Elita

Španělsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (více)

Série(7) / Epizody(56)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Pethushka

Španělská kinematografie se poslední dobou slušně rozjela a mě to k ní táhne víc a víc. Částečně kvůli jazyku, ale taky kvůli divokosti a energii, kterou dokáže na člověka přenést. Pokud jde o drogy a otevřené sexuální scény ve filmu, jsem v tom spíš konzervativní, ale po počátečních rozpacích (které trvaly opravdu jen krátce) jsem si uvědomila, že to k Elitě patří. Bez toho by to nebylo ono. Každá z postav je originální a nepostradatelná, nové postavy hrozně rychle zapadnou a člověk má pocit, jakoby tam byly odjakživa. Jsem nadšená a těším se na pokračování. ()

hellstruck

Pro mě obrovský překvapení. Nenechte se odradit komentáři typu "španělská gossip girl", protože tady se klasická přihlouplá záležitost pro teenagery, co řeší akorát prkotiny vlastně vůbec nekoná. Všichni hlavní ""hrdinové"" jsou neskutečně na pěst, ale stejně se nemůžu odtrhnout. ()

castor

Chytlavý příběh z prostředí studentů, kteří řeší svůj sexuální život i sociální rozdíly (a ještě k tomu vážný zločin), si představuju jinak. Za mě jen přehlídka všemožných (hlavně nezajímavých) lidských charakterů. Hodně postav, jedna nosná linie: na prestižní školu pro zbohatlíky nastupují tři studenti z veřejné školy. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. A jak je v případě první série pozvolný rozjezd, stejně takový je i dojezd. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale celá první série představuje hodně průměrné klouzání po povrchu. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle. Vrahem mohl být klidně zahradník. Druhá série určitě nebude stát za tu námahu ji sledovat. ()

