poster

Následky

 • Slovinsko

  Posledice

 • angličtina

  Consequences

Drama

Slovinsko / Rakousko, 2018, 93 min

Režie:

Darko Štante

Scénář:

Darko Štante

Kamera:

Rok Nagode
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aljak
  ***

  Slovinci sociálne drámy vedia, a námetovo opäť nesklamali. Samozrejme, občas to bolo trochu za hranou, ale popravde - realita nie je zas až tak úplne vzdialená od toho, čo sme mali možnosť vidieť. Hlavne v takýchto nápravných zariadeniach, ktoré sú občas divokejšie ako väznice, sa určite niektoré obdobné scény žiaľ odohrávajú. Dôvod je jednoduchý, v takomto veku je rivalita medzi rovesníkmi absolútne normálna aj u bežných puberťákoch, nieto ešte u takýchto indivíduí bez zábran. Tá homosexuálna esencia bola na môj vkus zbytočne prepálená. Občas začínam mať dojem, že už akoby ani nešlo spraviť coming-of-age film bez tejto LGBTI agendy :( Škoda...(3.11.2019)

 • slunicko2
  ***

  Nejzajímavější na filmu je sexuální napětí. 1) Velmi přitažliví kluci střídají normálně přitažlivé a pod povrchem něco vře. Homosexuální náznaky očividných straightů jsou velmi vzrušivé a přiznám se, že na mě silně působily. Timon Šturbej se mi zapsal do paměti jako velice přitažlivý kluk._____ 2) Ovšem s dějem je to horší. Není moc jasné, jak dalece je Andrej obětí okolností a jak dalece za ně může on sám. Chvílemi je na ránu do čumáku, zvláště za chování ke svým rodičům. Ovšem jeho matka si s ním nikterak nezadá. Konflikty mají hlubší pozadí, které se autor a režisér nijak nesnaží odhalit či vysvětlit. Prostě tak to je a dělej si s tím, co chceš._____ 3) Tento lhostejný přístup trochu koliduje s praxí 43letého scénáristy a režiséra Darka Štanteho, který sám, jak uvádí, pracoval v nápravném zařízení pro mladé ve Slovinsku. Sometimes it was frightening to see the point of view my colleagues at the detention center had on several topics regarding raising youths, říká režisér rozčarovaně o vychovatelích, s nimiž pracoval, aniž však sám ve filmu ukáže, jak tedy na to._____ 4) Kladem snímku je autenticita, záporem chlad, kdy kromě lehkého mrazení v erotických scénách necítím vůbec nic._____ 5) Ovšem nejlepší jsou ti kluci. 24letý velmi přitažlivý Timon Šturbej (vůdce party Željko, zvaný Želé), 24letý Gašper Markun (Želého přicmrdávač Nikson zvaný Niko), 23letý Matej Zamljič (Andrej, hlavní postava), Lovro Zafred (Andrejův spolubydlící Luka), 26letý Dominik Vodopivec (Miki z hotelu) či Rok Prasnikar (Mario, který se s nožem brání loupežnému útoku)._____ 6) Výstižný koment: Vančura***.(7.1.2020)

 • SonaLaly
  ****

  Slušná dráma, pripomína mi film Świnki a kopu iných drám, ktoré som videla s podobnou problematikou. VEĽMI dobre zahraná, postavy hrajú prekvapivo hodnoverne, prirodzene. Vďaka hereckému stvárneniu dávam 4, ináč by som dala 3, lebo je tu pár bodov, ktoré mi chýbajú. Nie je tu ani približné vysvetlenie, prečo postavy tak konajú, preto na mňa pôsobia chladne až nesympaticky. Potom to pôsobí tak že si sami vybrali taký život a divák, alebo aspoň ja, s nimi nemám súcit. Film odporúčam na pozretie.(24.10.2019)

 • Vančura
  ***

  Úvodní sekvence, v níž Andrej selhává při pokusu mít sex s dívkou, ve mně vyvolala názor, že je to nepřiznaný gay, což se později potvrdí (o filmu jsem předem nic nevěděl). Jinak ten film kolem jeho osoby ale moc sdílný není - kromě toho, že má rád svého potkana, blbě vychází s mámou, a zapaluje si jednu za druhou, se toho o něm už člověk moc nedozví, a tak mi tam chybělo nějaké věrohodnější vystižení jeho motivace, proč dělá to co dělá. Pokud tedy ten film nechce sdělovat to, že lidé ke svému jednání (minimálně na vědomé rovině) motivováni být nijak nemusí, a k tomu, aby člověk sklouznul na šikmou plochu, vlastně stačí jen málo, pár blbých náhod, nachomýtnutí se k blbým lidem, a osud je zpečetěn. Každopádně sledovat Andrejovu postupnou cestu do záhuby mně osobně příliš nebavilo, motiv homosexuality zde není po mém soudu příliš nosný, a kromě něj tam skoro nic jiného není, je to jen sled pár epizod ze života někoho, kdo vám může být ukradený (jisté náznaky sympatií, které ve mně zpočátku vyvolal, se postupně rozplývaly po zjištění, že mu prostě není pomoci, a kdo chce kam, pomozme mu tam). Závěr je drsný, podobně jako několik dalších scén, ale jinak mě to celkově spíš nudilo, a nemám pocit, že by ten film přišel s něčím zásadně novým, co bych už neviděl jinde, takže už jen kvůli tomu neoriginálnímu námětu mě to spíš minulo, a i když ty slovinské reálie to asi trochu ozvláštňují, tenhle příběh se nakonec mohl odehrát v podstatě kdekoli. Btw. trochu mi to připomnělo filmy z podobného soudku Klip a Špína.(18.10.2019)

 • zolo
  ****

  Příběh z balkánského, ale kultivovaného slovinského prostředí. Pro mě první slovinský film s gay problematikou, byť ne jako nosným příběhem. Velkým příspěvkem k mému "líbí" jsou výborné herecké výkony, a to nejen hlavní postavy. Jde cítit kvalitní režisérské vedení, i když jednu malou připomínku bych měl... i ne příliš vnímavý divák si jistě povšimne, že hlavní představitel je neustále pečlivě střižen, učesán a snad i napomádován, a to i ve chvílích, kdy ráno vstává, sportuje či se třeba účasní nějaké pranice. No, třeba to tak Slovinci mají. Líbí se mi dobře zvládnutá psychologie postav, syrovost příběhu i zpracování, což snímku přidává na věrohodnosti. Film je nabitý emocemi, ať už pozitivními či negativními, ale přitom se tvůrci vyhýbají falešným sentimentům, což na balkánských filmech oceňuji. Určitě se není za co stydět, ba naopak, v dnešní záplavě falešných a prázdných gay filmů, kdy mi připadá, že je točí každý, kdo do pr.... do zadku díru má, je tento film v současné filmografii velmi příjemným osvěžením.(25.8.2019)