Versailles

(seriál)
Trailer
Drama / Historický / Romantický / Válečný / Životopisný
Francie / Kanada, (2015–2018), 26 h 15 min (Minutáž: 50–55 min)

George Blagden, Stuart Bowman, Evan Williams, Anatole Taubman, Anna Cottis, Audrey Quoturi, Jean Baptiste Sagory, Noémie Schmidt, (více)

Série(3) / Epizody(30)

Versailles, Francie. Rok 1667. Ludvík XIV. má 28 let. Brzy bude prohlášen za Krále Slunce. Jenže tohoto brilantního vojenského stratéga nemilosrdně pronásledují následky frondy. Když se vzpurná šlechta rozhodla vzbouřit proti koruně, hořká občanská válka traumatizovala celou francouzskou říši. Ludvík má obavy, že jeho bohatí dvořané můžou být znovu neposlušní. Je odhodlaný přivést je k poslušnosti a nastolit vládu absolutní moci. Proto vypracuje nesmírně složitý, velice pragmatický a rozhodně cynický plán. Otcovo lovecké sídlo v lesích uprostřed ničeho nechá přestavět na nejnádhernější zámek v celé Evropě. Palác Versailles má Ludvíkovi poskytnout tolik potřebné bezpečné útočiště, přepychové kulisy pro vášnivé romantické chvíle, a navíc udržet šlechtu dostatečně daleko od bouřlivé Paříže. Příliš pozdě si dvořané uvědomí, že se stali Ludvíkovými vězni a Versailles ve skutečnosti není nic víc než jenom pozlacená klec. Příliš pozdě zjišťují, že padli do rukou mistrného manipulátora… Historické postavy i fiktivní hrdinové – okouzlující šlechtici a krásné šlechtičny, svůdné kurtizány i pokorní služební – nás provedou opojným světem plným tajemství, zrady, lásky a války v novém historickém dramatickém seriálu. Tohle je Versailles v celé své brutální kráse. (TV Prima)

Trailer

Morholt

Lesk a bída francouzského královského dvora s kulisou rozrůstající se versaillské rezidence. Seriál bych charakterizoval jako takové špinavější Tudorovce, myšleno v dobrém. Zatímco příběh Jindřicha VIII. byl místy nepřirozeně vyumělkovaný, sází Versailles, nejspíš i kvůli ne tak štědrému rozpočtu, na dobovější atmosféru a to je z mého pohledu plus. Vzhledem k tomu, že doba Krále Slunce mi není nijak zvlášť blízká, nemám příliš ponětí o tom, jak moc je seriál věrný historii, ale vzhledem k anabázi s černochy, která byla v celkovém kontextu naprosto zbytečná, to asi žádná sláva nebude. Nicméně i tak se mi scénář líbil. Herecky víc než dobré a Blagden, který mě ve Vikings občas lezl na nervy, je tady vynikající. Horší to je s ženskou částí castingu, která postrádá výraznější tvář a zpočátku jsem si většinu přítomných dam pletl. Ale i to si nakonec sedlo. Příliš nechápu ty zvěsti o tom, jak je seriál nabitý sexem. Jo, sem tam si tu někdo s někým vrzne, ale ne o moc víc, než v jiných sériích, takže honimírové by si neměli dělat přehnané naděje. Slušná práce a doufám v další řadu. 85% ()

misterz

Ako prvá vám utkvie v hlave priam geniálna muzika intra, ktorá sa vám dostane pod kožu a rýchlo asociuje s celým seriálom. Celkovo, hudba tu je naozaj parádna, hoci som mal spočiatku pocit, že sa mi do tohto obdobia nehodí. Ako vidno, silno návyková záležitosť. Ku castingu tiež nemám žiadne námietky. Čo sa týka obsahu, odhliadnuc od pár nelogizmov a časového nesúladu, som spokojný. Každý diel je plný intríg a šachových partií v boji o priazeň kráľa Slnko, alebo naopak, o jeho záhubu. A hlavne je tu ten jed, sex a zaujímavé vyšetrovanie s cieľom odhaliť vrahov či spiklencov, kde naozaj skoro každý s každým a každý chcel každého otráviť. V tomto smere je tu niekoľko silných a dramaticky pekne spracovaných momentov. Jediné čo sa dá vytknúť je mierna kolísavosť pútavosti príbehu, kde v niektorých častiach dej zbytočne zachádza do tém, ktoré ma až tak nebavili. Našťastie iba zriedka. Celkovo ale veľká spokojnosť, priam nad očakávanie, je to mňamka pre všetkých, čo majú radi tento žáner alebo toto obdobie. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Allien.9

