Reklama

Reklama

Následky

Trailer

Obsahy(1)

Osmnáctiletý Andrej je kvůli svému problémovému chování poslán do nápravného zařízení pro mladistvé. Tam potká Željka, neformálního vůdce místních delikventů, který brzy začne Andreje využívat výměnou za to, že udrží jeho homosexualitu v tajnosti. Když se však Andrej musí rozhodnout, zda se připojit k Željkovi a stát se součástí jeho zločineckého života, nebo zůstat věrný sám sobě, prochází tvrdou zkouškou své osobní morálky a odpovědnosti. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nejzajímavější na filmu je sexuální napětí. 1) Velmi přitažliví kluci střídají normálně přitažlivé a pod povrchem něco vře. Homosexuální náznaky očividných straightů jsou velmi vzrušivé a přiznám se, že na mě silně působily. Timon Šturbej se mi zapsal do paměti jako velice přitažlivý kluk._____ 2) Ovšem s dějem je to horší. Není moc jasné, jak dalece je Andrej obětí okolností a jak dalece za ně může on sám. Chvílemi je na ránu do čumáku, zvláště za chování ke svým rodičům. Ovšem jeho matka si s ním nikterak nezadá. Konflikty mají hlubší pozadí, které se autor a režisér nijak nesnaží odhalit či vysvětlit. Prostě tak to je a dělej si s tím, co chceš._____ 3) Tento lhostejný přístup trochu koliduje s praxí 43letého scénáristy a režiséra Darka Štanteho, který sám, jak uvádí, pracoval v nápravném zařízení pro mladé ve Slovinsku. Sometimes it was frightening to see the point of view my colleagues at the detention center had on several topics regarding raising youths, říká režisér rozčarovaně o vychovatelích, s nimiž pracoval, aniž však sám ve filmu ukáže, jak tedy na to._____ 4) Kladem snímku je autenticita, záporem chlad, kdy kromě lehkého mrazení v erotických scénách necítím vůbec nic._____ 5) Ovšem nejlepší jsou ti kluci. 24letý velmi přitažlivý Timon Šturbej (vůdce party Željko, zvaný Želé), 24letý Gašper Markun (Želého přicmrdávač Nikson zvaný Niko), 23letý Matej Zamljič (Andrej, hlavní postava), Lovro Zafred (Andrejův spolubydlící Luka), 26letý Dominik Vodopivec (Miki z hotelu) či Rok Prasnikar (Mario, který se s nožem brání loupežnému útoku)._____ 6) Výstižný koment: Vančura***. ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Téma mladistvých delikventů v nápravném zařízení bylo filmařsky zpracováno už mnohokrát. Slovinské Následky určitě nezaostávají za svými předchůdci, ale v případě originality bohužel nenabízejí nic nového. Příčinou je dost povrchní scénář, takže jednotlivé mi byly víceméně ukradené. Což je obrovská škoda, protože na mladíky se aspoň v mém případě hezky koukalo, především na Mateje Zemljiče, který velmi solidně zahrál protagonistu Andreje. Snímek je dosti civilní, v podstatě nijak neexperimentuje a k velké škodě příliš nepracuje s dusnem, které tu jenom lehce probublává. Přitom právě Matej Zemljič má luxusní tělo a je škoda, že film s tím nepracuje více, protože tady by otevřené erotické scény a kompletně odhalená těla měly velký smysl. Teprve závěr je patřičně drsný a je velká škoda, že takhle nevypadá celý film. Ale určitě bylo fajn vidět snímek ze země, která je po filmové stránce pro české a slovenské publikum povětšinou dosti neznámou. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Téma mladistvých delikventov, respektíve ich pobyt v nápravnom zariadení, je síce téma vďačná, ale akosi sme si vedomí toho, že nič extra originálne neprinesie. Nie je to priamo chyba, pretože tieto príbehy sú emóciami zvyčajne vybičované až do maxima a neinak je tomu aj pri Následkoch. Od prvej scény divák tuší ako sa veci majú, čo je ale zase skôr plusom, pretože odhalenia v priebehu deja nepôsobia ako pritiahnuté za vlasy. Čiže máme tu znova rovnaké témy; zlé nastavenie štátnych inštitúcií, pochybenie v rodine, túžba byť "niekým" v tej "správnej" skupine a za tým všetkým hľadanie samého seba. Ako to dopadne nemá zmysel si vopred domýšľať, proste to s Andrejom radšej sami naplno prežite. Za ten slovinský rap ale zaokrúhľujem dole. 70% ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Úvodní sekvence, v níž Andrej selhává při pokusu mít sex s dívkou, ve mně vyvolala názor, že je to nepřiznaný gay, což se později potvrdí (o filmu jsem předem nic nevěděl). Jinak ten film kolem jeho osoby ale moc sdílný není - kromě toho, že má rád svého potkana, blbě vychází s mámou, a zapaluje si jednu za druhou, se toho o něm už člověk moc nedozví, a tak mi tam chybělo nějaké věrohodnější vystižení jeho motivace, proč dělá to co dělá. Pokud tedy ten film nechce sdělovat to, že lidé ke svému jednání (minimálně na vědomé rovině) motivováni být nijak nemusí, a k tomu, aby člověk sklouznul na šikmou plochu, vlastně stačí jen málo, pár blbých náhod, nachomýtnutí se k blbým lidem, a osud je zpečetěn. Každopádně sledovat Andrejovu postupnou cestu do záhuby mně osobně příliš nebavilo, motiv homosexuality zde není po mém soudu příliš nosný, a kromě něj tam skoro nic jiného není, je to jen sled pár epizod ze života někoho, kdo vám může být ukradený (jisté náznaky sympatií, které ve mně zpočátku vyvolal, se postupně rozplývaly po zjištění, že mu prostě není pomoci, a kdo chce kam, pomozme mu tam). Závěr je drsný, podobně jako několik dalších scén, ale jinak mě to celkově spíš nudilo, a nemám pocit, že by ten film přišel s něčím zásadně novým, co bych už neviděl jinde, takže už jen kvůli tomu neoriginálnímu námětu mě to spíš minulo, a i když ty slovinské reálie to asi trochu ozvláštňují, tenhle příběh se nakonec mohl odehrát v podstatě kdekoli. Btw. trochu mi to připomnělo filmy z podobného soudku Klip a Špína. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Slovinci sociálne drámy vedia, a námetovo opäť nesklamali. Samozrejme, občas to bolo trochu za hranou, ale popravde - realita nie je zas až tak úplne vzdialená od toho, čo sme mali možnosť vidieť. Hlavne v takýchto nápravných zariadeniach, ktoré sú občas divokejšie ako väznice, sa určite niektoré obdobné scény žiaľ odohrávajú. Dôvod je jednoduchý, v takomto veku je rivalita medzi rovesníkmi absolútne normálna aj u bežných puberťákoch, nieto ešte u takýchto indivíduí bez zábran. Tá homosexuálna esencia bola na môj vkus zbytočne prepálená. Občas začínam mať dojem, že už akoby ani nešlo spraviť coming-of-age film bez tejto LGBTI agendy :( Škoda... ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama