poster

Krotitel Morant

 • Austrálie

  'Breaker' Morant

Drama / Válečný

Austrálie, 1980, 107 min

 • Houdini
  ****

  Oscar 1 nominace: Scénář - A . . . . . . . Zlatá Palma - výběr . . . . . . . Soudní proces se 3 australskými důstojníky za zastřelení zajatců během Burské války (Burové=Afrikánci - pův. Holandští kolonisté ze 17. a 18 století (dříve než v sev.Americe!) v Jižní Africe). Snaha Britské vlády svést likvidační válečnou strategii (mimo jiné "vynález" koncentračních táborů) na selhání jednotlivců.(15.4.2004)

 • Cheeter
  ****

  Padouch nebo hrdina? Stokrát omílaná otázka a stále stojí za to si jí položit znovu. A to konkrétně v tomto případě. Sledujeme soud, kde jsou tři důstojníci souzeni za válečné zločiny. To, že není film není chronologicky, ale vrací se vždy k jednotlivým situacím, podle toho kam soud dospěje budiž mu dáno jako velké plus. Búrská válka byla v mnohých směrech něčím novým. Byl zde veden nový typ boje. A proti tomuto typu boje byla samozřejmě hledaná nová taktika. Film nabízí hledání linie, kde je linie nové strategie. Druhá búrská válka byla to jedna z předzvěstí toho, co přijde. Je jen škoda, že není natočeno více takových filmů.(16.11.2015)

 • Maq
  **

  Hodnota některých děl krásné literatury a rovněž některých filmů spočívá především v tom, že informují. O lidech, místech a událostech, o kterých jsme předtím nevěděli nic anebo jen velmi málo. Toto je příběh z druhé búrské války, historické epizody mající jakýsi význam v dějinách Britského Impéria a coby jedné z předeher první světové války. Film je věcný, precizní, nenudí a neupadá do sentimentality. Porovnán s jinými příběhy podobného druhu je tento ovšem naprosto průměrný; vyniká opravdu jen a pouze tím, že se odehrál v místě a čase, o nichž toho víme velmi málo. Je to vlastně dobrý hraný dokument.(28.10.2011)

 • Godlieb
  ****

  Búrská byla vlastně jednou z předeher 1. světové války (spolu s balkánskými válkami 1908-1914). Britové nechtěli riskovat dalších třináct vzpurných kolonií a proto se jejich dokonale vycvičená imperiální armáda mezi lety 1880-1902 snažila zkrotit vzpurné holandské starousedlíky, kteří se rozhodli, že si do toho jak zacházejí s černochy a využívají přírodní zdroje nenechají mluvit, obrátili se proto o pomoc na nepřítele Británie, Německo, které ihned rádo pomohlo děly a mauserovými opakovačkami, jenom aby se Britové vysílili a Němci mohli snadněji dosáhnout iráckých naftových polí. Pravda, pověstná britská vynalézavost se tentokrát zvrhla v Kitchenerův plán "rukojmích", búrských rodin držených ve speciálních táborech a majících přinutit muže, aby přestali bojovat, mučení a zabíjení zajatců, nebo štvaní domorodých kmenů proti Búrům, kteří byli nakonec stejně poraženi a donuceni se podrobit britské správě, role Německa v této válce také nezůstala skryta, zvláště když němečtí agenti vyvolali několik povstání v Afgánistánu a Iráku, které Britové horko těžko potlačili. Pověst Anglie byla pošpiněna, viktoriánská korektnost k nepříteli a dodržování všech pravidel války jíž byla britská (a podle jejího vzoru vycvičená i japonská) armáda proslulá dostala velkou ránu v zákopech 1. světové války aby se nakonec převrátila do pomstychtivé krvežíznivosti po německých masakrech britských zajatců a raněných ve Francii 1940. I vítězové se dopustili válečných zločinů, jenže, byla to cena za zničení nacistického moru příliš vysoká? Dávám 4* protože nejlepší "antiimperiální" film je Pahorek.(13.4.2011)

 • Lima
  ****

  Skutečný příběh britského důstojníka, který se během Burské války moc s Bury nepáral, a vraždil je ve velkém. Přestože jenom plnil rozkazy, byl v soudním procesu jako obětní beránek odsouzen ke smrti, aby Britské impérium neztratilo svou tvář před světem. Tento film je přelomovým dílem v historii australské kinematografie, protože jako první australský film měl veliký mezinárodní ohlas. Stal se takovou vlajkovou lodí australských a novozélandských filmařů, a ukázal jim, že i v malých poměrech lze natočit velký film. Po Berefordovi přišel Peter Weir, Geoff Murphy a i Peter Jackson. Kdoby tehdá před 20 lety tušil, že to jednou dotáhnou i na Pánu prstenů :o)(4.1.2003)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace