• Deeside

Tohle by tedy rozhodně nešlo. Nebojsa kopíruje 90% prvků z pohádky O statečném kováři a režisér Matula se vůbec neobtěžoval s nějakým vylepšením nebo tak. Scénář je klasika, nic převratného ale jako pohádka neurazí. Hůře na tom je herecké obsazení. Ján Kroner mi do snímku vůbec nezapadl a jako herec mi moc neříká, co se týče jeho připitomělého parťáka Ondřeje Vetchého, tak to už bylo moc. Hlavní záporná postava, čaroděj v podání Václava Knopa, byl další velké zklamání, jelikož mi vůbec nepřišel tak strašidelný, jak by měl působit, ale přišel mi spíše směšný. V poslední řadě mi v báchorce chyběl nějaký hudební motiv, jak tomu v českých pohádkách bývá.(27.5.2014)

Klasická filmová pohádka. Ondra jde do světa ,aby se naučil bát. Cestou ho přepadnou loupežníci ,ale on jim dá co proto. Přesto se ho jeden chytne a jde s ním jako kamarád strašpytel Ferka. Kterého perfektně zahrál Ondra Vetchý. Zaslechne o zaklétém království a princezně. To je něco pro Ondru. Místy humorné ,ale krásně ponuré. Tahle pohádka není ,tak oblíbená ani známá , ale o to víc je povedená..(6.4.2008)

V pohode rozprávka, až na to, že zakliata princezná miestami pôsobila ako strojca všetkého zla. Vždy, keď ten démon niečo vyviedol, bola tam aj ona. Ako keby chcela Ondra k nemu prilákať. Vysvetlením má byť, že zloduch ju na to zneužíval. Ale čo tá lesná babička? Ako to, že vtedy nebola v moci zla? Ja by som jej neveril, milé deti.(14.10.2018)

No nebudu říkat, že jsem se kdysi docela nebál a vlastně i dneska to má celkem slušnou potemnělou atmosféru, kdy Nebojsa hraje karty s Nazghúly a následně se musí na třikrát prosekat přes final bosse, aby dostal main quest achievement v podobě princezny a zámku. Do Dračáku perfektní dobrodružství. 80%(21.8.2017)

Do 4* hodnocení se tahle pohádka dostala hlavně kvůli své úžasně temné a lehce hororové atmosféře. Škoda místy toho překombinovaného a zejména v postavě zakleté princezny trochu nejasného scénáře. Jedna z mála slovenských pohádek, které se mi líbí a jedna z posledních, které se mě líbily ve srovnání s tím, co přišlo po roce '90.(24.3.2005)

• - Scéna, kde jsou po Ondrovi vrhány nože nebyla dělána trikově ale ve skutečnosti nože na Jána Kronera házel pán, který se tehdy vrháním nožů na svoji manželku živil v cirkuse. (Stocki)

• - Větrný mlýn, ve kterém se odehrává část filmu se nachází v obci Kuželov, blízko města Strážnice. Zřícenina hradu, do které přijdou Ondra s Ferkem, se jmenuje Cornštejn a nachází se nad Vranovskou přehradou. Závěrečná část filmu pak byla nafilmována na zámku Milotice u Kyjova. (Stocki)

• - Janu Kronerovi ml. propůjčil v české verzi hlas Zdeněk Podhůrský. (RozaF)