Versailles (TV seriál)

• Francie

Versailles

• Kanada

Versailles

Francie / Kanada, 2015 - 2018, 26 h 15 min (Minutáž: 50–55 min)

George Blagden, Stuart Bowman, Evan Williams, Anatole Taubman, Anna Cottis, Audrey Quoturi, Jean Baptiste Sagory, Noémie Schmidt, Raphael Roger Levy, Elisa Lasowski, Lizzie Brocheré, Dominique Blanc, Alexander Vlahos, George Webster, Steven Elder, Anna Brewster, Amira Casar, Tygh Runyan, Maddison Jaizani, Rupert Vansittart, Holger Daemgen, Fu'ad Aït Aattou, Pip Torrens, Cédric Weber, Cédric Vallet, Olivia Gotanègre, Calum MacPherson, Nathan Willcocks, Alexia Giordano, Sarah Winter, Steve Cumyn, Peter Hudson, Joe Sheridan, Geoffrey Bateman, Quentin Faure, Colin David Reese, Alexis Michalik, Valérie Thoumire, Théo Frilet, Barnaby Apps, Patrick Albenque, David Coburn, Daniel Lapaine, Suzanne Clément, Harry Hadden-Paton, Mark Rendall, Greta Scacchi, Catherine Walker, Ned Dennehy, Sabrina Bartlett, Phareelle Onoyan, Camille Rutherford, Fabien Hagège, Ace Bhatti, Lilly-Fleur Pointeaux, Paul Spera, Diana Stewart, Hannah Arterton, Antoine Blanquefort, Marie Askehave, Jessica Clark, Anthony Flanagan, Matthew McNulty, Maximilien Seweryn, Kate Colebrook, Ellis Ann Jackson, Rory Keenan, Tim Loane, Dominique Pinon, Ken Bones, Pascal Henault, Daphne Patakia, Gabrielle Lazure, Benedita Pereira, Tosin Cole, Tom Ainsley

Ne že by to zpracováním tématu o intrikách na panovnickém dvoře nějak zvlášť vybočovalo od jiných historických filmů či seriálů, ale já jsem ani o moc víc, než dobrou výpravu a kostýmy, neočekával. Jako bonusu se mi dostalo celkem zajímavého vykreslení vztahů mezi postavami a historický exkurs, který podnítil můj zájem o tu dobu. Neposuzuju teď jeho historickou věrohodnost, určitá tvůrčí invence a kreativita se dá u takových snímků očekávat i tolerovat, tvůrci neměli ambice vytvořit nákladný historický dokument a případné dějinné nesrovnalosti si divák jistě dokáže vyhledat sám. Mimoto si teď už konečně zapamatuju, kolikátý že to byl Ludvík, kterému se říkalo Král Slunce, ono se mi to doposud trochu pletlo.(16.8.2017)

• Eleanor05

Pomalá telenovela s hezkou výpravou a kostýmy, kde v první řadě nejde vůbec o politiku nebo o stavbu Versailles, ale o vztahy. Většina postav je až směšně šablonovitá, děj je tak jednoduchý, aby jej pochopil úplně každý, a při dnešní konkurenci stran historických seriálů (Vikings) nebo historických fantasy seriálů (Hra o trůny), tohle nemá nejmenší šanci.(26.1.2016)

Skvěle se na to dívalo, jakkoli nesnáším seriály založené na vztazích a intrikách... s podivem tady mi to nevadilo. Nejvíc mě uchvátil A.Vlahos a jeho nedostižný, fascinující Filip. nejen nádherný jako muž i jako žena, ale i skvěle vystižený ve svém psychologickém vývoji. Třetí řadu jsem shlédla s velkým časovým odstupem od prvních dvou a tak si říkám, že bych si tu krásu dala znova?(11.4.2018)

Hodně povedený seriál založený na skutečných událostech i mýtech o období vlády Ludvíka XIV. Seriál se podařilo prodat do téměř celého světa, což vypovídá o zkušenosti tvůrců s tvorbou dobře vyváženého díla. Samozřejmě, že francouzské publikum si stěžuje na nedostatek sexu a anglické herce. Britská BBC zas obdržela stížnosti na přemíru sexu :-) Scénář je chytře poskládaný ze skutečných událostí a z historických anekdot vyzobaných z momoárů a dopisů, které ovšem nejsou vždy pravdivé a už vůbec nejsou nestranné. (Například zatímco dopisy Madame přítelkyním se dochovaly, korespondence Monsieura s jeho přáteli skončila v krbu hned po jeho smrti.) Tvůrci si dost pochopitelně nelámali hlavy s historickou chronologií, ale poskládali dramatický děj a dobře se jim při tom podařilo vystihnout ducha doby. Ve středu všeho dění je vztah Ludvíka XIV. a jeho jediného bratra Filipa, vévody Orleánského (mimochodem dědečka Františka Štěpána, manžela císařovny Marie Terezie). Král, nemůže zapomenout na období Frondy a nebezpečí, které hrozilo od strýce Gastona,postupně umenšuje vliv vysoké šlechty a převádí moc do svých rukou. Od malička vštěpovaná ostražitost vůči mladšímu bratrovi Filipovi (aby se z něho nestal další zrádný Gaston) komplikuje jejich vzájemný přátelský vztah. Monsieur, vychovávaný k bezvýhradné věrnosti a poddanské poslušnosti ke svému královskému bratrovi, si vyvzdorovává alespoň malé kousky slávy a osobní svobody. A to vše v kulisách francouzských královských zámků, s perfektními kostýmy (úžasné historické boty a vyšívané kabátce...) a výpravou. Mě osobně stylizace v případě tohoto seriálu ani za mák nevadí.(24.2.2018)

• pipapa

Technická kvalita super, výprava a kostými jakbysmet. Ale: otravný a utahaný děj, vše příliš stylizované a na bod mrazu vybroušené, nemajíc nic společného s realitou té doby. Vrcholem je totálně kontrolovaná nahota/erotika = tak stupidní a průhledné triky jsou doslova výsměchem nám divákům = 1.mužská postava se zvedne nahá z postele a jde proti kameře, ale mezi postavou a kamerou stojí velké křeslo, takže akorát tak scéna pro milovníky renesančního nábytku. 2.po "orgiích" leží ca.tři unavení muži na posteli a mají technicky přesně a bezdůvodně zakrytý jen střed svého těla, tzn. pan režisér nám neustále připomíná "POZOR, je tady kamera"! 3. nahý muž se odvaluje s druhého muže a v momentě, kdy už padá na záda ještě stihne přetahnout přesně přes "střed vesmíru" nějakou plachtu = opět "BACHA,kamera", a tak bych mohla pokračovat doaleluja. Občas si snad přijde pánské publikum na nějaké to dámské poprsí, ale zázraky nečekejte. Seriál jsem nedokoukala, neb na takové špeky pro děti a blbce nejsem stavěná. Haj-sosajety té doby nebyla určitě tak prudérní, jak nám ji zde kreslí pan režisér, pan mistr, ale mistr akorát tak na podvody a nesmysly. Zazobaná parta se rozhodla vstoupit do světa filmového byznysu, tak tam vstoupila, proč ne, diváků-imbecilů je přece spousta.(16.1.2018)