Nebojsa

Rodinný / Pohádka

Československo, 1988, 81 min

Pohádku o statečném dřevorubci Ondrovi, který se vydá do světa, aby se naučil bát, miluji od doby, co jsem ji v dětství viděl poprvé. Temná atmosféra, hrozivy čaroděj a Vetchý alias Ferko je nezapomenutelně dokonalý a boduje pokáždé, když se objeví na scéně. Právě díky němuž má film vysokou úroveň a množství humoru. Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek.(1.1.2011)

• Standey

Tyhle depresivní pohádky jsem nikdy moc nemusel. Ondra Vetchý se až zbytečně moc pitvoří a je uječený jak nějaká pubertální holka. Myslím, že se z daného tématu dalo vytěžit mnohem víc. Obsazení nebylo špatné, ale špatně režijně vedené. Efekty už se taky v roce 1988 dali udělat mnohem kvalitněji. Nezbývá než hodnotit podprůměrně **(11.11.2012)

Sekera rieši všetko. Trochu slabomyseľná rozprávka, ale tak to v rozprávkach pre deti býva. No pre malé deti by tá hororová atmosféra vhodná nebola, keď to občas prechádzalo až do (nekrvavého) zombie hororu alebo pyromanskej šou. Kroner ako írečitý slovenský drevorubač v českom dabingu sa aj pre svoj ležérny prístup do role nebojácneho hrdinu až tak dokonale nehodil. S niekým ako Vlado Müller v mladom veku by ten istý film vyznel celkom ináč a zaručene by to boli štyri hviezdy. Situáciu nezachraňuje ani Vetchý ako Krutibrko so svojimi neustálymi hláškami, keď trúsi životné múdra v každej druhej vete.(13.4.2015)

Jedna z nejlepších československých pohádek, která byla natočena před revolucí a jedna z posledních, která patří do zlatého fondu. Po ní už to totiž šlo s pohádkami jenom z kopce. Nebojsa rozhodně patří do červených hodnot, jelikož má úžasnou a také temnou, až strašidelnou atmosféru, klasický příběh o cestě do světa a hlavního hrdinu v podání Jána Kronera. Ondřej Vetchý v roli Ferka rovněž perlí a pobaví a maska Václava Knopa je lepší než u Freddyho Kruegera :-). Nemyslím si, že by se děti měly nějak moc bát, já se tedy jako malý bál u něčeho jiného. K dokonalosti už stačí zmínit jen výtečnou hudbu a krásné exteriéry i zbudované interiéry. Za mě 100 %.(21.11.2012)

• JohnMiller

Klasická Komunistická "skoroinscenácia"- rozprávka z Československa. Ide o taký štandard. Je to lacné, klišoidné, k tomu nesympatický herci, Hviezdičku dávam za to, že to na rozprávočku pre deti, bolo miestami celkom strašidelné... Ale už keď strašidelnú rozprávku, tak to radšej Popolvár najväčší na svete.(27.12.2016)