Bezúhonný mladý muž jménem Evžen Macík (J. Bartoška) se jednou při čekání na milenku Marii stane svědkem loupežného přepadení spořitelny. Pachatel na útěku upustí kufřík s uloupeným půlmilionem korun. Ten shodou okolností dopadne právě před Evžena. Muž neodolá, sebere kufřík a zmizí. Je si vědom, že ho na místě mohl někdo vidět, a tak se raději přihlásí na policii jako svědek. Zanedlouho se mu však ozve lupič, který v telefonu vyhrožuje a dožaduje se „svých“ peněz. Vyšetřující kapitán Richter (F. Němec) zároveň vytuší, že Evžen něco tají. A tak se Evžen ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny, pod tlakem, kvůli kterému musí časem nutně udělat nějakou chybu… (Česká televize)

dr.fish

Chlapík vykrad poštu a na útěku mu kufr s penězi spadne ze schodů a jak prchá před policií, musí ho pod schody nechat. Jirka Bartoška ho sebere a schová s vidinou snadného zisku. Pachatel se nehodlá vzdát svých peněz a Jirkovi nastanou krušné chvíle. Nakonec jde i o život. Policie taky nespí, kdo ale spí je divák, protože film je tak trochu nemastná neslaná blbina. 50% ()

otík

Poslední třetina filmu fajn, ale zbytek je spíš jen válení se Bartošky s milenkama. Notně zestárlý film. ()

andrii

Zná tě. Příliš štědrá příležitost, žádná almužna, mu leží u nohou, a už mu šumí v hlavě. Má tě, hravě, až onen, měšec naditý, brnkne nervům. Vrať mě. ()

HonzaBez

V zásadě zajímavá psychologicky laděná krimi o tom, že "příležitost dělá zloděje". Jiří Bartoška tu hlavní roli sehrál velmi dobře, závěr s kamarádem, který coby znalec detektivek se mu snaží (dosti nestandardně) pomoc mi přišel poněkud překombinovaný. ()

Master19

Vcelku povedená kriminálka. Evžen Macík není nikterak nereálný, myslím, že málokdo bude mít problém se s ním ztotožnit. Proto jsem měl už od začátku takový neodbytný pocit úzkosti, že to sakra nemůže projít... ()

pytlik...

Ať si kdo chce co chce říká, výstavba paneláků měla jednu nespornou výhodu. Přidala do repertoáru scénáristů detektivek nový a hojně využívaný způsob smrti, totiž pád z výšky. V podstatě se dá říct, že paneláky přispěly k rostoucímu procentu objasněnosti případů, protože v autě nebo běžmo se dá v pohodě příslušníkům uniknout, ale gravitaci jen tak někdo neoblafne. Jinak se jednalo o film, kde nikdo nebudil v divákovi sympatie: Bartoška radši než svoji zcela přijatelnou manželku brousil hodně postarší Brousilovou, která měla svá nejlepší léta už velmi dlouho za sebou (pokud tedy vůbec někdy nějaká měla). Navíc v závěru ztratí nervy a místo aby nahlásil jen vydírání, přizná se i k těm penězům. Příslušníci VB se projevili jak totální joudové, jedou k nahlášenému únosu a vesele zaparkují před hlavním vchodem a ženou se v pěti nahoru, takže padouch, pozorující je z okna, má spoustu času uniknout. No a v neposlední řadě jsem naštvaný na scénáristu, to sakra to nemohlo jednou skončit tak, že si ty peníze někdo ve zdraví užije? ()

insurgentes

Vynikající psychologicko-kriminální drama s prvky hořké komedie. Hlavní hrdina sice od začátku dělá drobné chybičky, na které by mohl dojet (například zalže policii, že z hospody odjel proto, že tam právě přicházeli kolegové z práce - na to by každý fízl zareagoval otázkou, a jací kolegové, a už by si to šel ověřit...), přesto se však dlouho drží v sedle a zdá se, že přechčije policii i kriminálníky. Vaz mu zláme až něco, s čím nikdo - ani já ne - nepočítal. Nevím, proč má tenhle film tak nízké hodnocení. V osmdesátkových detektivkách je to rozhodně něco netradičního, a patří to podle mě do poměrně vysokého nadprůměru. ()

klukluka

Dvě hvězdy za detektivku jako takovou- za atmošku, herecký výkony, slušnou muziku, ty dvě hezký ženský, mezi kterýma pan Macík Bartoška poletoval, a jedna pecka za ty historický atributy- rodiče, co kouří dítěti kašlajícímu ze spánku ve společné ložnici, za mistry, kteří běžně popíjejí se svými učni, za všetečný sousedy, kteří se člověku bezostyšně pletli do života, za připomínku toho, že půl milión byl balík, kvůli kterýmu by se někdo nechal třeba i oddělat. A co mi na tom naopak vadilo? Pro vyděrače číslo 1 bylo prakticky nemožný, aby si na Macíka sehnal telefon. Možná mi něco ušlo, ale jak by se mu to mělo podařit? Pamatoval si všechny poznávací značky kolem vykradené spořitelny? A když už si je pamatoval, jak postupoval dál- ve snaze kontaktovat Macíka? A chování mistra Macíka, když mu zavolal vyděrač číslo dvě..? Těch logických lapsů tady bylo moc, nemohl jsem na ně nemyslet. ()

