Nebojsa

Rodinný / Pohádka

Československo, 1988, 81 min

Nemůžu si pomoct,ale já tuhle pohádku miluju :-) Jedna z mých nejoblíbenějších. Znám všechny a tahle patří mezi ty nej.... asi i tím, že je tak trošku strašidelná. Pro úplně malé dětičky to není :-) Scény z mrtvého městečka nebo z mlejna jsou příjemně strašidelné. Takhle v křesle, zhasnout a jen při rozsvíceném vánočním stromečku, chroustat přitom cukroví, to je koukáníčko. PS: Role Vetchýho (Ferka) je KOUZELNÁ :-)(21.1.2010)

• Véronique

Tak jsem pohádku konečně viděla, ale do konce jsem nevydržela. Je příliš temná a nezajímavá - stejně jako představitele hlavních rolí. Trochu sympatie jsem shledala u Ondřeje Vetchého, jinak mě však v tento okamžika nenapadá nic pozitivního, co bych mohla vyzdvihnout. Snad určitá "pohádkovost" českých předrevolučních pohádek, která se objevuje i v Nebojsovi. 42%.(27.12.2008)

No, co bych vám povídal...jedna rána sem, druhá rána tam! Prostě zážitek s Kronerem a Vetchým, na který se nezapomíná. Atmosféra je vážně temná (scéna ve mlýně, na plese či v oné prokleté hospodě), herci (nejen hlavní) se do svých rolí hodí (akorát Knop by mohl být o něco strašidelnější, chvílemi působil jako deviant), hudba,která doprovází celý film, je docela chytlavá a svým způsobem příjemná, výprava má taky něco do sebe. Snad jen Kroner se mohl trochu nabouchat, když už hraje dřevorubce (dovedete si představit nějakého dřevorubce před 200 lety, který by neměl svaly?), ale od toho se dá oprostit. Já dávám osmdesát procent rovných.(16.6.2013)

V dětství to byl jeden z nejděsivějších zážitků, určité vize mě pronásledovaly opravdu dlouho. Princezna přijížídí v černém kočáře, vyleze z rakve a dává hrdinovi užitečné rady. Zřejmě nejvíc what-the-fuckózní moment v čekých pohádkách. No a ta prokletá hospoda? Tu jsem nevydejchal v podstatě až do dneška. 75% (S osobní poznámkou, že Ondra Vetchý je tu roztomile frenetickej)(30.12.2011)

Palino tady má asi docela komplex z rozdělení ČSFR. Schválně si přečtěte jeho koment, to stojí za to. Abych odpověděl Kapybaře, scénárista nejen opsal příběh z pohádky O statečném kováři, oni to dokonce dělali ti stejní scénáristi, navíc na motivy pohádky Boženy Němcové. Jestli ta to přebrala ze Slovenska nebo z Čech, to nevím. Ale vsadil bych se, že každá oblast má svou vlastní verzi této pohádky. K příběhu, Króner je sice fajn hrdina, ale je tady spíš ten typ, kterej jen vypadá dobře a tváří se jako hrdina, čili hrdinsky. Ondřej Vetchý tu naopak proti němu hraje vlastně obyčejnýho člověka, přestože taky zobrazenýho až absurdně krajně zbabělýho. Pohádka se mi celkem líbila, má takovou nejen hutnou atmosféru, ale přímo deprimující a trošku podivnou (hlavně konec).(8.7.2006)

• - Janu Kronerovi ml. propůjčil v české verzi hlas Zdeněk Podhůrský. (RozaF)

• - Větrný mlýn, ve kterém se odehrává část filmu se nachází v obci Kuželov, blízko města Strážnice. Zřícenina hradu, do které přijdou Ondra s Ferkem, se jmenuje Cornštejn a nachází se nad Vranovskou přehradou. Závěrečná část filmu pak byla nafilmována na zámku Milotice u Kyjova. (Stocki)

• - Tentýž větrný mlýn, ve kterém se odehrává část filmu, je možné spatřit také v pohádce O statečném kováři (1983). (pfa)