Sekera rieši všetko. Trochu slabomyseľná rozprávka, ale tak to v rozprávkach pre deti býva. No pre malé deti by tá hororová atmosféra vhodná nebola, keď to občas prechádzalo až do (nekrvavého) zombie hororu alebo pyromanskej šou. Kroner ako írečitý slovenský drevorubač v českom dabingu sa aj pre svoj ležérny prístup do role nebojácneho hrdinu až tak dokonale nehodil. S niekým ako Vlado Müller v mladom veku by ten istý film vyznel celkom ináč a zaručene by to boli štyri hviezdy. Situáciu nezachraňuje ani Vetchý ako Krutibrko so svojimi neustálymi hláškami, keď trúsi životné múdra v každej druhej vete.(13.4.2015)

Pohádka je v hodně směrech podobná O statečném kováři, která také patří mezi mé oblíbené. Obě tyhle pohádky hodnotím prakticky stejně - obě mají hodně ponurou atmosféru, poutavý děj a kvalitního záporáka, navíc plusem u Nebojsy je Kroner (v Kováři byl jako záporák taky velmi dobrej) , který je jako hrdina uvěřitelnější než Kříž z Kováře a pak je tu jako bonus Ondřej Vetchý, který tuhle dost ponurou pohádku dokázal odlehčit fůrou vtipných hlášek. ("Představ si tu jejich troufalost. Chtěli, abych pracoval. Já, který jsem je vlastně osvobodil. No dobře, tak teda s tebou, když teda jinak nedáš.")(15.1.2011)

Znovu jsem zahlédl kousek této pohádky v televizi, zpracování je na té nejvyšší úrovni a je to jedna z těch, které mají tak temnou atmosféru, že si leckteré děcko bude zakrývat oči. Co mi do toho ale nikdy nesedělo byl Ferka (Ondřej Vetchý), který je tak líný a zbabělý, že si člověk říká, proč ho s sebou vůbec ten Nebojsa tahá. Jeho jméno, charakter a jeden dialog mi nasadil brouka do hlavy, jestli Ferka není náhodou představitel jisté menšiny. Hlavní padouch mi zase přišel, že je závislej na metanfetaminu. Tyhle postavy ovšem vynahrazuje drsnej Nebojsa, kterej sekerou dokáže přetnout nejenom špalek. :-))(26.12.2016)

V této pohádce nechybí horrorové prvky, které mně velmi potěšily :) Např. kočár bez kočího s černými koňmi jako úhel, uvnitř něj rakev, do které uléhá zakletá princezna, nebo tanec uhranutých poddaných na temném hradě, který mi zdánlivě připomínal film Ples upírů. Inu pohádka ano, ale vidět ji poprvé jako malé dítě, asi bych se u ní i bála :)(26.12.2008)

• Sabrewulf

Hodně neatraktivní, vizuálně odpudivá pohádka. Je to takové mdlé, bez spádu. Co pohádku zabíjí nejvíc, je postava Ferka. Otravnější než Jar Jar Binks a navíc tak extrémně černobílá, že ani černá a bílá barva není taková. Asi chtěli vyhrát soutěž o tu nejčernobílejší postavu v pohádce, což se jim podařilo. I ten Matěj a Ondra (O statečném kováři) jsou sice podrazáci, ale umí se rvát a mají občasné záchvěvy odvahy, ale tohle je už fakt parodie. Hvězda za to, že Kroner tu vypadá jako Michael Bay :-)(25.12.2014)

• - Janu Kronerovi ml. propůjčil v české verzi hlas Zdeněk Podhůrský. (RozaF)

• - Tentýž větrný mlýn, ve kterém se odehrává část filmu, je možné spatřit také v pohádce O statečném kováři (1983). (pfa)

• - Ve scéně, kdy Ondra (Ján Kroner) nakopne banditu, který společně s kumpány chtěl okrást muže s povozem, je vidět kousek lana, na kterém byl bandita zavěšen. (TheDave)