Vančura

Jak mě tematicky podobný Control Z na Netflixu zklamal a moc nebavil, Elita mi sedla takřka dokonale. A to mj. díky tomu, že zatímco zmíněný Control Z neměl jedinou hezkou herečku, u Elity jsem se "zahojil" více než dostatečně, neboť Claudia Salas, Danna Paola a především Ester Expósito jsou miciny k pohledání, na které se kouká více než dobře. Navíc téma seriálu je téměř jak napsané mně na přání, protože prostředí elitních škol a zlaté mládeže mě odjakživa fascinuje a hodně jsem si užíval značkové oblečení postav (s výraznou převahou Ralpha Laurena), jejich luxusní domy, auta a tak podobně (v tomto ohledu mě hodně zarazilo, že snad žádná postava v tom seriálu nemá iPhone, pokud jsem se díval dobře; další zvláštností je, že absolutně nikdo zde nemá svůj telefon v jakémkoli krytu či pouzdru, všichni nosí telefony jen tak). Sice mě dlouho od seriálu odrazovalo, že to má tolik sérií a epizod, přičemž každá epizoda má skoro hodinu, ale když nakonec zvědavost zvítězila, chytlo mě to hodně rychle. První epizoda mě sice ještě nepřesvědčila na 100 %, ale všechny další už mě pokaždé dostaly, a u některých jsem hodně zvažoval i plné hodnocení, jak moc dobré mi přišly. Sice jsem měl občas problém orientovat se v té změti postav a jejich šílených jménech, ale prostě ty emoce, které to ze mě dostalo, se nedají popsat jednou větou, a vážně jsem se nemohl dočkat každé epizody, jak se bude děj dál vyvíjet - občas sice jevil sklony k otravnému opakování (v podstatě každém díle se koná nějaký večírek, na který všechny postavy jdou a kde se něco stane, a ačkoli to k tomu středoškolskému prostředí asi patří, přesto mi to přišlo poněkud scenáristicky jalové) či nevěrohodnosti (některé dějově zvraty jsou hodně nepravděpodobné), ale rozhodně se mu nedá upřít velká míra zručnosti vystavět hodně chytlavý příběh, který si naplno získá pozornost od začátku do konce. Poslední výtku, kterou bych asi k tomu měl, představuje zvláštní skutečnost, že v tom seriálu je neobyčejný výskyt homosexuálů či bisexuálů - čistě heterosexuální mužské postavy se zde téměř nevyskytují, což mě dost zarazilo, a potom mě tam taky dost srala ošklivka v roli policajtky, navíc její postava je naprosto debilní a neschopná, ostatně jako policajti ve všech filmech. Jinak jsem z toho byl vážně hodně nadšený, má to skvělou kameru i soundtrack, a všechny epizody jsou pokaždé vypointované tak úžasně, že by člověk nejradši dal celý seriál na jeden zátah, jak moc je to návykové. Španělé prostě umí - v americké verzi by to nikdy nebylo tak dobré.  UPDATE 6.7.2021 - Ke čtvrté sérii už jsem se stavěl poměrně rezervovaně, byť mě pořád strašně bavilo sledovat, kam se to celé bude vyvíjet - vypointování každé epizody bylo opět skvělé, a soundtrack mě znovu naplnil bezmezným nadšením. Mrzelo mě ale, že zde už není Ester Expósito, byť Carla Díaz se mi celkem taky líbila, a té homosexuality už zde bylo tolik, až zde byli čistí heteráci v menšině, což mi prostě vadilo; naopak jsem neměl problém s tím, že Martina Cariddi neměla depilované podpaží, na což jsem taky zaznamenal kritické ohlasy. Celkově z toho bylo znát, že je 4. řada jiná než ty předchozí, a nemusí to sednout každému, ale osobně jsem si celkem přišel na své, byť s mnoha výhradami (např. k otravnému product placementu na Citroën apod.). UPDATE 1.5.2022 - Pátá série mi už přišla zcela hrozná. Scenáristicky je to tak stupidní, že to prostě nechápu - to nemohli dělat ty samý lidi jako předtím (nezjišťoval jsem si to ale). Dějová linka s ředitelem je naprosto nezajímavá a děj celkově o ničem, není to absolutně napínavé, ale už jen otravné (mj. tím, že heteráci už se zde v podstatě nevyskytují) - v nejlepším by se prostě mělo přestat, takže po 3. sérii se na to už měli vysrat, a bolí mě tohle psát o to víc, když si vzpomenu, jak jsem byl kdysi z prvních epizod nekriticky nadšený. UPDATE 17.12.2022 - Šestá série mi přišla o něco lepší než předchozí, ale přesto si stále myslím, že první 3 série byly nejlepší, a od čtvrté dál to jeví dost sestupnou tendenci, a nejsem si už jistý, že to chci dál sledovat (protože samozřejmě ani šestou to nekončí a jede se dál). A strašně mi tam pořád chybí Ester Expósito! UPDATE 17.12.2023 - Sedmou série mě sice stále bavilo sledovat, ale spíš už tak nějak ze setrvačnosti, a hlavně díky těm hezkých holkám, které mě u toho stále drží. Dějově je to místy tak stupidní, až je to skoro k smíchu, a škoda to vůbec komentovat. () (méně) (více)

jerry12

90%. Elite je v některých jednotlivostech nejistý, skoro až slabý, ale jako komplex, narativně i charakterově, může konkurovat těm nejlepším (a nejdražším) seriálům současnosti. Španělsko zkrátka boří mýty o nedostižnosti americké hybridní tvorby, a třebaže Elite má řadu hluchých momentů, vyvíjí se pomalu (na vkus mnohých až příliš pomalu) a může mu čas od času chybět dynamika, vyvažuje tyto nedostatky pestrými charaktery, dobovým a velmi inteligentním scénářem a uměním pracovat s emocemi. Díky tomu mu dokážu odpustit i nedostatek odvahy šokovat ve finálních rozuzlení. Zatím dobrá práce. ()

tomeš

Tohle bylo bohužel zklamání, nevtáhlo mě to, neměl jsem komu držet palce, a ve výsledku mě to nudilo. Napadají mě slova jako bezradost, přeplácanost... Body plus za queer linku (dos madres!), i když ani ta se nevyhne zbytečným berličkám typu nemoc... Zvládnul jsem dvě série a ano, ta druhá je ještě slabší. Vyjímečně musím pochválit trailer, který jsem si expost pustil. Kdybych si ho pustil rovnou, mohl jsem si ušetřit dost času. Klidně si trailer pusťte a když vás nadchne, Elite je pro vás. Ze španělských seriálů mě typově mnohem víc bavil Merlí, z dalších pak dneska už klasická Sex Education, případně švédský Young Royals, nebo ano, i česká TBH. ()

petrsv

Je to hodně zvláštní, ale po 2 sériích nedokážu říct, jestli se mi seriál líbí, nebo ne. Jsem spíš nasranej. Krimi část celkem dobrá - vyšetřuje se vražda, jejímž pachatelem mohl být ten, nebo tamten. Větší část ale zabírají vztahy, které se řeší furt dokola, což je až únavné, až si jeden říká, do jakého času a prostoru to je situovaný. Všichni se chovají jako hovada, zoufalci, hlupáci. Přitom jsou vzhledově sympatičtí (dobrej casting). Ale to, jak se strašně snaží tvářit cool a tvrdě, je prostě trapné. A obávám se, že tohle je moc i na ty, jimž je seriál určen. Ačkoli tak vysoké hodnocení....nevím....buď prostě nejsem cílovka, nebo se rybičky chytily na červíka. Update po 3. sérii: O krimi prakticky už nejde, z 99% se řeší jen kdo s kým, všichni se tváří ještě víc drsňácky, celá série má nádech trapnosti a nesmyslů. Update po 6. sérii: Prakticky vztahovka, telenovela, vraždí se už tak nějak běžně, čím dál větší trapárna. ()

vanadium

Naraziv na Elite náhodou na Netflixu a nejsa již řadu let cílovou skupinou, zaujalo mě na popisu seriálu prostředí elitní střední školy a do děje usazená vražda. Pustil jsem si to tedy, a nelituju. Po dokoukání třetí série dokonce zvažuju i 5* a možná bych je i dal, kdyby to touto sérií skončilo. Všechny tři série totiž dohromady tvoří ucelený a díky poslednímu dílu třetí série zcela vyřešený příběh. Takže se bojím, že to čtvrtá série zbytečně pokazí, ale třeba překvapí. Ve třetí sérii jsem si užil především to, jak se jednotlivé postavy vyvinuly a zejména jak se vyvinuly vztahy mezi nimi, takže pokud někdo ukončil sledování seriálu po první sérii, tohle není schopný ocenit. De facto ke všem postavám jsem měl ambivalentní vztah. Trochu mi už časem lezl na nervy počet těch pártís. Taky je tam dost sexuálních scén, což úplně nemusím, ale Španělé je umí podat. Samozřejmě jsou tam obligátní sexuální a národnostní menšiny. Žádný jiný seriál z high school prostředí jsem neviděl, předpokládám u nich určitou povrchnost, ale tento mi povrchní nepřipadal. Jako jo, všechno to drahé oblečení, luxusní obrovské vily a život smetánky určitou povrchnost předpokládá. Ale na jednu stranu si to prostředí člověk vizuálně užije, na druhou i v tomhle prostředí postavy občas projevují až překvapující lidskost. --- Edit po čtvrté sérii: Čtvrtou sérii moc nepokazili. Elite není v mnoha směrech dokonalá, v mnoha jiných leze na nervy (všechny série). S odstupem tedy zůstávám u čtyř hvězd, i když je to za mě subjektivně skoro na pět. ()

dom156

Zas ti španělé a dobrý počin. Jako celek je seriál povedený, i když až moc provlíknut intrikami na všechny strany, ze strany zazobaných dospívajících hajzlíků. Bohužel co v mých očích snižuje hodnocení je závěr třetí série, kdy se dějovka postaví na hlavu a seriál popře sám sebe, což mi přišlo tak dehonestující a sebe zničující, až jsem byl otráven. Tato hořkost je s odstupem stále ve mě a jen průměr dávám. ()

dubinak

1. série začíná vesměs přehlídkou všemožných odporných lidských charakterů, se kterými jen těžko začnete sympatizovat, takže si troufám říct, že je to jen takový úvod do hlubšího dění a v podstatě s těmi postavami ani nechcete mít empatii. Je fakt, že Elite si možná špatně udrží diváky i po první řadě, protože mi přišla dost průměrná, ačkoliv potenciál je cítit. Vyspělejším jedincům toto téma možná ani nesedne a bude je štvát ta nabubřelost, snobismus a přehnaný luxus, který těmto teenagerům spadl do klína bez námahy. Na druhou stranu ale znázorňuje rozdíly mezi společenskými vrstvami, učí o arabské menšině a nevyhne se ani LGBT komunitě. Tudíž má standartní parametry netflixovského seriálu. Mě ty postavy ale baví, a tak budu nadále pokračovat. 2. série přináší do příběhu dvě nové postavy, které úžasně a okamžitě zapadají a jsou mnohonásobným přínosem. Tuto řadu považuji za nejlepší, protože přišla s velmi dobrými zvraty, dobře se zbavila herců, kteří přesedlaly do La Casa de Papel a Elite dostává v podstatě úplně nový nádech a všechno je mnohem víc provokativní, odvážné a nekompromisní. Příběh získává i takový ten teenage krimi akcent a všechno je zběsilejší a má to grády. Postavy taky přitvrzují, intriky jsou nepředvídatelné a vztahy jsou propletené jako pavučina. Super. 3. série navzdory skvělé předchozí série u mě dost poklesla, ač se to v mém hodnocení příliš neprojevilo. Důvodů, proč se mi ale tato řada nezamlouvala je více. Za prvé nové postavy jsou tentokrát strašně nesympatické, nehodí se tam a akorát slouží k další propagaci LGBT komunity. Do pozadí jdou taky dříve prosazované postavy a přebírají to ty nezajímavé. Taky úplně nejsem spokojená se zdejšími vztahy a tím, jak některým postavám naprosto jeblo. Scénář je tudíž slabší stránkou této řady. Nakonec mě to ale zas až tak nezklamalo a konec byl dojemný. Co mě ale děsí, je jasný náznak toho, že spousta postav odchází, takže se opravdu hodně bojím o čtvrtou sérii, protože příliš nových protagonistů už by mohlo diváka odradit úplně. 4. série: Bála jsem se, že obnovení a osvěžení hlavních postav této sérii uškodí, jako to uškodilo sérii třetí. Naštěstí tomu tak není a to je důležité, protože na nových postavách stojí úplně celý příběh a hýbou tam tím o 360 stupňů a prospěly celému ději. Nicméně milovat je nebudete. Čtvrtá série Elite je už ale fakt silný guilty pleasure, protože jsem se občas sama za sebe styděla na co to koukám, vzhledem k tomu, že je to už brutální snobárna plná nahoty, sexu, peněz, intrik, odporných vlastností a špatných rozhodnutí. Byla bych ale pro kdyby už zůstalo jen u toho teenage dramatu a upustilo se od těch rádoby temných částí, které už zkrátka přestávají pro celý ten koncept seriálu fungovat a začínají komerčnět, překážet a jsou taky dost nezajímavé. Vím, že pro tyhle krimi účely původně tento seriál vznikl, ale tahle linka šla pro mě v téhle sérii úplně do ústraní a stejně pro děj nepřidala nic zajímavého. Finále bylo totální meeh a vyšumělo do prázdna. Jinak je to ale pořád natočené tak, že hltáte každý díl, protože se na ty nádherný lidi, domy, módu a účesy prostě nádherně kouká. Tři a půl zaokrouhleně. 5. série: Pane bože, tak tohle už jsem dokoukala fakt jen ze setrvačnosti a začínám být pěkně nasraná, kde původní dobrá Elita zanechala svoji lidskou stránku. Teď už je z ní jen telenovela zející dějovou prázdnotou, ale napěchovaná hlavně luxusními večírkami, sexem, drogami, luxusními večírkami, sexem, drogami, sexem, luxusem jo a...sexem. Nějaká reálnost, plnohodnotný příběh nebo lidsky normální vztahy už jdou opravdu do ústranní a už to moc smrdí prachama za sledovanost a nutností pořád šokovat, kdo se tam ještě s kým vyspí. Za mě to ztratilo už veškerou lidskost a byla bych moc vděčná, kdyby už se další řada netočila. Kdyby takováhle měla být střední, tak už trávim pár let někde na odvykačce. Zlatej High School Musical. () (méně) (více)

