Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pro mladého člověka bývá nebezpečné, aby nedostatek zkušeností nahrazoval přehnanou, avšak neopodstatněnou sebedůvěrou. Přesně to postihne nedostudovaného chemika, jenž se po návratu z vojny hodlá za každou cenu prosadit. Vznikl tezovitý, proklamativní film, hlásající moudra o "socialistické morálce". (oficiální text distributora)

Recenze (29)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Povzdechnutí nad životem a mravy. 1) Tezovitý film o socialistické morálce? Tak to tedy ani náhodou. Zobrazované problémy a vztahy přece nemají přímou souvislost s režimem. Nezralý sebevědomý mladík se potýká se ženou, s prací, se sociálním zařazením a především se svou nejasnou představou o životě._____ 2) 28letému Martinu Stropnickému a 24letému Marku Vašutovi to sluší, všichni hrají přiměřeně slušně a všechno je, jak by asi mělo být._____ 3) Komentátor Cariada se zřejmě domnívá, že psaní komentářů spočívá v tom, že vyslepičí celý děj včetně pointy. A jak jsem zjistil nahlédnutím do jeho komentářů, dělá to dost často._____ 4) 20.7.2015 - rozsáhle spoileruje (bez upozornění) i Big Bear, jak jsem dnes zjistil. Holt, nemám-li co říci, alespoň zopakuji děj filmu. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Každá doba měla své. Dneska je to s tou seberealizací mladých lidí úplně to samé. Stačí se podívat kolem sebe. Pokud si člověk stanoví vyšší cíle, než na které má, dopadne jako tenhle kluk. Za kariéru se vždycky platí osobním štěstím. Od Kateřiny Lojdové jsem nic jiného nečekal, hezká tvářička, hezké tělíčko, tak s nim ven. Ve finále jde jen o moralitku se zcela obyčejným příběhem. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Moje žena hned v první chvíli, kdy to uviděla, tak odhadla, že tam určitě Lojdová ukáže kozy. Říkal jsem, že to je ve filmu z roku 84 blbost, navíc samoúčelná... a bum ho, běží tak dvacátá minuta a už jsou venku. Tak já nevim, ona je asi ukazuje všude, kde hrála. Co se týče filmu, zápletka je ok, ale napsané a zahrané to působí dost děsivě. Tak abych to shrnul, důvody ke koukání jsou asi tak tři - mladej Vašut, prsa Kateřiny Lojdové a reálie severočeské chemičky. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Socialistické dráma odehrávající se v Mostu. Mladý Stropnický se po vojně vrací domů do měsíční krajiny na severu a bere sebou svoji manželku Kateřinu Lojdovou. Pro tu je Most a okolí brutálním šokem a stále více se jí stýská po domově a rodičích. Stropnický ji přivede do své staré party plné intelektuálů, kde ona ( původním zaměstnáním servírka ) nezapadla a kde se na ní na člověka bez maturity nahlíží skrze prsty. Stropnický si těchto problémů moc nevšímá a bagatelizuje je. Ačkoliv má papínka generálním ředitelem odmítá protekci a nastupuje v jednom z chemických závodů sám za sebe. Jenže technická místa nejsou k mání a tak je přidělen na dělnický směnný provoz což jako průmyslovák s maturitou těžce nese. Mírným podvodem díky otcovu jménu získá technickou pozici na kterou však ani z hlediska praxe, ani z hlediska vědomostí nemá. Jeho nadřízený nese s nelibostí, že má pod sebou protekčního fracka, který navíc problematice jež má vykonávat nerozumí. Stropnický se snaží znalosti dohnat po nocích, čímž se stále více oddaluje své ženě. V závěru filmu se tak jako kariérista ocitá před rozpadem manželství a rozhodnutím podat výpověď z důvodu nekompetentnosti. //// Prostředí filmu je strašné, skutečně se divím jak v tomhle mohl někdo nejen pracovat ale večer jít domů žít. Kdo viděl film - Kouř - tak ví o čem píšu. Film se sice snaží moralizovat, Stropnický se zase až tak moc ve svém chování asi neodlišoval ani od tehdejšího trendu ani od dnešního. Nekompetentních lidí je všude habaděj na pozicích, kde by neměli správně co dělat. Vezměme to třeba pěkně od shora od vlády naší země... Známosti jsou bohužel stále to nejlepší co lze využít při shánění dobré práce, morálka jde až pak a nakonec znalosti. Tu se zde snažil zastupovat otec Stropnického - Langmiler. Ve filmu uvidíme mladého Vašuta (v té době ještě neučůrávajícícho bez modré růže :-) a mladého Vetchého. Kateřina Lojdová byla v té době opravdu kočka a měla co ukazovat .-). Dávám 3 zkumavky. * * * ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Pro mě neznámý film, který jsem poprvé viděl v roce 2010. A musím říci, že mě příjemně překvapil, skutečně je koukatelný. Příběh je uvěřitelný, postavy celkem sympatické, mladí Stropnický, Vašut nebo Ondra Vetchý ukazují, že v nich skutečně něco je. Téma neustále živé: mladý nedostudovaný muž si myslí, jak je dobrý a prahne po snadném úspěchu, ale nakonec se uchýlí k protekci. Rozpadá se mu nevyrovnané manželství, kolegy v práci je vnímán jako člověk, který nic moc neumí a má jen mocné konexe, ale i zde narazí. Nakonec ale překoná své obavy a pokusí se vše napravit. Příběh je ale přílišně moralizující, jak se v době jeho natočení dá očekávat a zobrazení reality příliš černobílé (venkov vs. město, rodinné vztahy). Natáčeno v Ústí nad Labem a v Perné u Mikulova. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Beroun, Ústí nad Labem, Litvínov, Praha a v obciach Perná a Bavory. (dyfur)

Reklama

Reklama