ArthasKarfa

Z těch neustálých vlezlých telefonátů a zvonění na Bartoškův byt se asi zblázníte, jestli ne tak Vás ohromí jak lehce se za "Totáče" dalo střílet na sídlištích bez asistence příslušníků z V. B. Jinak velmi psychologicky vypjatý film, škoda jen těch neustálých tmavých scén, jestli uvažujete o shlédnutí najděte verzi s opravdu dobrou kvalitou. *** ()

mira007

Průměrně zpracovaná socialistická kriminálka osmdesátých let, která má dvě nadprůměrné věci: 1) námět 2) Bartošku. Nic víc, nic míň. ()

mh.mail

30% — Typický produkt své doby. Spíš než detektivka psychologická studie člověka, který se náhodou dostane k velkým penězům z loupeže. Dopadne to samozřejmě tak, jak to v té době oficiálně dopadnout muselo. Zajímavá je snad jenom hudba Deža Ursinyho. ()

HappyDeath

Namet fakt dobry, ale provedeni dost spatny. 2 hvezdy za Bartosku, fajnove si dal tu roli. Stejne ale nechapu, jak tohle melo slouzit ve sve dobe jako "propagace" Verejne Bezpecnosti :=) Naprosto vtelena neschopnost :-D ()

Schlierkamp

Československý krimifilm podle výborného scénáře M. Bezoušky, v němž hraje hlavní roli svářeč Evžen Macík (J. Bartoška), který se dostal bez námahy k velkým penězům. Tento prostopášný muž žijící dvojím životem, neboť kromě své manželky se synem se milostně sblížil se servírkou Marií (H. Čočková), se náhodou dostal ke kufru plném bankovek, který neznámý lupič v masce po vyloupení spořitelny v okamžiku nouze pohodil poblíž jeho červené Dacie. Bohužel pro pana Macíka se onen maskovaný muž (J. Velda) dozvěděl, kdo jeho lup sebral, a k vylákání svého kufříku s půl milionem korun zpět se odhodlal k vyhrožování po telefonu. Následné počínání pana Macíka nebylo vždy rozumné, dokud se nerozhodl k oznámení celé záležitosti policii, přičemž se snažil o ukradených penězích pomlčet s cílem získat je pro sebe. Jaké však bylo jeho překvapení, když po policejním zátahu na hledaného lupiče a jeho smrtelném pádu z výškové budovy, se z telefonu opět ozval hlas vyžadující jeho zatajené peníze! V tu chvíli morálně zpustlý pan Macík zcela zpanikařil, neboť se nepochopitelně rozhodl vyjít neznámému vyděrači opět vstříc, ačkoli musel tušit, že nikdo jiný o ukrytém kufru s penězi ze spořitelny nemohl vědět, maximálně mohl uvažovat o lsti ze strany policie. Podařená kriminálka může nabídnout atmosféru plnou napětí a zajímavou postavu pana Macíka, jenž neměl problémy s věrohodným a pohotovým lhaním, avšak oklamat policii ztělesněnou do vyšetřujícího F. Němce se mu nepodařilo. Ve vedlejších postavách zaujali V. Salač v roli slizkého domovníka a udavače a tajemný kolega svářeč B. Rösner. Domnívám se, že tento napínavý snímek J. Matuly vysoce převyšuje obvyklý průměr podobných kriminálek, nejen kvůli výbornému Bartoškovi a působivé hudbě D. Ursiniho, ale zejména kvůli strhujícímu příběhu, jehož napětí a stísněná atmosféra vydržela po celou délku filmu. ()

DAPDO

Za komančů se u nás točilo tolik kriminálek, kolik se v dnešní době točí komedií. Oboje má něco společnýho a to kvalita. Zatímco v současnejch komediích je málo prostoru pro zasmání, v krimi příbězích z dob socialismu zase občas chybí napětí. Muži na drátě ale napětí nechybí, i když je to chvílema na úkor logiky. Jestli si mám vybrat dnešní komedie, nebo krimi z totalitní doby, na celé čáře vyhrává druhá varianta. I když do rolí postav, který brousej hlavní hrdinové, byly obsazovaný hodně herečky, který sex-appealu moc nepobraly, viz tady Čočková... ()

Amonasr

Na svou dobu docela slušná kriminálka, i když zpracování ničím nepřesáhlo tehdejší standard. Nejlepší ovšem bylo závěrečné překvapivé rozuzlení, které nepostrádalo neobvyklý ironický nádech. ()