vyfuk

1. série: Venku je na nule. Stejně tak jako sympatie k jakékoliv postavě v seriálu. Nevím jenom jestli je to tím, že jsem myšlenkově spal z té nudy, která nastala během celého seriálu. Je docela škoda, že toto bude můj první a zatím jediný komentář tady. Zrovna takový negativní, subjektivní a nasraný. Většinou máte v seriálu nebo obecně v jakémkoliv díle nějakou kladnou postavu. Tady ne. Jak říkám, nevím jestli jsem ji přehlédl v té změti klubka idiotů a nebo je to kvůli tomu, že tam fakt žádný nebyl, ale bylo v celku těžké si myslet o tomto počinu něco dobrého, když je to jenom o tom jak jedna postava rozdává pseudo-HIV na všechny strany a její mysl se mění jak vítr vane, pak je tu naivní debílek, jeho brácha, který dělá loupeže na úrovni mentálně nedostačivého typu a tak dále a tak dále. Tuna kravin pro nic. Chápu, že asi tyto VKV pro dnešní mládež v lepším pozlátku asi někoho zaujmou, ale pro mne to byla jenom genocida mozkových buněk. Druhá série nechť zde bude, ale mne obejde jako vysokoškolské zaměření matematické. Sbohem, Armáno. ()

Skeksis

Telenovela pre tínedžerov v skrátenej verzii. Intrigy, bohatí vs chudobní, sex, prepletené vzťahy a úbohá kriminálna zápletka... Čistá telenovela prevažne so stredoškolákmi, nič viac v tom nevidím. ()

haluska11

Průměrná telenovela v Netflix pozlátku. Skrze mnohé podobnosti se nabízí srovnání s americkým 13 Reasons Why. Postavy mají o něco větší hloubku a jsou o něco sympatičtější. Vzhledem k tomu, že jde o snobská děcka na prestižní škole, to je ale nutné brát s rezervou. Vysoké nároky okolí a nutnost tajit drtivá tajemství jim neprospívají - a tak se musí s tlakem vyrovnávat skrze drogy, sex, a tak podobně. Diverzita charakterů zaujme - kudos za příběh muslimské rodiny a polygamní pár. Koneckonců je to zábavné guilty pleasure, které po první sérii přejde do absolutně absurdní telenovelové frašky. ()

zsn

Tenhle seriál mě chytl od počátku. Jednak ta drzost těch dětí, které se chovají jak hotové dospělé osoby. K tomu ta tolerance rodičů, vůbec společnosti - k jejich sexualitě, orientaci, bohémství. Mazec prostě tato doba... Kromě toho má Élite perfektní soundtrack a kostyméry, neb to, co tam ta děcka nosí, je tak šílené, až geniální. Naprosto nezkombinovatelné, a přec bych si to sama oblékla. Pozlátka v Lacoste. Brože na košili. Čelenky ze zicherek, erotické spodní prádlo a trojka k tomu. Já v jejich letech nosila tanga s dalmatinem v kovbojském klobouku :-D ()

Mitin

Jako Money Heist opět skvělá podívaná, která mě bavila od začátku do konce. Především mě nalákali herci ze zmíněného seriálu a teď rozhodně občas hodím očko, jestli se nekutí něco podobného. Zejména Herrán, Lorente, Expósito a Pedraza hrají výtečně. Španělština a prostředí Španělska tomu dodává něco, co seriál odlišuje od podobných věcí z USA. Není to klasická high school trapárna. ()

Yardie

Co napsat k celému seriálu... Vše jsem detailně napsal v recenzích k jednotlivým sériím. Zajímavá koncepce, styl vyprávění a hlavní zápletka (zločin), což seriál povyšuje nad obyčejný seriál o milostných radostech a slastech dospívajících, byť z vyšší třídy. Bez toho by to byla opravdu kombinace Beverly Hills a Školy zlomených srdcí. Daří se to dobře skloubit, i když milostných scén by mohlo být mnohem méně. První dvě série velmi dobré, třetí slabší a ve čtvrté je tam zločin jen tak mimochodem a to hlavní je co nejvíce milostných scén. Ta už neměla vzniknout. Howgh! ()

squawk

Počet sympatických postav se limitně blíží nule. Rozuzlení se jakžtakž dočkáme, dokonce nám naznačí, kudy by chtěli pokračovat v druhé sérii. Ale nedovedu si představit, že ta by případně stála za tu námahu ji sledovat. ()

nikoletkaa

Nevím, jestli to bylo španělským prostředím, španělštinou nebo herci, ale líbilo se mi to hodně. Vůbec poslední dobou mám pro španělské seriály slabost. Líbí se mi jak "všichni" hrají "všude". Jo a Ester, jakožto ledová královna, je prostě nádherná. ()