čím dál větší a člověk se ptá, kam až je ochoten zajít, za jakou cenu. A co na to všechno jeho svědomí? Nejvíc zamrazí u rozhovoru o krysách, ona vůbec ta postava Gustavovy matky stála za to („Podívej, jak jsou šťastní. Co člověk neudělá pro děti."). Závěrečné veselí pak pořádně zhořkne...silné 4*, takovou poctivou severskou filmařinu mám rád. ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Michael Noer je můj nejoblíbenější Dánský režisér a na každý jeho nový počin se velice těším, ale tohle byl bohužel krok vedle. Vystřídat vězení a gangsterku za Dánský venkov na farmě byl špatný nápad. Tématicky mě film míjí absolutně, depresivní atmosféra na mě nepůsobila a vlastně se pro mne nic zajímavého za celý film nestalo. Nebavilo mě to, tak snad příště Noere a hlavně s Roland Møller! Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost*, Hudba**, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí*. 4/10. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Začiatok taká štandardná rustikálna dráma o tom ako je ťažko, keď nie je čo do úst vložiť. Len to nemalo takú hĺbku a dramatickú razanciu ako napríklad pri Vysťahovalcoch. A samozrejme ani epiku. No po čase sa z toho začala kryštalizovať vzťahová dráma ako remeň. Ako už niekto napísal, hotové vzťahové peklo, plné morálnych otázok a nepríjemných rozhodovaní, ktoré rozhodne musia človeka nadobro zmeniť. Veľká spokojnosť, silný nadpriemer. 85/100 ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Za to, jakým způsobem Noer zachytil dobu, si zaslouží metál. Těžký bezútěšný život dánského rolníka a jeho rodiny se dokázal zavrtat pod kůži. Své si na tom odvedl i Jesper Christensen, který dokázal morouse, peroucího se s nástrahami osudu, ztvárnit naprosto fantasticky. Problém je, že jsem tu prostě nedokázal zachytit výraznější příběhovou linku, která by film nějakým způsobem definovala. Ve výsledku je to jen profesionálně natočený a výborně zahraný odraz doby, ale nic víc. A to je pro mě málo. 55% ()

Galerie (14)

Zajímavosti (2)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Dánsku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama