Pohádka o odvážném dřevorubci, který se vydal do světa, aby se naučil bát. Nebojsa je pravá česká filmová pohádka (i když kupodivu natočená na motivy slovenské předlohy Pavla Dobšínského) s neohroženým vesnickým synkem, krásnou zakletou princeznou, s poťouchlým hrdinovým parťákem, s čerty a vším dalším, co k žánru patří. Hlavní roli hraje Ján Króner ml., kterému výtečně sekunduje Ondřej Vetchý... Do cizích krajů – anebo také za humna – se dobří čeští i slovenští venkovští chlapci vydávají v mnoha pohádkách. Jeden si odtamtud přivede do vsi krásnou princeznu, jiný získá ve světě pytel dukátů, další se naučí svéráznou „latinu“ sud-kulatý-rys-tu-pije. A Ondru poslal táta do světa, protože se ničeho nebál. Ono se zdá, že kvůli takové vlastnosti by si tatík měl syna raději držet doma, ale Ondrova síla a nebojácnost pomalu začala přinášet víc škody než užitku. A tak mu táta sbalil pět švestek a poslal ho co nejdál od rodné vsi. A dojít co nejdál může znamenat, že půjdete věčně. To by ale nebyl Ondřej, aby své cestě nedal nějaký cíl. Jeho společníkem se stane zlodějíček Ferko, který je však nejen zbabělý, ale také líný a prolhaný. Ti dva spolu zažijí strašidelná dobrodružství v čertově mlýně a v temném lese. A pak se doslechnou o začarovaném království. Kdysi tam každé ráno rozkvétaly krásné bílé růže, které večer dostávaly barvu zapadajícího slunce. Žila tam ale také krásná princezna se vzpurnou hlavou, která se odmítla provdat za zlého čaroděje. A ten zemi zaklel. Než princeznu a Ondru svede osud dohromady, bude muset statečný junák ještě nejednou prokázat, že má pro strach uděláno. Teprve láska ho naučí, co to znamená se bát. (TV Prima)

monolog

Palino tady má asi docela komplex z rozdělení ČSFR. Schválně si přečtěte jeho koment, to stojí za to. Abych odpověděl Kapybaře, scénárista nejen opsal příběh z pohádky O statečném kováři, oni to dokonce dělali ti stejní scénáristi, navíc na motivy pohádky Boženy Němcové. Jestli ta to přebrala ze Slovenska nebo z Čech, to nevím. Ale vsadil bych se, že každá oblast má svou vlastní verzi této pohádky. K příběhu, Króner je sice fajn hrdina, ale je tady spíš ten typ, kterej jen vypadá dobře a tváří se jako hrdina, čili hrdinsky. Ondřej Vetchý tu naopak proti němu hraje vlastně obyčejnýho člověka, přestože taky zobrazenýho až absurdně krajně zbabělýho. Pohádka se mi celkem líbila, má takovou nejen hutnou atmosféru, ale přímo deprimující a trošku podivnou (hlavně konec). ()

tron

Dosť čudná rozprávka o mladíkovi, ktorý nepozná strach a tak ho otec pošle do sveta, aby sa naučil báť (wtf?). Bizarnú zápletku v mojich očiach nevylepšuje ani nesympatické herecké obsadenie v čele s Jánom Kronerom a Ondřejom Vetchým, ktorý by možno bol fajn, ale je za debila a navyše dabovaný Mirom Nogom. Našťastie, akonáhle sa nesúrodá dvojica dostane do blízkosti zakliateho hradu, dostane rozprávka predsa len o čosi lepší spád a dokonca dosť hororovú atmosféru. Ničí ju typicky nedostatočný rozpočet (primitívne efekty, lacná výprava). ()

flanker.27

Výprava a temná atmosféra jsou v téhle hororové pohádce takřka dokonalé. Takže odpouštím trošku toho Troškování Vetchého příliš afektovaného Ferka. Celkově asi nejlepší slovenská pohádka, romantická, napínavá, dobrodružná a trochu strašidelná. Nápad s pohřebním vozem a zakletou princeznou doprovázející hrdinovy kroky je vynikající. ()

Djkoma

Výborná pohádkou, kterou jsme viděl již několikrát a pokaždé mě udivuje svojí skvělou atmosférou, která je chvílemi na pohádku až překvapivě temná. Ján Kroner asi nikdy nehrál lepší roli a Ondřej Vetchý se svým/svou Krutibrkem je neustále velmi vtipný trouba vedle velkého dřevorubce Ondry. Rozhodně pohádka do červených čísel, protože chvílemi kvalitou a atmosférou předchází většinu "proslavených a umělých" pohádek. Kdo nezná strach, musí povinně zachránit minimálně jedno království a princeznu za život:) ()

Radek99

Tahle temná československá pohádka je spíše než volným převyprávěním legendární autorské pohádky František Nebojsa Jana Wericha z knihy Fimfárum tou pravou temnou lidovou pohádkou (z pera Boženy Němcové). Ze statečného kováře ovšem v Bratislavě udělali dřevorubce Ondru, vybavili ho dřevorubeckou širočinou a vizáží pravého slovenského lidového hrdiny, přičemž zachovali, ba spíše ještě zesílili temné a místy snad i ponuré vyprávění (pohřební vůz, umrlci...) původní pololidové pohádky...(oproti rozverně laděnému Werichovu textu). Božena Němcová prostě uměla pohádkové horory (viz třeba Sedmero krkavců...). Možná právě proto je tato filmová pohádka (z hlediska dospělého diváka) stále dobrá... ()

• Pokud by se měl Ondra (Ján Króner ml.) řídit radou, aby měl slunce pořád za zády, chodil by pořád dokola. Vždy by se vrátil na stejné místo, odkud přišel. (Timak)
  • Větrný mlýn, ve kterém se odehrává část filmu se nachází v obci Kuželov, blízko města Strážnice. Zřícenina hradu, do které přijdou Ondra s Ferkem, se jmenuje Cornštejn a nachází se nad Vranovskou přehradou. Závěrečná část filmu pak byla nafilmována na zámku Milotice u Kyjova. (Stocki)