"Typický" historický seriál pro ženy a mladší publikum (tj. krásné kostýmy, sexy obsazení, intriky, nahota a sex, měnění či zintenzivňování reálií, zpomalené záběry, výrazný hudební doprovod apod.), u kterého je vám bohužel hned od začátku jasné, že přežije jen několik málo sezón; pokud ho tedy vůbec prodlouží. Hodím-li pozitivní subjektivní dojem za hlavu, má "Versailles" jak silné, tak slabé stránky. Ne každá zápletka mě přikovala do židle, na druhou stranu o velkolepé a emotivní momenty také nebyla nouze a jako celek mě seriál spíše bavil. Čtvrtou hvězdu přidávám za postavy, za jejich vzájemnou chemii (především Ludvík/Filip) a za ikonického Filipa Orleánského, který (tentokrát výjimečně podle skutečnosti) naprosto ukázkově boří mýtus, že gay rovná se slečinka.;-) S01: ***, S02: ****, S03: ****. Poznámka k dabingu. První (pro kabelovku) je občas neskutečně bez emocí, druhý (pro Primu) má zase tak květnaté překlady, že to až ruší. Výběrem hlavních dabérů se mi ale překvapivě líbí oba, což se moc často nestává... ()

slunicko2

Pěkný historický seriál s typickými nešvary. 1) První, co mě u podobných počinů zajímá, je jejich historická věrnost. No, není to tak zlé. Některé chyby a ignorování fakt by se našly, ale pokud jde o atmosféru a celkové vyznění seriál poměrně věrně, myslím, odráží dobu a mravy._____Až na samotné Versailles. Nejenže vzhledově neodpovídají příslušnému roku, ale zejména postrádají různé detaily, které silně charakterizují dobu - nedostatek toalet, veřejně vyměšování s pro nás dnes udivujícím nedostatkem studu, zoufalý nedostatek soukromí, extrémně svazující etiketa, silný zápach přebíjený parfémy, škrabátka proti vším, detaily týkající se stravování atd._____ 2) Jako odchovanec francouzských historických komedií s Belmondem a Funesem jsem byl zpočátku dost překvapen a zaskočen naturalismem scén, současnou mluvou a celkovou chmurnou atmosférou seriálu. Kde jsou francouzské bonmoty, lehkost a uhlazenost padouchů? Ale postupně jsem si zvykl. Očividně není důvod, proč by se zrovna francouzský dvůr měl lišit od anglického, ruského či jiných. Moderní naturalismus i současný způsob uvažování zvítězily._____ 3) I dějově je seriál poněkud nevyrovnaný. Inu, není moc divu. Na třiceti dílech rozdělených do třech řad se podílelo devět scénáristů a deset režisérů._____ 4) Seriál financovali především Francouzi, je vyroben koprodukčně s Kanadou, mluví se v něm výlučně anglicky a hrají v něm především britští herci._____ 5) Zaujali mě 26letý přitažlivý George Blagden (král Ludvík XIV.), 27letý přitažlivý Alexander Vlahos (králův bratr Filip Orleánský), 31letý Kanaďan Evan Williams (Filipův milenec, rytíř de la Lorraine) i 24letý George Webster (Vilém Oranžský)._____Věk protagonistů se vztahuje k první řadě seriálu, tj. k roku 2015._____ 6) Třetí řada ztratila drive. Ale na 3* to stále ještě stačí. Plusem naopak je vývoj postav._____ 7) Pozornost si zaslouží objektivní vylíčení Filipa Orleánského jako velmi zbožného, výstředního rozhazovačného homosexuála, který ovšem současně proslul osobní statečností v boji (!) a jako schopný vojevůdce._____ 8) Přes uvedené (i mnohé další zde neuvedené) výhrady jsem se na každý díl velmi těšil a sledoval jsem dílo s velkým zájmem. ()

Arsenal83

Tragický seriál, ktorý chce šokovať škandalóznou históriou, a ja to mám rád, ale nemusel by to postaviť na faktoch, ktoré ani nie sú pravdou. Pôrod čierneho dieťaťa je síce založený na skutočnostiach, ale s Versailles nemá nič spoločné, kráľ sa tam nasťahoval až trinásť rokov po danej udalosti. Nehovoriac o tom, že okrem kráľových mileneckých avantúr sa tu každú časť musíme pozerať na dvoch teplošov rozdávajúcich si to všade. Dej to nikam neposúva a tí, ktorí by sa chceli niečo dozvedieť o Versailles, výstavbe paláca a života v ňom, budú sklamaní. ()

• Po odvysílání prvního dílu se na ostrovech strhla pěkná bouře. Zastánci morálky tvůrcům vyčítali, že během celé první série se v seriálu vyskytoval každých patnáct minut sex anebo násilí. Horší prý už měla být jen Hra o trůny (od r. 2011). [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)
  • Aby byl děj seriálu zajímavější na různé charaktery, přidali si tvůrci do scénáře hned několik smyšlených postav. Zatímco tedy Ludvík, jeho bratr Filip, či králova manželka anebo Filipův milenec jsou skutečnými osobami, vedoucí palácové policie Fabien či dvorní lékař Masson se svou dcerou Claudine nikdy neexistovali. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)
  • Všechny hlavní role v seriálu ztvárnili Britové. Jen panovníkova milenka Henrietta Anna Stuartovna byla švýcarská herečka Noémi Schmidt. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)