Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh na motivy skutečných událostí se odehrává v JAR v letech 1899-1902. 3 australští poručíci jsou postaveni před soud za popravu vězňů. Je to jen zástěrka, která má odvrátit pozornost od válečných zločinů napáchaných jejich nadřízenými... Jeden z nejuznávanějších australských filmů Krotitel Morant vypráví silný příběh o zradě a nespravedlnosti v době války. Henry "Krotitel" Morant (Edward Woodward) je Angličan žijící v Austrálii na sklonku 19. století. Když v roce 1899 vypukne válka mezi Británií a Búry (potomky holandských kolonistů), Morant a řada Australanů se dobrovolně hlásí do služby a připojí se k nepravidelným jednotkám britské armády. Morant, který vykonává rozkazy svých velitelů, dohlíží na popravu několika búrských zajatců. Ukáže se, že jedním z nich byl Němec. V zájmu zachování míru s Německem přistoupí Británie na to, že budou Morant a další dva vojáci postaveni před vojenský soud. (Cinemax)

(více)

Recenze (14)

Lima 

všechny recenze uživatele

Skutečný příběh britského důstojníka, který se během Burské války moc s Bury nepáral, a vraždil je ve velkém. Přestože jenom plnil rozkazy, byl v soudním procesu jako obětní beránek odsouzen ke smrti, aby Britské impérium neztratilo svou tvář před světem. Tento film je přelomovým dílem v historii australské kinematografie, protože jako první australský film měl veliký mezinárodní ohlas. Stal se takovou vlajkovou lodí australských a novozélandských filmařů, a ukázal jim, že i v malých poměrech lze natočit velký film. Po Berefordovi přišel Peter Weir, Geoff Murphy a i Peter Jackson. Kdoby tehdá před 20 lety tušil, že to jednou dotáhnou i na Pánu prstenů :o) ()

Maq 

všechny recenze uživatele

Hodnota některých děl krásné literatury a rovněž některých filmů spočívá především v tom, že informují. O lidech, místech a událostech, o kterých jsme předtím nevěděli nic anebo jen velmi málo. Toto je příběh z druhé búrské války, historické epizody mající jakýsi význam v dějinách Britského Impéria a coby jedné z předeher první světové války. Film je věcný, precizní, nenudí a neupadá do sentimentality. Porovnán s jinými příběhy podobného druhu je tento ovšem naprosto průměrný; vyniká opravdu jen a pouze tím, že se odehrál v místě a čase, o nichž toho víme velmi málo. Je to vlastně dobrý hraný dokument. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Tohle je velice zajímavý film, už proto, že stojí na reálném případu, který řešil britský válečný soud během búrské války. Skvělé je, že tvůrci nedělali z obžalovaných nějaké svatoušky (i když možná trochu jo, v reálu Morant nechal postřílet i 8 búrských učitelů, co pochytal někde u školy) a od začátku se neřeší, zda postříleli zajatce, civilisty, nebo někoho používali jako živý štít, protože to skutečně dělali. Řeší se, kde začíná linie odpovědnosti a kdo ještě plní rozkazy, a kdo už páchá válečné zločiny. Ono celé britské angažmá v jižní Africe bylo trochu na hraně, metody byly nevybíravé i vůči civilům a kriminalita mezi vojáky byla vysoká. Zkrátka už začátkem 20. století se ukázalo to, co později předvedli Rakušáci na Balkáně v první válce, Němci v Bělorusku ve druhé, Američani ve Vietnamu a Sověti v Afghanistánu. A sice, že jakmile začne regulérní armáda bojovat na nepřátelském území v partyzánsky vedené válce, dřív nebo později se to bude válečnými zločiny jen hemžit. ()

Houdini 

všechny recenze uživatele

Oscar 1 nominace: Scénář - A . . . . . . . Zlatá Palma - výběr . . . . . . . Soudní proces se 3 australskými důstojníky za zastřelení zajatců během Burské války (Burové=Afrikánci - pův. Holandští kolonisté ze 17. a 18 století (dříve než v sev.Americe!) v Jižní Africe). Snaha Britské vlády svést likvidační válečnou strategii (mimo jiné "vynález" koncentračních táborů) na selhání jednotlivců. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Padouch nebo hrdina? Stokrát omílaná otázka a stále stojí za to si jí položit znovu. A to konkrétně v tomto případě. Sledujeme soud, kde jsou tři důstojníci souzeni za válečné zločiny. To, že není film není chronologicky, ale vrací se vždy k jednotlivým situacím, podle toho kam soud dospěje budiž mu dáno jako velké plus. Búrská válka byla v mnohých směrech něčím novým. Byl zde veden nový typ boje. A proti tomuto typu boje byla samozřejmě hledaná nová taktika. Film nabízí hledání linie, kde je linie nové strategie. Druhá búrská válka byla to jedna z předzvěstí toho, co přijde. Je jen škoda, že není natočeno více takových filmů. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama