One Angry Vegan

Izrael, 2017, 49 min

Dokumentárny film o Izraelke menom Tal Gilboa sleduje jej postupnú premenu z anonymnej aktivistky rozdávajúcej letáčiky, po jednu z najznámejších osôb v hnutí za oslobodenie zvierat; od jej prvých aktivít po založenie organizácie Animal Liberation Front Israel (v roku 2018 premenovaná na Total Liberation Israel). Zatknutia a živé verejné akcie, ktoré neraz vyústia do násilností, sú pre ňu výzvou. Každá jej provokácia ju približuje k záujmu zo strany mainstreamu a k povedomiu verejnosti. Ale všetko má svoju cenu. Čím má jej boj väčšie úspechy, tým viac je v očiach verejnosti kontroverznejšia. Na akom princípe takýto radikálnejší aktivisti fungujú, ukáže tento dokument. (whack)

whack

V Izraely to celkom žije! Tal Gilboa tam vedie poriadne akčnú celoštátnu vegánsku skupinu v rámci hnutia za oslobodenie zvierat, ktorá sa nazýva Total Liberation (שחרור מוחלט). Má dosť arogantnú rétoriku, zďaleka nie takú, akú by akceptovali naši Anonymous for the Voiceless pri Kockách pravdy, a títo izraelskí kolegovia neváhajú ísť ani do priamych konfliktov počas pietnych aktov (vigilov), čo by sa zas nepozdávalo našim The Save Movement Slovakia a Direct Action Everywhere Bratislava. V štáte, kde 5 % obyvateľstva sa hlási k striktnému vegánstvu a ďalšie státisíce sú mu naklonené, sa to asi už dá. Treba len prekročiť určitý limit, získať si priazeň určitého počtu populácie. Kedy sa tam dostaneme my? ()