poster

Krotitel Morant

 • Austrálie

  'Breaker' Morant

 • Slovensko

  "Krotiteľ" Morant

Drama / Válečný

Austrálie, 1980, 107 min

 • Godlieb
  ****

  Búrská byla vlastně jednou z předeher 1. světové války (spolu s balkánskými válkami 1908-1914). Britové nechtěli riskovat dalších třináct vzpurných kolonií a proto se jejich dokonale vycvičená imperiální armáda mezi lety 1880-1902 snažila zkrotit vzpurné holandské starousedlíky, kteří se rozhodli, že si do toho jak zacházejí s černochy a využívají přírodní zdroje nenechají mluvit, obrátili se proto o pomoc na nepřítele Británie, Německo, které ihned rádo pomohlo děly a mauserovými opakovačkami, jenom aby se Britové vysílili a Němci mohli snadněji dosáhnout iráckých naftových polí. Pravda, pověstná britská vynalézavost se tentokrát zvrhla v Kitchenerův plán "rukojmích", búrských rodin držených ve speciálních táborech a majících přinutit muže, aby přestali bojovat, mučení a zabíjení zajatců, nebo štvaní domorodých kmenů proti Búrům, kteří byli nakonec stejně poraženi a donuceni se podrobit britské správě, role Německa v této válce také nezůstala skryta, zvláště když němečtí agenti vyvolali několik povstání v Afgánistánu a Iráku, které Britové horko těžko potlačili. Pověst Anglie byla pošpiněna, viktoriánská korektnost k nepříteli a dodržování všech pravidel války jíž byla britská (a podle jejího vzoru vycvičená i japonská) armáda proslulá dostala velkou ránu v zákopech 1. světové války aby se nakonec převrátila do pomstychtivé krvežíznivosti po německých masakrech britských zajatců a raněných ve Francii 1940. I vítězové se dopustili válečných zločinů, jenže, byla to cena za zničení nacistického moru příliš vysoká? Dávám 4* protože nejlepší "antiimperiální" film je Pahorek.(13.4.2011)

 • Lima
  ****

  Skutečný příběh britského důstojníka, který se během Burské války moc s Bury nepáral, a vraždil je ve velkém. Přestože jenom plnil rozkazy, byl v soudním procesu jako obětní beránek odsouzen ke smrti, aby Britské impérium neztratilo svou tvář před světem. Tento film je přelomovým dílem v historii australské kinematografie, protože jako první australský film měl veliký mezinárodní ohlas. Stal se takovou vlajkovou lodí australských a novozélandských filmařů, a ukázal jim, že i v malých poměrech lze natočit velký film. Po Berefordovi přišel Peter Weir, Geoff Murphy a i Peter Jackson. Kdoby tehdá před 20 lety tušil, že to jednou dotáhnou i na Pánu prstenů :o)(4.1.2003)

 • Maq
  **

  Hodnota některých děl krásné literatury a rovněž některých filmů spočívá především v tom, že informují. O lidech, místech a událostech, o kterých jsme předtím nevěděli nic anebo jen velmi málo. Toto je příběh z druhé búrské války, historické epizody mající jakýsi význam v dějinách Britského Impéria a coby jedné z předeher první světové války. Film je věcný, precizní, nenudí a neupadá do sentimentality. Porovnán s jinými příběhy podobného druhu je tento ovšem naprosto průměrný; vyniká opravdu jen a pouze tím, že se odehrál v místě a čase, o nichž toho víme velmi málo. Je to vlastně dobrý hraný dokument.(28.10.2011)

 • Ivoshek
  ****

  Tohle je velice zajímavý film, už proto, že stojí na reálném případu, který řešil britský válečný soud během búrské války. Skvělé je, že tvůrci nedělali z obžalovaných nějaké svatoušky (i když možná trochu jo, v reálu Morant nechal postřílet i 8 búrských učitelů, co pochytal někde u školy) a od začátku se neřeší, zda postříleli zajatce, civilisty, nebo někoho používali jako živý štít, protože to skutečně dělali. Řeší se, kde začíná linie odpovědnosti a kdo ještě plní rozkazy, a kdo už páchá válečné zločiny. Ono celé britské angažmá v jižní Africe bylo trochu na hraně, metody byly nevybíravé i vůči civilům a kriminalita mezi vojáky byla vysoká. Zkrátka už začátkem 20. století se ukázalo to, co později předvedli Rakušáci na Balkáně v první válce, Němci v Bělorusku ve druhé, Američani ve Vietnamu a Sověti v Afghanistánu. A sice, že jakmile začne regulérní armáda bojovat na nepřátelském území v partyzánsky vedené válce, dřív nebo později se to bude válečnými zločiny jen hemžit.(25.9.2019)

 • Theker
  *****

  Vedľajší produkt vojny, ako v tomto filme nazvali vojenský súd je už väčšinou dopredu prehratou partiou. Tento film je však aj obžalobou britského impéria z radov jej vlastných - Austrálčanov. Krivda, v našich končinách prakticky neznáma, no v austrálskej kinematografii často riešená (viď. napr. Gallipoli od režiséra Weira). Kubrickové Paths of Glory zdieľa ten istý námet, no mne osobne strelil do srdca Bruce Beresford so svojím krotiteľom Morantom. 90%(7.4.2019)